Προς το περιεχόμενο

ssd sandisk 50 λιρες amazon uk 128 gb ssd


Captain Nemo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απ'ότι  φαίνεται βρήκαν καλή άκρη μιας και όποτε κι αν έπεσε η παραγγελία οι ημερομηνίες είναι ίδιες ή έστω με μικρή διαφορά στις μέρες. :)

 

άντε να κάνουν και καμιά καλή να τα στείλουν με ups γιατί βαριέμαι να τρέχω στα EΛΤΑ ;)

 

Εμένα στο mail λέει ότι δεν έχουν τραβήξει ακόμα το ποσό και έκανα ίδια μέρα με εσένα παραγγελία ( μπορεί να σε έχουν σε προτεραιότητα να το στείλουν ακόμα ποιο γρήγορα αφού είναι αρκετά κομμάτια εδώ μέσα ) πάντως δες μια και το order στο amazon γιατί μπορεί να σου λέει άλλη ημερομηνία νωρίτερα όπως και σε εμένα!

 

νωριτερα που κοιταξα (γυρω στις 8 ελεγε 1-4 φεβρουαριου μεσα στο αμαζον) τωρα που κοιταξα λεει Dispatch Estimate Saturday 26 Jan 2013. βεβαια μολις ειδα οτι προσπαθησαν να τραβηξουν λεφτα εχωσα μεσα στην καρτα το ποσο.

 

Το Amazon χρεώνει την κάρτα λίγο πριν στείλει το δέμα.

Μήπως στο στέλνουν τώρα και γι' αυτό χρεώθηκε η κάρτα σου;

μαλον αυτο εγινε. οταν βεβαια κοιταξα δεν ειχαν αλλαξει οτι θα φυγει νωριτερα.

 

φυσικα οταν εγραψα οτι με εριξαν πλακα εκανα. ξεχασα να βαλω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και σε μενα δεσμευτηκε το ποσο στον λογαριασμο με Dispatch Estimate Saturday 26 Jan 2013 - Monday 28 Jan 2013

 

Το ποσο που δεσμευτηκε ειναι 64,34(Τραπεζα Κυπρου)

 

Οταν το συνολικο ποσο ειναι 51.24 λιρες και στην μετατροπη βγαινει 60-61 ευρω τα υπολοιπα ποιος τα τσεπωνει και γιατι..;

Υπαρχει η δυνατοτητα να αλλαξει το νομισμα που θα γινει η πληρωμη μεσα απο amazon και αν ναι συμφερει;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υπόλοιπα τα τσεπώνει η τράπεζα σου ως "τραπεζικά έξοδα" τρομάρα τους. Υπάρχουν τράπεζες που χρεώνουν και πολύ λιγότερα (δεν θυμάμαι ποια ήταν που δεν χρέωνε και τίποτα). Εμένα η Citibank κρατάει ~1.2 ευρώ ανά συναλλαγή. Βέβαια πρέπει να δεις και την ισοτιμία, την ημέρα που έγινε η χρέωση στην κάρτα σου γιατί αυτά αλλάζουν κάθε μέρα.

 

Απ' όσο ξέρω δεν συμφέρει να πληρώσεις με ευρώ στο Amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μενα δεσμευτηκε το ποσο στον λογαριασμο με Dispatch Estimate Saturday 26 Jan 2013 - Monday 28 Jan 2013

 

Το ποσο που δεσμευτηκε ειναι 64,34(Τραπεζα Κυπρου)

 

Οταν το συνολικο ποσο ειναι 51.24 λιρες και στην μετατροπη βγαινει 60-61 ευρω τα υπολοιπα ποιος τα τσεπωνει και γιατι..;

Υπαρχει η δυνατοτητα να αλλαξει το νομισμα που θα γινει η πληρωμη μεσα απο amazon και αν ναι συμφερει;

 

Ευχαριστω

 

Εάν πλήρωσες σε λίρες, η Τράπεζα Κύπρου χρεώνει επί πλέον της ισιοτιμίας μετατροπής και 2,05% έξοδα συναλλάγματος (προμήθεια).

 

Υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξει το νόμισμα σε ευρώ, αλλά, συνήθως, η ισοτιμία του Amazon είναι χειρότερη από την αντίστοιχη τωνν Τραπεζών.

Η καλλίτερη λύση είναι να αλλάξεις κάρτα σε Τράπεζα που δεν χρεώνει και από όσες (γνωστές) έχω ερευνήσει δεν χρεώνει η ΕΤΕ και το ΤΤ, ενώ χρεώνουν η Eurobank 2%, η Citi 1,5% για χώρες όπως η Αγγλία και 2,5% όπως η Αμερική, η Εμπορική 2% για Visa και 1% για MasterCard.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πλήρωσες σε λίρες, η Τράπεζα Κύπρου χρεώνει επί πλέον της ισιοτιμίας μετατροπής και 2,05% έξοδα συναλλάγματος (προμήθεια).

 

Υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξει το νόμισμα σε ευρώ, αλλά, συνήθως, η ισοτιμία του Amazon είναι χειρότερη από την αντίστοιχη τωνν Τραπεζών.

Η καλλίτερη λύση είναι να αλλάξεις κάρτα σε Τράπεζα που δεν χρεώνει και από όσες (γνωστές) έχω ερευνήσει δεν χρεώνει η ΕΤΕ και το ΤΤ, ενώ χρεώνουν η Eurobank 2%, η Citi 1,5% για χώρες όπως η Αγγλία και 2,5% όπως η Αμερική, η Εμπορική 2% για Visa και 1% για MasterCard.

 

Κατατοπιστικοτατος!

Σε ευχαριστω makfil!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω με μια μικρή επιφύλαξη ότι και η Πειραιώς που έχω εγώ πάλι δεν χρεώνει θα το ψάξω και θα ξανά προστάρω με σιγουριά γιαυτό που λέω αν βέβαια κάνω λάθος ας το πει κάποιος μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου και μετά με κράζει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω με μια μικρή επιφύλαξη ότι και η Πειραιώς που έχω εγώ πάλι δεν χρεώνει θα το ψάξω και θα ξανά προστάρω με σιγουριά γιαυτό που λέω αν βέβαια κάνω λάθος ας το πει κάποιος μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου και μετά με κράζει :)

 

Ψάξε το και εσύ, αλλά, για να σε διευκολύνω, διάβασε αυτό.

 

Για τα έξοδα συναλλάγματος είχα αναρτήσει αυτό το post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αν και μου λεει οτι αποστολη ειναι προγραματισμενη για 26 δηλαδη αυριο, ακομα δεν εχω χρεωθει στην καρτα

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα όχι για αυτό το συγκεκριμένο.Αλλά γενικότερα είχα παραγγείλει μια βάση με 30 GBP ,και με κράτησαν Χ2 φορές δεσμευμένες τα χρήματα...

 

Οπότε τώρα αναγκαστικά περιμένω... και θα περιμένω για πολύ ακόμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε το και εσύ, αλλά, για να σε διευκολύνω, διάβασε αυτό.

 

Για τα έξοδα συναλλάγματος είχα αναρτήσει αυτό το post.

Πολύ ενδιαφέρον που έψαξες και βρήκες τις χρεώσεις και τις έβαλες τακτοποιημένα κανονικά θέλει θέμα και όχι  μέσα σε ένα άλλο για να είναι ξεκάθαρο.

 

Τη χρέωση θα τη δεις όταν σου στείλει mail πως έφυγε  :)

Ακριβός αυτό θα έλεγα και εγώ μιας και θα πόσταρα όταν έκανε την χρέωση στην κάρτα ( βέβαια δεν έχω ebanking ) οπότε θα το έβαζα με καθυστέρηση περίπου 1 μέρες λόγο atm.

 

πάντως από αυτό που είδα βλέπω κόσμο που έχει πειραιώς και δεν έχει παρατήρησή αυτήν την χρέωση ( όπως και εγώ τώρα για περισσότερα ποστάρω μεθαύριο ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε το και εσύ, αλλά, για να σε διευκολύνω, διάβασε αυτό.

 

Για τα έξοδα συναλλάγματος είχα αναρτήσει αυτό το post.

Χρησιμοποιώ τη χρεωστική της Πειραιώς στο amazon τρία χρόνια τώρα και δε με έχει χρεώσει ούτε λεπτό με προμήθεια. Αλλά αυτό συμβαίνει μόνο στο amazon. Μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι το amazon uk έχει και ελληνικό Α.Φ.Μ.,τσεκάρετέ το στην απόδειξη που σας στέλνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ τη χρεωστική της Πειραιώς στο amazon τρία χρόνια τώρα και δε με έχει χρεώσει ούτε λεπτό με προμήθεια. Αλλά αυτό συμβαίνει μόνο στο amazon. Μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι το amazon uk έχει και ελληνικό Α.Φ.Μ.,τσεκάρετέ το στην απόδειξη που σας στέλνει.

Απ οτι θυμαμαι εχει αναφερθει οτι υπαρχει ειδικη συμφωνια μεταξυ πειραιως και αμαζον για μηδενικη προμηθεια κτλ. Πηγαινετε οσοι θελετε στο προσφατο θεμα εδω περα με τις μπαταριες Duracell AAA και διαβαστε τι ειπωθηκε σχετικα με το θεμα των χρεωσεων. Τα μισα απο αυτα που σας λεει ο makfil προεκυψαν απο εκεινη τη συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα καλά με το θέμα εκεί ,αλλά εκεί έχει καβγά και τίποτα περισσότερο εγώ έγραψα από αυτά που έχω δει με 2 αγορές που έχω κάνει κοντά κοντά. κανονικά το ποσό που πρέπει να μου κρατίσουν είναι από την σημερινή ισοτιμία :

https://www.google.gr/search?hl=el&safe=active&tbo=d&biw=1920&bih=955&q=51.24+pounds+to+euro&oq=51.24+pounds+to+euro&gs_l=serp.12...13718.231894.0.232788.9.9.0.0.0.0.117.908.5j4.9.0...0.0...1c.1.nmnJY56orgo

 

νομίζω μάλιστα ότι η ισοτιμία είναι διαφορετική από αυτήν όταν άνοιξε το θέμα και μάλιστα ποιο κάτω αλλά οκ 60+ άντε 61€ καλά είναι.

 

κάτι ακόμα δηλαδή το 2% στα 60€ είναι περίπου 4€ (?) νομίζω ότι κάτι άλλο παίζει με τον φίλο που έβαλε πάνω ότι του κράτησαν 64+ άλλωστε το 2% είναι 1.22€!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...