Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

matein4l7_zps1eb6601b.png

 

 

1.Re7 (?)

2.Rf7 (?)

3.Rxf6 (?)

4.Rf5# (?)

 

ε; (βεβαια υπαρχει ενα θεμα αν κατεβαζει το πιονι του c4. οχι τιποτα αλλο, τωρα που το ξαναβλεπω δεν εχει και τιποτα αλλο να παιξει) ακυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυση το ματ σε 4 κινησεις το βαζω σε σποιλερ:

Συγχωρηστε με για το περιγραφικο εχω ξεχασει το πως πανε οι κινησεις...

 

 

Λευκό πιονι c8 γινεται βασιλισσα (1)-Μαυρο πιονι στο c3

Λευκος αξιωματικος στο B6(2) - Μαυρο αλογο στο e8*

Βασιλισσα στο c3(3) - οποιαδηποτε κινηση του αλόγου

Βασιλισσα e5(4)

 

Στην 2η κινηση αντι για για το αλογο στο e8 μπορει να παιχτει μαυρο πιονι στο c2 οποτε εχουμε

Βασιλισσα στο c2(3) - μαυρο αλογο στο e8

Βασιλισσα στο f5(4)

 

 

 

Ελπιζω να μην ειναι λαθος η λυση(αν ειναι ζηταω συγγνωμη αλλα δεν μπορω να σκεφτω παραπανω για σημερα). Θα κοιταξω αυτο με τις 6 οπως και το πιο ενδιαφερον με το πιονι του λευκου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυση το ματ σε 4 κινησεις το βαζω σε σποιλερ:

Συγχωρηστε με για το περιγραφικο εχω ξεχασει το πως πανε οι κινησεις...

 

Λευκό πιονι c8 γινεται βασιλισσα (1)-Μαυρο πιονι στο c3

Λευκος αξιωματικος στο B6(2) - Μαυρο αλογο στο e8*

Βασιλισσα στο c3(3) - οποιαδηποτε κινηση του αλόγου

Βασιλισσα e5(4)

 

Στην 2η κινηση αντι για για το αλογο στο e8 μπορει να παιχτει μαυρο πιονι στο c2 οποτε εχουμε

Βασιλισσα στο c2(3) - μαυρο αλογο στο e8

Βασιλισσα στο f5(4)

 

 

Ελπιζω να μην ειναι λαθος η λυση(αν ειναι ζηταω συγγνωμη αλλα δεν μπορω να σκεφτω παραπανω για σημερα). Θα κοιταξω αυτο με τις 6 οπως και το πιο ενδιαφερον με το πιονι του λευκου :)

 

Ειναι λαθος διοτι η 2η κινηση του μαυρου που ειπες(Μαυρο αλογο στο e8*) ειναι λαθος για τον μαυρο και εχει καλυτερη, πχ την 2...c2(πιονι στο c2) και απο εκει και περα το καλυτερο που εχει να κανει ο λευκος ειναι ματ σε 3 κινησεις, δηλαδη συνολικα ματ σε 5 που δεν ειναι το ζητουμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λαθος διοτι η 2η κινηση του μαυρου που ειπες(Μαυρο αλογο στο e8*) ειναι λαθος για τον μαυρο και εχει καλυτερη, πχ την 2...c2(πιονι στο c2) και απο εκει και περα το καλυτερο που εχει να κανει ο λευκος ειναι ματ σε 3 κινησεις, δηλαδη συνολικα ματ σε 5 που δεν ειναι το ζητουμενο.

 

Η εκδοχη 2?

Εχω αρχισει και εκνευριζομαι με τις 2^42 λυσεις....σε 5 κινησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκδοχη 2?

Εχω αρχισει και εκνευριζομαι με τις 2^42 λυσεις....σε 5 κινησεις

Ναι το ξεχασα:

 

Λυση το ματ σε 4 κινησεις το βαζω σε σποιλερ:

Συγχωρηστε με για το περιγραφικο εχω ξεχασει το πως πανε οι κινησεις...

 

Λευκό πιονι c8 γινεται βασιλισσα (1)-Μαυρο πιονι στο c3

Λευκος αξιωματικος στο B6(2) - μαυρο πιονι στο c2 οποτε εχουμε

Βασιλισσα στο c2(3) - μαυρο αλογο στο e8

Βασιλισσα στο f5(4)

 

 

Και αυτο δεν ειναι σωστο καθως στην 3η κινηση ο μαυρος αντι για 3...Nxe8(μαυρο αλογο στο e8) μπορει να παιξει 3...Ne4 και ο λευκος δεν εχει ματ στην 4η(επομενη) κινηση που ειναι και το ζητουμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξεχασα:

 

 

Και αυτο δεν ειναι σωστο καθως στην 3η κινηση ο μαυρος αντι για 3...Nxe8(μαυρο αλογο στο e8) μπορει να παιξει 3...Ne4 και ο λευκος δεν εχει ματ στην 4η(επομενη) κινηση που ειναι και το ζητουμενο.

 

Σωστα...Μου διεφυγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MJ δεν έχω αφήσει την άσκηση, απλά πάνω που βρήκα και ήθελα να ποστάρω μια αριστοτεχνική κίνηση (νόμιζα :P) με αξιωματικό που οδηγεί σε ματ σε ελάχιστες φορσέ κινήσεις, βγάζει (μοναδική) άμυνα ο μαύρος με συνεχή σαχ ο ίππος (??!!). Θα το ψάξω περισσότερο με Βασίλισσα αύριο, το πιόνι νομίζω δεν οδηγεί πουθενά και νομίζω και ότι για κάθε κίνηση του αξιωματικού υπάρχει άμυνα.

 

 

Αναφέρομαι σε αυτό:

cin3_zpsad029a13.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MJ, 7.h5.

 

7.h5 δηλαδη εχουμε:

1.Qxd5!! cxd5 2.Rc1 Qd7 3.Be1! g5! 4.Bg3 Rf4 5.Ka1 h6 7.h5

 

7.h5 λοιπον..... Δεν μου αρεσε. Παλι ακροβατεις σε ακομα πιο τεντωμενο σκοινι. Στις σημειωσεις μου λεω οτι μαλλον νικαει και αυτο(εχοντας σημειωμενη μια δυσκολη κινηση που πρεπει να βρεθει-και ειναι εξτρα αφου διαλεξες αυτον τον δρομο) αν και αλλη κινηση ηταν που νικαει σιγουρα. Θα το δουμε τι θα γινει. :-D

 

Μετα απο 7.h5 λοιπον ο μαυρος παιζει 7...Qh8

 

1xzgemxemrvof.png

Παιζει ο λευκος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

7.h5 δηλαδη εχουμε:

1.Qxd5!! cxd5 2.Rc1 Qd7 3.Be1! g5! 4.Bg3 Rf4 5.Ka1 h6 7.h5

 

7.h5 λοιπον..... Δεν μου αρεσε. Παλι ακροβατεις σε ακομα πιο τεντωμενο σκοινι. Στις σημειωσεις μου λεω οτι μαλλον νικαει και αυτο(εχοντας σημειωμενη μια δυσκολη κινηση που πρεπει να βρεθει-και ειναι εξτρα αφου διαλεξες αυτον τον δρομο) αν και αλλη κινηση ηταν που νικαει σιγουρα. Θα το δουμε τι θα γινει. :-D

 

Μετα απο 7.h5 λοιπον ο μαυρος παιζει 7...Qh8

 

1xzgemxemrvof.png

Παιζει ο λευκος....

8. Kb1 :devil:

 

Το σχεδιο μου ειναι να φερω τον Λευκο βασιλια στο a3 κατοπιν στις συνεχομενες κινησεις του μαυρου με την νταμα(γιατι δεν εχει τιποτε αλλο να κινησει)θα φερω  Βh2,g4, και μετα BXR και g5,κανοντας το λευκο πιονι h περασμενο.Η νταμα δεν μπορει να κρατησει και τα δυο πιονια στο d6 και στην στηλη α ,ενα θα γινει νταμα η θα φαει και ματ αν προλαβω και παιξω το λευκο πιονι d7 οταν η μαυρη νταμα ειναι εκτος των τετραγωνων κοντα στον μαυρο βασιλια.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8. Kb1 :devil:

 

Σωστος!

1.Qxd5!! cxd5 2.Rc1 Qd7 3.Be1! g5! 4.Bg3 Rf4 5.Ka1 h6 7.h5 Qh8 8.Kb1

 

Και τωρα ο μαυρος παιζει 8...Qh7+ ομως υπαρχει και μια αλλη κινηση που ειναι πολυ διδακτικη η συνεχεια και οι κινησεις που πρεπει να βρει ο λευκος και μιας και εδω δεν μιλαμε για μια παρτιδα που παιζουμε αλλά περισσοτερο μιλαμε απο θεωρητικη προσεγγιση καλο θα ηταν να αναλυσουμε και αυτην και να απαντησεις και τι θα επαιζες εαν επαιζε ο μαυρος την εναλλακτικη αυτη γιατι περιεχει ομορφη συνεχεια.

Αν ο μαυρος επαιζε λοιπον την χειροτερη κινηση 8...Qd8?! τι θα επαιζες?

 

•1)Μετα απο 8...Qh7+ τι παιζει ο λευκος? Αυτη βασικα θα ηταν η συνεχεια στο παιχνιδι και η πιο σωστη κινηση.

2pvh5d68txico.png

 

•2)Μετα απο 8...Qd8?! τι παιζει ο λευκος?

3r9byl6d7tes8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...