Προς το περιεχόμενο

ssd sandisk 50 λιρες amazon uk 128 gb ssd


Captain Nemo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η λίστα ενημερώθηκε με τους 2 τελευταίους, οι οποίοι παρακαλούνται ο μεν angmar να διευκρινίσει την κατηγορία της κάρτας και την ημερομηνία χρέωσης και ο chem εάν η κάρτα είναι Visa και όταν μάθει τη χρέωση να πει την ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για την κάρτα δεν έχω κάτι να διευκρινίσω, τα είπα αναλυτικά στο προηγούμενο ποστ.

Όσο αφορά την ημερομηνία χρέωσης είναι 23/1. Το περίεργο είναι ότι έχω 2 χρεώσεις την ίδια ημέρα κι επειδή δεν έγιναν άλλες αγορές μ αυτή την κάρτα εκείνη τη μέρα, είμαι βέβαιος πως και οι 2 αφορούν το δίσκο. Μία χρέωση 63.64€ και μία ακόμα 1.03€

 

Edit: τώρα κατάλαβα τι διευκρίνηση θέλεις, οι electron είναι χρεωστικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημαντικό : με ποια ισοτιμία χρεώνεται γιατί έχω μπερδευτεί 

Λογικά δεν πρέπει να χρεώνει με την χθεσινή ισοτιμία αφού έφυγε χθες ?

οπότε :

 

1 EUR = 0.85153 GBP

για χθες άρα η τιμή χρέωσης πρέπει να είναι : 60,17 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαληθεύεται, λοιπόν, η χρέωση προμήθειας και από την Πειραιώς.

Σε παρακαλώ να διευκρινίσεις την κατηγορία της κάρτας και να γράψεις την ημερομηνία χρέωσης, όταν αυτή γίνει.

Χαχαχα,μου αρέσει που ένα ποστ τα επαληθεύει όλα,ενώ πόσα άλλα που λένε το αντίθετο όχι!

 

Και για να δεις άλλη μια φορά που κάνεις λάθος,δεν αρνήθηκε κανείς ότι υπάρχουν έξοδα στο συνάλλαγμα στην χρεωστική της Πειραιώς.Η διαφωνία μας είναι για το Amazon και μόνο,εκεί δεν υπάρχουν.

 

Θα το επαληθεύσει και ο axel12p όταν γίνει η χρέωσή του,και να δω τότε αν επιτέλους το πάρεις χαμπάρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κάρτα δεν έχω κάτι να διευκρινίσω, τα είπα αναλυτικά στο προηγούμενο ποστ. Όσο αφορά την ημερομηνία χρέωσης είναι 23/1. Το περίεργο είναι ότι έχω 2 χρεώσεις την ίδια ημέρα κι επειδή δεν έγιναν άλλες αγορές μ αυτή την κάρτα εκείνη τη μέρα, είμαι βέβαιος πως και οι 2 αφορούν το δίσκο. Μία χρέωση 63.64€ και μία ακόμα 1.03€

 

Είσαι σίγουρος για το 1,03; γιατί αντιστοιχεί στο 1,6% του 63,64 και ίσως αυτή είναι η χρέωση της Alpha.

 

Έψαξα για τις χρεώσεις της Alpha και βρήκα αυτό, στη σελίδα 8

http://www.alphabank.com.cy/pdf/timologio_promithion_gr.pdf

δηλαδή 2,70% για Έξοδα Μετατροπής και Διαμεσολάβησης Τρίτων Φορέων (για

συναλλαγές που διενεργούνται σε νομίσματα εκτός ευρώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα ξανακοίταξα και πλέον είμαι 100% σίγουρος η τελευταία χρήση της κάρτας (πριν την χρέωση του αμαζον ήταν μια βδομαδα πριν και πολύ μεγαλύτερο ποσό). Η χρέωση αυτή του 1,03 ευρώ πάει πακέτο με την χρέωση του δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημαντικό : με ποια ισοτιμία χρεώνεται γιατί έχω μπερδευτεί 

Λογικά δεν πρέπει να χρεώνει με την χθεσινή ισοτιμία αφού έφυγε χθες ?

οπότε :

 

1 EUR = 0.85153 GBP

για χθες άρα η τιμή χρέωσης πρέπει να είναι : 60,17 €

 

Ας περιμένουμε να δούμε τη χρέωση που θα θα εμφανιστεί επίσημα.

Το θέμα με τις χρεώσεις των καρτών της Πειραιώς έχει πάρει διαστάσεις με ορισμένους που υποστηρίζουν ότι, ειδικά, με το αγγλικό Amazon, η τράπεζα δεν χρεώνει προμήθεια ενώ άλλοι υποστηρίζουν το αντίθετο. Το πρόβλημα είναι ότι οι υποστηρικτές της πρώτης άποψης δεν παραθέτουν καμία πηγή επαλήθευσης των ισχυρισμών τους ενώ οι δεύτεροι παραθέτουν αποδεικτικά στοιχεία.

 

Με αφορμή παλαιότερες σχετικές συζητήσεις, έψαξα το θέμα στο δίκτυο και, εκτός των άλλων, βρήκα μια ενδιαφέρουσα συζήτηση που έγινε στο adslgr,  και στη σελίδα 79 (post #1185) ο Super Moderator ariadgr καταλήγει στο συμπέρασμα, μετά από συζήτηση αρκετών σελίδων, ότι

Νομίζω το έχουμε αναλύσει επαρκώς ότι πλέον η χρεωστική της Πειραιώς χρεώνει προμήθεια 2% για συναλλαγές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ, όπως είναι σαφές και από το website της Πειραιώς, και το ανέλυσε επαρκώς ο ipo παραπάνω.

 

Αλλά η έρευνα συνεχίστηκε και, στην επόμενη σελίδα, ο Moderator sdikr αποφάσισε να κάνει δοκιμαστική αγορά από το αγγλικό Amazon, ειδικά για το σκοπό αυτό, και το αποτέλεσμα περιγράφεται στο post #1188

η αγορά έγινε για 31,76 λίρες με ισοτιμία 1 λίρα = 1,195 €

το πόσο που τράβηξε απο τον λογαριασμό (δεν έχει γίνει καταχώρηση κίνησης ακόμα) είναι 38,68 €

Αν γίνουν οι πράξεις βγαίνει το 2%

 

και το αμέσως επόμενο σχόλιο:

σε ευχαριστουμε sdikr. Μηδενισες και την παραμικρη πιθανοτητα να ισχυε αυτο που υποστηριζε ο matrix1

 

Καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του, από την παράθεση πραγματικών στοιχείων, και το πιθανότερο είναι ότι η Πειραιώς δεν εμφανίζει ξεχωριστά τη χρέωση της προμήθειας αλλά την ενσωματώνει στη μετατροπή, οπότε οι κάτοχοι της κάρτας δεν την αντιλαμβάνονται. Άλλωστε, ακούγεται εξωπραγματικός ο ισχυρισμός ότι η Πειραιώς, και μόνο, από όλες τις ελληνικές και ευρωπαικές τράπεζες, έχει ειδική σχέση με το αγγλικό Amazon για τη μη χρέωση προμήθειας στις αγορές που γίνονται από κατόχους της συγκεκριμένης και μόνο κάρτας.

 

ΌΠως έχω ξαναπεί, χρησιμοποιούσα κάρτα της Eurobank για τις αγορές μου από το αγγλικό Amazon και από τον ΣΕΠ 2012 άρχισαν να εμφανίζονται σε ορισμένα μηνιαία statements έξοδα συναλλάγματος ενώ σε άλλα όχι. Διαμαρτυρήθηκα για τη διαφορετική εμφάνιση και, μετά από έλεγχο, μου απάντησαν ότι στις περιπτώσεις που δεν εμφανίζεται ξεχωριστά, η χρέωση ενσωματώννεται στη μετατροπή!!! Φυσικά, πέρα από τις πολλές διαμαρτυρίες μου και έντονα παράπονα στο αρμόδιο Τμήμα, άλλαξα την κάρτα συναλλαγών τόσο στο αγγλικό Amazon όσο και στο PayPal, με την πιστωτική της ΕΤΕ που δεν χρεώνει προμήθεια.

 

 ρε παιδιά εμένα μου λέει στις συναλλαγές σε εκρεμοτητα 72,14€ πολλά δεν είναι με καρτα mastercard της alpha bank.

 

Πράγματι, είναι μεγάλο το ποσόν και δεν έχει σχέση ούτε με το 2,70% που βρήκα και έγραψα παραπάνω.

Περίμενε να ξακαθαρίσει η χρέωση και θα δεις. Πάντως, τη ΔΕ μπορείς να τους τηλεφωνήσεις και να ζητήσεις διευκρινίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας περιμένουμε να δούμε τη χρέωση που θα θα εμφανιστεί επίσημα.

Το θέμα με τις χρεώσεις των καρτών της Πειραιώς έχει πάρει διαστάσεις με ορισμένους που υποστηρίζουν ότι, ειδικά, με το αγγλικό Amazon, η τράπεζα δεν χρεώνει προμήθεια ενώ άλλοι υποστηρίζουν το αντίθετο. Το πρόβλημα είναι ότι οι υποστηρικτές της πρώτης άποψης δεν παραθέτουν καμία πηγή επαλήθευσης των ισχυρισμών τους ενώ οι δεύτεροι παραθέτουν αποδεικτικά στοιχεία.

 

Καλά ότι θέλεις βλέπεις μου φαίνεται και σε ότι θέλεις απαντάς.Παράθεσέ μου σε παρακαλώ ποιος υποστήριξε από το insomnia στις τελευταίες συζητήσεις μας ότι η Πειραιώς χρεώνει έξοδα σε αγορές (ξαναγράφω) από το Amazon.Ο μόνος είσαι εσύ που το υποστηρίζεις.

 

Όσο για αποδεικτικά στοιχεία,τα screenshots που ανέβασα στο προηγούμενο θέμα κάνεις πως δεν τα βλέπεις ε?Και δεν καταλαβαίνω γιατί η άποψη κάποιου μέλους στο adslgr καθιστάται αξιόπιστη και η δικιά μου όχι.

 

edit:Και μιας και παρέθεσες θέμα στο adslgr,μην διαβάζεις μόνο μέχρι εκεί που σε συμφέρει.Μπορείς να δεις και στις παρακάτω σελίδες την εξέλιξη της συζήτησης που λες και κάποια άλλα ποστ

 

   σελίδα         91-92

                      97-98

                     121 (#1808,1813)

πιο φρέσκα    144 (#2150,2151)

 

 

Επεξ/σία από pedrojay
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις δώσε την κατηγορία της κάρτας (Πιστωτική, Χρεωστική κλπ) και την ημερομηνία χρέωσης

 

 

Πιστωτική 25/1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρα ξανά το Internet banking. Ότι έχω αγοράσει το τελευταίο διάστημα από το Amazon δε μου έχει χρέωση συναλλάγματος, γιατί η αγορά φαίνεται να έχει γίνει σε Ευρώ. Πρέπει να είναι μια επιλογή που υπάρχει κατά την διαδικασία αγοράς, την οποία πρέπει να ομολογήσω πως δεν πολύ προσέχω.

Ότι άλλο έχω αγοράσει και είναι σε νόμισμα διαφορετικό του Ευρώ, χρεώνεται με έξοδα συναλλάγματος 2% (στο internet banking φαίνεται ως: "ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥGB") και όριο όπως προανέφερα τα 6 Ευρώ. Η χρέωση είναι ξεχωριστή και δεν συμψηφίζεται στο κόστος του προϊόντος.

 

Αυτά από εμένα, ελπίζω να βοήθησα :-)

 

ΥΓ. Ξέχασα να αναφέρω πως η κάρτα μου είναι χρεωστική. Δεν ξέρω τι ισχύει με την κάρτα WebBuy. Εκεί ίσως να μην ισχύει για να σε "αναγκάζουν" να την χρησιμοποιήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σημαντική η διαπίστωσή σου, ξεκαθαρίζει το θέμα αμφισβήτησης και να είσαι σίγουρος ότι βοηθάς πολύ, όπως και οι υπόλοιποι συμμετέχοντας στο θέμα αυτό, για να φτιάξουμε ένα οδηγό που θα δίνει όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστες απαντήσεις στα σχετικά ερωτήματα

.

Είναι σίγουρο και λογικό ότι όταν αγοράζουμε με κάρτα σε ευρώ (είτε στην Ελλάδα είτε στην ΕΕ) δεν υπάρχει θέμα χρέωσης προμήθειας. Αντίθετα, αυτή χρεώνεται από τις περισσότερες τράπεζες, και με διαφορετικό ποσοστό, όταν οι αγορές μας ειναι σε νόμισμα άλλο από το ευρώ.

 

Ξαναθυμίζω ότι θα ήταν καλό να διευκρινίσεις την κατηγορία (Πιστωτική, Χρεωστική, Προπληρωμένη) της κάρτας της Πειραιώς που χρησιμοποιείς, για να συμπληρωθεί ο πίνακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως άμα χρεωθώ όντως 72,14€ έχω κάνει μεγάλη πατάτα, χίλιες φορές να έβαζα τον μετατροπέα της amazon να μου έτρωγε και ένα ποσοστό για την μετατροπή άντε πάλι το πολύ 64€ θα έδινα μέχρι τα 72,14€ τεράστια διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...