Προς το περιεχόμενο

Apple: Ρεκόρ κερδοφορίας με πωλήσεις 47.8εκ iPhone, 22.9εκ iPad και πτώση πωλήσεων των Mac


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple ανακοίνωσε πριν από λίγο τα αποτελέσματα του πρώτου οικονομικού τριμήνου, σημειώνοντας ιδιαίτερα υψηλή κερδοφορία της τάξεως των $13.1 δισεκατομμυρίων δολαρίων, ανάμεσα σε $54.5 δισεκατομμύρια εσόδων.Ενδεικτικά αναφέρεται ότι στα περσινά αντίστοιχα αποτελέσματα είχε σημειώσει $13.06 δις κερδών σε $46.33 δις εσόδων, και $8.2 δις κερδών σε $36 δις το προηγούμενο οικονομικό τρίμηνο. Τα κέρδη ανά μετοχή ανέρχονται στα $13.82 δολάρια, αριθμός υψηλότερος των αρχικών εκτιμήσεων.

 

Ιδιαίτερα αυξημένα παρουσιάζονται τα έσοδα από τις πωλήσεις iPhone, οι οποίες ανέρχονται στον αριθμό ρεκόρ των 47.8 εκατομμυρίων κομματιών, σε σύγκριση με τα 37.04 εκατομμύρια τον περασμένο χρόνο, και τα 26.9 εκατομμύρια το προηγούμενο οικονομικό τρίμηνο. Ρεκόρ εσόδων σημείωσε και το iPad, φτάνοντας τα 22.9 εκατομμύρια, σε σύγριση με τον περσινό αριθμό των 15.43εκ του περασμένου έτους, και των 14εκ του προηγούμενου οικονομικού τριμήνου. Αξίζει να αναφερθεί ότι αν υπολογίσει κανείς τις πωλήσεις των iPhone και iPad ανά δευτερόλεπτα, ανέρχονται σε 6 iPhones και 3 iPad αντίστοιχα το δευτερόλεπτο.

 

iPhone_and_iPad_sales.png

 

Οι πωλήσεις των Mac υπολογιστών δεν παρουσιάζονται εξίσου τόσο εντυπωσιακές, καθώς σημειώθηκαν 4.1 εκατομμύρια πωλήσεις Mac υπολογιστών συμπεριλαμβανομένων των MacBook Pro Retina 13" ιντσών που κυκλοφόρησαν πρόσφατα, αλλά και των νέων iMacs που έκαναν την εμφάνισή τους στην αγορά πριν από λίγες εβδομάδες. Ειδικά για τους νέους iMac, θα πρέπει να σημειωθεί ότι το μοντέλο των 27" ιντσών έγινε διαθέσιμο στην Αμερικανική αγορά λίγες ημέρες πριν το κλείσιμο της οικονομικής περιόδου των αποτελεσμάτων, στα μέσα Δεκεμβρίου.

 

Link.png Site: http://www.theverge.com/2013/1/23/3908330/apple-q1-2013-earnings[/url]']theverge.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

150Β's cash δεν είναι υγιές φαινόμενο για μια εταιρεία.

 

Εξού και η μετοχή πέφτει όπως πέφτει, παρόλα τα θεαματικά 3μηνιαία αποτελέσματα της εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο κερδοφόρο τρίμηνο στην Ιστορία της!

 

Ημέρα θρήνου σήμερα για τα blog τεχνολογίας. θετική είδηση για την Apple που δεν θα φέρει κλικ και post.

 

Τρελό respect στον Cook που τόσο καιρό σιωπούσε στην ειδησεογραφικη λασπολογία. 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα μπέρδεμα με τις ειδήσεις που κυκλοφορούν. Τα ποσοστά της επί του συνόλου της πίτας στις αγορές smartphone/tablet έχει όντως μειωθεί πολύ και θα μειωθεί και άλλο τουλάχιστον στα tablet αλλά η κερδοφορία της είναι πάνω από διπλάσια του συνόλου όλων των υπολοίπων και έχει πολύ μεγάλο χρηματικό αποθεματικό, δηλαδή είναι υγιέστατη επιχείρηση. Αυτή είναι η ολοκληρωμένη εικόνα.

 

Πάντως η αύξηση της κερδοφορίας σε σύγκριση με το αντίστοιχο τρίμηνο του περασμένου χρόνου είναι οριακή παρόλο που πούλησε περισσότερα κομμάτια, και η πορεία των Mac ακολουθεί την τάση των PC που φαίνεται να δύουν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει πολύ μεγάλο χρηματικό αποθεματικό, δηλαδή είναι υγιέστατη επιχείρηση. Αυτή είναι η ολοκληρωμένη εικόνα.

Θα ήταν ένα υγιές χρηματοπιστωτικό ίδρυμα. Σαν εταιρεία τεχνολογίας, το να συσσωρεύεις χρήμα είναι κάτι που θα σε αφήσει εκτεθειμένο μελλοντικά. Γι αυτό και οι μεγαλοεπενδυτές δεν ποντάρουν πλέον στην apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει κατά διαόλου, ίσως έχω το τελευταίο iPhone που κατασκεύασε. Θα το κρατήσω και ποιός ξέρει; Μπορεί σε λίγα χρόνια να κοστίζει μια περιουσία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν κατάλαβα πως μια εταιρεία που πουλάει ένα μόνο κινητό, μια ταμπλέτα και έναν υπολογιστή να καταφέρνει να έχει τόσα κέρδη.

Οκ επιτυχημένο μάρκετιγνκ. Αλλά τόσο πολύ; Μου φαίνεται αδιανόητο να πάω να σκάσω 800,1000 ευρώ για ένα...κινητό!(ανεξαρτήτως εταιρείας!)

Τι διάολο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα κλαψτε!

Nα κλάψουμε από τα γέλια που η apple καταφέρνει και εμφανίζει υπερκέρδη με τα υπερκοστολογημένα προϊόντα της?

Εγώ δεν έχω δώσει ουτε ένα cent στην εν λόγω εταιρεία, οπότε είτε κλεισει, είτε αποκτήσει κέρδη μεγαλύτερα από την Αμερική ολόκληρη το ίδιο ακριβώς μου κάνει.

 

Απο την άλλη αν ψώνιζα iphone, θα ένιωθα λίγο μλκας γνωρίζοντας πλέον και με στοιχεία τα ποσοστά κέρδους της apple.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγαίνουν οι ανθρώποι...... Πουλάνε ακριβά κονομάνε τρελά και έχουν και ταμείο να κάνουν ότι γουστάρουν ....

  Με ενοχλέι προσωπικά που παίζουν  αρκετά ψηλά σε τιμές αλλά αφού δεν παρουσιαζούν καμία κάμψη γιατί να το κάνουν ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και τώρα κλαψτε!

Nα κλάψουμε από τα γέλια που η apple καταφέρνει και εμφανίζει υπερκέρδη με τα υπερκοστολογημένα προϊόντα της?

Εγώ δεν έχω δώσει ουτε ένα cent στην εν λόγω εταιρεία, οπότε είτε κλεισει, είτε αποκτήσει κέρδη μεγαλύτερα από την Αμερική ολόκληρη το ίδιο ακριβώς μου κάνει.

 

Απο την άλλη αν ψώνιζα iphone, θα ένιωθα λίγο μλκας γνωρίζοντας πλέον και με στοιχεία τα ποσοστά κέρδους της apple.

Και αφού δεν σου καίγεται καρφί για ποιον λόγο ακριβώς σχολιάζεις; Θεώρησες ότι σε αφορά το σχόλιο προφανώς, κάτι που είναι αντίθετο με το σχόλιό σου...

 

On-topic: Φυσικά και θα ήταν αυτά τα αποτελέσματα, βγάζει προϊόντα πολύ καλά συνολικά και ο κόσμος τα αγοράζει (ξέρω-ξέρω, marketing).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...