Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα Διατροφης Βιγκαν


dante7x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[...] Κανενα ζωο δεν προοριζεται για σφαγη [...]

 

Δηλ. τα σαρκοφάγα και παμφάγα ζωντανά αυτού του πλανήτη, να βγάλουν τους κυνόδοντές τους και ή να ψοφήσουν ή να τα βάλουν με τον Δαρβίνο;

 

Δε σχολίασα κανενός το δικαίωμα να τρώει ό,τι θέλει, γιατί θα πρέπει να περιορίσουν το δικό μου με (ανύπαρκτα) ηθικά διλήμματα;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 374
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και τα φυτα ζωντανοι οργανισμοι θεωρουνται και δεν προοριζονται για το στομαχι των σιχαμερων διποδων θηλαστικων....Αφηστε τα ελευθερα να κανουν τον κυκλο τους και να αναπτυχθουν με φυσικο τροπο...

Στα 100 ζωα που σωζει ενας βιγκαν ποσα φυτα να καταστρεφει αραγε.........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απομονωσα αυτες τις δυο προτασεις σου γιατι πανω σε αυτες θελω να εστιασω.. Τι εννοεις οτι οι Vegans βρισκονται σε μειονεκτικη θεση?Ρωταω επειδη εχω ακουσει το αντιθετο..  Και οσο αφορα τη δευτερη, νομιζω πως ειναι το λιγοτερο που μπορει να κανει κανεις προκειμενου να σεβαστει τα ζωα.Δεν λεω να τα αγαπησει,αλλα εστω να τους επιτρεψει να ζουν στο χωρο τους,διχως να επιβαρυνει την ποιοτητα της ζωης τους η να τα θανατωνει.. Θα συμφωνησω παντως,πως στην Ελλαδα ειναι αρκετα δυσκολο να εισαι βιγκαν..στο εξωτερικο και ιδιαιτερα στην Αμερικη,εχουν πολυ μεγαλυτερη ποικιλια στα τροφιμα.

 

Σε μειονεκτική θέση βρίσκονταν σε κάποια μεγάλη έρευνα που είχα διαβάσει.

Οι σειρά ήταν κάπως έτσι.

1)Χορτοφαγική δίαιτα με ψάρι

2)Vegetarians

3)Κρεοφάγοι(τουλάχιστον 1 φορά τη βδομάδα κρέας)

4)Vegans

 

Η έρευνα αφορούσε την ανάλυση μιας μεγάλης μερίδας πλυθησμού..Δηλαδή τρώγανε ότι τρώνε κανονικά και καταγράφανε την υγεία τους τις ασθένειες τους,τους θανάτους κτλ.

Δεν τους είχε δοθεί κάποιο συγκεκριμένο διαιτολόγιο. Εκεί πιστεύω οτι υστερει η vegan διατροφή.

Είναι δηλαδή δύσκολο αν δεν έχεις τις κατάλληλες γνώσεις να φας σωστά.

 

Αλλά αν η vegan διατροφή εφαρμοστεί σωστά πιστεύω οτι υπερτερεί  κάθε άλλης διατροφής σε θέμα υγιείας.

 

Οι βασικοί στόχοι μιας διατροφής είναι δύο.

1)Η καλύτερη δυνατή θρέψη

2)Η μικρότερη δυνατή τοξίνωση

 

Το κρέας για παράδειγμα μπορεί να υπηρετεί τον πρώτο σκοπό αφού προσφέρει καλή πρωτείνη αλλά υστερεί μακράν στο δεύτερο αφού η πέψη του είναι δύσκολη παράγωντας πολλά τοξικά κατάλοιπα και επιπλέον φέρει τοξικά στοιχεία όπως ορμόνες,τοξίνες τους ζώου κτλ.

Επομένως δεν είναι καλή τροφή.

 

Μια ιδανική διατροφή κατα τη γμώμη μου είναι μια χορτοφαγική βάση απο φρούτα,ξηρούς καρπούς,ανεπεξέργαστα δημητριακά,λαχανικά,όσπρια συμπληρωμένη απο αυγά και πρωτείνη ορού γάλακτος για την κάλυψη της πρωτείνης.

 

 

Στο ηθικό κομμάτι προσωπικά η κόντρα χορτοφάγων κρεοφάγων με κουράζει αφάνταστα.

Το μόνο σοβαρό επιχείρημα που έχουν οι χορτοφάγοι είναι οτι η κρεοφαγία επηρεάζει πολύ αρνητικά το περιβάλλον και την ατμόσφαιρα,αφού χρειάζονται μεγάλες καλιέργειες τροφής μόνο και μόνο για την θρέψη των προς σφαγήν ζώων.

Απο κει και πέρα είναι κατανοητό να ενοχλεί κάποιον η δολοφονία ενός ζώου αλλά απο τη στιγμή που επιτρέπεται απο τους νόμους δε μπορούμε να κάνουμε κάτι ούτε θα αλλάξει όσο η γη γυρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. τα σαρκοφάγα και παμφάγα ζωντανά αυτού του πλανήτη, να βγάλουν τους κυνόδοντές τους και ή να ψοφήσουν ή να τα βάλουν με τον Δαρβίνο;

 

Δε σχολίασα κανενός το δικαίωμα να τρώει ό,τι θέλει, γιατί θα πρέπει να περιορίσουν το δικό μου με (ανύπαρκτα) ηθικά διλήμματα;

Αρχικα κανενας δεν θα σου απαγορεψει να τρως οτι θες να τρως..Η διατροφη αποτελει προσωπικη επιλογη του καθενος και οσο και αν δεν συμφωνω με τη δικη σου η εσυ με τη δικη μου δεν προκειται να αλλαξει κατι! Οσο για το πρωτο κομματι...μαλλον δεν διαβασες καλα αυτα που γραφω.. αν ριξεις μια πιο προσεκτικη ματια θα δεις οτι αναφερω πως ο ανθρωπος δεν ειναι απο τη φυση του σαρκοφαγο.Εκτος κι αν εσυ οταν βλεπεις ενα ξεκοιλιασμενο γουρουνι ωμο,το λιγουρευεσαι..Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι δεν ειμαστε κατασκευασμενοι για να τρωμε κρεας!Εχεις ιδεα ποσα προβληματα μας δημιουργει?Αν ο ανθρωπος ηταν σαρκοφαγο δεν θα ετρωγε μονο κρεας,αλλα θα ειχε και τις υπολοιπες ιδιοτητες που διαθετουν τα σαρκοφαγα..επομενως δεν καταλαβαινω τι θες να σου απαντησω πανω στο θεμα..Τα σαρκοφαγα τρωνε σαρκα επειδη ειναι ετσι γεννημενα απο τη φυση τους.Εμεις σκοτωνουμε και συμμετεχουμε σε αυτες τις εγκληματικες ενεργειες χωρις να το εχουμε πραγματικα αναγκη,μονο και μονο επειδη ειμαστε κοιλιοδουλοι.

 

Σε μειονεκτική θέση βρίσκονταν σε κάποια μεγάλη έρευνα που είχα διαβάσει.

Οι σειρά ήταν κάπως έτσι.

1)Χορτοφαγική δίαιτα με ψάρι

2)Vegetarians

3)Κρεοφάγοι(τουλάχιστον 1 φορά τη βδομάδα κρέας)

4)Vegans

 

Η έρευνα αφορούσε την ανάλυση μιας μεγάλης μερίδας πλυθησμού..Δηλαδή τρώγανε ότι τρώνε κανονικά και καταγράφανε την υγεία τους τις ασθένειες τους,τους θανάτους κτλ.

Δεν τους είχε δοθεί κάποιο συγκεκριμένο διαιτολόγιο. Εκεί πιστεύω οτι υστερει η vegan διατροφή.

Είναι δηλαδή δύσκολο αν δεν έχεις τις κατάλληλες γνώσεις να φας σωστά.

 

Αλλά αν η vegan διατροφή εφαρμοστεί σωστά πιστεύω οτι υπερτερεί  κάθε άλλης διατροφής σε θέμα υγιείας.

 

Οι βασικοί στόχοι μιας διατροφής είναι δύο.

1)Η καλύτερη δυνατή θρέψη

2)Η μικρότερη δυνατή τοξίνωση

 

Το κρέας για παράδειγμα μπορεί να υπηρετεί τον πρώτο σκοπό αφού προσφέρει καλή πρωτείνη αλλά υστερεί μακράν στο δεύτερο αφού η πέψη του είναι δύσκολη παράγωντας πολλά τοξικά κατάλοιπα και επιπλέον φέρει τοξικά στοιχεία όπως ορμόνες,τοξίνες τους ζώου κτλ.

Επομένως δεν είναι καλή τροφή.

 

Μια ιδανική διατροφή κατα τη γμώμη μου είναι μια χορτοφαγική βάση απο φρούτα,ξηρούς καρπούς,ανεπεξέργαστα δημητριακά,λαχανικά,όσπρια συμπληρωμένη απο αυγά και πρωτείνη ορού γάλακτος για την κάλυψη της πρωτείνης.

 

 

Στο ηθικό κομμάτι προσωπικά η κόντρα χορτοφάγων κρεοφάγων με κουράζει αφάνταστα.

Το μόνο σοβαρό επιχείρημα που έχουν οι χορτοφάγοι είναι οτι η κρεοφαγία επηρεάζει πολύ αρνητικά το περιβάλλον και την ατμόσφαιρα,αφού χρειάζονται μεγάλες καλιέργειες τροφής μόνο και μόνο για την θρέψη των προς σφαγήν ζώων.

Απο κει και πέρα είναι κατανοητό να ενοχλεί κάποιον η δολοφονία ενός ζώου αλλά απο τη στιγμή που επιτρέπεται απο τους νόμους δε μπορούμε να κάνουμε κάτι ούτε θα αλλάξει όσο η γη γυρίζει.

Ευχαριστω για την ενημερωση.Θα συμφωνησω στο κομματι που αναφερεσαι στην ανουσια κοντρα μεταξυ κρεατοφαγων χορτοφαγων για τον λογο οτι ο καθενας μπορει να βαζει στο στομαχι του οτι θελει.Ωστοσο αρνουμαι να αποδεχτω κατι επειδη απλα το λεει ο νομος..Δυστυχως τα ζωα δεν μιλανε,με αποτελεσμα να μην μπορουν να υπερασπιστουν τα δικαιωματα τους.Γιατι να μην προσπαθησουμε εμεις γι αυτο?Δεν μας ενοχλουν και δεν μας κανουν τη ζωη μαρτυριο..Εμεις τι κανουμε γι αυτα?Απο ποτε ειμαστε ανωτεροι?Τελος παντων..ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του..και παλι ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου εδωσες

 

Και τα φυτα ζωντανοι οργανισμοι θεωρουνται και δεν προοριζονται για το στομαχι των σιχαμερων διποδων θηλαστικων....Αφηστε τα ελευθερα να κανουν τον κυκλο τους και να αναπτυχθουν με φυσικο τροπο...

 

Στα 100 ζωα που σωζει ενας βιγκαν ποσα φυτα να καταστρεφει αραγε.........

και μονο που συγκρινεις αυτα τα δυο μου λεει αρκετα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα περι δεν-είμαστε-από-την-φύση-μας-σαρκοφάγοι που διαβάζω απλά τα προσπερνάω.

 

Μια χαρά παμφάγοι ειμαστε. Άλλωστε κάτι μου λέει πως δεν θα επιβιώναμε σαν είδος αν επί δεκάδες χιλιάδες χρόνια τρώγαμε κάτι το οποίο δεν είμασταν φτιαγμένοι να τρώμε. ;)

 

και μονο που συγκρινεις αυτα τα δυο μου λεει αρκετα....


Σαν τι σου λέει δηλαδή; Οτι επειδή τα φυτά και οι μύκητες δεν βελάζουν και δεν τρέχουν/κυλιούνται/χέζουν χαριτωμένα και αμέριμνα στα λιβάδια ας τα φάμε χωρίς τύψεις;

Επιλεκτική ευαισθησία;

Επεξ/σία από akpe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσω οτι το να είσαι vegan δε λέει τίποτα απο μόνο του για τα επίπεδα υγείας που θα έχεις.

Μπορεί να τρως εντελώς χάλια (πχ η διατροφή σου να είναι καφέδες,αναψυκτικά,ψωμιά,γλυκά,τηγανιτά,σοκολάτες και ότι άλλο επεξεργασμένο κτλ) και να θεωρείσαι vegan...

Προφανώς θα έχεις χάλια υγεία ,αναιμία,θα είσαι χοντρός αλλά δε θα φταίει η χορτοφαγία.


Κάποιοι πέφτουν στην παγίδα αυτή και νομίζουν οτι επειδή κόβουν το κρέας αυτομάτως θα βελτιωθεί η υγεία τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι πέφτουν στην παγίδα αυτή και νομίζουν οτι επειδή κόβουν το κρέας αυτομάτως θα βελτιωθεί η υγεία τους.

 

Αυξάνεται ο εγωισμός τους όμως, κάτι είναι και αυτό :P

 

Και για να ξηγηθώ, δεν έχω πρόβλημα να τρώει ο καθένας ό,τι θέλει. Το να προσπαθεί όμως, με επιεικώς άθλια επιχειρήματα, να με πείσει οτι είμαι ένοχος για κάτι επειδή δεν ακολουθώ το δικό του διαιτολόγιο, ε πάει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα κανενας δεν θα σου απαγορεψει να τρως οτι θες να τρως..Η διατροφη αποτελει προσωπικη επιλογη του καθενος και οσο και αν δεν συμφωνω με τη δικη σου η εσυ με τη δικη μου δεν προκειται να αλλαξει κατι! Οσο για το πρωτο κομματι...μαλλον δεν διαβασες καλα αυτα που γραφω.. αν ριξεις μια πιο προσεκτικη ματια θα δεις οτι αναφερω πως ο ανθρωπος δεν ειναι απο τη φυση του σαρκοφαγο.Εκτος κι αν εσυ οταν βλεπεις ενα ξεκοιλιασμενο γουρουνι ωμο,το λιγουρευεσαι..Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι δεν ειμαστε κατασκευασμενοι για να τρωμε κρεας!Εχεις ιδεα ποσα προβληματα μας δημιουργει?Αν ο ανθρωπος ηταν σαρκοφαγο δεν θα ετρωγε μονο κρεας,αλλα θα ειχε και τις υπολοιπες ιδιοτητες που διαθετουν τα σαρκοφαγα..επομενως δεν καταλαβαινω τι θες να σου απαντησω πανω στο θεμα..Τα σαρκοφαγα τρωνε σαρκα επειδη ειναι ετσι γεννημενα απο τη φυση τους.Εμεις σκοτωνουμε και συμμετεχουμε σε αυτες τις εγκληματικες ενεργειες χωρις να το εχουμε πραγματικα αναγκη,μονο και μονο επειδη ειμαστε κοιλιοδουλοι.

 

 

Ευχαριστω για την ενημερωση.Θα συμφωνησω στο κομματι που αναφερεσαι στην ανουσια κοντρα μεταξυ κρεατοφαγων χορτοφαγων για τον λογο οτι ο καθενας μπορει να βαζει στο στομαχι του οτι θελει.Ωστοσο αρνουμαι να αποδεχτω κατι επειδη απλα το λεει ο νομος..Δυστυχως τα ζωα δεν μιλανε,με αποτελεσμα να μην μπορουν να υπερασπιστουν τα δικαιωματα τους.Γιατι να μην προσπαθησουμε εμεις γι αυτο?Δεν μας ενοχλουν και δεν μας κανουν τη ζωη μαρτυριο..Εμεις τι κανουμε γι αυτα?Απο ποτε ειμαστε ανωτεροι?Τελος παντων..ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του..και παλι ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου εδωσες

 

 

και μονο που συγκρινεις αυτα τα δυο μου λεει αρκετα....

Ω ρε brain-damage...στα αλλα σαρκοφαγα του πλανητη τα πες αυτα?Πετα κανα μπροκολο στη μουρη του επομενου τιγρη που θα περασει μπροστα σου!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περι δεν-είμαστε-από-την-φύση-μας-σαρκοφάγοι που διαβάζω απλά τα προσπερνάω.

 

Μια χαρά παμφάγοι ειμαστε. Άλλωστε κάτι μου λέει πως δεν θα επιβιώναμε σαν είδος αν επί δεκάδες χιλιάδες χρόνια τρώγαμε κάτι το οποίο δεν είμασταν φτιαγμένοι να τρώμε. ;)

 

 

Σαν τι σου λέει δηλαδή; Οτι επειδή τα φυτά και οι μύκητες δεν βελάζουν και δεν τρέχουν/κυλιούνται/χέζουν χαριτωμένα και αμέριμνα στα λιβάδια ας τα φάμε χωρίς τύψεις;

 

Επιλεκτική ευαισθησία;

Eιναι το ιδιο καταστροφικο να βγαζεις ενα καροτο απο το εδαφος και το ιδιο να αποκεφαλιζεις κοτοπουλα ανα χιλιαδες?Μαθε πρωτα ποσο βοηθα η χορτοφογια το περιβαλλον και μετα μιλαμε...

 

Ω ρε brain-damage...στα αλλα σαρκοφαγα του πλανητη τα πες αυτα?Πετα κανα μπροκολο στη μουρη του επομενου τιγρη που θα περασει μπροστα σου!

εγω πες οτι εχω παθει brain-damage ναι..εσυ μαλλον εχεις παθει eye damage ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Eιναι το ιδιο καταστροφικο να βγαζεις ενα καροτο απο το εδαφος και το ιδιο να αποκεφαλιζεις κοτοπουλα ανα χιλιαδες?Μαθε πρωτα ποσο βοηθα η χορτοφογια το περιβαλλον και μετα μιλαμε...

 

Τι σχέση έχει το περιβάλλον με την θανάτωση ενός μεμονωμένου (για τις ανάγκες της συζήτησης) οργανισμού; 

 

Αναφέρομαι στην άρνηση σου να αποδεχθείς την σύγκριση του Orpheas1992 και σε ρώτησα πολύ απλά γιατί δεν την αποδέχεσαι.

 

(και για να απαντήσω, για το καρότο τουλάχιστον, ναι είναι)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αρχικα κανενας δεν θα σου απαγορεψει να τρως οτι θες να τρως..Η διατροφη αποτελει προσωπικη επιλογη του καθενος και οσο και αν δεν συμφωνω με τη δικη σου η εσυ με τη δικη μου δεν προκειται να αλλαξει κατι! Οσο για το πρωτο κομματι...μαλλον δεν διαβασες καλα αυτα που γραφω.. αν ριξεις μια πιο προσεκτικη ματια θα δεις οτι αναφερω πως ο ανθρωπος δεν ειναι απο τη φυση του σαρκοφαγο.Εκτος κι αν εσυ οταν βλεπεις ενα ξεκοιλιασμενο γουρουνι ωμο,το λιγουρευεσαι..Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι δεν ειμαστε κατασκευασμενοι για να τρωμε κρεας!Εχεις ιδεα ποσα προβληματα μας δημιουργει?Αν ο ανθρωπος ηταν σαρκοφαγο δεν θα ετρωγε μονο κρεας,αλλα θα ειχε και τις υπολοιπες ιδιοτητες που διαθετουν τα σαρκοφαγα..επομενως δεν καταλαβαινω τι θες να σου απαντησω πανω στο θεμα..Τα σαρκοφαγα τρωνε σαρκα επειδη ειναι ετσι γεννημενα απο τη φυση τους.Εμεις σκοτωνουμε και συμμετεχουμε σε αυτες τις εγκληματικες ενεργειες χωρις να το εχουμε πραγματικα αναγκη,μονο και μονο επειδη ειμαστε κοιλιοδουλοι.

[...]

 

«ο ανθρωπος δεν ειναι απο τη φυση του σαρκοφαγο»/«δεν ειμαστε κατασκευασμενοι για να τρωμε κρεας» δεν είπε κανείς ότι είναι σαρκοφάγος, παμφάγος είναι. Έχεις κάποιο (επιστημονικά τεκμηριωμένο) link που λέει το αντίθετο; Τους κυνόδοντες πχ γιατί τους έχουμε; Λάθος της εξέλιξης που πρέπει να διορθώσουμε;

 

«οταν βλεπεις ενα ξεκοιλιασμενο γουρουνι ωμο,το λιγουρευεσαι» όχι αλλά ούτε λιγουρεύομαι όταν βλέπω το γρασίδι ή ένα χωράφι βλίτα.

 

«Εμεις σκοτωνουμε και συμμετεχουμε σε αυτες τις εγκληματικες ενεργειες [...]» εγκλημά να σκοτώσεις κάποιο ζώο για να τραφείς. Μετά απ αυτό φαντάζει δύσκολο να υπάρξει πραγματικός διάλογος.

 

Αυτό που θέλω να πω, είναι ας τρώει ο καθένας ό,τι (νόμιμο) θέλει. Αλλά το ότι ο άλλος τρέφεται αποκλειστικά με μπαμπού ή με έντομα, δεν υπάρχει λόγος να το αιτιολογήσει με παιδιάστικες δικαιολογίες. Μπορεί να υπάρχουν και ρεαλιστικοί λόγοι αλλά εξαφανίζονται μέσα στο παραλήρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ι)Ο άνθρωπος είναι παμφάγο ον(βλέπε ανατομικές προσαρμογές).Έτσι το κρέας είναι απολύτως φυσιολογικό κομμάτι μιας ισορροπημένης διατροφής.Ακόμη και η μερική πτωματοφαγία ήταν μέρος της πρώιμης ανθρώπινης διατροφής.Είναι δική σας επιλογή να μην τρώτε κρέας και όχι το αντίθετο.

 

ΙΙ)Όχι άλλο κάρβουνο στο θέμα πονάνε τα ζωντανά και τα βασανίζουν.Όπως είπαν και οι άλλοι,ο θάνατος είναι ακαριαίος.

 

ΙΙΙ)Σας παρακαλούμε όχι άλλη κατήχηση.

Γουστάρουμε να τρώμε κρέας,εσείς όχι.

Το θέμα ας τελειώσει εκεί δίχως ψευτοηθικά διλήμματα και επιστήμη της έδρας(να το πούμε με τακτ). :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] Μαθε πρωτα ποσο βοηθα η χορτοφογια το περιβαλλον και μετα μιλαμε... [...]

 

Πόσο; Μπορείς να μας πεις;

 

Τι πιστεύεις θα γινόταν στη Γη αν δεν υπήρχαν σαρκοφάγοι οργανισμοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...