Προς το περιεχόμενο

Απαγορευση Ελληνικης Σημαιας στα μπαλκονια των σπιτιων?


Pireotis88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως  αν εξαιρεσεις τις χωρες που ειναι σε καποιου ειδους εμπολεμη κατασταση π.χ ΗΠΑ ,το αναρτεις σημαιες εκτος εθνικων επετειων κτλπ και να τις αναρτεις παντου απο καροτσες μεχρι πετσετες στην παραλια εκτος απο κακογουστο ειναι  γνωρισμα τριτοκοσμικων χωρων.

Το ατυχεστατο παραδειγμα του καναδα που αναφερθηκε, ξεχασε να μας πει τι ποσοστο πλυθυσμου ειναι οι μεταναστες υπολογιζοντας φυσικα ολους οσους ειναι πρωτης γενιας.

Εμεις εδω ειδαμε μεταναστες τα τελευταια 20 χρονια  (πριν ειμασταν εμεις μεταναστες ΟΛΟΙ ΝΟΜΙΜΟΙ φυσικα και αλλα τετοια παραμυθια) και συμπεριφορομαστε λες και ειδαμε εξωγηινους ειδικα τωρα που σφιξαν  οι κωλοι.

Συμπερασματικα, τοσοι "πατριωτες" που ηταν κρυμενοι τοσα χρονια ? τωρα την θυμηθηκαν  την σημαια ?Για αυτο ειμαστε γραφικος λαος στα ορια του γελοιου και ετσι θα παραμεινουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το παω πιο μακρια εγω, αν αυτον με την ελληνικη σημαια στην ελλαδα τον πουν φασιστα, αυτον με μια ρωσικη, αλβανικη, νορβηγικη τι θα του κανουν?

Τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσι οι φασιστες κρυβονται πισω απο την καλυψη του υπερεθνικιστη και οι πραγματικοι υπερεθνικιστες θα περνιουνται για φασιστες πολλες φορες . Εξαλλου ειναι ενα τσιγαρο δρομος..

 

κατι γραφικα και γελοια που ακους απο κατι τυπους με υπερφουσκωμενο εγω τυπου οι Ελληνες ηταν οι μοναδικοι που.. και θα παρουμε την Πολη και ... και ολοι αυτοι ειναι ασχετοι με αυτα που λενε , δεν ξερουν γιατι μιλανεκαι πετανε τα τουβλα αβερτα .. αλλα αυτοι ειναι οι Ελληνες η μαλλον οι Ελληναραδες που ξερουν τα παντα και αν τολμησεις να τους διορθωσεις την εβαψες..και εννοειται εισαι και Ανθελληνας , γενικα καλυτερα να μην το ανοιξω γιατι θα κλαψουμε παλι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη πηγα κι εγω τουρκια το νοεμβρη και σε μαρμαρα, σμυρνη και κωνσταντινουπολη παραξενευτηκα απο τις πολλες σημαιες (ακομα και το παραμικρο μαγαζι, μπαλκονι, οτι μπορειτε να φανταστειτε...ειχε σημαια απο πολυ μικρη εως τεραστια) ρωτησα κι εμαθα οτι γιορταζαν λεει μεσα στο 2012 καποια χρονια απο τοτε που ο κεμαλ τους εκανε εθνος. αυτο απλα για να σου λυσω την απορια για τις πολλες σημαιες στην τουρκια.

Μπα, και το 08 που πήγα εγώ τα ίδια ήταν..

Απ' ότι κατάλαβα βέβαια, κι εκεί λειτουργούν λίγο σαν βόρεια κορέα.

Αν δεν είσαι αρκετά ένθερμος εθνικόφρων με τη σημαιάρα σου και τα λοιπά, μπορεί και να "εξαφανιστείς", ή να σου κάνουν επίσκεψη διάφοροι "κρατικοί λειτουργοί".

 

καλύτερα βέβαια αυτό, από την αθλιότητα που ζούμε στην ελλάδα, που μπορείς να δηλώσεις gay, κτηνοβάτης, παιδεραστής, batman, εκτός από εθνικόφρων, και που κάθε τρεις και λίγο κάποιος μούλος μπορεί να καίει ελληνικές σημαίες επειδή έτσι του κ@#$#σε και να μην σαπίζει στη φυλακή , με τη λογική "κάνει την επανάσταση του το παιδί, μην το τιμωρήσουμε" ..

Το άρθρο 3 τέλος αναφέρει για το «υποχρεωτικό της ανάρτησης της Ελληνικής Σημαίας σε δημόσια ή μη κτήρια κατά τας δημόσιας εορτάς και κατά τας επισήμους τελετάς.

 

Από εδώ καταλαβαίνεις πως δεν στέκει τίποτα απ' αυτά πρακτικά. Αν ίσχυε, θα ήμουν ισοβίτης.

Γιατί;

Είσαι δημόσιο κτίριο ; :P

 

 

paulidis, δε ξέρω τι γίνεται στα περίπτερα της Τουρκίας, στο περίπτερο της γειτονιάς μου πάντως ο τύπος έχει σημαία μεγαλύτερη από ένα τ.μ, πάνω στην οποία έχει γράψει "η ταν ή επί τας". Στην πόρτα έχει αυτοκόλλητο "δουλειά μόνο σε Έλληνες", και προεκλογικά δε χρειάζεται να διευκρινίσω νομίζω ποιας συμμορίας καρτούλες μοίραζε.

αυτά είναι.

ποιας συμμορίας από αυτές όλες εννοείς ; αυτής που δε γουστάρεις εσύ, ή αυτής που γουστάρεις ; :P

 

πόσες φορές του έχουν σπάσει το περίπτερο, ή έχουν προσπαθήσει , γνωρίζουμε ;

ή απλά λέμε για να λέμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οι ηπα εκτος απο οτι το πουλανε υτον τον υπερεθνικισμο , το εχουν εμπορευματοποιησει και τελειως αρα κατα καποιοτροπο το ευτελισαν και οι ιδιοι και το ελαφρωσαν . Η αμερικανικη σημαια φοριεται σε μπλουζακι , μαγιο , εσωρουχο , οτι θες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απο την πλευρα μου σου απεδειξα με ενα αδιαμφισβητητο ιστορικο γεγονος, οτι ο Καναδος μπορει να γινει το ιδιο ρατσιστης οσο ειναι και ο Ελληνας.

 

Είναι χαζό ούτως ή άλλως να είσαι υπερήφανος για κάτι που ΕΤΥΧΕ να είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι χαζό ούτως ή άλλως να είσαι υπερήφανος για κάτι που ΕΤΥΧΕ να είσαι.

 

 

εγω δεν πιστευω στη τυχη αλλα στο πεπρωμενο.

different worldview. σεβασου το και ας διαφωνεις με αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι χαζό ούτως ή άλλως να είσαι υπερήφανος για κάτι που ΕΤΥΧΕ να είσαι.

 

3 χιλιάδες χρόνια ανθρώπινου πολιτισμού αποδεικνύουν το αντίθετο . :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το ότι βρήκες ένα βίντεο που αναφέρεται σε κοινωνικές συνθήκες έναν αιώνα πίσω και το συγκρίνεις με την Ελλάδα του σήμερα εσένα δεν σε προβληματίζει καθόλου; Ακριβώς αυτό καταγγέλουν οι συνομηλιτές σου εδώ.

 

Πέραν αυτού, συγκρίνεις την ιστορική περίοδο προ και κατά τη διάρκεια του Α' Παγκοσμίου Πολέμου στον Καναδά με την παρούσα σε ένα μικρό κράτος της Ευρώπης; Ακριβώς επειδή ο ρατσισμός κατά διαφόρων μειονοτήτων έχει εκφραστεί ποικιλοτρόπως σε διάφορες χώρες, για διαφορετικούς λόγους και ακριβώς επειδή ο άνθρωπος είναι ικανός για τα πιο ειδεχθή εγκλήματα κατά του ίδιου του ανθρώπου, με δικαιολογία τη φυλή, το χρώμα κ.ο.κ. μετά από γενοκτονίες και δύο παγκοσμίους πολέμους, το 1948 δημιουργήθηκε η Οικουμενική Διακήρυξη των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων. 

 

Having said that και θεωρώντας ότι τα πεπραγμένα στην ιστορία θα έπρεπε να κάνουν την ανθρωπότητα να προχωρά:

 

Δεν πρόκειται για παρόμοιες, ιστορικά, συνθήκες, δεν συγκρίνονται οι δύο περιπτώσεις γεωγραφικά, πολιτικά, κτλ. Εάν το εφαλτήριο για το ρατσισμό είναι η οικονομική ύφεση, αυτό δεν σημαίνει ότι οι συνιστώσες είναι ίδιες, ως εκ τούτου εκφράζεται με διαφορετικό τρόπο κοινωνικά (και δεν αναφέρομαι στο ξυλίκι) και απαιτεί διαφορετικούς τρόπους επίλυσης.

 

 

συγνωμη για να καταλαβω.

 

εσυ τωρα δικαιολογεις τον ρατσισμο των Καναδων αλλα δεν δικαιολογεις τον ρατσισμο των Ελληνων; αυτο κανεις τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζο να υπηρηφανευεσαι για κατι που ετυχε να εισαι δεν ειναι , ειδικα αν το διαφυλαττεις σωστα και το συντηρεις . /Βλακωδες ειναι να νομιζεις οτι εχεις το δικαιωμα να επαναπαυεσαι για κατι που επειδη εχουν περασει χρονια ειναι πλεον και παγκοσμια κληρονομια και πολλες φορες δεν το καταλαβαινεις και τι ειναι . Απλα μενεις στο ονομα .. λες πχ οι Ελληνες εκαναν το θεατρο αρα εγω που ειμαι Ελληνας ειμαι ανωτερος απο εσας ασχετα που ειμαι ασχετος απο θεατρο . Δημιουργηθηκε ετσι ενα υπερεγω και ενας κουφιους ναρκισισμος στον Ελληνα που καυχιοταν μοηνο για τους αλλους ο ιδιος ας ηταν ενα μηδενικο υψωνοταν απο αυτους . Δεν παει ετσι ομως.. μεγαλη συζητηση.

 

Γενικα ενα μεγαλο κακο ποθυ εχουν οι Ελληνες και το βλεοπεις και εδω συχνα ειναι το υπερεγω νομιζουν οτι ξερουν τα παντα . Αν πεις το αντιθετο εισαι βλακας , κωλοπαιδο , ανεπιθυμητος , τρολ ασχετα που ο Σωκρατης ελεγε ενα ξερω οτι δεν ξερω τιποτα..οτι να ναι ειμαστε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη για να καταλαβω.

 

εσυ τωρα δικαιολογεις τον ρατσισμο των Καναδων αλλα δεν δικαιολογεις τον ρατσισμο των Ελληνων; αυτο κανεις τωρα;

 

Α να γειά σου. Αυτό κάνω. Εύγε.

 

Χαζο να υπηρηφανευεσαι για κατι που ετυχε να εισαι δεν ειναι

 

Ακριβώς επειδή έτυχε, είναι χαζό, αλλά τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσι οι φασιστες κρυβονται πισω απο την καλυψη του υπερεθνικιστη και οι πραγματικοι υπερεθνικιστες θα περνιουνται για φασιστες πολλες φορες . Εξαλλου ειναι ενα τσιγαρο δρομος..

 

κατι γραφικα και γελοια που ακους απο κατι τυπους με υπερφουσκωμενο εγω τυπου οι Ελληνες ηταν οι μοναδικοι που.. και θα παρουμε την Πολη και ... και ολοι αυτοι ειναι ασχετοι με αυτα που λενε , δεν ξερουν γιατι μιλανεκαι πετανε τα τουβλα αβερτα .. αλλα αυτοι ειναι οι Ελληνες η μαλλον οι Ελληναραδες που ξερουν τα παντα και αν τολμησεις να τους διορθωσεις την εβαψες..και εννοειται εισαι και Ανθελληνας , γενικα καλυτερα να μην το ανοιξω γιατι θα κλαψουμε παλι..

"Όποιος κοιμάται πατριώτης, ξυπνάει φασίστας" είναι η δική μου άποψη. Αυτή τη λατρεία των συμβόλων δεν την θεωρώ πατριωτισμό, ούτε φυσικά κάτι θετικό. Εκτός αν πατριώτη θεωρούμε τον σωστό πολίτη, που προσπαθεί να εξασφαλίσει το καλύτερο για τους συνανθρώπους του, αν και δεν νομίζω πως ποτέ ο πατριωτισμός έχει χρησιμοποιηθεί με τέτοιο τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν πιστευω στη τυχη αλλα στο πεπρωμενο.

different worldview. σεβασου το και ας διαφωνεις με αυτο.

 

Ούτε εγώ πιστεύω στην τύχη έτσι όπως την αντιλαμβάνεσαι. Το πεπρωμένο τι σχέση έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν σε ειρωνευομαι. μια απλη,ειλικρινης ερωτηση εκανα.

δεν θες να μου απαντησεις. δεν πειραζει.

 

Φέρνεις παράδειγμα 100 χρόνων για να αποδείξεις ότι και οι Χ πολίτες της Χ χώρας είναι ικανοί να γίνουν ρατσιστές. Και άρα τι; Σου αντιπαραθέτω ότι έκτοτε έχουν δημιουργηθεί οργανισμοί, δίκτυα κρατών κ.ο.κ. των οποίων ένας από τους στόχους ήταν η πάταξη του ρατσισμού. Ακριβώς, διευκρινίζω στο ποστ, επειδή ο ρατσισμός έχει οδηγήσει την ανθρωπότητα σε αποτρόπαια εγκλήματα.

 

Συγκρίνεις δύο διαφορετικές εποχές, σου αντιπαραθέτω την άποψή μου ότι το σημείο του παραλληλισμού σου είναι πολύ μικρό σε σύγκριση με τις εν γένει κρατικές και παγκόσμιες συνθήκες.

 

Καταλαβαίνεις ότι δικαιολογώ τους Καναδούς στις αρχές του 20ου αιώνα και καταδικάζω τους Έλληνες του 21ου.

 

Δεν είμαι ελέφαντας ρε παιδί μου, έχω αντιτακτούς αντίχειρες και γράφω σε πληκτρολόγιο. Λυπάμαι αν δεν καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...