Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως μπορώ να βρω που βρίσκεται το παρακάτω αντικείμενο που έχω αγοράσει από eBay; Το tracking number δεν εμφανίζεται κάπου,έχει γίνει shipped από 16-2-2016

 

 

Tracking number 70459879695 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχεις απόλυτο δίκιο, μην σας μπερδεύει το όνομα DHL για παραγγελίες απο Γερμανία.  Εγώ είχα παραγγείλει απο γερμανικό δικτυακό κατάστημα καρέκλα γραφείου στις 11/2, έφυγε στις 12/2 απο Feucht (κέντρο διαλογής της DHL στη γερμανία για εξωτερικό) και εμφανίστηκε στο σπίτι μου στις 24/2 !!!  Δεν ξέρω αν έπαιξαν ρόλο στην καθυστέρηση τα μπλόκα των αγροτών  :-(

 

Δεν μπορεί να έχουν καμία σχέση τα μπλόκα των αγροτών με αεροπορικές αποστολές -η δική μου ως "express" δεν μπορώ να φανταστώ ότι ήταν τελικά ...οδική-. Αν ήταν οδική και πλήρωσα και 12,5€ επιπλέον για ένα πακετάκι 480gr βράστα... Για κλάματα είναι η DHL...

Πως μπορώ να βρω που βρίσκεται το παρακάτω αντικείμενο που έχω αγοράσει από eBay; Το tracking number δεν εμφανίζεται κάπου,έχει γίνει shipped από 16-2-2016

 

 

Tracking number 70459879695 

 

 Δεν μπορείς. Μάλλον έρχεται με απλό ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρήγορη ερώτηση: China Post Registered Air Mail τζάμπα VS Singapore Post +2 ευρώ, αγορά θήκης κινητού από Aliexpress αξίας 7 ευρώ.

 

Ποια από τις 2 να προτιμήσω; (Προφανώς τα 2 ευρώ δεν με πειράζουν άμα η SG Post είναι πιο σίγουρη :-D  :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

China Post θα παραλάβεις μετά από 30 μέρες περίπου.

Sing Post, μετά από 20 περίπου.

 

 

ΥΓ

Θήκες κινητών υπάρχουν τόσο στην ελληνική όσο και στην ευρωπαική αγορά και τις έχεις στα χέρια πολύ πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

China Post θα παραλάβεις μετά από 30 μέρες περίπου.

Sing Post, μετά από 20 περίπου.

 

 

ΥΓ

Θήκες κινητών υπάρχουν τόσο στην ελληνική όσο και στην ευρωπαική αγορά και τις έχεις στα χέρια πολύ πιο γρήγορα.

Ευχαριστώ! Την συγκεκριμένη για το Xiaomi Redmi 3 μου δεν την βρήκα πουθενά αλλού πάντως. Είναι και καινούριο μοντέλο και είναι και Xiaomi οπότε λίγο απίθανο να την δω στην Ευρώπη σύντομα (θαρρώ). Για την ιστορία αυτή είναι: http://www.aliexpress.com/item/MSVII-Aluminum-Case-For-Xiaomi-Redmi-3-Brushed-Acrylic-PC-Cover-Metal-Frame/32598860140.html?spm=2114.13010208.99999999.261.OFqrnJ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γνωρίζει κανείς το Αμαζον Ιταλίας με ποιά μεταφορική στέλνει; Δεν έχει tracking number η αποστολή μου και μόνο γράφει "Courier DP"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γνωρίζει κανείς το Αμαζον Ιταλίας με ποιά μεταφορική στέλνει; Δεν έχει tracking number η αποστολή μου και μόνο γράφει "Courier DP"

Με γερμανικα ταχυδρομεια θα ερθει (εδω με ΕΛΤΑ) απλο δεμα. Μαλλον φευγει απο αποθηκη γερμανια. σε 1-2 εβδομαδες θα το εχεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη αλλα εχω μια απορια περι capital controls και amazon. Θελω να αγορασω μια οθονη για επεξεργασια φωτογραφιας η οποια κοστιζει κοντα 650 λιρες (δηλαδη 770 ευρω με το σημερινο συναλλαγμα). Εχω μια prepaid της τραπεζας κυπρου και δεν εχω τραβηξει καθολου λεφτα αυτο τον μηνα. Θα με αφησει να την παραγγειλω? Ποιο ειναι το οριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά με κάρτα είναι λαχείο.

Σε περίπτωση που δεν πραγματοποιηθεί η αγορά, με την Α κάρτα, η αμαζόνα σε ειδοποιεί να πληρώσεις με άλλο τρόπο, και μπορείς να δοκιμάσεις με άλλη κάρτα, εάν έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να έχουν καμία σχέση τα μπλόκα των αγροτών με αεροπορικές αποστολές -η δική μου ως "express" δεν μπορώ να φανταστώ ότι ήταν τελικά ...οδική-. Αν ήταν οδική και πλήρωσα και 12,5€ επιπλέον για ένα πακετάκι 480gr βράστα... Για κλάματα είναι η DHL...

 Δεν μπορείς. Μάλλον έρχεται με απλό ταχυδρομείο.

 

Καταρχήν να είσαι κάτι παραπάνω από σίγουρος ότι είναι οδική. Αεροπορικές μεταφορές εκτελούνται μόνο διατλαντικά ή στην Ασία , Αυστραλία , Αφρική κοινώς όπου μεσολαβεί θάλασσα. Αν πιστεύεις ότι η DHL ναύλωσε ολόκληρο αεροπλάνο για να φέρει τα δέματα στην Ελλάδα τι να πώ... 

 

Και ακόμα και να τα έφερνε με αεροπλάνο που θα το προσγείωνε έξω από το σπίτι σου? Φυσικά και τα μπλόκα παίζουν ρόλο , ακόμα και αν το αεροπλάνο προσγειώνεται στην πόλη σου μιας και η γενική καθυστέρηση των αξόνων πάει πίσω όλη την διαδικασία διαλογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το express εγώ ξέρω οτι είναι αεροπορικό εκτός και αν στη δική μου περίπτωση σε παραγγελία που έκανα τρέχαν τόσο γρήγορα με το φορτηγο που απο Γερμανία ήρθε Ελλάδα σε μία μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!! εγω παω στο site της adidas.com.us και ποαω να κανω παραγγελια και μου λεει state united kindom

λετε να μην φέρνουνε εδω παραγγελιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να βρω που βρίσκεται το παρακάτω αντικείμενο που έχω αγοράσει από eBay; Το tracking number δεν εμφανίζεται κάπου,έχει γίνει shipped από 16-2-2016

 

 

Tracking number 70459879695 

 

http://www.17track.net/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μερικές Μικρές και γρήγορες ερωτησούλες παιδιά, για φίλο μου που θέλει να του παραγγείλω κάτι πράγματα απο εξωτερικό, και μιας και δεν ξερω πια τι επικρατει, γιατι εχω να ψωνισω απο περυσι:

 

1. αυτη τη στιγμη δε μπορουμε να ψωνισουμε με ελληνικη καρτα απο ebay.com ,γιατι η paypal δε δεχεται τις καρτες μας λογω cc, σωστα?

 

2. Απο amazon.com μπορω να ψωνισω, μιας και δε χρειαζεται paypal, αλλά δε συμφερει γιατι μπορει να πέσει τελωνείο?

 

3. Η καλυτερη επιλογη χοντρικά μένει να ειναι καποιο ευρωπαικο amazon οπως το co.uk /de κτλ?

 

Ευχαριστω πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το paypal δέχεται τις ελληνικές κάρτες αλλά αυτές είναι πιθανό να μην περνάνε λόγω κατηγοριοποίησης του πωλητή σε μη επιτρεπόμενες αγορές.

2. Γενικά, από τρίτες χώρες υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να σταματήσει το δέμα στο τελωνείο.

3. Αγοράζοντας από ευρωπαίους πωλητές (αλυσίδες ή ανεξάρτητους) δεν πληρώνεις έξοδα εκτελωνισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...