Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου λενε οτι ερευνουν την υποθεση, αλλα μαλλον το δεμα χαθηκε. Οποτε εχω δυο επιλογες. Η επιστροφη χρηματων ή να μου στειλουν το ιδιο προϊον χωρις επιβαρυνση. Θα επιλεξω το δευτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, αγορασα κατι αξιας ~10$ απο πωλητη του AliExpress και μου εδωσε αυτο το tracking RN129271002MY.

 

Το θεμα ειναι οτι ταξιδευει για Ιρσαηλ. Επικοινωνησα με τον πωλητη, λεει οτι οντως αυτο ειναι το δικο μου tracking. Δειτε σποιλερ.

 

 

i2ozls.jpg

 

 

Εχω ακομα 25 μερες μεχρι να ληξει το purchase protection.

Τι κανω απο εδω και περα; Να ανοιξω dispute απο τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, αγορασα κατι αξιας ~10$ απο πωλητη του AliExpress και μου εδωσε αυτο το tracking RN129271002MY.

 

Το θεμα ειναι οτι ταξιδευει για Ιρσαηλ. Επικοινωνησα με τον πωλητη, λεει οτι οντως αυτο ειναι το δικο μου tracking. Δειτε σποιλερ.

 

 

i2ozls.jpg

 

 

Εχω ακομα 25 μερες μεχρι να ληξει το purchase protection.

Τι κανω απο εδω και περα; Να ανοιξω dispute απο τωρα;

 

Ο πωλητης τι σου είπε όταν του έθεσες το ζήτημα; πως αντεδρασε; Εχει υψηλο Rating?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητης τι σου είπε όταν του έθεσες το ζήτημα; πως αντεδρασε; Εχει υψηλο Rating?

Ρε ανθρωπε και τα 2 που ρωτας τα γραφω στο μνμ. Στο σποιλερ εχει εικονα με την συνομιλια μας και για τα ratings του πωλητη εχω δωσει λινκ με το μαγαζι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, έχεις περιθώριο ακόμη για να ξεκινήσεις dispute.

Περίμενε λίγο ακόμη και μετά ξεκινάς.

Τη ΔΕ 22/2, και μετά από 70 ημέρες αναμονή, ξεκίνησα ακολούθησα παρόμοια διαδικασία για αντικείμενο που "έστειλε" ο πωλητής στις 14/12/15. Το Paypal έδωσε διορία μέχρι 13/3 για να απαντήσει ο πωλητής και μετά θα ανοίξω case.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ανθρωπε και τα 2 που ρωτας τα γραφω στο μνμ. Στο σποιλερ εχει εικονα με την συνομιλια μας και για τα ratings του πωλητη εχω δωσει λινκ με το μαγαζι του.

Για την ιστορια, ο πωλητης μιλησε με την εταιρεια που ανελαβε την αποστολη και τελικα μου εδωσε λαθος tracking number αλλά δε ξερουν και ποιο ειναι το σωστο. Προτεινε να περιμενω μηπως και ερθει αλλιως θα μου επιστρεψει το ποσο και τελικα του απαντησα πως θα περιμενω άλλες 22 μερες και θα επικοινωνησω μαζι του αν δε φτασει για να μου κανει refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία κινητού από Aliexpress 12/2, αποστολή από Γερμανική αποθήκη (για αποφυγή τελωνείου) με DHL με χρέωση επιπλέον 12,5€, παραλαβή σήμερα 26/2 δηλαδή χρόνος μέχρι την παράδοση 14 ημερολογιακές μέρες. Εν τω μεταξύ παρά το ότι κάπου διάβαζα ότι σε τέτοιες περιπτώσεις έρχεται με τα Γερμανικά ταχυδρομεία  που έχουν συγχωνευθεί απλά με τη DHL και οδικώς, μου παραδόθηκε από courier της DHL άρα ήρθε "express" (ο Θεός να το κάνει). Τις 14 ημέρες τις θεωρώ απαράδεκτα υψηλό χρόνο για κούριερ μεταξύ Ευρωπαϊκών χωρών... Κι ύστερα βρίζουμε τα ΕΛΤΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή διόρθωση.

Οι "έξυπνοι" Γερμανοί ιδιωτικοποίησαν το ταχυδρομείο τους πριν 11 χρόνια και το πήρε η DHL, η οποία συνεχίζει να εκτελεί το μεταφορικό έργο ως courier αλλά λειτουργεί και το ταχυδρομείο ως Deutsche Post DHL.

 

Την προηγούμενη βδομάδα παρήγγειλα στη γαλλική αμαζόνα tempered glass για το κινητό μου, ειδοποιήθηκα ότι έφυγε ΔΕ 15/2 από Γερμανία (!!!) και το παρέλαβα σε απλό φάκελο την ΠΑ 19/2 (!!!), αλλά μέσα σε σκληρή συσκευασία. Και για μεταφορικά, πλήρωσα 0,99€ (!!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία κινητού από Aliexpress 12/2, αποστολή από Γερμανική αποθήκη (για αποφυγή τελωνείου) με DHL με χρέωση επιπλέον 12,5€, παραλαβή σήμερα 26/2 δηλαδή χρόνος μέχρι την παράδοση 14 ημερολογιακές μέρες. Εν τω μεταξύ παρά το ότι κάπου διάβαζα ότι σε τέτοιες περιπτώσεις έρχεται με τα Γερμανικά ταχυδρομεία  που έχουν συγχωνευθεί απλά με τη DHL και οδικώς, μου παραδόθηκε από courier της DHL άρα ήρθε "express" (ο Θεός να το κάνει). Τις 14 ημέρες τις θεωρώ απαράδεκτα υψηλό χρόνο για κούριερ μεταξύ Ευρωπαϊκών χωρών... Κι ύστερα βρίζουμε τα ΕΛΤΑ...

Εχεις απόλυτο δίκιο, μην σας μπερδεύει το όνομα DHL για παραγγελίες απο Γερμανία.  Εγώ είχα παραγγείλει απο γερμανικό δικτυακό κατάστημα καρέκλα γραφείου στις 11/2, έφυγε στις 12/2 απο Feucht (κέντρο διαλογής της DHL στη γερμανία για εξωτερικό) και εμφανίστηκε στο σπίτι μου στις 24/2 !!!  Δεν ξέρω αν έπαιξαν ρόλο στην καθυστέρηση τα μπλόκα των αγροτών  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...