Προς το περιεχόμενο

Apple: Κατοχυρώνει ως πατέντα την εσωτερική διαρρύθμιση των χώρων των καταστημάτων λιανικής


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα το πατενταρισμα καλα κανει και γινεται αλλα αν καποια εταιρια παει και βαλει ιδιο design στα store τοτε εχει θεμα και αν πουλαει τεχνολογια....Οπως η coca cola εχει πατενταρει τον τονο του χρωματος κοκκινου για το προιον της οποτε αν καποιος παει να κανει μια cola με τον ιδιο τονο θα βρεθει στα δικαστηρια..απολυτως λογικο..

 

δεν ξέρω

αυτό που λες για την coca cola είναι ακριβώς να πωλούσε κάποιος, έτοιμο, τυποποιημένο, ένα προϊόν αναψυκτικό-ποτό (δεν ξέρω τι) με το ίδιο χρώμα

αν πας σε ένα barman ο οποίος δεν πωλεί τυποποιημένο αυτό το προϊόν, αλλά σου φτιάχνει ότι ποτό παραγγείλεις επί τόπου, δλδ ουσιαστικά χρεώνει την εργασία του για να σου φτιάξει ότι θες, μπορείς να πάρεις ότι ποτό θες, με όποιο χρώμα θες, και μπορεί να γράφει και coca-cola πάνω, με τη διαφορά ότι το coca-cola θα είναι ένα σχέδιο και όχι λογότυπο προϊόντος αφού δεν είναι τυποποιημένο προϊόν αλλά custom και κανείς δεν μπορεί να κάνει τπτ για αυτό

αν το έκανε κατ' επανάλλειψει, δλδ στην ουσία πωλούσε τυποποιημένο το προϊόν ακόμη και άτυπα, τότε θα υπήρχε πρόβλημα

είχα διαβάσει για παλαιότερες περιπτώσεις για προϊόντα παραγγελία από εργαστήρια που ήταν φτυστά με τυποποιημένα εταιρειών και οι εταιρείες έχασαν στα δικαστήρια

για αυτό δεν ξέρω κατά πόσο μιλάμε για εκφοβισμό ή για πραγματικότητα αφού στη διαμόρφωση χώρων το αποτέλεσμα είναι παραγγελία συνήθως, δεν είναι τυποποιημένο

 

για τα macdonald που έγραψε ένας φίλος, δεν διαφωνώ αλλά δεν λέει κάτι

και στον χειρούργο μου αν πας θα ξέρεις που βρίσκεσαι χωρίς να διαβάσεις τι γράφουν οι ταμπέλες

και το ότι δεν έχει αντιγράψει κανείς την αρχιτεκτονική του, δεν σημαίνει πως την έχει πατεντάρει

εξάλλου οι παλαιότεροι ξέρουν ότι μετά τα macdonald είχαν ξεφυτρώσει σαν μανιτάρια ένα σωρό άλλα fast food άδικα που ήταν πάνω κάτω ίδια

 

αλλά ακόμη και αν υπάρχει νομική βάση

όπως στη coca-cola μπορείς να πας το χρώμα λίγο πιο κάτω και να αποφύγεις το πρόβλημα, αντιστοίχως αν κάνεις κάποιες αλλαγές στη διαρρύθμιση της apple αποφεύγεις κι εκεί το πρόβλημα υποθέτω

και γιατί δεν έχουν αντιγράψει τα macdonald κι άλλοι πέραν των αλυσίδων του 80's

μα δεν είχε λόγο ένας επαγγελματίας να αντιγράψει τα macdonald, αν έχεις τόσα χρήματα για να φτιάξεις ένα macdonald δεν θα έφτιαχνες κάτι δικό σου? μόνο οι κινέζοι έχουν τα θράσος να τους αντιγράψουν μες στην μάπα, οι υπόλοιποι γιατί να το κάνουν?

θα δείξει το μέλλον, αλλά μου φαίνεται δύσκολο αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

κάτσε γιατί θα τρελαθώ... δηλαδή και οι της WIND είναι copycats της APPLE επειδή έχουν μπλέ μπλούζες?

 

Κάτσε βρε δεν είναι το ίδιο. Η σχέση της samsung με την Apple είναι τελέιως διαφορετική με αυτή της Wind με όλους τους άλλους. Οι αλλαγές στα καταστήματα της samsung έγιναν τελευταία και δε νομίζω να ήταν προγραμματισμένες πριν από αυτές της Apple! Οι 2 εταιρίες έχουν τεράστιο ιστορικό σε θέματα αντιγραφών με διακαστικές διαμάχες που όλοι γνωρίζουμε.

 

Από την άλλη είναι και λίγο ...στεναχωρητική αυτή η συζήτηση μιας και εμείς εδώ στην Ελλάδα δεν έχουμε δει ποτέ ένα original κατάστημα της Apple, ούτε και τη συγκεκριμένη εξυπηρέτηση, κατάρτιση προσωπικού, genius bar κλπ. Άρα ...θεωρητικά τα λέμε και κρίνουμε.

 

Τέλος φαντάζομαι πως θα έχετε αναρωτηθεί πως γίνεται και μετά την εμφάνιση των προϊόντων της apple, ο ανταγωνισμός άρχισε να την ακολουθεί. Από την εμφάνιση των συσκευών, τον τρόπο χειρισμού, το στυλ της συσκευασίας -ακόμη και το πως είναι κολλημένες οι ζελατίνες πάνω στις συσκευές-, καθώς και τα ίδια τα καταστήματα. Άρα θεωρητικά μάλλον κάτι κάνει καλά για να μη βλέπουμε νέες προτάσεις εδώ και καιρό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλα εκανε η apple  και θελει να κατοχυρωσει την μορφη-διακοσμηση του εσωτερικου των καταστηματων της που για οσους εχουν επισκευθει εστω και ενα απο αυτα αποτελουν προτυπο design, καλαισθησιας και μινιμαλιστικης διαρυθμισης.

Προσωπικα ειμαι χαρουμενος και για ενα ακομα λογο μετα τα σχολια που διαβασα. Και μονο το κλαμα και την μιζερια που εχουν ριξει οι απανταχου κομπλεξικοι  ειναι απολαυση, συνεχιστε την γκρινια εχω λιωσει στα γελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λιγο θα κατοχυρωσει πατεντα και για το πως κανουμε την αναγκη μας στην τουαλετα... τοτε ειναι που θα χεστει κυριολεκτικα στο ταληρο...

Αυτό θα το κατοχυρώσει μάλλον η microsoft δεδομένων των χρηματοδοτούμενων ερευνών του επίτιμου προέδρου της...

 

http://www.cbc.ca/news/technology/story/2012/08/15/bill-gates-toilet.html

 

 

Όσο για την crapple σε λίγο θα κατοχυρώσει και τα μήλα! Δύσμοιροι μικροπωλητές των λαϊκών αγορών μηνύσεις που θα φάτε! (Κάποια στιγμή θα την δούμε και στις λαϊκες by the way :) )
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εαν ειχα καταστημα, οποιοδηποτε καταστημα θα το εστηνα ωστε να μοιαζει προκλητικα με τα καταστηματα της ακατανομαστης. Μεχρι να φαω την μυνηση και με κανει γνωστο η ακατανομαστη.</p>

<p> </p>

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα ποσο παρωπιδες φορατε μερικοι;;;;

 

Πατενταρισμα διαρυθμισης και λετε και μπραβο! Δηλαδη πας σε ενα καταστημα της apple γιατι σου αρεσει ο χωρος και οχι γιατι σε ενδιαφερουν τα προϊοντα της;;;

Επισης θα μπεις σε ενα καταστημα που λεει απεξω οικοσυσκευες Βαγγελας επειδη μπερδευτικες και μαλλον θα παρεις το ιΒαγγελας νομιζοντας οτι ειναι iPhone.

 

Σοβαρευτειτε λιγακι,,,,,

 

Να πατενταρει η Samsung το tablet με digitizer; Ή μηπως η HTC απο εποχη PDA και windows CE;;;;

 

Η επιστημη ετσι παει πισω!

 

Γενικα το πατενταρισμα δεν ειναι και τοσο καλο αν κανεις τις υπερβολες της Apple και καποιων αλλων εταιριων!!!

 

Καντε το κοπο αν θελετε να διαβασετε το αρθρο.

 

https://www.eff.org/deeplinks/2012/12/2012-review-patents-hinder-innovation-hope-reform-exists

 

ΕΠΙΣΗΣ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΜΙΑ Γ!#@#! ΠΑΤΕΝΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ ΜΕ 10€ ΝΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 2500€.

 

Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΑΣ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΓΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΜΑΣ.

 

ΤΟ ΠΙΟ ΑΣΤΕΙΟ (Ή ΤΡΑΓΙΚΟ;;; ) ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΦΕΛΩΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα ποσο παρωπιδες φορατε μερικοι;;;;

 

Πατενταρισμα διαρυθμισης και λετε και μπραβο! Δηλαδη πας σε ενα καταστημα της apple γιατι σου αρεσει ο χωρος και οχι γιατι σε ενδιαφερουν τα προϊοντα της;;;

Επισης θα μπεις σε ενα καταστημα που λεει απεξω οικοσυσκευες Βαγγελας επειδη μπερδευτικες και μαλλον θα παρεις το ιΒαγγελας νομιζοντας οτι ειναι iPhone.

 

Σοβαρευτειτε λιγακι,,,,,

 

Να πατενταρει η Samsung το tablet με digitizer; Ή μηπως η HTC απο εποχη PDA και windows CE;;;;

 

Η επιστημη ετσι παει πισω!

 

Γενικα το πατενταρισμα δεν ειναι και τοσο καλο αν κανεις τις υπερβολες της Apple και καποιων αλλων εταιριων!!!

 

Καντε το κοπο αν θελετε να διαβασετε το αρθρο.

 

https://www.eff.org/deeplinks/2012/12/2012-review-patents-hinder-innovation-hope-reform-exists

 

ΕΠΙΣΗΣ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΜΙΑ Γ!#@#! ΠΑΤΕΝΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ ΜΕ 10€ ΝΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 2500€.

 

Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΑΣ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΓΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΜΑΣ.

 

ΤΟ ΠΙΟ ΑΣΤΕΙΟ (Ή ΤΡΑΓΙΚΟ;;; ) ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΦΕΛΩΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ!!!

Σωστός.. Αλλά και εγώ εχω πρόβλημα που η intel και AMD έχουν πατενταρει κάποια κυρια χαρακτηριστικά της x86 αρχιτεκτονικής αλλά κανένας εδώ που είναι και τεχνολογικό forum δεν ασχολείται , εκτός και ο υπάρχει η λέξη apple ή κάτι σχετικό στο θέμα.

Μόνο όσα θέματα έχουν Apple έχουν καταφέρει να να αφυπνίσουν τις κοινωνικο πολιτικές ευαισθησίες κάποιων αλλά χωρίς να συνεχίζουν την ίδια στάση πέρα από Apple....

Δεν καταλαβαίνω....αν δεν υπήρχε η Apple, θα συνέχιζαν να κοιμούνται και να δέχονται ακριτα ότι τους πασαρουν,όπως γινόταν τα τελευταία 20 χρόνια?

Χαίρομαι που το γενικοποιεις το θέμα γιατί μου φαίνεται κοιτάμε το δέντρο ( μηλιά ) και χάνουμε το δάσος....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος στο τελος θα κατωχειρωσει να βαζει μονο αυτη κεραιες στα κινιτα της... ή θα κατωχειρωσει το τι ρουχα θα φορανε και πως θα κοβουν τα νυχια τους οι πωλιτες... (ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΝΙΚΙΟΥΡ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΗΣ APPLE  ΑΠΩΛΙΕΣΕ !! :Ρ ) ΤΡΑΓΙΚΟΙ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός.. Αλλά και εγώ εχω πρόβλημα που η intel και AMD έχουν πατενταρει κάποια κυρια χαρακτηριστικά της x86 αρχιτεκτονικής αλλά κανένας εδώ που είναι και τεχνολογικό forum δεν ασχολείται , εκτός και ο υπάρχει η λέξη apple ή κάτι σχετικό στο θέμα.

Μόνο όσα θέματα έχουν Apple έχουν καταφέρει να να αφυπνίσουν τις κοινωνικο πολιτικές ευαισθησίες κάποιων αλλά χωρίς να συνεχίζουν την ίδια στάση πέρα από Apple....

Δεν καταλαβαίνω....αν δεν υπήρχε η Apple, θα συνέχιζαν να κοιμούνται και να δέχονται ακριτα ότι τους πασαρουν,όπως γινόταν τα τελευταία 20 χρόνια?

Χαίρομαι που το γενικοποιεις το θέμα γιατί μου φαίνεται κοιτάμε το δέντρο ( μηλιά ) και χάνουμε το δάσος....

 

Φυσικα και το γενικοποιω το θεμα και εχω την ιδια αποψη και για ολες τις εταιριες που κανουν το ιδιο ή με καποιο ηθικα παρανομο τροπο διαλυουν τον ανταγωνισμο.  Τα φαρμακα ειναι ενα ακραιο παραδειγμα για να δουμε που οδηγει αυτος ο παραλογισμος σε αλλες του εκφανσεις. Χαρακτηριστηκο παραδειγμα στην πληρόφορικη ηταν η μονοπωλιακη τακτικη της google με το activesync των email. Οι Μιζες της MS σε Software house για να δεθουν με το DirectX και να επιβαλει τα Windows.

 

Οταν ομως 7/10 θεματα αφορουν πατεντες και εκθιασμο της Apple ειναι λογικο να βλεπεις πιο πολλα σχολια για αυτην.

 

Δυστυχως δεν εχω μετοχες σε καμια εταιρια. Ευτυχως εκφραζω την γνωμη μου χωρις συμφερον και παρωπιδες.

 

Η λογικη που ακολουθειται ειναι να αποροφουνται οι πραγματικα καινοτομες εταιριες απο την Apple, την MS, την Google και αλλες λιγες εταιριες.

Δες τι εγινε π.χ. με το Skype την Nokia και την Dell απο πλευρα MS. Δεν ειδα καπου να λενε καλα κανει η MS ή σε καποιες περιπτωσεις δεν ειδα καν θεμα,

 

Το προβλημα ειναι οτι στο τελος θα μεινουν 4-5 εταιριες και θα εχουν εναρμονισμενη πολιτικη τιμων.

 

Η Apple,MS,Google μπορει να εχουν αποθεματικο 2 φορες το ΑΕΠ της Ελλαδας. Πως ειναι λογικο 3 εταιριες να εχουν στην ακρη οσα παραγει ενα κρατος της δυσης σε 2 χρονια. Και δεν μιλαμε για κερδη αλλα για εσοδα μονο του κρατους.....

 

Αν αρεσει αυτο σε καποιους ας συνεχισουν να χειροκροτανε τους δισεκατομυριουχους που θα σκοτωναν και ανθρωπους για μερικα δολαρια. (Το κανουν εμμεσα στην κινα)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φυσικα και το γενικοποιω το θεμα και εχω την ιδια αποψη και για ολες τις εταιριες που κανουν το ιδιο ή με καποιο ηθικα παρανομο τροπο διαλυουν τον ανταγωνισμο.  Τα φαρμακα ειναι ενα ακραιο παραδειγμα για να δουμε που οδηγει αυτος ο παραλογισμος σε αλλες του εκφανσεις. Χαρακτηριστηκο παραδειγμα στην πληρόφορικη ηταν η μονοπωλιακη τακτικη της google με το activesync των email. Οι Μιζες της MS σε Software house για να δεθουν με το DirectX και να επιβαλει τα Windows.

 

Οταν ομως 7/10 θεματα αφορουν πατεντες και εκθιασμο της Apple ειναι λογικο να βλεπεις πιο πολλα σχολια για αυτην.

 

Δυστυχως δεν εχω μετοχες σε καμια εταιρια. Ευτυχως εκφραζω την γνωμη μου χωρις συμφερον και παρωπιδες.

 

Η λογικη που ακολουθειται ειναι να αποροφουνται οι πραγματικα καινοτομες εταιριες απο την Apple, την MS, την Google και αλλες λιγες εταιριες.

Δες τι εγινε π.χ. με το Skype την Nokia και την Dell απο πλευρα MS. Δεν ειδα καπου να λενε καλα κανει η MS ή σε καποιες περιπτωσεις δεν ειδα καν θεμα,

 

Το προβλημα ειναι οτι στο τελος θα μεινουν 4-5 εταιριες και θα εχουν εναρμονισμενη πολιτικη τιμων.

 

Η Apple,MS,Google μπορει να εχουν αποθεματικο 2 φορες το ΑΕΠ της Ελλαδας. Πως ειναι λογικο 3 εταιριες να εχουν στην ακρη οσα παραγει ενα κρατος της δυσης σε 2 χρονια. Και δεν μιλαμε για κερδη αλλα για εσοδα μονο του κρατους.....

 

Αν αρεσει αυτο σε καποιους ας συνεχισουν να χειροκροτανε τους δισεκατομυριουχους που θα σκοτωναν και ανθρωπους για μερικα δολαρια. (Το κανουν εμμεσα στην κινα)

 

Κάτσε μισό λεπτό τώρα! Πως συγκρίνεις το θέμα των φαρμάκων (που προφανώς συμφωνώ) με το design των καταστημάτων της Apple (το οποίο αν διαβάσεις λεπτομέρειες, δεν αποτελεί κίνδυνο για τους ανταγωνιστές)?

 

Φτιάχνεις μια συσκευή, ένα αρχιτεκτονικό σχέδιο, ένα λειτουργικό, κλπ ξοδεύοντας άπειρο χρόνο και χρήμα και βλέπεις μετά τον ανταγωνισμό να τα χρησιμοποιεί "αβάδιστα" και με θράσος ταυτόχρονα, κάνοντας την πάπια... Πως σου φαίνεται σαν κίνηση? Αμφιβάλλεις πως αν δεν υπήρχε κάποιος περιορισμός, θα είχαν ξεσαλώσει όλα τα κινεζικα παραμάγαζα (και όχι μόνο) δημιουργώντας τελικά συγχυση στον καταναλωτή? Και δεν μιλάω για σένα και για μένα που μπορούμε εύκολα να ξεχωρίσουμε μια συσκευή, αλλά για την πλειοψηφία του κόσμου που ευτυχώς ή δυστυχώς του αρκεί να δει τυπωμένη τη φίρμα ή κάτι που της μοιάζει, για να την αγοράσει.

 

Λίγο πολύ βέβαια όλοι από κάπου ξεκίνησαν σαν βάση, είτε κλέβοντας, είτε αντιγράφοντας κάποιες ιδέες (μπορεί να είμαι φαν των προϊόντων της Apple αλλά δεν είμαι και τόσο τυφλός όσο νόμίζεις :P ). Το πρόβλημά μου έχει να κάνει με την άσχημη αντιγραφή μόνο και μόνο για να είναι οπτικά κάτι όμοιο με κάτι άλλο και όχι ουσιαστικά. Και ξανακάνω το ίδιο ερώτημα που έκανα μερικά μηνύματα πριν: Η Samsung -και αντίστοιχα άλλες εταιρίες- που πάει τόσο καλά τελέυταία (πωλήσεις, οικονομικά αποτελέσματα, φήμη, καλές συσκευές κλπ) γιατί πιστευεις πως δεν αφιερώνει λίγο παραπάνω χρόνο και χρήμα, ώστε  να βελτιώσει ακόμη περισσότερο τα προϊόντα της και να δημιουργήσει πρωτότυπα σχέδια, συσκευές, καταστήματα, αξεσουάρ? Δεν μπορεί? Δεν θέλει? Θεωρεί τις επιλογές της Apple τις καλύτερες δυνατές?

 

Και τέλος αν έχετε την όρεξη ψάξτε λίγο το θέμα με τις πατέντες για να δείτε πως όλες οι αγαπημένες σας εταιρίες κάνουν ακριβώς το ίδιο. Απλά η Apple "πουλάει" περισσότερο! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bill_danos μπορώ να δεχτώ όλα τα υπόλοιπα,αλλά το επιχείρημα για τα κινέζικα μαγαζάκια όχι.
Πρώτον,η Apple δεν νομίζω οτι χρειάζεται να κατοχυρώσει το αρχιτεκτονικό σχέδιο,για να μπορέσει να τα κλείσει.Ηδη αυτά έχουν καταπατήσει,ότι πατέντα έχει κατοχυρώσει η Apple απο την αρχή.
Δεύτερον,ο κινέζος καταναλωτής και όχι μόνο,σιγά μην κάτσει να αρχίσει να μετράει,"χμ.η σκάλα είναι 10 μέτρα απο το κεντρικό τραπέζι,αντί για 5,άρα μπήκα σε μούφα μαγαζί"
Τρίτον, μπορεί στον δυτικό κόσμο οι δικαστές να "τείνουν" προς την αντικειμενικότητα και την δικαιοσύνη, αλλά στην Κίνα διαφέρουν τα πράγματα. Όταν τα μισά τους αμάξια είναι copy/paste απο τα δυτικά,και οι εταιρίες δεν μπορούν να πείσουν τους δικαστές(!!)

 

the_chinese_prefer_to_copy_everything_ch



Ας δεχτούμε πως η Apple το κανε,καθαρά για τον δυτικό κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε μισό λεπτό τώρα! Πως συγκρίνεις το θέμα των φαρμάκων (που προφανώς συμφωνώ) με το design των καταστημάτων της Apple (το οποίο αν διαβάσεις λεπτομέρειες, δεν αποτελεί κίνδυνο για τους ανταγωνιστές)?

 

Φτιάχνεις μια συσκευή, ένα αρχιτεκτονικό σχέδιο, ένα λειτουργικό, κλπ ξοδεύοντας άπειρο χρόνο και χρήμα και βλέπεις μετά τον ανταγωνισμό να τα χρησιμοποιεί "αβάδιστα" και με θράσος ταυτόχρονα, κάνοντας την πάπια... Πως σου φαίνεται σαν κίνηση? Αμφιβάλλεις πως αν δεν υπήρχε κάποιος περιορισμός, θα είχαν ξεσαλώσει όλα τα κινεζικα παραμάγαζα (και όχι μόνο) δημιουργώντας τελικά συγχυση στον καταναλωτή? Και δεν μιλάω για σένα και για μένα που μπορούμε εύκολα να ξεχωρίσουμε μια συσκευή, αλλά για την πλειοψηφία του κόσμου που ευτυχώς ή δυστυχώς του αρκεί να δει τυπωμένη τη φίρμα ή κάτι που της μοιάζει, για να την αγοράσει.

 

Λίγο πολύ βέβαια όλοι από κάπου ξεκίνησαν σαν βάση, είτε κλέβοντας, είτε αντιγράφοντας κάποιες ιδέες (μπορεί να είμαι φαν των προϊόντων της Apple αλλά δεν είμαι και τόσο τυφλός όσο νόμίζεις :P ). Το πρόβλημά μου έχει να κάνει με την άσχημη αντιγραφή μόνο και μόνο για να είναι οπτικά κάτι όμοιο με κάτι άλλο και όχι ουσιαστικά. Και ξανακάνω το ίδιο ερώτημα που έκανα μερικά μηνύματα πριν: Η Samsung -και αντίστοιχα άλλες εταιρίες- που πάει τόσο καλά τελέυταία (πωλήσεις, οικονομικά αποτελέσματα, φήμη, καλές συσκευές κλπ) γιατί πιστευεις πως δεν αφιερώνει λίγο παραπάνω χρόνο και χρήμα, ώστε  να βελτιώσει ακόμη περισσότερο τα προϊόντα της και να δημιουργήσει πρωτότυπα σχέδια, συσκευές, καταστήματα, αξεσουάρ? Δεν μπορεί? Δεν θέλει? Θεωρεί τις επιλογές της Apple τις καλύτερες δυνατές?

 

Και τέλος αν έχετε την όρεξη ψάξτε λίγο το θέμα με τις πατέντες για να δείτε πως όλες οι αγαπημένες σας εταιρίες κάνουν ακριβώς το ίδιο. Απλά η Apple "πουλάει" περισσότερο! :)

 

εγω δεν εχω αγαπημενη εταρια!

Δεν εχει νοημα να επαναλαβω οσα ειπα. αν θες διαβασε τι ειπα και το Link

https://www.eff.org/deeplinks/2012/12/2012-review-patents-hinder-innovation-hope-reform-exists

 

Δεν μπορω να καθομαι συνεχεια να τσακωνομαι. Κατσε και διαβασε την αλλη αποψη μια φορα και παψε να λειτουγεις σαν μετοχος της Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εγω δεν εχω αγαπημενη εταρια!

Δεν εχει νοημα να επαναλαβω οσα ειπα. αν θες διαβασε τι ειπα και το Link

https://www.eff.org/deeplinks/2012/12/2012-review-patents-hinder-innovation-hope-reform-exists

 

Δεν μπορω να καθομαι συνεχεια να τσακωνομαι. Κατσε και διαβασε την αλλη αποψη μια φορα και παψε να λειτουγεις σαν μετοχος της Apple.

 

Όπως βλέπω όμως ούτε και εσυ κάθεσαι να διαβάσεις ακριβώς τι λέω καθε φορα. Δεν πειράζει! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...