Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σκάκι είναι ενα παιχνίδι που ο φανφαρονισμός δεν κολλάει και η ματαιοδοξία τελείωνει πάντα με εν α ματ η πατ. καλο θα είναι οι insomniaks να έχουν ταπεινοφροσύνη και διάθεση να πάνε κάπου παραπέρα , όπως το έθεσε το θέμα ο πρώτος φίλος και δημιουργός του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγαπημένο παιχνίδι, ξεκίνησα αυτοδίδακτος, έμαθα σε ένα κολλητό και μετά στην παρέα. Πέρασα κι από ομάδα αλλά το παράτησα όταν έπρεπε να διαβάζω πιο πολύ ώρα για τους αγώνες παρά για το σχολείο. Προσωπικά έτσι κι αλλιώς το έβλεπα ως παιχνίδι χαλάρωσης και ηρεμίας, όταν έβλεπα κι άρχισαν να κατεβάζουν τόμους για ανάλυση, χαιρέτισα γιατί "μόνος σου" φτάνεις μέχρι ένας σημείο.

 

Πάντως benign αν υπάρχουν σύλλογοι στην περιοχή σου είναι απίθανο να μπεις μέσα και να μην πετύχεις κάποιον να θέλει να παίξει, πόσο μάλλον αν είσαι καλός. Εμάς έρχονταν έτσι μερικοί ξεκάρφωτοι και όποιος είχε όρεξη έπαιζε μαζί του. Από τέτοια σπόντα είχα πετύχει κι έναν 1500αρη που είχε έρθει για διακοπές και δεν είχε τι άλλο να κάνει XD

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκάκι είναι ενα παιχνίδι που ο φανφαρονισμός δεν κολλάει και η ματαιοδοξία τελείωνει πάντα με εν α ματ η πατ. καλο θα είναι οι insomniaks να έχουν ταπεινοφροσύνη και διάθεση να πάνε κάπου παραπέρα , όπως το έθεσε το θέμα ο πρώτος φίλος και δημιουργός του θέματος.

Ετσι ειναι,το σκακι μας φερνει αντιμετωπους με τον εγωισμο μας και μπορει να μας βοηθησει να γινουμε σεμνοτεροι και πιο ειλικρινεις.Ειναι οπως το ειπατε,αν καποιος φανει εγωιστης και υποτιμησει τον αντιπαλο του θα συντριβει. :)

 

Μια φορα ο Robert Fischer,πρωην παγκοσμιος πωταθλητης,σε μια προσπαθεια να τρολλαρει τις γυναικες σκακιστριες ειχε πει οτι μπορει να κερδισει οποιαδηποτε μεγαλη σκακιστρια με ενα πυργο αντι για δυο. Οταν ρωτησαν τον Μιχαηλ Ταλ,επισης πρωην παγκοσμιο πρωταθλητη, τι γνωμη εχει για αυτη την δηλωση ειχε πει: ''Ενταξει, ο Fischer ειναι Fischer. Αλλα.....και ο πυργος ειναι πυργος.'' :devil: (Εννοωντας διπλωματικα οτι ο Fischer λεει βλακειες.)

 

Αγαπημένο παιχνίδι, ξεκίνησα αυτοδίδακτος, έμαθα σε ένα κολλητό και μετά στην παρέα. Πέρασα κι από ομάδα αλλά το παράτησα όταν έπρεπε να διαβάζω πιο πολύ ώρα για τους αγώνες παρά για το σχολείο. Προσωπικά έτσι κι αλλιώς το έβλεπα ως παιχνίδι χαλάρωσης και ηρεμίας, όταν έβλεπα κι άρχισαν να κατεβάζουν τόμους για ανάλυση, χαιρέτισα γιατί "μόνος σου" φτάνεις μέχρι ένας σημείο.

 

Πάντως benign αν υπάρχουν σύλλογοι στην περιοχή σου είναι απίθανο να μπεις μέσα και να μην πετύχεις κάποιον να θέλει να παίξει, πόσο μάλλον αν είσαι καλός. Εμάς έρχονταν έτσι μερικοί ξεκάρφωτοι και όποιος είχε όρεξη έπαιζε μαζί του. Από τέτοια σπόντα είχα πετύχει κι έναν 1500αρη που είχε έρθει για διακοπές και δεν είχε τι άλλο να κάνει XD

Το ελπιζω φιλε μου.Θα προσπαθησω να βρω καποια ατομα ωστε να ειναι δυνατον να παιζουμε σε σταθερη βαση, 2 παρτιδες την εβδομαδα. Παντως στο Λονδινο υπαρχει ενα φανταστικο chess club που συχναζουν προσωπικοτητες του Βρεττανικου και γενικα σκακιου,λεγεται ''King's Head''. Αξιζει να ριξεις καμμια ματια εκει οταν μπορεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα ο Robert Fischer,πρωην παγκοσμιος πωταθλητης,σε μια προσπαθεια να τρολλαρει τις γυναικες σκακιστριες ειχε πει οτι μπορει να κερδισει οποιαδηποτε μεγαλη σκακιστρια με ενα πυργο αντι για δυο.

Φαντάσου τρολλιά λοιπόν όταν έχασε τον τίτλο του νεότερου grandmaster ever από ...γυναίκα ^^

 

Πάντως και ο Kasparov είχε δηλώσει ότι οι γυναίκες δεν είναι καλές σκακίστριες, κι εδώ που τα λέμε αν και πάντα θα υπάρχουν επίπεδα τύπου Polgár, δεν φαίνεται να υπάρχει ιδιαίτερος ανταγωνισμός στο συγκεκριμένο άθλημα. Μπορεί να βαριούνται που πρέπει να στέκονται τόσες ώρες αμίλητες, who knows :P

 

Το ελπιζω φιλε μου.Θα προσπαθησω να βρω καποια ατομα ωστε να ειναι δυνατον να παιζουμε σε σταθερη βαση, 2 παρτιδες την εβδομαδα. Παντως στο Λονδινο υπαρχει ενα φανταστικο chess club που συχναζουν προσωπικοτητες του Βρεττανικου και γενικα σκακιου,λεγεται ''King's Head''. Αξιζει να ριξεις καμμια ματια εκει οταν μπορεσεις.

Thanks για το info. Online θα βρεις σίγουρα πάντως πολλούς, και σε δύσκολες στιγμές μπορεί να σε σώσει και το Chessmaster, άμα σου την βαρέσει πχ και θες σκάκι 4 η ώρα το πρωί. Αρκετά δυνατός αντίπαλος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ποτε δεν ασχοληθηκα με θεωρια, μου αρεσε πολυ οταν ημουν μικρος και επαιζα αρκετα, μεχρι το τελος του σχολειου.

 

Για κατι σταθερο δυσκολα θα εβρισκα χρονο, αλλα για καμια ad hoc συναντηση σκακιστικου περιεχομενου σιγουρα θα ενδιαφερομουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκάκι έπαιζα και εγώ παλιότερα. Δεν ήμουν καλός για την πλάκα έπαιζα. Αν ενδιαφέρεσαι για διαδικτυακές παρτίδες εγώ είμαι μέσα. Δεν μένω πλέον Αθήνα οπότε δεν γίνεται αλλίως. Θα πρότεινα όποιος ενδιαφέρεται για παρτίδες να γραφτεί στο chess.com. To site δίνει και την δυνατότητα να παίζονται παρτίδες που κάθε κίνηση μπορεί να  κρατήσει από μια μέρα μέχρι δυο εβδομάδες. Για να μην πολυλογώ αν υπάρξει ενδιαφέρον μπορούμε να ανταλλάξουμε user names. Αυτα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθελα να ανοιξω θεμα αλλα με προλαβατε!

 

τωρα τελευταια παιζω και γω σκακι.

ψαχνω ομως καποιο site για να παιζω με ενα φιλο μου που να μπορει να κανει τα εξης:

 

1) να αποθηκευεται το παιχνιδι και να μπορει να συνεχιστει αργοτερα λογο αποσυνδεσεων adsl

2) δυνατοτητα pause, για να παω για κατουρημα ή να το συνεχισουμε αλλη μερα

 

μεχρι τωρα παιζουμε στο dod και μου σπαει τα νευρα γιατι ολο χανεται η συνδεση....

 

ξερει κανεις κανενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθελα να ανοιξω θεμα αλλα με προλαβατε!

 

τωρα τελευταια παιζω και γω σκακι.

ψαχνω ομως καποιο site για να παιζω με ενα φιλο μου που να μπορει να κανει τα εξης:

 

1) να αποθηκευεται το παιχνιδι και να μπορει να συνεχιστει αργοτερα λογο αποσυνδεσεων adsl

2) δυνατοτητα pause, για να παω για κατουρημα ή να το συνεχισουμε αλλη μερα

 

μεχρι τωρα παιζουμε στο dod και μου σπαει τα νευρα γιατι ολο χανεται η συνδεση....

 

ξερει κανεις κανενα?

Εγω δεν ξερω ,γιατι ειχα αποχη εδω και 10 χρονια και τωρα ξαναμαθαινω τα ''κατατοπια.'' Αλλα το chess cube που ανεφερε ο Slyg στην προηγουμενη σελιδα πρεπει να τα κανει αυτα που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθελα να ανοιξω θεμα αλλα με προλαβατε!

 

τωρα τελευταια παιζω και γω σκακι.

ψαχνω ομως καποιο site για να παιζω με ενα φιλο μου που να μπορει να κανει τα εξης:

 

1) να αποθηκευεται το παιχνιδι και να μπορει να συνεχιστει αργοτερα λογο αποσυνδεσεων adsl

2) δυνατοτητα pause, για να παω για κατουρημα ή να το συνεχισουμε αλλη μερα

 

μεχρι τωρα παιζουμε στο dod και μου σπαει τα νευρα γιατι ολο χανεται η συνδεση....

 

ξερει κανεις κανενα?

To www.chess.com έχει αυτό που ζητάς. Ριξε μια ματιά και σε αυτό.

 

Δεν δηλωνουμε σιγα σιγα ''συμμετοχη'' να κανουμε ενα μινι τουρνουα ? Με βαθμολογια εννοειται  :P

 

Μπορώ να δημιουργήσω ένα τουρνουά αν υπάρχει ενδιαφέρον. Μέχρι τι 31 του μηνός έχω την δυνατότητα να φτιάξω invite only tournament. Οπότε αν μαζευτούν αρκετά άτομα το μόνο που θα χρειαστεί ο καθένας είναι να γίνει μέλος στο site για να στείλω τις προσκλήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ωραια παρτιδα εξαιρετικης τεχνικης απο τον μεγαλο Alekhine(Αλιοχιν η προφορα στα Ρωσικα)για να την κοιταξετε με τον απογευματινο καφε σας. :)

 

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1012073

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα-μα π-πώς το κάνει;

 

(στο 1:02)

http://www.youtube.com/watch?v=OxBtrT_qZgI

Αυτο που παιζει πολλες σκακιερες χωρις να κοιταει το εχουν κανει ολοι οι μεγαλοι grandmaster απο τον 19ο αιωνα.Το κανουν και μικροτερου βεληνεκους παικτες και στην Ελλαδα ισχυροι Ελληνες παικτες με μεγαλη επιτυχια,δεν ειναι τοσο δυσκολο οταν παιζεις εναντιον παικτων που δεν ειναι πολυ καλοι.Αλλα δεν θα μπορουσε να το κανει εναντιον αλλων grandmaster σαν και αυτον και να κερδισει.

 

Ειδες πως ειχε συγκεντρωθει οταν επαιζε με μεγαλους παικτες?Την ενταση στο προσωπο του? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδες πως ειχε συγκεντρωθει οταν επαιζε με μεγαλους παικτες?Την ενταση στο προσωπο του? :)

 

χαχα ναι. Και που μιλούσε σοβαρά και έλεγε "μου αρέσει πολύ, όταν τους βλέπω να υποφέρουν".

Ο Κασπάροφ μου την έσπασε που δεν ήταν ευγενικός μαζί του. Δεν το περίμενα κιόλας. Συνήθως όταν κάποιος είναι επιτυχημένος είναι πιο ανοιχτός. Αυτός ήταν λες και έπαιξε λίγο με ένα μηχάνημα, έκανε τη δουλειά του κι έφυγε. Το παιδί σε θαυμάζει ξέρω γω, πες του ένα γειά.. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

χαχα ναι. Και που μιλούσε σοβαρά και έλεγε "μου αρέσει πολύ, όταν τους βλέπω να υποφέρουν".

Ο Κασπάροφ μου την έσπασε που δεν ήταν ευγενικός μαζί του. Δεν το περίμενα κιόλας. Συνήθως όταν κάποιος είναι επιτυχημένος είναι πιο ανοιχτός. Αυτός ήταν λες και έπαιξε λίγο με ένα μηχάνημα, έκανε τη δουλειά του κι έφυγε. Το παιδί σε θαυμάζει ξέρω γω, πες του ένα γειά.. :-D

Εχεις απολυτο δικιο αλλα ειναι γνωστο οτι ο Κασπαροβ ειναι παλιοχαρακτηρας.Εδω παιζει αγωνες και τρολλαρει τους αντιπαλους του με υποτιμητικους μορφασμους για να τους σπασει την ψυχολογια,στον πιτσιρικα θα κολλαγε? :devil:

 

Οι μισοι απο τους μεγαλους σκακιστες εχουν ψυχολογικα και ειναι σπαστικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...