Προς το περιεχόμενο

ssd sandisk 50 λιρες amazon uk 128 gb ssd


Captain Nemo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιεργες αποκλισεις ακομα και εξοδα συναλλαγματος να χρεωθηκαν!! Καλο θα ηταν να γραφατε και την ημερομηνια της χρεωσης.

 

Σωστή παρατήρηση και προτείνω να την ακολουθήσουμε (εγώ όταν την δω στο ebanking)

 

 

makfil, αν δε σου κανει κοπο στειλε μου ενα πμ με τη διαδικασια που χρειαστηκε για την καρτα της ΕΤΕ.

 

Εάν εννοείς τη διαδικασία, απλά αντικατέστησα την κάρτα που είχα μέχρι εκείνη τη στιγμή στους δύο που ανέφερα.

 

Στο Amazon είναι απλό ενώ στο PayPal πιο πολύπλοκο αφού πρέπει να περάσεις από τη διαδικασία της χρέωσης του 1,50 ευρώ για μία μέρα, όπως έγραψα αναλυτικά στο κεφάλαιο 4 του "Αγορές από το εξωτερικό"

 

Εάν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα πρότεινα στο φίλο whitestripes να περιμένει για να γίνει η εκκαθάριση της εγγραφής. Η τράπεζα που αναφέρει λειτουργεί ως εξής: δέσμευση των χρημάτων σε πρώτη φάση, και όταν η άμαζον δώσει εντολή να πληρωθεί (αφού πρώτα στείλει το προιόν), εκκαθάριση της εγγραφής που σε οτιδήποτε και αν έχω ψωνίσει από άμαζον καταλήγει σε ελαφρώς μικρότερη χρέωση. Στη περίπτωση του συγκεκριμένου δίσκου μερικούς μήνες πριν, η διαφορά δέσμευσης-εκκαθάρισης ήταν περίπου 1,5 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα στο φίλο whitestripes να περιμένει για να γίνει η εκκαθάριση της εγγραφής. Η τράπεζα που αναφέρει λειτουργεί ως εξής: δέσμευση των χρημάτων σε πρώτη φάση, και όταν η άμαζον δώσει εντολή να πληρωθεί (αφού πρώτα στείλει το προιόν), εκκαθάριση της εγγραφής που σε οτιδήποτε και αν έχω ψωνίσει από άμαζον καταλήγει σε ελαφρώς μικρότερη χρέωση. Στη περίπτωση του συγκεκριμένου δίσκου μερικούς μήνες πριν, η διαφορά δέσμευσης-εκκαθάρισης ήταν περίπου -1,5 ευρώ.

 

 

Σημαντική παρατήρηση αλλά την έχεις διασταυρώσει;

Ρωτάω γιατί, όταν ερευνούσα τις χρεώσεις των τραπεζών, βρήκα μόνο την αναφορά για 2,05%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

makfil   

Βάλε εμένα maxdore217  χρεωστική ΠΕΙΡΑΙΩΣ visa  ( χρέωση δεν ξέρω ακόμα ποσό {λογικά όμως έχει γιατί ο δίσκος είναι τον δρόμο :) μάλλον με χθεσινή ημερομηνία }

 

edit

Εγώ θα πάω να δω αύριο αν βγαίνει στην αναλυτική από το atm αλλιώς τρίτη γιατί την δευτέρα μου έτυχε μια δουλειά και δεν ξέρω αν θα χάσω όλη την μέρα πάντως θα ποστάρω την τιμή σίγουρα για να δούμε τι παίζει πάνω κάτω και θα ψάξω αν βρω κενό να ρωτήσω στην τράπεζα άμα κάνουν κάποια κράτηση συνολική ανά 6 μήνο ή ξέρω γω κάποια άλλη στιγμή που δεν έχω ψαχτεί ακόμα και μου την κάνουν λόγο αγνοίας μου  μιας και ανά αγορά δεν έχω παρατήρησή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημέρωση

 

Έτσι, λοιπόν, έχουμε για το δίσκο αξίας 51,24 λιρών

                                                                                                                                           (51,24*ισοτιμία)   

1. whitestripes          Κύπρου             Χρεωστική                64,34€

2. ReBeLoS              Alpha                Πιστωτική       Visa    62,79

3. makfil                    ETE                  Πιστωτική       Visa    ???? (ακόμη δεν χρεώθηκε!!!)

4. sotosgl                  Eurobank         Χρεωστική                 62,41€ + προμήθεια

5. maxdore217          Πειραιώς          Χρεωστική      Visa    ???? (ακόμη δεν χρεώθηκε!!!)

6. amagawd              Marfin               Πιστωτική       Visa     61,20                         25/1        60,16

7. axel12p                 Πειραιώς           ?????           ???      ????

8. angmar                 Alpha                Χρεωστική     Visa     64,67 (63,64+1,03)   23/1        61,03

9. chem                     Πειραιώς          Χρεωστική     Visa     62,28 ??       

10. Indiko_Xoiridio     Πειραιώς         Πιστωτική       ???      61,45                         25/1        60,16

11. Teisos                  Alpha              Χρεωστική      Visa    63,81 ??                     24/1        60,48

 

 

Ισοτιμία xe.com (Λίρα σε Ευρώ)

25/1     1.1740623917

24/1     1.1803615553

23/1     1.1910301583

 

 

Προς όλους

Είναι πολύ σημαντικό ότι οι 11 που έχουμε ενημερωθεί για παραλαβή χρησιμοποιούμε κάρτες δύο κατηγοριών από 6 διαφορετικές τράπεζες!!!

Πιστεύω ότι θα συγκεντρώσουμε ενδιαφέροντα και αξιόπιστα στοιχεία για τις χρεώσεις που κάνουν αυτές και όποιες άλλες προστεθούν στον κατάλογο. Μην ξεχάσουμε να συμπληρώσουμε και την ημερομηνία χρέωσης για να συγκρίνουμε και τις ισοτιμίες.

 

Από ένα γρήγορο διάβασμα των τελευταίων σελίδων βρήκα ότι και οι npapagri_xtraHamerZ,   KGeorgeG7, haris_led, frap73 έχουν λάβει μηνύματα αλλαγής ημερομηνίας παραλαβής και τους παρακαλούμε να ενημερώσουν με τα παραπάνω στοιχεία και την ημέρα χρέωσης της κάρτας τους.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι δεν πηγαινετε μεχρι το πλησιεστερο υποκαταστημα σας να ρωτησετε και να σας πουν? Το χω μεγαλη απορια πραγματικα.... Να περιμενετε απο ενα φορουμ να βγαλετε ακρη με τις χρεωσεις, ενω ειστε πελατες της τραπεζας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

61.2€ είδα χρέωση σε εμένα VISA Marfin.

 

Αν θέλεις δώσε την κατηγορία της κάρτας (Πιστωτική, Χρεωστική κλπ) και την ημερομηνία χρέωσης

 

και γιατι δεν πηγαινετε μεχρι το πλησιεστερο υποκαταστημα σας να ρωτησετε και να σας πουν? Το χω μεγαλη απορια πραγματικα.... Να περιμενετε απο ενα φορουμ να βγαλετε ακρη με τις χρεωσεις, ενω ειστε πελατες της τραπεζας?

 

Επειδή δεν κατάλαβες, δεν ψάχνουμε να δούμε τι χρεώνουν γενικά και αόριστα οι τράπεζες, όπως εννοείς, αλλά τι χρεώθηκε στην κάρτα του καθενός από εμάς, που παραγγείλαμε το συγκεκριμένο δίσκο αξίας 51,24 λιρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι δεν πηγαινετε μεχρι το πλησιεστερο υποκαταστημα σας να ρωτησετε και να σας πουν? Το χω μεγαλη απορια πραγματικα.... Να περιμενετε απο ενα φορουμ να βγαλετε ακρη με τις χρεωσεις, ενω ειστε πελατες της τραπεζας?

 

σου απαντάω καλοπροαίρετα :) και χωρίς να έχω την παραμικρή ειρωνική στάση  

 

Πόσες φορές έχεις βγάλει άκρη με τράπεζες...? εγώ πάντως όσες φορές έχω πάει μέσα χάνω απλά τον χρόνο μου!

 

άλλωστε καλό είναι να δούμε έμπρακτα τι διαφορές παίζουν γιατί στην τράπεζα δεν είναι (μλ.. ες ) :) να τους μιλήσεις αόριστα για χρεώσεις χωρίς να έχεις κάτι στα χέρια σου και να σε πάρουν στα σοβαρά ( γενικά η πολιτική είναι να σε ξεγελάσουν όχι να σου που ξέρεις εμείς χρεώνουμε αβέρτα !!! )

παράδειγμα δικό μου για να κάνω e-banking μου ζήτησαν 5€ και περισσότερες πληροφορίες δεν πήρα γιατί μου είπε ο υπάλληλος στο site τα έχει όλα το site μπες και δες

( εν τέλει όποιος δεν θέλει δεν είναι ανάγκη να τα βάλει τα στοιχεία του ) εμένα πάντως με ενδιαφέρει να δω τι θα γίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι δεν πηγαινετε μεχρι το πλησιεστερο υποκαταστημα σας να ρωτησετε και να σας πουν? Το χω μεγαλη απορια πραγματικα.... Να περιμενετε απο ενα φορουμ να βγαλετε ακρη με τις χρεωσεις, ενω ειστε πελατες της τραπεζας?

 

Και γιατί ισως είναι πιο εύκολο να τσεκάρουν 5-10 άτομα την χρέωση μέσω Ιnternet banking ή ATM και να συγκρίνουμε τα ποσά στο φόρουμ, από το να πάει το κάθε άτομο σε ένα τραπεζικό κατάστημα και να ρωτάει για τις χρεώσεις λόγω συναλλάγματος.

Συν το γεγονός πως τις περισσότερες φορές υπάρχουν ψιλά γράμματα τις χρεώσεις των οποίων της βλέπεις μια και καλή στον λογαριασμό σου.

 

Τον δίσκο τον περιμένω και εγώ (ηταν να γίνει dispatch σήμερα) και η τράπεζα είναι η Πειραιώς. Παλιότερα δεν με χρέωνε τίποτα για αγορές εκτός Ευρώ. Αυτό άλλαξε πριν κανένα χρόνο, όπου έβαλε μια χρέωση 2% αν θυμάμαι καλά με όριο τα 6 Ευρώ. Η χρέωση δεν φαινόταν στο ποσό που "τραβούσε" ο πωλητής, αλλά ως έξτρα στην συνέχεια. Για να δούμε τι θα με χρεώσει τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δίσκο τον περιμένω και εγώ (ηταν να γίνει dispatch σήμερα) και η τράπεζα είναι η Πειραιώς. Παλιότερα δεν με χρέωνε τίποτα για αγορές εκτός Ευρώ. Αυτό άλλαξε πριν κανένα χρόνο, όπου έβαλε μια χρέωση 2% αν θυμάμαι καλά με όριο τα 6 Ευρώ. Η χρέωση δεν φαινόταν στο ποσό που "τραβούσε" ο πωλητής, αλλά ως έξτρα στην συνέχεια. Για να δούμε τι θα με χρεώσει τώρα...

 

Επαληθεύεται, λοιπόν, η χρέωση προμήθειας και από την Πειραιώς.

Σε παρακαλώ να διευκρινίσεις την κατηγορία της κάρτας και να γράψεις την ημερομηνία χρέωσης, όταν αυτή γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η χρέωση δεν φαινόταν στο ποσό που "τραβούσε" ο πωλητής, αλλά ως έξτρα στην συνέχεια. Για να δούμε τι θα με χρεώσει τώρα...

 

Θυμάσαι που το βλέπεις αυτό στο βιβλιάριο ή στην ερώτηση υπολοίπου με ποιο κωδικό ?

 

Επαληθεύεται, λοιπόν, η χρέωση προμήθειας και από την Πειραιώς.

 

Πάντως τώρα έριξα μια ματιά στο βιβλιάριο με 2 αγορές από amazon και άλλες από Ελλάδα ,δεν βλέπω κάτι ύποπτο για την ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαληθεύεται, λοιπόν, η χρέωση προμήθειας και από την Πειραιώς.

Σε παρακαλώ να διευκρινίσεις την κατηγορία της κάρτας και να γράψεις την ημερομηνία χρέωσης, όταν αυτή γίνει.

Δε χρεώνει προμήθεια η Πειραιώς για αγορές σε αγγλικές λίρες από το Amazon.

 

Μάλλον υπάρχει κάποια συμφωνία μεταξύ τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε makfil βάλε και εμένα ση λίστα. Ο δίσκος έγινε dispatched στις 24 Γενάρη και το ποσό 51.24 λίρες. Χρησιμοποίησα χρεωστική visa Πειραιώς και θα ξέρω το ποσό σε ευρώ από Δευτέρα λογικά γιατί στο winbank φαίνεται να μου τα έχει δεσμεύσει μόνο και δε μου έχει βγάλει συγκεκριμένο ποσό για τη συναλλαγή. Πάντως επειδή έκανα την προηγούμενη βδομάδα και άλλη παραγγελία από amazon και η οποία ήρθε, δε μου κράτησε τίποτα έξοδα ούτε στο αρχικό ποσό ούτε σαν έξτρα χρέωση. Η ισοτιμία τότε ήταν περίπου 1λίρα=1.22€.
Edit:Μέχρι στιγμής η Πειραιώς μου έχει δεσμεύσει 62.28€.Δεν είναι το τελικό γιατί πολλές φορές μου έχει τύχει αφού ολοκληρωθεί η συναλλαγή να δεσμεύει τελικά λιγότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...