Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα Διατροφης Βιγκαν


dante7x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ολα ηταν ροδινα και η σφαγη των ζωων ηταν σωστη και ηθικη γιατι να υπαρχουν τοσοι οργανισμοι που προσπαθουν να υπερασπιστουν τα δικαιωματα των ζωων? λες να μην ειχαν τι αλλο να κανουν?

Ναι.

 

 

Επισης οταν προσπαθεις να υποστηριξεις μια θεωρια, εσυ θα ψαξεις και θα μας δωσεις λινκ.

Με το "γκουγκλαρε το", δεν γαμησε κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δηλαδη κανει την κατασταση καλυτερη?τι εννοεις?θανατος δεν ειναι και αυτος?

 

Θάνατος (και βίαιος μάλιστα) είναι και το ψάρι που το τραβάμε από το νερό. Θάνατος είναι και το μανιτάρι που το ξεριζώνουμε.

 

Αλλά είπαμε, επιλεκτική ευαισθησία.

 

Τωρα αν θες Link για το αν ο ανθρωπος ειναι φυτοφαγο και αν μπορει οντως να ζησει χωρις κρεας τι να σου πω..απλα γκουκλαρε το και θα το βρεις μονο σου.

 

Για το αν είναι φυτοφάγο ο άνθρωπος δεν χρειάζεται καν να γκουκλάρει, μπορεί να πάει κατ'ευθείαν εδώ. Κάνε τον κόπο. Δεν είπε κανένας οτι δεν μπορεί να ζήσει χωρίς κρέας, άλλοι είναι οι απόλυτοι που συσχετίζουν κυνόδοντες με φρούτα και λαχανικά. Ααααν δεν βαριέσαι να ψαχτείς λίγο, ρίξε και μια ματιά εδώ.

Αν ολα ηταν ροδινα και η σφαγη των ζωων ηταν σωστη και ηθικη γιατι να υπαρχουν τοσοι οργανισμοι που προσπαθουν να υπερασπιστουν τα δικαιωματα των ζωων? λες να μην ειχαν τι αλλο να κανουν?

 

Οργανισμοί όπως; Η P.E.T.A. ας πούμε; Η οποία θανατώνει την πλειοψηφία των ζώων που «σώζει;». Η οποία θέλει να απαγορεύσει μεταξύ άλλων το ψάρεμα και την χρήση των σκύλων ως οδηγούς τυφλών; Η οποία έχει αποδεδειγμένα σπρώξει χρήματα σε "ακτιβιστή" βομβιστή; Και βέβαια της οποίας η ίδια η αντιπρόεδρος χρησιμποιεί φάρμακα που έχουν δοκιμαστεί σε ζώα (συγκεκριμένα σε σκύλους);

 

Κάτι σε λιγότερο διεφθαρμένο και υποκριτικό έχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζα πως παραθετουμε αποψεις εδω και οχι επιστημονικες γνωσεις. Τωρα αν θες Link για το αν ο ανθρωπος ειναι φυτοφαγο και αν μπορει οντως να ζησει χωρις κρεας τι να σου πω..απλα γκουκλαρε το και θα το βρεις μονο σου.Αν ολα ηταν ροδινα και η σφαγη των ζωων ηταν σωστη και ηθικη γιατι να υπαρχουν τοσοι οργανισμοι που προσπαθουν να υπερασπιστουν τα δικαιωματα των ζωων? λες να μην ειχαν τι αλλο να κανουν?

 

128-double-facepalm-when-the-fail-is-so-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

πατα στο Youtube αν θες και αντεχεις να δεις

 

Τι να πατήσω?

Δώσε μου εσύ ένα link από ελληνικά σφαγεία και αν δεν αντέξω γίνομαι vegan τώρα κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πατήσω?

Δώσε μου εσύ ένα link από ελληνικά σφαγεία και αν δεν αντέξω γίνομαι vegan τώρα κιόλας

 

Είχα δει παλιότερα (2005 αν θυμάμαι καλά) ρεπορτάζ για άθλιες συνθήκες σε εκτροφεία πουλερικών γνωστής αλυσίδας σουβλατζίδικου. Και σίγουρα υπάρχουν μεμονωμένες περιπτώσεις και εδώ στην Ελλάδα όπου οι διαδικασίες ξεφεύγουν από τα όποια στάνταρ.

 

Αυτό όμως προσωπικά δεν μου λέει τι-πο-τα. Δεν παίρνεις το χειρότερο παράδειγμα και το βαπτίζεις κανόνα, ούτε βασίζεις όλη την ιδεολογία σου σε αυτό όπως κάνουν κάποιοι δήθεν environment superheroes. Αυτά είναι τακτικές κωλοτούμπας που μας έχουν συνηθίσει γνωστές ομάδες τους τελευταίους μήνες.

 

Για να δω όλους αυτούς τους δήθεν τι θα κάνουν αν χρειαστεί να πάρουν κάποιοι φάρμακο το οποίο αφενός μεν θα τους ανακουφίσει από πολύ πόνο (για να μην πω θα τους σώσει την ζωή), αφετέρου θα έχει παρασκευαστεί μετά από δοκιμές σε ζωα. Θα την κάνουν την κωλοτούμπα ή θα μείνουν πιστοί στις "αρχές" τους;

 

Την απάντηση βέβαια μου την έχει ήδη δώσει η αντιπρόεδρος της P.E.T.A. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει παλιότερα (2005 αν θυμάμαι καλά) ρεπορτάζ για άθλιες συνθήκες σε εκτροφεία πουλερικών γνωστής αλυσίδας σουβλατζίδικου. Και σίγουρα υπάρχουν μεμονωμένες περιπτώσεις και εδώ στην Ελλάδα όπου οι διαδικασίες ξεφεύγουν από τα όποια στάνταρ.

 

Αυτό όμως προσωπικά δεν μου λέει τι-πο-τα. Δεν παίρνεις το χειρότερο παράδειγμα και το βαπτίζεις κανόνα, ούτε βασίζεις όλη την ιδεολογία σου σε αυτό όπως κάνουν κάποιοι δήθεν environment superheroes. Αυτά είναι τακτικές κωλοτούμπας που μας έχουν συνηθίσει γνωστές ομάδες τους τελευταίους μήνες.

 

Για να δω όλους αυτούς τους δήθεν τι θα κάνουν αν χρειαστεί να πάρουν κάποιοι φάρμακο το οποίο αφενός μεν θα τους ανακουφίσει από πολύ πόνο (για να μην πω θα τους σώσει την ζωή), αφετέρου θα έχει παρασκευαστεί μετά από δοκιμές σε ζωα. Θα την κάνουν την κωλοτούμπα ή θα μείνουν πιστοί στις "αρχές" τους;

 

Την απάντηση βέβαια μου την έχει ήδη δώσει η αντιπρόεδρος της P.E.T.A. ;)

 

 

Συμφωνώ

Απλά όλα αυτά τα "είδα ένα βίντεο στο youtube" ή "να δεις ένα ντοκιμαντέρ και δεν θα θες να ξαναφάς κρέας" αφορούν περιπτώσεις πολύ τραβηγμένες, στην άλλη άκρη του κόσμου, στο τελευταίο κωλοχώρι ξέρω γω που τρων και περιστέρια άμα λάχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά ακούω για κυνόδοντες...

Δείξτε τους κυνόδοντές σας σε κανένα πραγματικά σαρκοφάγο ζώο και θα γελάει μέχρι αύριο.

Οχι μόνο το λιοντάρι, αλλά και το γατί θα γελάει.

 

Και δεν λέω ότι αυτό αποδεικνύει ότι είμαστε χορτοφάγοι, πανφάγοι είμαστε.

Αλλά και πάλι υπάρχουν πανφάγοι και πανφάγοι.

Κάποια πανφάγα ζώα είναι πιο κοντά στη χορτοφαγία και άλλα στη σαρκοφαγία.

 

Κάποιοι από εμάς επιλέγουμε να είμαστε αυστηρά χορτοφάγοι κυρίως για ηθικούς λόγους.

Να υποθέσω ότι αυτός που μίλησε για την επιλεκτική ευαισθησία των vegans, τρώει ΟΛΑ τα ζώα ;;;;

(Μήπως και ανθρώπους);;;;;

 

Τέλος, αυτή την "καταπίεση" που νιώθουν οι περισσότεροι λόγω των vegans

είναι ίδια με την καταπίεση που νιώθουν οι χριστιανοί λόγω των άθεων.

Πολύ κήρυγμα ρε παιδί μου, αλλά από ποια πλευρά όμως στην πραγματικότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παγιδεύεις χωρίς να τα σκοτώσεις και ή τα αφήνεις ελεύθερα εκτός σπιτιού

ή τα δίνεις σε κάποιο γνωστό σου που δεν έχει επιλεκτή ευαισθησία για να τα φάει.

Καμία άλλη εξυπνάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι νταξει απο περιέργεια ρωτησα, φαντάζομαι και για κατσαρίδες αν υπαρχει φωλιά με καμια 500αριά εντομα το ιδιο κανετε. Κουραστικό σιγουρα, αλλα αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, καλά αυτό εννοείται!

 

Οπως και αν σου επιτεθεί ένα άγριο ζώο (αρκούδα, λιοντάρι κλπ) δεν προσπαθείς να το σκοτώσεις για να επιβιώσεις

αλλά του κάνεις ένα rear naked choke (για παράδειγμα, ανάλογα τον vegan) μέχρι να λυποθιμήσει.

 

Κουραστικό, όπως είπες, αλλά σίγουρα αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγαινει ακρη με τετοιες ερωτησεις..

 

Αν δεν εισαι βεγκαν τρως σκυλους?

Ακριβως αντιοστοιχη ερωτηση

 

γιατί δεν βγαίνει άκρη;

 

οι vegans και οι vegeterians μιλάνε για ευαισθησία προς όλα τα ζώα διαφέροντας έτσι από τους υπόλοιπους ανθρώπους που δείχνουν επιλεκτική ευαισθησία

ας δούμε λοιπόν κατά πόσο ισχύει αυτή η καθολική ευαισθησία που λένε.

περιμένω απάντηση στο ερώτημα του bnvdarklord για τις κατσαρίδες

 

τώρα είδα την απάντηση για την αρκούδα. η κατσαρίδα όμως δεν σου επιτίθεται για να σε φάει.. οπότε φαντάζομαι απλά την αφήνεις να κάνει και αυτή η καημένη τη ζωή της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι όντως θέλεις μια απάντηση (και) σ'αυτό το υποθετικό ερώτημα,

για να σιγουρευτείς για την ηθική ανωτερότητα των vegans. (Φαντάζει τρομακτικό ε;)

Γιατί το τι τρώνε κάθε μέρα προφανώς δεν σε έχει "πείσει"...

 

Λοιπόν, νομίζω το να ζεις με 500 κατσαρίδες είναι πρακτικά αδύνατο, άρα για μένα τουλάχιστον θα ήταν θέμα επιβίωσης.

Πάντως δεν θα τις σκότωνα γιατί έχουν ωραία γεύση ή από συνήθεια ή γιατί με έχουν πείσει ότι τις χρειάζομαι για πρωτεΐνες και ασβέστιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι από εμάς επιλέγουμε να είμαστε αυστηρά χορτοφάγοι κυρίως για ηθικούς λόγους.

 

Μαγκιά σας και καμάρι σας. Εσυ δεν βγαίνεις όμως να το παίξεις ανώτερος για την ηθική σου, ούτε υποστηρίζεις πως όλοι οι άλλοι κάνουμε κάτι «παρά φύση» επειδή είμαστε δολοφόνοι.

 

Ξαναλέω, το να είσαι χορτοφάγος για προσωπικούς λόγους είναι κομπλέ. Το να προσπαθείς να πείσεις οτι είσαι πιο ευαίσθητος/ηθικός/au naturale ή ξέρωγω τι άλλο επειδή εισαι χορτοφάγος, δεν είναι.

 

Να υποθέσω ότι αυτός που μίλησε για την επιλεκτική ευαισθησία των vegans, τρώει ΟΛΑ τα ζώα ;;;;

(Μήπως και ανθρώπους);;;;;

 

Τα βρωσιμα άνετα. Από πότε οι άνθρωποι είναι βρώσιμοι; Εγώ να υποθέσω πως αν τεθεί θέμα επιβίωσης ο vegan ΔΕΝ θα τραφεί με κρέας ή ψάρι;

 

Τέλος, αυτή την "καταπίεση" που νιώθουν οι περισσότεροι λόγω των vegans

είναι ίδια με την καταπίεση που νιώθουν οι χριστιανοί λόγω των άθεων.

Πολύ κήρυγμα ρε παιδί μου, αλλά από ποια πλευρά όμως στην πραγματικότητα;

 

Πραγματικά δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό, όντας άθρησκος. Όσο για το κύρηγμα, ρώτα αυτόν που έχει πετάξει ατάκες... ιεραποστολής εδω μέσα όπως και σε κάθε συζήτηση εντός και εκτός διαδικτύου. Είναι κάτι αντίστοιχο του «ο θεός μου την έχει μεγαλύτερη από την δική σου, *κλικ*».

 

Η απορία μου παραμένει πάντως, γιατί οι περισσότεροι vegans όταν μιλάνε για ευαισθησία, αναφέρονται σχεδόν αποκλειστικά σε ό'τι κολυμπάει, περπατάει και χέζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...