Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση νέου υπολογιστή στα 1500ε


GoraZ24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 
Γεια σας! Νέος στο φορουμ και πρώτο ποστ. Όπως λέει και το θέμα,αποφάσισα να αγοράσω ένα νέο PC με κομμάτια της επιλογής μου. Δεν γνωρίζω τόσα πολλά πράγματα και οι γνώσεις μου βασίζονται μόνο σε αυτά που διαβάζω απο το δίκτυο. Το PC θα χρησιμοποιείται κυρίως για gaming και κάποια βαρυά προγράμματα όπως το Solidworks. Πιθανώς να πειραματιστώ και λίγο με το overclocking. Αποφάσισα να τον αγοράσω απο το 
, μιας και παρατήρησα ότι έχει μεγάλη ποικιλία και σε καλές τιμές. Είναι έμπιστο το κατάστημα?

Το build στο οποίο κατέληξα είναι το εξής:

Κουτί: 

Μητρική:
 

CPU

RAM

VGA

CPU Cooler

HDD
:


DVD-RW
:

PSU

Monitor:
:

Σκοπός του build είναι να κρατήσει 4-5 χρόνια όπως και αυτό που έχω τώρα. Ωστόσο έχω αρκετές απορίες:

1)To case είναι καλό? Σκέφτομαι και για τα
και
της Coolermaster ή το
. Σε άλλο forum μου πρότειναν το  
 και το 

2)&

amp;M

u;πορώ να βρώ φθηνότερη mobo με τις ίδιες δυνατότητες?

3) Nvidia 670 ή ati 7970? H ati έχω ακούσει ότι δεν έχουν πολύ καλούς drivers.

4) H χωρητικότητα της ssd είναι αρκετή? Γιατί παίζει να βάλω και κάποιο game πάνω( αν και δν ξέρω αν βοηθάει στο gaming)

5) To τροφοδοτικό είναι έμπιστο?

6) Το monitor είναι όσο καλό όσο διαφημίζεται ότι είναι?

Αυτά τα πολλά. Δεκτή οποιαδήποτε πρόταση! Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
smile.gifsmile.gif

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλωσήρθες! Γενικά είναι καλή η σύνθεσή σου αλλα 5 χρόνια σε απαιτητικό gaming μην περιμένεις να κρατήσει. Όπως και καμια σημερινή σύνθεση.

 

 

)To case είναι καλό? Σκέφτομαι και για τα
και
της Coolermaster ή το
. Σε άλλο forum μου πρότειναν το  
 και το 

&am

p;am

p;nbs

p;
ockquote>
n style="color:#ff0000;">
Αυτά που σου πρότειναν είναι καλύτερα έως πολύ καλύτερα. Δες και αυτό της υπογραφής μου.

an

style="color:#ff0000;">2)&

amp;M

u;πορώ να βρώ φθηνότερη mobo με τις ίδιες δυνατότητες?
Ναι. Την asrock z77 extreme 4.

3) Nvidia 670 ή ati 7970? H ati έχω ακούσει ότι δεν έχουν πολύ καλούς drivers.
Μια χαρά είναι και η ati. Γενικά η 7970 είναι καλύτερη. Ανάλογα και με το παιχνίδι βέβαια.

4) H χωρητικότητα της ssd είναι αρκετή? Γιατί παίζει να βάλω και κάποιο game πάνω( αν και δν ξέρω αν βοηθάει στο gaming)
Είναι, ναι. Εκτός αν θελεις να βάλεις πάνω όλα σου τα παιχνίδια. Ρίξε ένα βλέφαρο και στον intel 335 240GB. Τον βρίσκεις στα 170 ευρώ.

5) To τροφοδοτικό είναι έμπιστο?
Πολύ. Πάρα πολύ.

6) Το monitor είναι όσο καλό όσο διαφημίζεται ότι είναι?
Καλό είναι, ναι.

Αυτά τα πολλά. Δεκτή οποιαδήποτε πρόταση! Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
smile.gifsmile.gif
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να πας σε λιγο φτηνοτερο mobo http://www.skroutz.gr/s/444640/Gigabyte-GA-Z77X-D3H.html αλλα θα σε κοψει λιγο στο O.C (μετα τα 4.6 μπορει να μην ανεβει).Οσο για το μονιτορ καλυτερα να πας στο σιγουρακι 2312 της Dell.

 

Διαβασε και αυτο για την επιλογη οθονης.

http://www.insomnia.gr/topic/470083-lg-ips237l-dell-u2312hm/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολυ για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Και η d3h είναι μέσα στισ εναλλακτικές μου, Την Asrock να πω την αλήθεια δεν την είχα δει. Είναι καλύτερη από την ud3h? (σίγουρα πάντως έχει περισσότερες sata3 θέσεις και καλύτερη κάρτα ήχου). Όσο για το overclock είμαι τέρμα αρχάριος και δεν νομίζω να προσπαθήσω να φτάσω τόσο ψηλά.

Το Chaser MK-1 με το που το είδα το λάτρεψα και με 2 200mm case fans μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερο. Αλλά μάλλον τελικά δεν είναι τοσο καλή επιλογή. Γιατί όμως?

Γενικά, στην nvidia έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη. Ίσως γιατί πάντα nvidia είχα.:P Αυτή η Gigabyte φαίνεται πάντως πολύ καλή και factory overclocked. Από 7970 ποια μου προτείνεται σε ίδια τιμή?

Οι intel ssd είναι γενικά καλύτεροι? Για του M4 έχω διαβάσει ότι είναι αρκετά αξιόπιστοι.

Μεταξύ την LG και της Dell είμαι...απλά η LG μου φάνηκε καλύτερη λόγω του HDMI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολυ για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Και η d3h είναι μέσα στισ εναλλακτικές μου, Την Asrock να πω την αλήθεια δεν την είχα δει. Είναι καλύτερη από την ud3h? (σίγουρα πάντως έχει περισσότερες sata3 θέσεις και καλύτερη κάρτα ήχου).  Στα ίδια με 1 χρόνο λιγότερο εγγύηση. Οι επιπλέον σατα θύρες δεν είναι κανα προσόν, από κοντρολερ είναι. Μόνο για τον ssd σε ενδιαφέρουν οι sata 3 θύρες. Οι hdd παίζουν παντού το ίδιο.

Όσο για το overclock είμαι τέρμα αρχάριος και δεν νομίζω να προσπαθήσω να φτάσω τόσο ψηλά. Δεν υπάρχει και λόγος. Αλλά αφού δεν αγοράζεις κάθε μέρα, καλύτερα να πάρεις μια πιο "ανεβασμένη" μητρική. Μικρή είναι η διαφορά.

Το Chaser MK-1 με το που το είδα το λάτρεψα και με 2 200mm case fans μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερο. Αλλά μάλλον τελικά δεν είναι τοσο καλή επιλογή. Γιατί όμως? Δεν χρειάζονται άλλα φανς. Σε κανένα από τα κουτιά που σου προτάθηκαν. Κατά τα άλλα τα υπόλοιπα υπερέχουν σε πολλούς τομείς, θα γράψω αναλυτικότερα μετά.

Γενικά, στην nvidia έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη. Ίσως γιατί πάντα nvidia είχα. :P Αυτή η Gigabyte φαίνεται πάντως πολύ καλή και factory overclocked. Από 7970 ποια μου προτείνεται σε ίδια τιμή? Το ίδιο έμπιστες είναι και οι δύο. Δες την gigabyte 7970.

Οι intel ssd είναι γενικά καλύτεροι? Για του M4 έχω διαβάσει ότι είναι αρκετά αξιόπιστοι. Στα ίδια είναι. Μια χαρά αξιόπιστοι.

Μεταξύ την LG και της Dell είμαι...απλά η LG μου φάνηκε καλύτερη λόγω του HDMI. Δεν έχει καλυτερη ποιότητα το hdmi. Το ίδιο με το dvi είναι και σε αυτό θα σου πρότεινα να την συνδέσεις ακόμα και αν είχε hdmi. Το μόνο επιπλέον που κάνει το hdmi ειναι να περνάει και ήχο αλλά αν η οθόνη δεν έχει ηχεία δεν σε αφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα να ακολουθήσω αυτή τη σύνθεση...

 

post-256328-0-78154500-1358731188_thumb.png

 

Plus έναν WD 1TB Caviar Black, πάω στα 1550 ευρώ. Πως σας φαίνεται?

 

Αυτή η κάρτα γραφικών λέτε να με κρατήσει για 3 χρονια σε καλά Settings?

 

Επίσης αντί για Intel Ssd, μήπως να πάω σε Crucial M4?

 

Η ψύκτρα αυτή αρκεί? Όπως προείπα θα ασχοληθώ με αρκετά mild overclock...το πολύ 4-4,2ghz...

 

Τέλος, να συνεχίσω με Windows 7 64-bit Professional ή να πάω στα αντίστοιχα Windows 8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνεις επεξεργαστή Intel !!!Δεν μπορώ να το πιστέψω.

Πρωτοφανές!!!Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση

 

 

Διάβασε συνδυασμό εργασιών.

 

 

για gaming και κάποια βαριά προγράμματα όπως το Solidworks.

 

και Budget 

 

Σύνθεση νέου υπολογιστή στα 1500ε  

 

 

Ποιος σου είπε πως δεν προτείνω Intel ?

Ότι πιστεύω πως συμφέρει σαν απόδοση τιμή στα πλαίσια του budget προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στην συνθεση του adtakh και ας μην γινεται OC. Μονη μου ενσαση το τροφοδοτικο επειδη σε αυτο το budget υπαρχουν προτασεις με 5 χρονια εγγυηση: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=24102&cat=17&sub=0&pmanuf=76&sort=undefined&step=2http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31714&cat=17&sub=0&pmanuf=76&sort=undefined&step=2

 

Φυσικα για gaming θα ηταν καλυτερα ενας ξεκλειδωτος i5, αλλα το Solidworks δικαιολογει με το παραπανω τον i7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα για gaming θα ηταν καλυτερα ενας ξεκλειδωτος i5, αλλα το Solidworks δικαιολογει με το παραπανω τον i7.

 

Το ίδιο θα ήταν, καλύτερα γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...