Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η γνώμη σας για την απεργία;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Δε μπορείς να συγκρίνεις δύο ανόμοια πράγματα. Ούτε ο εκπαιδευτικός κάνει δουλειά γραφείου 8 ώρες τη μέρα και όλο το χρόνο για να ξέρει πως είναι, ούτε ο υπάλληλος γραφείου δουλεύει τους μισούς μήνες το χρόνο και τις μισές ώρες τη μέρα διδάσκοντας.

 

Οπότε τι μας έμεινε μιας και μιλάμε για δημοσίους υπαλλήλους; Πιο αντικειμενικά κριτήρια όπως πχ η διάρκεια του ωραρίου, η προϋπηρεσία, οι σπουδές.

 

Τα προσωπικά παραδείγματα ας τα αφήσουμε γιατί και γω θα σου πω ότι ψάχναμε στα γραφεία της πρωτοβάθμιας πέρσι το καλοκαίρι υπάλληλο για μια βεβαίωση και για 3 εβδομάδες δε βρίσκαμε κανέναν. Επίσης όταν πήγαινα σχολείο τα πιο ακριβά ιδιαίτερα τα κάναν καθηγητές σχολείων (σε μαθητές του ίδιου σχολείου) και λοιπά προσωπικά τυχαία βιώματα.

 

anyway, πες μας την άποψή σου για την απεργία, μιας που ξέθαψες το thread.

Δεν διαφωνω σε αυτα που λες υπαρχουν αρκετοι τετοιοι και εγω οταν περασα στο ΤΕΙ γνωρισα κατι τετοια μπουμπουκια.

Το θεμα ομως ειναι τι κανουμε και εμεις ο καθηγητης φταιει η ο γονιος που τον παιρνει για ιδιαιτερα για να εξασφαλισει το καμαρι του καλυτερο βαθμο.

 

Και μπορει να υπαρχουν λιγοι καλοι καθηγητες και δασκαλοι ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

http://www.dailymotion.com/video/xrrxaj_iiiiiii-iiiiiii_news?start=557#.UY6zlbXxo2o

 

βλέπω η κυβέρνηση νοιάζεται για τους μαθητές και κινήθηκε γρήγορα προς όφελος τους.

δεν είναι η πρώτη φορά που το βλέπουμε αυτό.

 

που; στην ελλάδα.

που για να αποφασιστεί κάτι, να υπογραφεί και να εφαρμοστεί μπορεί και να περάσουν χρόνια.

που περιμένεις πάνω απο χρόνο για να πάρεις τη σύνταξη σου.

 

άμα θέλει αυτό το κράτος μπορεί να δουλέψει. αλλά δε θέλουμε

 

το ίδιο γρήγορα κινήθηκε και ...

όταν είχαν φτάσει Χριστούγεννα και δεν είχαν βιβλία και καθηγητές πολλά σχολεία

όταν οι μαθητές κάναν μαθήματα σε λυόμενα και ακατάλληλες αίθουσες

όταν οι μαθητές πάγωναν επειδή δεν υπήρχε πετρέλαιο για θέρμανση

όταν μαθητές πηγαίναν νηστικοί στο σχολείο και λιποθυμούσαν

όταν στοιβαζόταν σε αίθουσες κλουβιά 

 

συμπέρασμα όλα γίνονται για το μέλλον των μαθητών. έχω συγκινηθεί με το ενδιαφέρον που δείχνει η κυβέρνηση για τους μαθητές. είναι φως φανάρι. το βλέπετε ε;

 

Μα φυσικα νοιαζονται για τα κακομοιρα τα παιδακια που θα χασουν τις εξετασεις τους και αυτοι οι αχριοι οι καθηγητες με την απεργια τους θελουν να τους καταστρεψουν το μελλον....
 
Βεβαια δεν νοιαστικαν για τα κακομοιρα τα παιδια που δεν εχουν βιβλια, που δεν εχουν καθηγητες, που ψαχνουν να βρουν ιδιοτικο ΙΧ στα απομακρυσμενα χωρια να πανε στο σχολειο γιατι το κρατος δεν δινει τα λεφτα στα ΚΤΕΛ και τους εχει βαλει φεσι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είδες; δούλεψε μια φορά το σύστημα άμεσα και αμέσως να κατακρίνετε :P

 

Δεν διαφωνω σε αυτα που λες υπαρχουν αρκετοι τετοιοι και εγω οταν περασα στο ΤΕΙ γνωρισα κατι τετοια μπουμπουκια.

Το θεμα ομως ειναι τι κανουμε και εμεις ο καθηγητης φταιει η ο γονιος που τον παιρνει για ιδιαιτερα για να εξασφαλισει το καμαρι του καλυτερο βαθμο.

Αν ο διορισμένος δεν έκανε κρα για ιδιαίτερα, ο γονιός θα έστελνε το βλαστάρι του στο φροντιστήριο όπως όλος ο κόσμος.

Στην εποχή όμως που ο προφορικός του σχολείου σε έβαζε στο πανεπιστήμιο, οι "δουλεύουμε 4 ώρες αλλά αντιστοιχούν σε οκτώ" βρίσκαν μια χαρά κουράγιο για τα ιδιαίτερα το απόγευμα. Μήπως να σταματήσουμε να κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας επιτέλους μ' αυτή την αηδία; όλες οι δουλειές έχουν την τιμή τους. Όταν τα λεφτά είναι γλυκά βρίσκουμε κουράγιο. Όταν έτσι έχουμε συνηθίσει να λειτουργούμε (βλ. ιδιωτικό τομέα) επίσης βρίσκουμε κουράγιο.

 

Και γω θυμάμαι μια καταπληκτική καθηγήτρια που είχα, αλλά δεν ήταν ο κανόνας δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

anyway, πες μας την άποψή σου για την απεργία, μιας που ξέθαψες το thread.

Την εχω πει οταν γυνετε σωστα και χωρις κομματικες σκοπημοτητες ειναι ο μονος δρομος για τον εργαζομενο να διεκδικησει τα δικαιωματα του και ειδικα κατι χαλεπους καιρους οπως τωρα.

 

είδες; δούλεψε μια φορά και

 

Αν ο διορισμένος δεν έκανε κρα για ιδιαίτερα, ο γονιός θα έστελνε το βλαστάρι του στο φροντιστήριο όπως όλος ο κόσμος.

Στην εποχή όμως που ο προφορικός του σχολείου σε έβαζε στο πανεπιστήμιο, οι "δουλεύουμε 4 ώρες αλλά αντιστοιχούν σε οκτώ" βρίσκαν μια χαρά κουράγιο για τα ιδιαίτερα το απόγευμα. Μήπως να σταματήσουμε να κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας επιτέλους μ' αυτή την αηδία;

 

Και γω θυμάμαι μια καταπληκτική καθηγήτρια που είχα, αλλά δεν ήταν ο κανόνας δυστυχώς.

Δυστηχως εχεις σε μεγαλο ποσοστο δικιο αλλα ρωτησες αν ειναι δικο του φταιξιμο 100% αν το κρατος του παρεχει αυτα που πρεπει για να δουλεψει απερισπατος.

 

Δεν μιλαω για τους μονιμους που ειναι οι περισσοτεροι βολεμενοι αλλα για τους αναπληρωτες και του ωρομισθιους που τρωνε χοντρο ζορι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχω πει οταν γυνετε σωστα και χωρις κομματικες σκοπημοτητες ειναι ο μονος δρομος για τον εργαζομενο να διεκδικησει τα δικαιωματα του και ειδικα κατι χαλεπους καιρους οπως τωρα.

το ξέρεις ότι τρώγονται μεταξύ τους ε;

Τις βρώμες των καθηγητών τις μαθαίνω από δασκάλους και τις βρώμες των δασκάλων από καθηγητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρεις ότι τρώγονται μεταξύ τους ε;

Τις βρώμες των καθηγητών τις μαθαίνω από δασκάλους και τις βρώμες των δασκάλων από καθηγητές.

Αυτό δεν το γνωρίζω αλλα είναι πολύ πιθανό δυστυχώς στην Ελλάδα η διχόνοια είναι συχνό φαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το γνωρίζω αλλα είναι πολύ πιθανό δυστυχώς στην Ελλάδα η διχόνοια είναι συχνό φαινόμενο.

πχ είναι κοινό μυστικό ότι οι πληροφορικάριοι στη δευτεροβάθμια δε συμπληρώνουν τις ώρες με τίποτα.

Έτσι τα τμήματα χωρίστηκαν από τον διευθυντή εικονικά από 1 σε 2 για να βολευτεί τυπικά ο καθηγητής κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ είναι κοινό μυστικό ότι οι πληροφορικάριοι στη δευτεροβάθμια δε συμπληρώνουν τις ώρες με τίποτα.

Έτσι τα τμήματα χωρίστηκαν από τον διευθυντή εικονικά από 1 σε 2 για να βολευτεί τυπικά ο καθηγητής κ.ο.κ.

Ναι ε ? Αμα γυνετε ειναι ντροπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με το θέμα αλλά δε νομίζω η όλη φασαρία να γίνεται για τις 2 παραπάνω ώρες. πιστεύω παίζονται και άλλα.

κάτι με μεταθέσεις και τέτοια...

 

οπότε δε μπορώ να πω τη γνώμη μου για την απεργία.

 

το ανησυχητικό είναι ότι σε διάστημα λιγότερο των 2 χρόνων έχουμε 4 επιστρατεύσεις.

και αυτό σίγουρα λέει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με το θέμα αλλά δε νομίζω η όλη φασαρία να γίνεται για τις 2 παραπάνω ώρες. πιστεύω παίζονται και άλλα.

κάτι με μεταθέσεις και τέτοια...

 

οπότε δε μπορώ να πω τη γνώμη μου για την απεργία.

 

το ανησυχητικό είναι ότι σε διάστημα λιγότερο των 2 χρόνων έχουμε 4 επιστρατεύσεις.

και αυτό σίγουρα λέει κάτι.

Το θεμα ειναι οι περικοπες σε καθηγητες και δασκαλους.

Αν αληθεουν αυτα που ακουγονται οι τροικα εχεις βαλει ορο οτι μεσα στις περικοπες του δημοσιου ενα μεγαλο κομματι θα ειναι απο την εκπαιδευση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα των αλλαγών στα ωράρια των καθηγητών, ανεξάρτητα από τις συνέπειες που θα εχει (τις οποίες φυσικά τα κανάλια δεν λένε), έχει ξεκινήσει από τον Οκτωβριο.

Ομως βγηκε εσκεμένα στη φορα λιγο πριν τις παννελήνιες, διοτι ηξεραν πολύ καλά, πως οι καθηγητές θα προχωρησουν σε απεργία και θα ερχόντουσαν σε ριξη με τους μαθητές και τους γονείς.

Ακόμα μια πολύ καλά σχεδιασμένη κινηση ματ. Αντι να τσακωθει το κράτος με τον θιγμένο, άσε να τσακωθουν οι πολίτες :-)

 

Το πρώτο κομμάτι που έχει θιχτει είναι η εκπαιδευση.

Και αυτο επειδή ολοι εχουμε άποψη διοτι υπηρξαμε μαθητές, έχουμε δει ΚΑΙ κακους καθηγητές οπότε θεωρουμε οτι πρέπει να αλλάξουν πολλά.

Δεν μπορει να συνηδιτοποιησει κάποιος που δεν έχει διδάξει ποτέ του, πως ειναι να διδάσκεις με 20, με 25 ή με 30 παιδιά σε μια τάξη.

Το προβλημα δεν ειναι οι 2 ωρες παραπάνω.

Ειναι οι χιλιάδες συγχωνευσεις σχολείων και τάξεων με σκοπό τις τάξεις άνω των 30 ατόμων, οι καταργήσεις ειδικοτήτων, το τσουβάλιασμα για να μην υπάρχουν νέες προσλήψεις (πχ οι πληροφορικάριοι να διδασκουν και μαθηματικά και οι καθηγητές ξένων γλωσσων να διδάσκουν και φιλολογικά...έλεος) και φυσικά η διάλυση της ειδικής αγωγής...

Αυτά φυσικά δε τα λέει κανένα κανάλι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειναι οι χιλιάδες συγχωνευσεις σχολείων και τάξεων με σκοπό τις τάξεις άνω των 30 ατόμων, οι καταργήσεις ειδικοτήτων, το τσουβάλιασμα για να μην υπάρχουν νέες προσλήψεις (πχ οι πληροφορικάριοι να διδασκουν και μαθηματικά και οι καθηγητές ξένων γλωσσων να διδάσκουν και φιλολογικά...έλεος) και φυσικά η διάλυση της ειδικής αγωγής...

Αυτά φυσικά δε τα λέει κανένα κανάλι...

 

Άντε να συμφωνήσω ότι ο πληροφορικάριος δεν μπορεί να κάνει μαθηματικά (που χωρά πολύ συζήτηση).

 

Αν στο χωριό μου το σχολείο έχει ανάγκη για 12 ανθρωποώρες καθηγητή γαλλικών την εβδομάδα πχ γιατί πρέπει το κράτος να πληρώνει 20 ?

 

Γιατί να μη μπορεί να φέρει κάποιον να κάνει μόνο 12 ώρες, είτε μερικής απασχόλησης είτε ελ. επαγγελματία / εξ. συνεργάτη ?

 

Αν πάλι έχει ανάγκη από 25 ώρες και ο καθηγητής κάνει 21 θα πρέπει να προσλάβει νέο καθηγητή για 4 ώρες/εβδομάδα ?

Προφανώς  όχι ... 

 

αν φέρει καθηγητή από άλλο μέρος να κάνει μισές ώρες στο ένα σχολείο μισές στο άλλο θα λέει "εγώ έχω οργανική θέση εδώ ... να πάτε να βρήτε άλλον ..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση για τις ώρες είναι το λιγότερο αστεία και χωρίς αντικείμενο. Μιλάμε για μια επαγγελματική κάστα που κάθεται μετ´αποδοχων το 1/3 του χρόνου.

 

Αστειότητες του στιλ παίρνουν δουλεία στο σπίτι μπορεί να συγκινήσουν κανέναν ξένο που δεν συμμετείχε στα της ελληνικής παιδείας.

 

Το κράτος έχει την κύρια ευθύνη για το χαλί της εκπαίδευσης αλλά και οι καθηγητές δεν είναι άμοιροι ευθηνών.

 

Το γεγονός δε πως αποφασίζουν απεργιακές κινητοποιήσεις εν μέσω πανελλαδικών, ενώ τα συμφέροντα τους έχουν θιγει από.....τον Οκτώβριο είναι ανάξιο σχολιασμού. Αν νοιάζονται στο ελάχιστο για τους μαθητές τους δεν θα έπαιζαν με τις τύχες τους. Δεχόμαστε χωρίς παράπονο ότι η το μόνο που προσφέρει το Λύκειο κατα την προετοιμασία των πανελλαδικών είναι το χάσιμο χρόνου. Δεν νομίζω κανείς να προτίθεται να δείξει την ίδια ανοχή και για την μη τήρηση των ημερομηνίων......

 

Αν δεν σ´αρέσει λοιπόν αγαπητέ καθηγητά, παραιτήσου! Κάθε φορά τα ίδια....νιος ήμουν και γέρασα και όλο οι ίδιες συντεχνίες παραπονιούνται με πρόσχημα τα συμφέροντα του λαού. Βαρέθηκε η ψυχή μου τους θιασώτες των συμφερόντων μου. Χόρτασα προστάτες, όχι άλλους ρε, όχι άλλους, σιχτίρ πια!!!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μη μπορεί να φέρει κάποιον να κάνει μόνο 12 ώρες, είτε μερικής απασχόλησης είτε ελ. επαγγελματία / εξ. συνεργάτη ?

Ποιος θα του πληρωσει αυτου του ανθρωπου στο τάδε χωριο τη διατροφή, το σπίτι κτλ κτλ? Εσυ? Ελπιζω να ξέρεις πόσα παιρνει ενας καθηγητης για 12 ωρες....

 

Το γεγονός δε πως αποφασίζουν απεργιακές κινητοποιήσεις εν μέσω πανελλαδικών, ενώ τα συμφέροντα τους έχουν θιγει από.....τον Οκτώβριο είναι ανάξιο σχολιασμού.

Δε ξερω πως να ξαναεξηγήσω πόσο λάθος ειναι η τοποθέτησή σου. Θα κάνω μια προσπάθεια

Υπάρχει διάλογος για το θέμα εδω και μήνες και η κυβέρνηση ειχε υποσχεθεί οτι δε θα προχωρήσει σε τέτοιες ενέργειες. Αυτό ήξερε η ΟΛΜΕ, μέχρι που ξαφνικά 1 μηνα πριν τις εξετάσεις, ξαναέφεραν το θέμα ως τετελεσμένο γεγονός, ακριβως για να οδηγησουν τους καθηγητές σε απεργεία και κάποιοι σαν εσένα που δεν γνωρίζουν, να τους αντιμετωπίσουν αρνητικά.

 

Ειπαμε. Αντι να τα βάλει το κράτος με τον θιγόμενο, χρησιμοποιεί τεχνάσματα, αφηνοντας τον λαό που δεν έχει ιδέα, τι πραγματικά έχει συμβεί.

Όταν του χρόνου θα στείλεις το παιδί σου ομως να διδαχθεί ιστορία και φιλολογικά από καθηγητή Γαλλικών που η μονιμη του κατοικία ειναι στη Κρήτη αλλά θα τον έχουν στειλει να διδάξει στα Γιάννενα με τον μισθό των 700 ευρω, θα λες οτι ο καθηγητής δεν ειναι καλός.

 

Όταν το παιδί με το τάδε προβλημα (κινητικό, νοητικό, κτλ κτλ), δεν θα έχει σχολείο να πάει, γιατι κάποιοι αποφάσισαν να καταργήσουν το τάδε ειδικο σχολείο αφου ειχε μόλις 10 μαθητές, έλα να μου μιλήσεις.

 

Ειναι η πρώτη φορά που έχουν ετοιμαστεί χαρτιά επιστράτευσης (τα οποια χρησιμοποιουντε μονο σε περιπτώσεις σεισμων, πολέμων κτλ και για τους ναυτεργάτες έκαναν 4 μηνες να ετοιμαστουν) πριν καν αποφασιστεί απεργία!!!!!!!!!

 

 

Τέλος για το θέμα των αξιολογήσεων που κάποιοι έχουν θιξει.

 

Οι αξιολογήσεις κοιτάνε καθαρά την απόδοση των μαθητών. Ο καθηγητής που θα έχει 10 καλους μαθητές στη τάξη του θα αξιολογηθεί με καλό βαθμό.

 

Ο άλλος που θα έχει αθίγγανους, που ο στόχος του, δεν ειναι οι καλοί βαθμοί, αλλά να καταφέρει να κάνει τους αθίγγανους να έρχονται σχολείο, θα βαθμολογηθεί με κάτω του μετρίου, άρα θα θεωρηθεί ανικανος να διδάξει.

Αυτή ειναι η νέα μέθοδος αξιολόγησης των εκπαιδευτικών με στόχο να μείνουν όσο το δυνατον λιγότεροι.

 

Καλη συνέχεια.

 

Υστερόγραφο :P

Ο εξωτερικός συνεργάτης φίλε μου, ειναι και αυτός καθηγητής παρεμπιπτόντως. Τι σε κάνει να πιστευεις οτι θα κάνει καλυτερη δουλειά από αυτον του σχολείου? Ο ίδιος άνθρωπος ειναι.

Αν αυτόν τον άνθρωπο που έχει την οικογενειά του στην Αθήνα, τον στείλεις στη Κρήτη να διδάξει, με λιγότερα χρήματα, πληρώνοντας νέα ενοικια κτλ κτλ, ΑΝ δεχτεί να έρθει (διοτι αν δε δεχτει αυτόματα είτε βγαινει εκτος πινάκων σαν αναπληρωτης, είτε απολυεται ως μονιμος), μην έχεις και απαιτησεις. Εκτός και αν ΕΣΥ, θα λειτουργησεις σωστά, αν η υπηρεσία σου σε στείλει σε ένα ξένο μέρος, με λιγότερα λεφτά, παραπάνω ωρες χωρις να σου πληρωνει σπιτια και διατροφή (που γενικά η διδασκαλία δε συγκρίνεται με καμια δουλειά σε βαθμο δυσκολίας αλλά λογος να γινεται τωρα)

 

Οτι πληρώνεις παίρνεις. Να το λάβετε σοβαρά υπόψη σας αυτό, όσοι θεωρείται πως ο ιδιώτης θα λειτουργει καλύτερα.

Και επίσης να σκεφτείται οτι η διδασκαλία είναι πάνω απ όλα λειτουργημα. Αλλά για να ασκεί κάποιος σωστά ένα λειτουργημα, πρέπει να μπορεί να ζει κιόλας.

 

Για τις καλοκαιρινές διακοπές κτλ, έχουμε ξανατοποθετηθεί άπειρες φορές και καταντάει κουραστικό να λέμε τα ίδια και τα ίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Αγωνιούν λέει μαθήτες και γονείς. Είναι λέει σε απόγνωση. Έχουν το φοβερό άγχος για τις εξετάσεις και τους επιβαρύνουν κι άλλο.

Αλήθεια για το γεγονός ότι θα βγούν σε μια αγορά εργασίας με 70%+ ανεργία δεν τους φέρνει σε απόγνωση; Δεν τους αγχώνει; Δεν αγχώνονται που θα διαβάζουν για 4 χρόνια και οι γονείς θα ξεσκιστούν οικονομικά για να έχουν στο τέλος παιδιά άνεργα;

Δεν αγχώνονται που σε μια "φιλελεύθερη" οικονομία θα επιστρατεύονται για να πάνε στις δουλειές τους(όσοι έχουν).

 

Τώρα θυμήθηκαν ξαφνικά να αγχωθούν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...