Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η γνώμη σας για την απεργία;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το αυτό.

 

Όπως διάβασα και κάπου, όσο δίκαια και να είναι τα αιτήματα σου, το να χρησιμοποιείς με αυτόν τον τρόπο την πλειοψηφία του κοινού που εξαρτάται από τις υπηρεσίες σου και το να "ξεσπάς" επάνω του είναι απαράδεκτο. Πέρα από επικοινωνιακό fail, ε;

 

Όχι αυτό δεν λογίζεται καν σαν ξέσπασμα. Εχθές κρέμασαν όλη την πόλη. Υπήρχαν άνθρωποι που έκαναν ώτοστοπ για να φτάσουν στα σπίτια τους. Μόνο γι'αυτό θα έπρεπε να υποστούν κυρώσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτες εκανα 1.5 ωρα σαν σαρδελα στο λεωφορειο και μετα 1ωρα ποδαρατο μεσα στη βροχη μεχρι ιερα οδο και μετα αλλες 2 σχεδον ωρες πηγμενος στην κινηση αφου πρωτα ειχα υποχρεωθει σε καποιον να ερθει να μαζεψει. κι ευτυχως που υπηρχε αυτος ειδαλλιως θα το εκοβα ποδαρατο μεσα στη βροχη μεχρι μοσχατο.

 

και απορω, ειδικα χτες με το χουνερι που εγινε και τη βροχη, υπηρχε καποιος λογικα σκεπτομενος ανθρωπος που την ωρα που ηταν πηγμενος/βρεγμενος/ταλαιπωρημενος σκεφτηκε "μπραβο στο δικαιο αγωνα που κανουν οι εργαζομενοι του μετρο"; πραγματικα το εχω απορια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρείς και τα δύο τα ίδια σκατά, φωνάζεις και κάνεις σαν τρελός με τους εργαζομένους και τουμπεκί και σούζα όταν οι εργολάβοι φάγανε δις για τους ολυμπιακούς πχ... φωνάζεις και κάνεις σαν τρελός με τις καταλήψεις αλλά τουμπεκί όταν η συζήτηση φτάνει στο αυθαίρετο Mall του Λάτση

 

σκατά με κάλυψες λοιπόν.

Αυτοι που αναφερεις και ολοι οι "μεγαλοκαρχαριες " πουθενα στον πλανητη δεν πληρωσαν  σε καμια ιστορικη περιοδο ,ουτε ακομα εκει που φανταζεσαι, την ειχαν κανει πιο πριν για την ευρωπη.Κακως πολυ κακως αυτο που συμβαινει αλλα ειναι μια πραγματικοτητα .

Τωρα βεβαια και εγω θελω ενα  πλανητη χωρις πολεμους και πεινα για τα παιδακια αλλα μεχρι να γινουν ολα αυτα τα ουτοπικα μηπως να γινουμε λιγο πιο ρεαλιστες και να κοιταξουμε να διορθωσουμε τα πιο" ευκολα" πρωτα ? λεω εγω παλι.

Φωναζεις για  κατωτατο μισθο για ολους  1500 εγω που ειμαι πιο large απο σενα λεω 5000.Στην τυποεκδοτικη δεν τα εδωσες ομως εκει ετσουζε ε? θα εβγαιναν απο το κομμα

.Ετσι στην θεωρια κομμουνισμος η οπως αλλιως σε βολευει πεστο και στις κομματικες επιχειρησεις καπιταλισμος.Γιατι? γιατι ετσι μας συμφερει οπως σε ολα τα πραγματα στο Ελλαδισταν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι στην θεωρια κομμουνισμος η οπως αλλιως σε βολευει πεστο και στις κομματικες επιχειρησεις καπιταλισμος.Γιατι? γιατι ετσι μας συμφερει οπως σε ολα τα πραγματα στο Ελλαδισταν.

 

Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά αυτή την ερώτηση ποτέ δεν την κατάλαβα. Εκτός των άλλων επιχειρημάτων που θα μπορούσα να αντιπαραθέσω, είναι νόμιμο το να ιδρύσω μια κομμουνιστική περιοχή εντός ελλάδας; Γιατί αν είναι, εγώ την τυποεκδοτική "μου" την θεωρώ υπερ άνω (αφού είναι του Κόμματος) και δεν γουστάρω να πληρώνω φόρους σε καπιταλιστές. Problem solved.

Τώρα για το αν οι επιχειρήσεις του κόμματος λειτουργούν κομμουνιστικά, η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω, αλλά πολύ το αμφιβάλω και θεωρώ πως λειτουργούν ακριβώς αντίθετα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν άλλοι χώροι (κυρίως αυτοοργανωμένοι) που λειτουργούν πολύ κοντά στη θεωρία του κομμουνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά αυτή την ερώτηση ποτέ δεν την κατάλαβα. Εκτός των άλλων επιχειρημάτων που θα μπορούσα να αντιπαραθέσω, είναι νόμιμο το να ιδρύσω μια κομμουνιστική περιοχή εντός ελλάδας; Γιατί αν είναι, εγώ την τυποεκδοτική "μου" την θεωρώ υπερ άνω (αφού είναι του Κόμματος) και δεν γουστάρω να πληρώνω φόρους σε καπιταλιστές. Problem solved.

Τώρα για το αν οι επιχειρήσεις του κόμματος λειτουργούν κομμουνιστικά, η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω, αλλά πολύ το αμφιβάλω και θεωρώ πως λειτουργούν ακριβώς αντίθετα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν άλλοι χώροι (κυρίως αυτοοργανωμένοι) που λειτουργούν πολύ κοντά στη θεωρία του κομμουνισμού.

Να σε ενημερωσω πως το πολυ κοντα στην θεωρια απετυχε πολυ προσφατα οπου εφαρμοστηκε και ειχα την τυχη να το δω απο πολυ κοντα και σε αρκετες χωρες.Τωρα η καραμελα μα δεν εφαρμοστηκε σωστα ,η' αυτο που εφαρμοστηκε ηταν κατι αλλο, καλο ειναι να το λεμε σε κανα 19χρονο φοιτητη αλλα μεχρι εκει ,δεν ειναι για παραπανω.

Εγω κρινω αυτο που εφαρμοστηκε το αλλο που ονειρευεσαι εσυ  οταν θα εφαρμοστει (που δεν προκειτε διοτι ειναι εναντια στην ατομικοτητα του ανθρωπου) θα το κρινω ,μεχρι τοτε και μεχρι να το δουμε ,δικιο θα εχω εγω τοσο απλα.

 

Υ.Γ την κρατικη επιχορηγηση ειναι νομιμο ομως να την περνει μια χαρα  το κομμα, ειναι γλυκα τα ευρο του επαισχυντου καπιταλισμου φαινεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά αυτή την ερώτηση ποτέ δεν την κατάλαβα. Εκτός των άλλων επιχειρημάτων που θα μπορούσα να αντιπαραθέσω, είναι νόμιμο το να ιδρύσω μια κομμουνιστική περιοχή εντός ελλάδας; Γιατί αν είναι, εγώ την τυποεκδοτική "μου" την θεωρώ υπερ άνω (αφού είναι του Κόμματος) και δεν γουστάρω να πληρώνω φόρους σε καπιταλιστές. Problem solved.

Τώρα για το αν οι επιχειρήσεις του κόμματος λειτουργούν κομμουνιστικά, η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω, αλλά πολύ το αμφιβάλω και θεωρώ πως λειτουργούν ακριβώς αντίθετα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν άλλοι χώροι (κυρίως αυτοοργανωμένοι) που λειτουργούν πολύ κοντά στη θεωρία του κομμουνισμού.

 

Σαφώς και μπορείς να κηρύξεις μια περιοχή κομμουντιστική και να κάνεις όσες απεργίες γίνανε στη ΕΣΣΔ απο το '17 μέρχι το '91 .... δηλαδή 0.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα αναλωθώ άλλο για το αν έχουν δίκιο ή άδικο.

 

Την κατάντια του δημόσιου την γνωρίζουμε. Η πλειοψηφία όμως των ΙΥ προσπαθεί ρε παιδί μου να αποδείξει οτι είναι τρισχειρότεροι και τιποτένιοι. Η σταση του ΙΥ στα συνολικά γεγονότα που ακολουθούν την κρίση είναι GAY απ'όλες τις οπτικές γωνίες του φουστη, που πραγματικά με αηδιάζουν πιο πολύ και απο το τελευταίο κατακάθι του δημοσίου. Πραγματικά εύχομαι (και αν είμαστε καλά δεν είναι και μακριά) να γίνω εργοδότης και να έχω τέτοια άτομα να τα ξεσκίζω από το πρωί ως το βράδυ και να μην βγάζουν τσιμουδιά. Στη συνέχεια να τους δίνω 400€ και μια φάπα και να τους λέω "άντε σπιτάκι σας και αύριο εδώ για 15ωρο".

Θα μιλήσω σε δεύτερο πληθυντικό γιατί δόξα το θεό στη μέχρι τώρα 8χρονη απασχόληση μου στον ιδιωτικό τομέα δεν είχα εργοδοτικά παρατράγουδα, υπερωριες κτλ, μιας και θες η τύχη, θες οι συμφωνίες που έκανα και το ποιόν των ανθρώπων που συνεργάστηκα , το απέτρεψαν.

                              

Κάθεστε λοιπόν οι περισσότεροι από εσάς και δουλεύετε 12ωρα και βάλε, κακοπληρώνεστε ποσοτικά και χρονικά, πληρώνετε ένα σωρό φόρους, τέλη και χαράτσια για να ξεπληρώσετε ένα χρέος, που όπως λέτε το δημιούργησε ο δημόσιος τομέας και η φοροδιαφυγή, κάτι που αυτομάτως σας αναδεικνύει στο ελάχιστο φταίχτες για τη μέχρι τώρα κατάσταση.

Ας πούμε λοιπόν ότι όλα όσα καταλογίζετε στους ΔΥ είναι σωστά και όντες συνεπείς στα πιστεύω σας, ορθά κάνετε την κριτική που διαβάζουμε σε αυτό το τοπικ και σε πολλά άλλα.

Για την κατάντια του τομέα σας; Μόκο; Τσιμουδιά; Κότες; Αντιδράστε ρε παιδί μου για το δημόσιο. Μπράβο, καλά κάνετε! Στους εργοδότες σας; Αγγελουδάκια έτσι; Μη χάσετε τα ψίχουλα που παίρνετε με 3 μήνες καθυστέρηση ε;Στις κυβερνήσεις που έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης για το δημιούργημα τους και σας αδικούν σήμερα ρίχνοντας το εισπρακτικό βάρος πάνω σας, παναγίτσες έτσι;

 

Ο ιδιωτικός υπάλληλος είναι μάλιστα τόοοοοοσο GAY, αξιολύπητος και αξιοθρήνητος, που ακόμα και όταν γίνει πρώην ΙΥ (δηλαδή άνεργος), κάθετε σπιτάκι του και το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να ασχολείται με τους μέσους μισθούς των άλλων και @@ μάντολες.

 

Δεν πειράζει! Όσο η ρίζα του δέντρου είναι άρρωστη και εσείς ραντίζετε τα φύλλα, θα είστε σε mode “τσο και λο” που λένε και οι κάφροι. Προφανώς σας άρεσει. Έξου άλλωστε ο χαρακτηρισμός μου για τους φαινομενικά πλειοψηφούντες ΙΥ.

 

Υ.Γ: Για την απεργία που ανακοίνωσαν σήμερα τα μέσα δεν θα εξετάσω καν αν έχουν δίκιο ή αδικο. Για μένα και μόνο που κάποιος αντιδρά, έστω και αν αυτός ο κάποιος αντιδρά άδικα, είναι κάτι πολύ σημαντικό μπας και αφυπνιστει κανας ταριχευμένος ψωμολυσουπαλληλος/άνεργος κλπ. Το "νταβαντούρι" πρέπει κάπως να ξεκινήσει. Ας είναι και από δαύτους.

 

 

Δεν βαρεθηκες να γραψεις ολο αυτο το σεντονι για να πεταξεις μονο και μονο το μπαλακι απο το δημοσιο στον ιδιωτικο τομεα ? Χρυσωστε μας τουλαχιστον το χαπι.Πεστε οτι με την αλλυλεγγυη και την αντικαπιταλιστικη ανατροπη θα συγκλινουν οι μισθοι προς τα πανω.Οτι αν καταναλωνετε θα μας βγαλετε απο την υφεση.Κατι...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...