Προς το περιεχόμενο

Η Belkin εξαγοράζει τη Linksys από τη Cisco


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Linksys, ένας από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές συσκευών router και θυγατρική της Cisco, σύμφωνα με ανακοίνωσή της εξαγοράζεται από την ανταγωνίστριά της Belkin.Η Belkin πρόκειται να συνεχίσει την υποστήριξη των προϊόντων της Linksys ως κομμάτι της συμφωνίας της εξαγοράς, αλλά και να διατηρήσει την επωνυμία της. Δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμη τα επίσημα στοιχεία της εξαγοράς, αν και αυτά πρόκειται να φανούν σύντομα στα οικονομικά στοιχεία της εταιρείας. Σημειώνεται ότι οι καταναλωτές με υπολειπόμενη εγγύηση στις συσκευές τους θα συνεχίσουν να έχουν το δικαίωμα να τη χρησιμοποιήσουν. Μετά το τέλος της εξαγοράς η Belkin θα κατέχει περίπου το 30% της αμερικανικής οικιακής αγοράς όσον αφορά τα προϊόντα δικτύωσης.

 

Η Linksys κατασκεύαζε αρχικά συσκευές δικτύωσης για μια εταιρεία που ιδρύθηκε το 1988, η οποία εξαγοράστηκε το 2003 από τη Cisco. Η τελευταία όμως είχε τοποθετήσει “πωλητήριο” στη Linksys τους τελευταίους μήνες. Σύμφωνα με τον Διευθώνοντα Σύμβουλο της Cisco John Chambers, η εταιρεία θα συνεχίσει στον ίδιο προσανατολισμό, δηλαδή στην κατασκευή προϊόντων δικτύωσης, ενώ παράλληλα θα δημιουργηθεί μια στρατηγική συνεργασία μεταξύ των δύο εταιρείων. Η συνεργασία αυτή θα περιλαμβάνει τη διανομή στους καταναλωτές, τη στρατηγική μάρκετινγκ αλλά και προϊόντα για την αγορά των παρόχων υπηρεσιών υποστήριξης.

 

Link.png Site: http://thenextweb.com/insider/2013/01/24/belkin-helps-cisco-exit-consumer-space-by-acquiring-its-home-networking-division-including-linksys/[/url]']thenextweb.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε, πάντως εμένα το linksys wag200g με έχει αφήσει ασπροπρόσωπο τόσα χρόνια. Δεν λυπήθηκα καθόλου τα λεφτά που του είχα δώσει (φοιτητής τότες, μέτραγα και τα σεντ που χάλαγα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε, πάντως εμένα το linksys wag200g με έχει αφήσει ασπροπρόσωπο τόσα χρόνια. Δεν λυπήθηκα καθόλου τα λεφτά που του είχα δώσει (φοιτητής τότες, μέτραγα και τα σεντ που χάλαγα).

Φοιτητές τότε μετράγαμε τα σέντ,άνεργοι τωρα δεν έχουμε να μετρήσουμε ούτε σέντ.Η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων..!

 

sorry για το offtopic!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι κανει η cisco ααλλα περιμενω τρομερη ανοδο για την belkin μετα απο την τεχνογνωσια που λογικα θα παραλαβει...αν και η cisco δεν νομιζω να δινει τοσο ευκολα πατεντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άμα πουλάει και η cisco......άντε γειά

σιγά τα Linksys που έβγαιναν τελευταία, μετά το WAG200 το χάος, το ένα χειρότερο από το άλλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγά τα Linksys που έβγαιναν τελευταία, μετά το WAG200 το χάος, το ένα χειρότερο από το άλλο...

Συμφωνω κι εγω με αυτο. Το WAG200 ηταν απο τα καλυτερα τους κομματια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι και αλλιώς η linksys ποτέ δεν πλησίασε τη cisco οπότε καλύτερα είναι σαν τμήμα της belkin. Η cisco απλά προσπάθησε να βγάλει εύκολα λεφτά απο το όνομα της χωρίς να ασχοληθεί και πολύ με τη linksys.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γενικά τα Belkin δεν τα έχω σε πολύ υπόληψη. Μια φορά αγόρασα ένα repeater και το interface του ήταν μαύρα χάλια!! Σε όποιον browser και αν το άνοιγες σου έβγαζε την λίστα με τα διαθέσιμα wireless δίκτυα, σε μορφή bullet choice, αλλά όταν επέλεγες το bullet που αντιστοιχούσε στο wireless network που θέλεις να κάνεις join, μετά σου έβγαζε πολύ συχνά μήνυμα ότι δεν έχεις κάνει καμία επιλογή wireless δικτύου, που ήταν άσχετο και άκυρο, αφού είχες επιλέξει! Καταλαβαίνετε ότι με αυτό τον τρόπο σου έσπαγε τα νεύρα! Και το έκανε σχεδόν πάντα, σπάνια δούλευε όπως έπρεπε! Μετά αγόρασα ένα LevelOne και πραγματικά βρήκα την ηρεμία μου! Ακόμη αυτό το repeater χρησιμοποιώ, άψογο interface, δεν μου κολλάει πραγματικά ΠΟΤΕ και καμία σχέση με τη μάπα το Belkin! Απλά δουλεύει όπως πρέπει, κάτι που ποτέ δεν συνέβη με το Belkin!

Επίσης με τα Linksys mode/routers τόσα χρόνια είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και πριν αλλά και μετά την εξαγορά της Linksys από την Cisco.

Οπότε εγώ βλέπω πολύ αρνητικά αυτή την εξαγορά, γιατί η Linksys και η Cisco είναι πραγματικά σπουδαίες, ενώ η Belkin... it sucks!!! :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...