Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Η λευκη βασιλισσα παιρνει τον μαυρο ιππο στο d5 και η επομενη κινηση ειναι λευκος πυργος στο c1 σε συνδιασμο με μεταγενεστερο ''πιρουνισμα '' του μαυρου πυργου και βασιλισσας απο το λευκο αξιωματικο και απειλες προωθησης του πιονιου στο d6.



benign στην τρίτη κίνηση του άσπρου, ήθελες να πεις Βχβ5 σωστά;

Οχι δεν μπορει να παει η νταμα απο το β7 στο β5,στο δ5 εννοουσα.Ο μαυρος ιππος δεν μπορει να την παρει γιατι ειναι καρφωμενος απο τον λευκο μαυροτετραγωνο αξιωματικο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η λευκη βασιλισσα παιρνει τον μαυρο ιππο στο d5 και η επομενη κινηση ειναι λευκος πυργος στο c1 σε συνδιασμο με μεταγενεστερο ''πιρουνισμα '' του μαυρου πυργου και βασιλισσας απο το λευκο αξιωματικο και απειλες προωθησης του πιονιου στο d6.

 

Οχι δεν μπορει να παει η νταμα απο το β7 στο β5,στο δ5 εννοουσα.Ο μαυρος ιππος δεν μπορει να την παρει γιατι ειναι καρφωμενος απο τον λευκο μαυροτετραγωνο αξιωματικο. :)

 

 

Ναι συγγνώμη λάθος, μπερδεύτηκα. Ε τότε τι τρώει στο δ5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συγγνώμη λάθος, μπερδεύτηκα. Ε τότε τι τρώει στο δ5;

Τρωει,δινει σαχ στον Μαυρο βασιλια ,η μονη κινηση που εχει ειναι να φαει το πιονι στο η3 που προσωρινα ειναι απροστατευτο,κοβει μετα ο λευκος αξιωματικος παιρνει το μαυρο πιονι στο γ2 και δινει σαχ,παρεμβαλεται ο μαυρος πυργος προσωρινα στο ζ5 και μετα κοβει η νταμα στο ζ5 τον πυργο κανοντας ματ.Αλλα ειναι σε 5,ισως εχει κανει λαθος οτι ειναι 4 κινησεις ο MJ. :devil:

 

A, τωρα καταλαβα! Χαχα μπερδευτηκες βρε το ''τρωει στο δ5'' το λεω για την τελευταια σπουδη που εβαλε απο κανονικη παρτιδα οχι για τις σπουδες ματ που εβαλε αρχικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρωει,δινει σαχ στον Μαυρο βασιλια ,η μονη κινηση που εχει ειναι να φαει το πιονι στο η3 που προσωρινα ειναι απροστατευτο,κοβει μετα ο λευκος αξιωματικος παιρνει το μαυρο πιονι στο γ2 και δινει σαχ,παρεμβαλεται ο μαυρος πυργος προσωρινα στο ζ5 και μετα κοβει η νταμα στο ζ5 τον πυργο κανοντας ματ.Αλλα ειναι σε 5,ισως εχει κανει λαθος οτι ειναι 4 κινησεις ο MJ. :devil:

 

A, τωρα καταλαβα! Χαχα μπερδευτηκες βρε το ''τρωει στο δ5'' το λεω για την τελευταια σπουδη που εβαλε απο κανονικη παρτιδα οχι για τις σπουδες ματ που εβαλε αρχικα.

 

Μ- μα αφού είναι με σαχ (Β Χ δ5 +).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ- μα αφού είναι με σαχ (Β Χ δ5 +).

Τωρα καταλαβα ,ναι,επρεπε να γραψω Bδ5 σαχ,το διορθωσα.

 

 

Κακως τα βαριεσαι αλλά μια που τα βαριεσαι να ενα απο πραγματικη παρτιδα. Και τι παρτιδα! Απο τις ομορφοτερες που εχω δει!

Παιζει ο λευκος και νικαει. Πώς? :-D (Με μια ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ! ΜΑΓΕΙΑ ΣΚΕΤΗ!!!!)

 

whitetoplayandwin983_zps9ce24882.png

 

 

Επισης πανισχυρη κινηση ειναι και Bg5! που επισης κερδιζει . :) Μαλιστα ,τωρα που το ξαναβλεπω αυτη κερδιζει πιο ευκολα,αρα αυτη ειναι η προτεινομενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

benign στο πάρσιμο της Βασίλισσας πως απαντάς? Σκέφτομαι για πύργο ε1

 

MJ βάλε κανένα άλυτο του υπολογιστή αν μπορείς αλλά όχι ματ σε 15 κινήσεις πχ. Βάζε έξυπνες και κυρίως elegant ασκήσεις όπως αυτή που quotαρε ο benign.

Επεξ/σία από Praetorianos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

benign στο πάρσιμο της Βασίλισσας πως απαντάς?

 

MJ βάλε κανένα άλυτο του υπολογιστή αν μπορείς αλλά όχι ματ σε 15 κινήσεις πχ. Βάζε έξυπνες και κυρίως elegant ασκήσεις όπως αυτή που quotαρε ο benign.

Μετα απο Bg5 αν ο πυργος παρει την νταμα μου,ο αξιωματικος παιρνει την μαυρη νταμα και μετα με τον μαυροτετραγωνο αξιωματικο μου  στο  d8,ο λευκος ειναι σαν παραλυτος.Ο Πυργος του στο α8 εχει υποβιβαστει σε ''πιονι'', θα φερω τον πυργο μου στο ε1,απειλω διαφορα πραγματα μετα που ο μαυρος λογω της πολυ παθητικης του θεσης δεν μπορει να σωσει το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο Bg5 αν ο πυργος παρει την νταμα μου,ο αξιωματικος παιρνει την μαυρη νταμα και μετα με τον μαυροτετραγωνο αξιωματικο μου  στο  d8,ο λευκος ειναι σαν παραλυτος.Ο Πυργος του στο α8 εχει υποβιβαστει σε ''πιονι'', θα φερω τον πυργο μου στο ε1,απειλω διαφορα πραγματα μετα που ο μαυρος λογω της πολυ παθητικης του θεσης δεν μπορει να σωσει το παιχνιδι.

Ναι αλλά o μαύρος έχει ανοιχτό πύργο στην Ε κάθετο, που σημαίνει ότι ο λευκός δεν μπορεί να την πλησιάσει με τον δικό του, ούτε να την ανοίξει με κάποιο κομμάτι, ο μαύρος ίππος καλύπτει το ευαίσθητο c7, οπότε κατεβάζεις μετά μαύρο πύργο στην 8 κάθετο παίρνεις το d7 και ουσιαστικά διώχνεις εντελώς την απειλή του λευκού αξιωματικού.*

 

Αν και έχω την εντύπωση ότι "ο λευκός κερδίζει" σε τέτοιες ασκήσεις μεταφράζεται ως "σε τόσες φορσέ κινήσεις ο μαύρος χάνει από checkmate" κι όχι απλά ο λευκός βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση (που όπως το βλέπω εγώ, δεν υπάρχει πλεονεκτική θέση). Όχι?

 

Συνεχίζω να το ψάχνω με λευκό πύργο στο Ε1 ως αρχική κίνηση πάντως.

 

*αν αφήσεις τον βασιλιά να πάει d7 κι ανοίξει ο πύργος, αντιστρέφεται το παιχνίδι εντελώς :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

whitetoplayandwin983_zps9ce24882.png

 

 Η λευκη βασιλισσα παιρνει τον μαυρο ιππο στο d5 και η επομενη κινηση ειναι λευκος πυργος στο c1 σε συνδιασμο με μεταγενεστερο ''πιρουνισμα '' του μαυρου πυργου και βασιλισσας απο το λευκο αξιωματικο και απειλες προωθησης του πιονιου στο d6.

 

Παρα πολυ σωστα για τις 2 πρωτες κινησεις αν και το κακο ειναι οτι οταν το βλεπεις ως θεση puzzle που εχω κανει και την περιγραφη με κεφαλαια γραμματα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ!!!!  και ολα αυτα τοτε υποψιαζεσαι κατι φαντασμαγορικο. :-D

Αντιθετα αν εβλεπες την θεση αυτη στην σκακιερα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα σκεφτοσουν ουτε εσυ ουτε και σχεδον ολοι μας να παιξεις αυτη την φοβερη θυσια βασιλισα παιρνει ιππο. :-D  Σωστα?

 

Η θεση ομως και μετα τις 2 αυτες κινησεις ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ πολυπλοκη και ο λευκος πρεπει να παιξει με απολυτη ακριβεια γιατι ενα λαθος και η νικη γινεται ηττα.

1.Bxδ5!! γxδ5 2.Πγ1! Πζ7 

Τωρα τι? Παιζει ο λευκος και παιζει τι?

cin1_zpsaba46d3b.png

 

Επισης πανισχυρη κινηση ειναι και Bg5! που επισης κερδιζει . :) Μαλιστα ,τωρα που το ξαναβλεπω αυτη κερδιζει πιο ευκολα,αρα αυτη ειναι η προτεινομενη.

 

1.Βg5?? και ο λευκος ειναι αρκετα χειροτερος ενω ειχε νικη. Πολυ κακη κινηση. :-D Επειδη:

1.Βg5?? Rxe6 2.Bxd8 Rxd6 3.Bh4(forced) -+  αφου οδηγει σε φιναλε KRB vs KRN με εξτρα πιονι για τον μαυρο και πρωτοβουλια(initiative) μαυρου! Οποτε πολυ πιθανη ηττα λευκου.

 

benign στο πάρσιμο της Βασίλισσας πως απαντάς? Σκέφτομαι για πύργο ε1

 

MJ βάλε κανένα άλυτο του υπολογιστή αν μπορείς αλλά όχι ματ σε 15 κινήσεις πχ. Βάζε έξυπνες και κυρίως elegant ασκήσεις όπως αυτή που quotαρε ο benign.

 

Βαζω 2 δυσκολα αλλά οχι αλυτα απο τον υπολογιστη.

Το 1ο βασικα ειναι σχεδον αδυνατο αυτη τη στιγμη να το λυσει υπολογιστης αλλά το 2ο μπορει μετα απο παρα πολυ προσπαθεια ή εαν ξερεις τι ρυθμισεις, της εκαστοτε μηχανης που θα διαλεξεις, να πειραξεις. ;)

 

Και στα 2 παιζει ο λευκος και νικαει. Και παλι μόνο ενας τροπος/κινηση υπαρχει. Ολα οσα βαζω δεν εχουν 2 τροπους/λυσεις και αυτο ειναι που κανει καλο ενα προβλημα.

 

cin2_zpsde806df0.png

 

cin3_zpsad029a13.png

 

Μετα απο Bg5 αν ο πυργος παρει την νταμα μου,ο αξιωματικος παιρνει την μαυρη νταμα και μετα με τον μαυροτετραγωνο αξιωματικο μου  στο  d8,ο λευκος ειναι σαν παραλυτος.Ο Πυργος του στο α8 εχει υποβιβαστει σε ''πιονι'', θα φερω τον πυργο μου στο ε1,απειλω διαφορα πραγματα μετα που ο μαυρος λογω της πολυ παθητικης του θεσης δεν μπορει να σωσει το παιχνιδι.

 

Μετα απο 1.Βg5?? Rxe6 2.Bxd8 Rxd6 εισαι αναγκασμενος να κουνησεις τον αξιωματικο γιατι θα στον φαει ο πυργος.

Το καλυτερο σημειο ειναι το θ4(h4) για να μπορεις να καρωσεις μετα τον Πυργο με Αη3(Bg3).

Μετα απο 3.Bh4 λοιπον ερχεται το 3...b5 και αν θελεις να σωσεις τον αξιωματικο στο α6 πρεπει να παιξεις το φορσε(με παραλλαγες που ειναι transpositions ομως-δηλαδη οδηγουν στο ιδιο ακριβως τελικο αποτελεσμα) 4.Βg3 Kc7(forced also) 5.Rc1(5.a4 Nc3+ and Nxa4) Rb8 6.a4(forced) bxa4 7.Ka1(forced) Kd7 8.Bxd6 Kxd6 και οπως ειπα και πανω με ενα πιονι περισσοτερο(αν και οχι τοσο χρησιμο αφου ειναι διπλο και στην γωνια) και κυριως με την πρωτοβουλια και τον βασιλια του πολυ πιο ενεργο ο μαυρος ειναι καλυτερος και πρεπει να νικησει. Και παντως σε καθε περιπτωση το 1.Bg5?? ειναι κακη κινηση και δεν οδηγει σε νικη.

 

cin4_zps324b2f85.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MJ ,καλυτερα να αναλυουμε τις κινησεις μια,μια γιατι ετσι θα γινει μεγαλο μπερδεμα.

 

Διαφωνω για την αποψη σου για το Bg5. Μετα τις αλλαγες νταμων,το παρσιμο απο τον μαυρο πυργο στο d6,την απομακρυνση του λευκου μαυροτετραγωνου αξιωματικου στο h4,το b5 που λες οτι ερχεται μου φαινεται αδυναμο.Παιζω πυργο στο e1 και απειλω e8 σαχ με πολυ κακα αποτελεσματα για τον μαυρο και απειλες οπως να του φαω πιονια και τον πυργο στο α8 .

 

Αν παιξεις τον πυργο πισω απο το d6 στο d8 για να σταματησεις το σαχ,,τρως ματ απο το g3 απο τον λευκο μαυροτετραγωνο αξιωματικο.

 

Επισης δεν υπαρχει η απελευθερωτικη κινηση για τον Μαυρο βασιλια c7 σαν απαντηση στο λευκο πυργο στο e1 γιατι ο λευκος αξιωματικος απο το h4 παιζει g3 και χανεται ο μαυρος πυργος στο d6.

 

Ας ξεκαθαρισουμε πρωτα αν η δευτερη λυση που προτεινα ειναι σιγουρα κακη και μετα παμε στην πρωτη λυση που ανεφερα. :)

 

 

Ναι αλλά o μαύρος έχει ανοιχτό πύργο στην Ε κάθετο, που σημαίνει ότι ο λευκός δεν μπορεί να την πλησιάσει με τον δικό του, ούτε να την ανοίξει με κάποιο κομμάτι, ο μαύρος ίππος καλύπτει το ευαίσθητο c7, οπότε κατεβάζεις μετά μαύρο πύργο στην 8 κάθετο παίρνεις το d7 και ουσιαστικά διώχνεις εντελώς την απειλή του λευκού αξιωματικού.*
 
Αν και έχω την εντύπωση ότι "ο λευκός κερδίζει" σε τέτοιες ασκήσεις μεταφράζεται ως "σε τόσες φορσέ κινήσεις ο μαύρος χάνει από checkmate" κι όχι απλά ο λευκός βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση (που όπως το βλέπω εγώ, δεν υπάρχει πλεονεκτική θέση). Όχι?
 
Συνεχίζω να το ψάχνω με λευκό πύργο στο Ε1 ως αρχική κίνηση πάντως.

 

*αν αφήσεις τον βασιλιά να πάει d7 κι ανοίξει ο πύργος, αντιστρέφεται το παιχνίδι εντελώς :P

 

 

Νομιζα οτι ο MJ δεν εννοει σιγουρα ματ αλλα απλα οτι βγαζει κερδισμενη θεση ο λευκος. :)

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MJ ,καλυτερα να αναλυουμε τις κινησεις μια,μια γιατι ετσι θα γινει μεγαλο μπερδεμα.

 

Διαφωνω για την αποψη σου για το Bg5. Μετα τις αλλαγες νταμων,το παρσιμο απο τον μαυρο πυργο στο δ6,την απομακρυνση του λευκου μαυροτετραγωνου αξιωματικου στο h4,το b5 που λες οτι ερχεται μου φαινεται αδυναμο.Παιζω πυργο στο ε1 και απειλω ε8 σαχ με πολυ κακα αποτελεσματα για τον μαυρο και απειλες οπως να του φαω πιονια και τον πυργο στο α8 .

Ας ξεκαθαρισουμε πρωτα αν η δευτερη λυση που προτεινα ειναι σιγουρα κακη και μετα παμε στην πρωτη λυση που ανεφερα. :)

 

Εχουμε και λεμε λοιπον: 1.Βg5??(επιμενω! :-D ) Rxe6 2.Bxd8 Rxd6 3.Bh4 b5

Και λες: 4.Re1

 

Το 4.Re1 χανει ευκολα μετα το 4...Kc7

Επικειται το Kb6 και χανεις αξιωματικο οποτε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΠΑΙΖΕΙΣ 5.Βg3 να μου καρφωσεις τον πυργο.

 

Μετα παιζω 5...Kd7 και εχουμε:

cin5_zps3446f77f.png

 

Μετα απο το πιθανο(τι αλλο?) 6.Bxd6 Kxd6 ερχεται το πυργος β8 και μετα β6 ή ιππος β4 ή ιππος γ7 και αντιο αξιωματικος. Ο λευκος ειναι χαμενος εδω γιατι παιζει χωρις αξιωματικο και βασικα θα χασει τον αξιωματικο.

Τι προτεινεις μετα απο εδω για λευκο?

 

• 7.a3(για να εμποδισουμε το αλογο) Rb8 και ο αξιωματικος ειναι χαμενος

• 7.α4 η μονη σοβαρη προσπαθεια αλλά μετα εχουμε: 7...Νc3+ 8.Kc2 Nxa4 και ο λευκος αξιωματικος ειναι χαμενος.

 

 

 

Οπου αναφερω παιζει ο λευκος και κερδιζει, εννοω και κερδιζει τελικως(eventually). Κερδιζει σιγουρα δηλαδη! Οχι ματ σε 34 κινησεις πχ. Απλως να βρεθει η κινηση με την οποια ο λευκος κερδιζει. Και οπως ειπα σε ολα τα προβληματα που δινω ειναι και μοναδικη αυτη γιατι αλλιως με 2 και πανω λυσεις(κινησεις που νικανε) δεν μου αρεσουν τα προβληματα.

Οπως και στα ματ σε 4 και 6 κινησεις που εδωσα αρχικα μόνο μια κινηση ειναι σωστη αρχικα αλλά και μετα(οι κινησεις δηλαδη ολες ειναι μοναδικες και οτιδηποτε αλλο δεν εκπληρωνει τον σκοπο-πχ ματ σε 4).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα MJ αφηνεις την βαριαντα με την κινηση που προτεινες για τον μαυρο b5. Οκ, τωρα στο Kc7 του μαυρου υπαρχει φυσικα το pin με τον αξιωματικο απο το g3 που ηδη εχει αναφερθει αλλα υπαρχει και Rc1 με την ιδεα στην επομενη Bb5!. Η θεση δεν ειναι καθολου κερδισμενη για τον μαυρο.Ειναι περιπλοκη με τακτικες απειλες απο τα πιο ενεργητικα λευκα κομματια.

 

Αλλα καταλαβαινω τωρα οτι η θεση που μας εβαλες εχει πιο δυνατες κινησεις νικης για τον λευκο και για να μην χανουμε χρονο θα γυρισω στην αλλη βαριαντα της θυσιας της νταμας που βρηκα και στην σωστη δευτερη κινηση Rc1!

 

Επειδη ομως ο μαυρος εχει αρκετες συνεχειες και για να μην ειναι μια βαρετη τραβηγμενη χρονικα υποθεση,προτεινω να δωσεις την καλυτερη συνεχεια του μαυρου σε απαντηση στο Rc1 που ειπα,για να σου απαντησω συγκεκριμενα την επομενη κινηση του λευκου.

 

Παω για υπνο και τα λεμε αυριο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Επειδή το παρακάτω, το προσπεράσατε και οι δύο :P και μετά ο MJ απάντησε το ίδιο ακριβώς πράγμα με αυτό που είχα γράψει εξ'αρχής σας αφήνω να την τελειώσετε μεταξύ σας

Ναι αλλά o μαύρος έχει ανοιχτό πύργο στην Ε κάθετο, που σημαίνει ότι ο λευκός δεν μπορεί να την πλησιάσει με τον δικό του, ούτε να την ανοίξει με κάποιο κομμάτι, ο μαύρος ίππος καλύπτει το ευαίσθητο c7, οπότε [...]

 

 

και πιάνω το δεύτερο πρόβλημα, το οποίο έχω έναν ενδοιασμό αν όντως το βρήκα, ή αν φταίνε οι ρακές που δεν μπορώ να εντοπίσω το λάθος τέτοια ώρα:

cin3_zpsad029a13.png

Βασικά οι κινήσεις είναι σχεδόν όλες φορσέ και η λύση προκύπτει με την εις άτοπον απαγωγή:

g7, ο βασιλιάς μπορεί είτε να πάρει το πιόνι, είτε να παίξει Kh8, οποιαδήποτε άλλη θέση απειλείται και στο Kf8 γίνεται ματ (αξιωματικός στο Be7 και διπλό σαχ από αξιωματικό και βασίλισσα).

 

Άρα πάμε είτε Kh8, είτε Kxh7.

 

* Αν Kxh7

Τότε

1) Qh3+ , Kg8

2) Qg4+ και ο μαύρος γίνεται ματ ό,τι και να παίξει.

 

* Αν Kh8, τότε ο λευκός QxKta8 οπότε

Αν η μαύρη Q κινηθεί οπουδήποτε εκτός Qe6/Qe8/Qf8, τότε Be7, ματ ο λευκός.

Αν Qf8, κίνηση χωρίς νόημα, ο μαύρος χάνει πιόνι, κι έχοντας χάσει και ίππο, κερδίζει ο λευκός με κομμάτι παραπάνω.

Αν Qe8, (μαύρο πιόνι) a4, Kg5, μαύρος οτιδήποτε (ακόμα και σαχ), Βf6, μαύρος οτιδήποτε, ο αξιωματικός είτε καλύπτει το βασιλιά, είτε απλά μετακινείται, αποκάλυψη βασίλισσας ματ ο λευκός.

Αν Qe6, Κg5, μαύρος οπουδήποτε, ο λευκός αξιωματικός είτε καλύπτει το βασιλιά, είτε απλά μετακινείται, αποκάλυψη βασίλισσας ματ ο λευκός.

 

Σε κάθε περίπτωση δηλαδή ο λευκός κάνει ματ, είτε στη χειρότερη μένει με κομμάτι παραπάνω και πλεονεκτικότερη θέση.

 

Έχω παραλείψει ορισμένες υποπεριπτώσεις οι οποίες θεωρώ ότι εντάσσονται στις γενικότερες κατηγορίες παραπάνω οπότε δεν χρήζουν αναφοράς (πχ μαύρη Qg6).

Επεξ/σία από Praetorianos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή το παρακάτω, το προσπεράσατε και οι δύο :P και μετά ο MJ απάντησε το ίδιο ακριβώς πράγμα με αυτό που είχα γράψει εξ'αρχής σας αφήνω να την τελειώσετε μεταξύ σας

 

 

 

 

Στην περιπτωση που ο μαυρος πυργος μεινει στο ε και δεν παρει το πιονι στο δ6  θα επαιζα λευκος πυργος στο γ1. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...