Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση των χρηστών του Facebook για τις στοχευμένες διαφημίσεις


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Facebook θα ξεκινήσει την τροποποίηση των διαφημίσεών του έτσι ώστε να ενημερώνει τους χρήστες του ανάλογα με το αν οι προβαλλόμενες διαφημίσεις βασίζονται στις συνήθειές τους.Συγκεκριμένα η διάσημη υπηρεσία κοινωνικής δικτύωσης τροποποιεί τις στοχευμένες διαφημίσεις που στηρίζονται στο πρόγραμμα Facebook Exchange, στις οποίες όταν ο χρήστης μετακινεί το ποντίκι επάνω στο σημάδι “x” που βρίσκεται επάνω τους, θα εμφανίζεται το εικονίδιο AdChoice (η εικόνα της είδησης). Με αυτό τον τρόπο οι χρήστες όχι μόνο θα ενημερώνονται ότι οι προβαλλόμενες διαφημίσεις είναι στοχευμένες σύμφωνα με τις διαδικτυακές τους προτιμήσεις, αλλά θα έχουν τη δυνατότητα να ζητήσουν την εξαίρεσή τους από τα εκάστοτε διαφημιστικά μηνύματα.

 

Παρ’ όλα αυτά αξίζει να σημειωθεί ότι δεν έχει ξεκαθαριστεί εάν η τελευταία κίνηση του Facebook συμβαδίζει με τις οδηγίες της Ομοσπονδιακής Εμπορικής Επιτροπής για “ξεκάθαρη και εμφανή προειδοποίηση”, καθώς απαιτείται και πάλι από το χρήστη κάποια κίνηση για να του εμφανιστεί το συγκεκριμένο μήνυμα. Το εικονίδιο του AdChoice θα εμφανίζεται στους χρήστες της υπηρεσίας από τα τέλη Μαρτίου.

 

Link.png Site: http://www.engadget.com/2013/02/05/facebook-targeted-ads-adchoice/[/url]']engadget.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκεί οι χρήστες να έχουν την άμεση επιλογή με ένα κλικ να απενεργοποιουν τις διαφημίσεις με κάθε μέσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλό το adblock plus, και εγώ το χρησιμοποιώ και με έχει αφήσει ασπροπρόσωπο, αλλά από όσο ξέρω το μόνο που κάνει είναι να μην εμφανίζει τις διαφημίσεις στην οθόνη. Δηλαδή η διαφημίσεις κατεβαίνουν, απλώς το adblock μπλοκάρει την εικόνα της διαφήμισης και δεν την εμφανίζει στην οθόνη για να μην μας ενοχλεί. Το facebook και οποιοσδήποτε άλλος μπορεί άνετα να καταγράφει τις κινήσεις μας και να μας στέλνει στοχευμένες διαφημίσεις, απλώς με την χρήση του adblock δεν θα τις βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, το "πρόβλημά" μας, πού εστιάζει κύρια:

 

1. Σχετικά με την ύπαρξη διαφημίσεων;

Αν ναι, ειδικά στο facebook ή γενικότερα;

Πάντως, χλωμό το κόβω να υπάρξει ουσιαστική λύση για κάθε χρήστη και χρήση επ' αυτού.

Ωστόσο, σε μια τέτοια ουτοπική εξέλιξη (λέμε τώρα), ποια μέθοδο θα προτείναμε εναλλακτικά, ως νόμιμη πηγή εσόδων της κάθε παρόμοιας ιδιωτικής επιχείρησης;

 

2. Σχετικά με την διαδικτυακή παρακολούθηση των διαδικτυακών κινήσεών μας από κάποια εταιρία με στόχο την "στοχευμένη διαφήμιση";

Αν ναι,

α) Θα προτιμούσαμε δηλαδή να μας βγαίνουν διαφημίσεις στο άσχετο άρα, ακόμα πιο κουραστικές από τις σχετικές με τις συνήθειές μας;

β) Δεν το γνωρίζουμε ρητά κατά την αποδοχή της γενικότερης χρήσης της όποιας σχετικής υπηρεσίας, το ότι δηλαδή θα συμβαίνει και αυτό παράλληλα; Εγώ πάντως για "κρυφό" δεν το λέω.

γ) Έχουμε κάποιο απτό στοιχείο που να αποδεικνύει ότι, οι όποιες σχετικές πληροφορίες συμπεραίνονται από την δημοσίως γνωστοποιημένη παρακολούθηση των τόσο "προσωπικών δεδομένων" κλικ μας, χρησιμοποιείται με τον όποιο επιβλαβή τρόπο για εμάς ή και για άλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως απο ατομικους πελατες μεχρι επιχειρησεις που εχουμε support ειδικα για τις διαφημισεις βαζουμε οτι υπαρχει για blocking ...εχει καταντησει αηδια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απενεργοποιημένη από προεπιλογή η εν λόγω λειτουργία.

 

Ο χρήστης πρέπει να ερωτάται "θέλετε να παρακολουθούνται οι κινήσεις σας στον ιστοχώρο μας προκειμένου να σας προτείνουμε στοχευμένες διαφημίσεις;" Εάν συμφωνεί τότε και μόνο τότε επιλέγει την εφαρμογή της λειτουργίας.

 

Adblock και NoScript για καλύτερη και ασφαλέστερη πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλό το adblock plus, και εγώ το χρησιμοποιώ και με έχει αφήσει ασπροπρόσωπο, αλλά από όσο ξέρω το μόνο που κάνει είναι να μην εμφανίζει τις διαφημίσεις στην οθόνη. Δηλαδή η διαφημίσεις κατεβαίνουν, απλώς το adblock μπλοκάρει την εικόνα της διαφήμισης και δεν την εμφανίζει στην οθόνη για να μην μας ενοχλεί. Το facebook και οποιοσδήποτε άλλος μπορεί άνετα να καταγράφει τις κινήσεις μας και να μας στέλνει στοχευμένες διαφημίσεις, απλώς με την χρήση του adblock δεν θα τις βλέπουμε.

Κάνεις λάθος το adblock μπλοκάρει HTTP GET requests σε scripts, iframes, και embedded objects σύμφωνα με την ορισμένη blacklist. Δεν κρύβει απλώς τις διαφημίσεις, δεν έρχονται καν.

Τεσταρέ το με wireshark να δεις πως δεν ερχονται καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος το adblock μπλοκάρει HTTP GET requests σε scripts, iframes, και embedded objects σύμφωνα με την ορισμένη blacklist. Δεν κρύβει απλώς τις διαφημίσεις, δεν έρχονται καν.

Τεσταρέ το με wireshark να δεις πως δεν ερχονται καθόλου.

Πάω πάσο, αν ξέρεις καλύτερα σε πιστεύω. Εγώ δεν είμουν σίγουρος, για αυτό είπα "από όσο ξέρω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...