Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 - Θερμοκρασίες / Jailbroken - Multiman [PS3]


mtzs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον ανεμιστηρα τον βαζεις σε manual mode περιπου στο 42-44% και βλεπεις πως παει...

σε αυτοματο mode ειναι λογικο να σου σβηνει η κονσολα διοτι οι στροφες αυξομειωνονται βαση θερμοκρασιας.

αν σε manual mode σου σβησει(δοκιμασε και πιο πανω 46-50%),τοτε ναι προχωρας σε αυτο που θες να κανεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, mikele13- είπε

τον ανεμιστηρα τον βαζεις σε manual mode περιπου στο 42-44% και βλεπεις πως παει...

σε αυτοματο mode ειναι λογικο να σου σβηνει η κονσολα διοτι οι στροφες αυξομειωνονται βαση θερμοκρασιας.

αν σε manual mode σου σβησει(δοκιμασε και πιο πανω 46-50%),τοτε ναι προχωρας σε αυτο που θες να κανεις..

σχεδον στο φουλ το ειχα στο manual και παλι εσβησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, astrea966 είπε

σχεδον στο φουλ το ειχα στο manual και παλι εσβησε

Στο πόσο τοις εκατό το είχες βάλει?

Ήταν τικαρισμενο το manual mode?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mikele13- είπε

Στο πόσο τοις εκατό το είχες βάλει?

Ήταν τικαρισμενο το manual mode?

manual mode  αλλα δεν γραφει ποσοστο.αριθμους και γραμματα εχει.αλλα το ειχα κανει κυκλο να δω μεχρι που παει.σχεδον φουλ ηταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σε εμέναν  από την στιγμή που έβαλα JeiBreak άρχισε το ανεμηστιράκη να κάνει έναν δυνατό ήχο και αυτό γινόταν κάθε φορά που άνοιγα το Ps3 χωρίς να σταματάει λεπτό.

Με αποτέλεσμα εδώ και 9 ημέρες κάθε φορά που ανοίγω το Ps3 μόλις μπαίνω στο GTA να κλίνει όλο το Ps3 και να αναβοσβήνει το κόκκινο φωτάκι έως να πατήσω επάνω του για να σταματήσει.

Ξέρει κανείς τι είναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλεπω πολλα βιντεακια με DIY  για μετρηση θερμοκρασιας και για τροπους ψυξης.

Ειδα πολλους να τρυπανε πανω απο το ανεμιστηρακι του slim για να τραβαει και καλα το ανεμιστηρακι απο τις τρυπες.

Εχω την εντυπωση πως ειναι λαθος αυτο,καθως το ανεμιστηρακι πρεπει να τραβαει το ζεστο αερα απο μεσα.

Εχει δοκιμασει καποιος να τρυπησει σε αλλο σημειο,ωστε να γινεται πιο σωστα η απαγωγη θερμοτητος;

 

Επισης,εχω ενα slim το οποιο ανεβαζει 70 βαθμους στη CPU και 42 στη GPU.

Φυσικα αν παιξω παιχνιδι χωρις να εχω ρυθμισει το ανεμιστηρακι τερμα τοτε το ps3 σβηνει.

Παιζει να δουλευει η μεθοδος του reflow στη CPU αντι για τη GPU ?

Επεξ/σία από talibanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, talibanakos είπε

Βλεπω πολλα βιντεακια με DIY  για μετρηση θερμοκρασιας και για τροπους ψυξης.

Ειδα πολλους να τρυπανε πανω απο το ανεμιστηρακι του slim για να τραβαει και καλα το ανεμιστηρακι απο τις τρυπες.

Εχω την εντυπωση πως ειναι λαθος αυτο,καθως το ανεμιστηρακι πρεπει να τραβαει το ζεστο αερα απο μεσα.

Εχει δοκιμασει καποιος να τρυπησει σε αλλο σημειο,ωστε να γινεται πιο σωστα η απαγωγη θερμοτητος;

Επισης,εχω ενα slim το οποιο ανεβαζει 70 βαθμους στη CPU και 42 στη GPU.

Φυσικα αν παιξω παιχνιδι χωρις να εχω ρυθμισει το ανεμιστηρακι τερμα τοτε το ps3 σβηνει.

Παιζει να δουλευει η μεθοδος του reflow στη CPU αντι για τη GPU ?

Reflow σε τέτοια περίπτωση δεν θα έκανα με τίποτα.

Οπως αναφέρει και ο φίλος JohnJohn3484 πολύ καλό καθαρισμό, αλλαγή πάστες μαζί με αφαίρεση των Ihis ώστε να είναι σωστή η διαδικασία.

Επεξ/σία από JohnHacked
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, JohnHacked είπε

Οπως αναφέρει και ο φίλος JohnJohn3484 πολύ καλό καθαρισμό, αλλαγή πάστες μαζί με αφαίρεση των Ihis ώστε να είναι σωστή η διαδικασία.

Τι ειναι αυτο; Μηπως εννοεις τα lids?

Καθαρισμος εχει γινει..
Edit τα IHS εννοουσες,εγω τα ηξερα lids.

10 ώρες πριν, JohnJohn3484 είπε

Πολύ πιθανό είναι να θέλει άλλαγμα η πάστα κάτω απ τον επεξεργαστή, μια διαδικασία που είναι όμως επικινδυνη.

Κατω απο τα lids δλδ;
Δεν εχω προβλημα με τον κινδυνο,τον τρωω για πρωινο.

Τι ειδους παστα βαζουμε εκει,κλασσικη θερμοαγωγιμη;

Η ειναι καποια κολλητικη;

 

Επεξ/σία από talibanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια εχω PS3 Slim Cech2003B 320Gb και σκεφτομαι να αλλαξω την παστα. Η αληθεια πως το εχω κανει αλλη μια φορα στο παλιο μου Fat αν και μας αφησε χρονους καθως ουτε η αλλαγη παστας εκανε κατι γτ επρεπε να ξηλωθουν και τα IHS της CPU και RSX.

Εχω μια Arctic MX-4 να το επιχειρησω η θα μου μεινει στο χερι? Επισης ποιος ειναι ο πιο σωστος τροπος εφαρμογης της παστα γτ πραγματικα βλεπω αλλους να την απλωνουν με μια σπατουλα και αλλους απλα να τοποθετουν μια μικρη μπιλιτσα στο κεντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ασε τα ihs και αλλαξε κανονικα παστα απο πανω εξωτερικα

η αλλαγη για σωστο περασμα παστας ειναι απλωμα λεπτη στρωση και μετα μια μπαλιτσα στο κεντρο ωστε να βγει ολος ο αερας εξω

(προσωπικη αποψη :) )

 

 

Επεξ/σία από postfire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιχειρήσεις να αφαιρέσεις τα ihis να ξέρεις πως υπάρχει και μια πιθανότητα να σου μείνει στο χέρι όσο σωστός και αν είσαι. Οπότε άλλαξε την πάστα απο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...