Προς το περιεχόμενο

Τα Android malware θα φθάσουν το 1 εκ. το 2013


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Symbian είχε κάπου στο 65% marketshare μέχρι το 2010 και δεν είδα να έχει τόσα malware. Δεν ίσχυε τότε ο "νόμος" μεγαλύτερο marketshare -> περισσότερες απειλές; Μετά ψηφίστηκε;

Kinda :P Γιατί άλλο το 65% των 100 ατόμων που έχουν όλο κι όλο smartphone, άλλα τώρα με την "έκρηξη" των φορητών συσκευών που έχουν μέχρι και οι γιαγιάδες smartphone και tablet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει βγει το serious sam για android;Οχι ρε φιλε,ενταξει ηρθε το τελος μου.

 

ναι αμέ!  ^_^

 

παίζεις σαν Headless Kamikaze και στόχος σου είναι να κάνεις μπουμ πάνω στον Sam!

 

http://www.youtube.com/watch?v=0HJlidX2Bis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ναι αμέ!  ^_^

 

παίζεις σαν Headless Kamikaze και στόχος σου είναι να κάνεις μπουμ πάνω στον Sam!

 

http://www.youtube.com/watch?v=0HJlidX2Bis

Ναι το αγορασα μολις.Αγοραζω τα παντα απο croteam.Εφτασα ειδη στο 10ο επιπεδο.Βεβαια λιγο δυσκολο να κυνηγας τον θειο sam. :P

 

Sorry για το offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Kinda :P Γιατί άλλο το 65% των 100 ατόμων που έχουν όλο κι όλο smartphone, άλλα τώρα με την "έκρηξη" των φορητών συσκευών που έχουν μέχρι και οι γιαγιάδες smartphone και tablet.

επίσης μην ξεχνάς ότι δεν έμπαιναν και τόσοι internet από αυτό, ούτε έβαζαν apps σαν τρελοί...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...

 

Τι λέγατε για τα iphone

Androidακηδες;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

αν και εγώ δεν ειμαι υπερ κανενος κινητου αφου θεωρω πως το καθενα εχει τα δικα του καλα, τετοια σχολια με κανουν να πιστευω ή οτι εσυ δεν εισαι power user και το μονο που εχεις δοκιμασει ειναι το itunes, ή οτι το σχολιο σου απευθυνεται σε ατομα που δεν ειναι power user και δεν ξερουν τι παιζει 'εκει εξω'.

 

και αυτο το λεω γιατι το iphone (με την πολιτικη που εχει η apple να ριχνει πορτα στα προγραμματα των περισσοτερων προγραμματιστων επειδη πχ το κεντρικο μενου εχει 3 επιλογες στην οθονη και οχι 2, και αλλα κουλα) δεν κινδυνευει απο μη power users, η εγκατασταση προγραμματων γινεται μονο μεσα απο το itunes και θελει jb για να εγκαταστησεις κατι εκτος, κατι που απο μονο του ειναι μια διαδικασια στην οποια ειτε δεν σκοπευουν, ειτε δεν γνωριζουν τουλαχιστον οι περισσοτεροι χρηστες του, οπότε και δεν ασχολουνται.

και απο το itunes store, σιγουρα δεν κινδυνευεις απο ιο. οπως δεν κινδυνευεις και απο το google market.

αντιθετως ομως, στο android, περνας πανευκολα προγραμματα απο εξωτερικες πηγες, απλα με ενα 'τικ' στην σχετικη επιλογη στις ρυθμισεις (να επιτρεπεται η εγκατασταση εφαρμογων απο αγνωστες πηγες) και τελειωσε το θεμα, η συσκευη ειναι ετοιμη για.. καταστροφη! δεν χρειαζεται διαδικασια για jb και χαζομαρες.

 

και αν δεν το γνωριζεις, το iphone ηταν τιγκα στους ιους μεσα απο το installous store (που ηταν για jb iphones) το οποιο και εκλεισε βεβαια.

 

οσο περισσοτερους χρηστες εχει ενα os, τοσο περισσοτεροι ιοι θα βγαινουν, λογικο ειναι.

 

αν παρεις ενα android & ενα ios που δεν θα πειραξεις, δεν κινδυνευεις απο ιους σε κανενα. το θεμα ειναι πιο πειραζεται πιο ευκολα απο τον καθενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://thenextweb.com/insider/2013/02/03/android-malware-emerges-on-google-play-which-installs-a-trojan-on-your-pc-uses-your-microphone-to-record-you/

 

Είναι απαράδεκτο να περνάνε στο επίσημο appstore της Google τέτοιες εφαρμογές, ξέφραγο αμπέλι εντελώς, κανένας έλεγχος. Αλλά δε μας πειράζει αν κάποιος αποκτήσει πρόσβαση σε όλες μας τις επαφές και sms, γιατί έχουμε ξεκλείδωτο bt και launchers!... Φρίντομ, λέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

http://thenextweb.com/insider/2013/02/03/android-malware-emerges-on-google-play-which-installs-a-trojan-on-your-pc-uses-your-microphone-to-record-you/%22"http://thenextweb.com/insider/2013/02/03/android-malware-emerges-on-google-play-which-installs-a-trojan-on-your-pc-uses-your-microphone-to-record-you/"]http://thenextweb.com/insider/2013/02/03/android-malware-emerges-on-google-play-which-installs-a-trojan-on-your-pc-uses-your-microphone-to-record-you/[/url]

 

 

 

Είναι απαράδεκτο να περνάνε στο επίσημο appstore της Google τέτοιες εφαρμογές, ξέφραγο αμπέλι εντελώς, κανένας έλεγχος. Αλλά δε μας πειράζει αν κάποιος αποκτήσει πρόσβαση σε όλες μας τις επαφές και sms, γιατί έχουμε ξεκλείδωτο bt και launchers!... Φρίντομ, λέμε!

 

Αφού το λέει ο Kaspersky, θα τρέξω άμεσα να βάλω το avast!!!:devil:

 

Υ.Γ.Να υποθέσω τώρα, πρέπει το note2 να το'χεις γεμίσει με κάμποσα antivirus?Ή θα σκέφτεσαι να το πουλήσεις, όσο όσο!?:P

 

Sent from GT-I9300 using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το λέει ο Kaspersky, θα τρέξω άμεσα να βάλω το avast!!! :devil:

 

Υ.Γ.Να υποθέσω τώρα, πρέπει το note2 να το'χεις γεμίσει με κάμποσα antivirus?Ή θα σκέφτεσαι να το πουλήσεις, όσο όσο!? :P

 

Sent from GT-I9300 using Insomnia

Και μετά από αυτό θα μιλήσεις για i-πρόβατα;

 

http://www.papapan.gr/defence-mechanisms

Εδώ είσαι, "άρνηση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά από αυτό θα μιλήσεις για i-πρόβατα;

 

http://www.papapan.gr/defence-mechanisms

Εδώ είσαι, "άρνηση".

?????

Θές να ξεκινήσω να κτυπαω ενέσεις,μήπως και βρω μια ακρη στη λογική σου???Να τη ακουμε μαζί,ίσως και συνενοηθουμε!;)

 

 

Υ.Γ.Ακομη να μου απαντήσεις!Ποσά antivirus εχεις φορτώσει,στο καημένο το note?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.Ακομη να μου απαντήσεις!Ποσά antivirus εχεις φορτώσει,στο καημένο το note?

 

Συγνωμη που επεμβαινω αλλα δεν νομιζω οτι εχει να κανει παντως με το ποσα antivirus εχει βαλει καποιος στο note αλλα με το ποσο προσεκτικος ειναι γενικοτερα, σε αυτα που κανει στο κινητο του.

Εγω εχω το Kaspersky ας πουμε και καθεται εκει χωρις λογο..Δεν εχει βρει ουτε ενα κακοβουλο σκριπτακι προς το παρων.

Ουτε απο τα 4 android store που κατεβαζω συνεχεια, ουτε απο καποια site που κατεβαζω ενα αμφιβολου γνησιοτητας παιχνιδι-εφαρμογη. :P

Και εχω να σου πω οτι του εχω πεταξει τα ματια εξω. Τι ρομ και κερνελς του εχω αλλαξει, τι flash του εχω ριξει, τι εφαρμογες εχουν μπει επανω, και το κινητο ειναι μια χαρα και ποτε δεν χρειαστηκε να επεμβω για τιποτα.

Το κλειδι ειναι να εισαι λιγο προσεκτικος ειδικα με αυτα που κατεβαζεις αριστερα και δεξια.. Και αυτο ισχυει παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα δεν έχω βάλει. Σταμάτα να υποτιμάς τη νοημοσύνη μου.

Τότε σταματά να μας ποστάρεις links,δοκιμάζοντας την δική μας νοημοσύνη!

Ξέρουμε τι έχουμε στα χέρια μας,όπως ξέρεις και συ και δε πιστεύω οτι τα links που παραθεσες,ήταν για να μας προστατεψεις από την άγνοια κινδύνου που μας διακατέχει!!!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν την παλεύεις να διαβάζεις τα οντόπικ λινκς, σημερινό το τελευταίο και βρίσκεται σε όλα τα γνωστά sites, πάρε τηλ τον πάροχό σου και κόψε το ίντερνετ. Βγάλε προσωρινά το μόντεμ από την πρίζα, αν δεν τους βρίσκεις.  :-D Πάντως, να σταματήσουμε να γράφουμε γιατί εσύ στενοχωριέσαι, δεν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν την παλεύεις να διαβάζεις τα οντόπικ λινκς, σημερινό το τελευταίο και βρίσκεται σε όλα τα γνωστά sites, πάρε τηλ τον πάροχό σου και κόψε το ίντερνετ. Βγάλε προσωρινά το μόντεμ από την πρίζα, αν δεν τους βρίσκεις. :-D Πάντως, να σταματήσουμε να γράφουμε γιατί εσύ στενοχωριέσαι, δεν παίζει.

Θα ήταν προτιμότερο,να κάτσεις να κανείς το jb του iPhone,παρα να συνεχίσουμε,αυτή την ανούσια συζήτηση!

Φιλικά,πάντα!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...