Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν σας βοηθάει καθόλου, αλλά στο dell μου, που έχει το ίδιο επεξεργαστή,  η αξιολόγηση των windows 7 τον βαθμολογεί με 6.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτησω λιγο και αυτο γιατι ειμαι ασχετος επι των adapter κτλ, με το hdmi μεταφερεται και ο ηχος με αυτον τον adapter θα μεταφερεται?

Ναι με το displayport μεταφερεται κ ηχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν σας βοηθάει καθόλου, αλλά στο dell μου, που έχει το ίδιο επεξεργαστή,  η αξιολόγηση των windows 7 τον βαθμολογεί με 6.1

και ενος φιλου μου το ιδιο... περιεργα πραγματα...αν και δουλευοντας το για λιγο μου φανηκε αρκετα γρηγορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CPU: 6.1
GPU (Gaming) : 5.9
HDD : 5.9
RAM : 5.9

Σύντομες Εντυπώσεις:
- Η οθόνη του είναι διαμάντι (LEN40B1, antiglare 1600x900 contrast 700:1, black: 0,3 !!!). Θεωρητικά σε κάποια άλλη ακριβή έκδοση Thinkpad 250-300 ευρώ διαφορά θα είχε μόνο το upgrade από την 1366χ768 στην 1600χ900. Όσο δηλαδή κοστίζει στην περίπτωση μας όλος ο υπολογιστής.

- Τον επεξεργαστή τον περίμενα πολύ πιο αργό, αλλά με διέψευσε. Να υπολογίζετε απόδοση στα επίπεδα ενός σύγχρονου sandy bridge i3. Δεν παρατήρησα καμιά απολύτως υστέρηση σε λειτουργίες της καθημερινότητας.

Με μια πρόχειρη ματιά είδα επίσης ότι μπορεί να γίνει αναβάθμιση ακόμη και σε quad-core i7-2670qm/2720qm κτλ

- Πληκτρολόγιο πολύ καλό (κλασσικού τύπου thinkpad)

- Τouchpad + trackpoint πολύ καλό (από τα πιο ολοκληρωμένα synaptics που έχω δει)

- Θερμοκρασίες στο σασί μηδενικές και επίπεδα θορύβου σε πολύ λογικά πλαίσια

- Χρήσιμα πλήκτρα ελέγχου του ήχου και του μικροφώνου (για mute) διπλά από το πληκτρολόγιο

- Πλήρη συνδεσιμότητα...το μόνο που θα χρειαστείτε είναι ένα καλώδιο display port to hdmi (10 ευρώ έχει)

- H RAM είναι 1χ4GB οπότε πάτε στα 8GB με μόλις 20ευρώ. Το παράξενο είναι ότι φαίνονται να υπάρχουν 4 !!! slots. (αυτό δείχνουν τα προγράμματα...διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη)

- Μπαταρία δεν πρόλαβα να τεστάρω ακόμη...εκτιμώ περίπου 4ώρες.

 

- Τα ηχεία του είναι μέτρια σε ποιότητα αλλά αρκετά δυνατά,κάτι που είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για ταινίες.
 
- Το πολύ ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι LAN, WIFI και ήχος είναι realtek οπότε το HACKINTOSH σε 10.8.2 Μountain Lion είναι υλοποιήσιμο.

 

- Θα συμφωνήσω με αυτό που αναφέρθηκε προηγουμένως....ότι ίσως πρόκειται για την μεγαλύτερη προσφορά σε υπολογιστή που έχει γίνει τα τελευταία χρόνια αν συνυπολογίσουμε ΠΟΙΟΤΗΤΑ οθόνης και 3ετη ΕΓΓΥΗΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πλέον κάπου με την "καλη" οθονη; Γιατί απο το e-lenovo βλεπω οτι εξαφανιστηκε

 

Στο e-lenovo δεν υπαρχουν αποθέματα πλέον....οπότε λογικά αν έχει μείνει σε κάποιο κατάστημα του skroutz.

 

Αν τελικά δεν κρατήσω αυτό που πήρα για μένα, θα το δώσω σε οποιον το χρειάζεται  (υπάρχει MACBOOΚ στο σπίτι οπότε το lenovo έχει εφεδρικό χαρακτήρα :) ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις πηραν χαμπαρι οτι αυτο με τη 1600χ900 εχει ζητηση αρχιζουν και πουλανε το  1366 x 768 .... σαυτο εδω συγκεκριμενα το θυμαμαι με τη 1600χ900 οθονη πριν μια μερα 

 

http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=56001&pcode=SHOW_PROD56001

 

μα καλα ολοι ινσομνια διαβαζουν ?  :-(

 

και κατι αλλο ειναι 100% οτι εχει 4gb σε μια port? γιατι αν ειναι ετσι θα το παρω κ εγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις πηραν χαμπαρι οτι αυτο με τη 1600χ900 εχει ζητηση αρχιζουν και πουλανε το  1366 x 768 .... σαυτο εδω συγκεκριμενα το θυμαμαι με τη 1600χ900 οθονη πριν μια μερα 

 

http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=56001&pcode=SHOW_PROD56001

 

μα καλα ολοι ινσομνια διαβαζουν ?  :-(

 

Όλες οι καινούργιες παρτίδες είναι με 1366χ768. Όσοι προλαβαν τις πρώτες παρτίδες στάθηκαν τυχεροί.

Το ίδιο συνέβει και με την προσφορά του ΜΑΚΡΟ

Πάντως μην κατηγορούμε και τα καταστήματα γιατί τα μοντέλα είχαν ακριβώς το ίδιο part number.

 

απο που και ως που το index experience των windows εχει γινει αξιολογο συγκριτικό   για cpu,gpu,ram,hdd δε μπορω να το καταλαβω

 

Περισσότερο ενημέρωση ήταν σε 1-2 άτομα που ανέφεραν ότι η CPU ήταν στο 3.2.

 

To Windows experience index δεν είναι ευαγγέλιο, ούτε μετροπρόγραμμα, αλλά ενδεικτικά, σύντομα και επιφανειακά μπορείς να καταλάβεις μερικά πράγματα για την ισχύ ενός συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά από ότι κατάλαβα αυτό που έχει την οθόνη 1600x900 έχει τη gpu  Intel HD Graphics (σε αυτή παίζει το 3d match του FM13?)

Αυτό με την ανάλυση 1366x768 έχει την HD 3000. Έτσι δεν είναι ή μήπως κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο έχουν την Intel HD...την intel 3000 έχουν μοντέλα με που είναι i3-i5-i7.

 

Πάντως όπως είπα και παραπανω μπορεις να κανεις upgrade σχετικά εύκολα και επειδή επεξεργαστής και gpu είναι ένα πραγμά, κάνοντας αναβάθμιση την CPU αναβαθμίζεις και την GPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο e-lenovo δεν υπαρχουν αποθέματα πλέον....οπότε λογικά αν έχει μείνει σε κάποιο κατάστημα του skroutz.

 

Αν τελικά δεν κρατήσω αυτό που πήρα για μένα, θα το δώσω σε οποιον το χρειάζεται  (υπάρχει MACBOOΚ στο σπίτι οπότε το lenovo έχει εφεδρικό χαρακτήρα :) ). 

Μην το δωσεις. Ριξε εναν Samsung 830, εναν δισκο στη θεση του DVD, +4GB RAM, και λιγο μετα μια αναβαθμιση CPUκαι εχεις ενα τελειο desktop replacement. Και ασε το ΜΒΑ για τα εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το δωσεις. Ριξε εναν Samsung 830, εναν δισκο στη θεση του DVD, +4GB RAM, και λιγο μετα μια αναβαθμιση CPUκαι εχεις ενα τελειο desktop replacement. Και ασε το ΜΒΑ για τα εξω.

 

Υπάρχει και "τερατάκι" hackintosh/windows desktop στο σπίτι, οπότε δύσκολα να αναλάβει ρόλο desktop replacement. Θα το σκεφτώ τι θα το κάνω...η αλήθεια είναι ότι το μηχάνημα φαίνεται σκυλί και μπορείς να έχεις ένα "χαμάλι" laptop για την επομενη 5ετια. Ειδικά όπως λες με έναν ssd το απογειώνεις.

 

Απλά αν δεν βρω κάπου να το χρησιμοποιήσω, λέω να το δώσω σε κάποιον που θα του φανει πιο χρήσιμο από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...