Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα Διατροφης Βιγκαν


dante7x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο σύντροφος μου είναι vegan.Στο τρυπάκι του να μπω κ πόσο μάλλον να ασχοληθώ να χάσω χρόνο από τη ζωή μου για να σκεφτώ πως θα αποφύγω τους πειρασμούς δε παίζει.

 

Αυτό που θα πω είναι πως είναι ιδιαίτερα προκλητικό από όλες τις απόψεις να ζείς τόσα χρόνια δίπλα σε έναν άνθρωπο που είναι vegan.Eπηρρεάζει τη καθημερινότητα (παλιά να πούμε έφτανα στα όρια με το καλημέρα) και θέλει να έχεις τρελή υπομονή.Πλέον έχουμε βρει το modus viventi αλλά πάντα κ λέμε πάντα τώρα όταν το θέμα φαγητό έρχεται στο προσκήνιο της καθημερινότητας μας είμαι πολύ προσεχτικός.Πάντως να πω την αλήθεια κ τον σέβομαι κ τον ψιλοθαυμάζω για την επιμονή του και τη γενικότερη φιλοσοφία του γύρω από το ζήτημα.Επίσης ξέρω πόσο σημαντική είναι η φάση για αυτόν κ έτσι υποστηρίζω.

 

Παλιά με κούραζε αφόρητα (κ η φάση είναι ότι εγώ κουραζόμουν στο μυαλό μου, αυτός ήταν μια χαρά) να πρέπει να προσέχω τι θα του αγοράσω,που θα βγούμε κοκ.Τώρα τα μάθαμε τα κόλπα και έχει φτιάξει η φάση.Αλλά οκ την άλιεν φάση πάντα τη νοιώθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 374
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποσο δυσκολο να ειναι, δυο κατσαρολες απλα χρειαζεται.Μπορει να συνδυαστουν κιολας , σκετα μπροκολα ο ενας ,μπροκολα με μπιφτεκακια ο αλλος B) Αρκει να μην ειναι καποιος ηθικολογος ταλιμπαν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ, χοληστερόλη. Δεν τρώω ποτέ φρούτα, τα σιχαίνομαι, το μόνο λαχανικό που τρώω είναι τηγανητή πατάτα γιατί όλα τα άλλα μου φαίνονται άγευστα και γενικά περιττά. Κάθε μέρα, τηγανητές πατάτες μαζί με ψητό χοιρινό. Κάθε. Μέρα. Πολλά χρόνια τώρα, εκτός από ειδικές περιστάσεις που θα ρίξω κάνα μοσχάρι ή κάνα μπούτι αρνίσιο σε καμιά γάστρα.

 

HDL 59

LDL 72

 

λέμε.

Μικρός είσαι ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε κάθε μερα κρέας πατάτες; Δεν το βαριέσαι; Τι έφαγες σήμερα;;;;;;

 

Χοιρινή τηγανιά με ρακή και χυμό πορτοκάλι μαζί με πατάτες τηγανητές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω απο παλιότετο ποστ μου σχετικά με τη χορτοφαγία...

 

"Τα πράγματα είναι απλά.
Αν κάνεις μια διατροφή που περιέχει τις
κατάλληλες ποσότητες πρωτείνης,λιπαρών,βιταμίνών και μετάλλων δε θα
έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα αν είναι απο καθαρά χορτοφαγική διατροφή.

Το θέμα είναι οτι είναι αρκετά δύσκολο να κάνεις καλή διατροφή πόσο μάλλον αν περιορίζεσαι μόνο σε φυτικές τροφές.
Επίσης κάποιες βιταμίνες όπως η b12 και η D δεν υπάρχουν σε φυτικές τροφές.
Οπότε για τη b12 χρειάζεσαι κάποιο συμπλήρωμα ενώ τη D μπορείς να την συνθέτεις κάνοντας ηλιοθεραπεία.

Η μεγάλη δυσκολία του veganism είναι η πρόσληψη επαρκούς ποσότητας ποιοτικής πρωτείνης.
Το
κοινό λάθος που κάνουν οι περισσότεροι αμόρφωτοι vegan είναι να
παίρνουν λίγη πρωτείνη με αποτέλεσμα να ατροφούν οι μυς τους και να έχει
βγει η φήμη οτι φταίει η χορτοφαγία.
Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση.
Δείτε για παράδειγμα αυτούς εδώ. Link
Όλα τα άλλα είναι "Old women' stories"..

Τέλος να ξεκαθαρίσουμε οτι οι vegans είναι αυστηρά χορτοφάγοι ενώ οι vegetarians μπορούν και τρωνε και ζωικά παράγωγα.
Οι
τελευταίοι έχουν επιπλέον τις επιλογές του γάλακτος,των αυγών και του
whey protein και ακόμη και στο bodybuilding δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα
απο τους κρεοφάγους.

Όσον αφορά την μακροζωία και την πρόληψη
ασθενειών σχετικά με τις διάφορες διατροφές οι έρευνες δείχνουν οτι οι
vegetarians υπερτερούν μακράν των κρεοφάγων..
Οι vegans βρίσκονται σε μειονεκτική θέση ενώ καλύτεροι όλων είναι αυτοί που αποφεύγουν το κρέας αλλά τρώνε περιστασιακά ψάρι.

Η
προσωπική μου γνώμη είναι αν κάποιος θέλει να γίνει χορτοφάγος αξίζει
αλλά πρέπει να αποκτήσει πολλές γνώσεις γιατί δεν είναι απλή υπόθεση.
Επίσης μην ξεχνάτε ποτέ την πρωτείνη.Τουλάχιστον 1.2 γραμμάρια ανα σωματικό κιλό για να παραμείνετε υγιείς και σε καλή εμφάνιση."

 

Βέβαια θέλω να προσθέσω οτι η Ελλάδα είναι πολύ πίσω στο θέμα της χορτοφαγίας οπότε όποιος προχωρήσει σε τέτοια διατροφή πρέπει να ξέρει οτι ψάχνει για μπελάδες.

Οι συγγενείς και οι φίλοι θα τον ρωτάνε συνεχώς αν ζαλίζεται αφού δεν τρώει κρέας, να φάει έξω δε θα μπορεί,και σε συγκεντρώσεις θα έχει πρόβλημα..Επίσης συνήθως σε κάνουν να νοιώθεις περίεργος,εκκεντρικός,άνθρωπος με ψυχολογικά προβλήματα κτλ.

 

Οπότε μπορεί να αποκτήσεις καλύτερη σωματική υγεία αλλά τελικά θα γίνεις περιθοριοποιημένος και απομονωμένος και δεν ξέρω αν αξίζει.Στο θέμα της γεύσης πάντως όλα είναι σχετικά και ανάλογα με τις συνήθειες σου αλλάζουν και οι τροφές που ενεργοποιούν την απόλαυση.Δεν πρόκειται πάντως να στερηθείς την απόλαυση του φαγητού.Το αντίθετο μάλιστα!

 

Τέλος όποιος σκέφτεται να κάνει μια τέτοια μετάβαση πρέπει πρώτα να αποκτήσει πολλές γνώσεις η να πάει σε κάποιο διαιτολόγο που ασχολείται με χορτοφαγία.Δεν είναι απλή υπόθεση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα περίεργο πράγμα έχω παρατηρήσει, όταν γίνεσαι vegetarian/vegan συναντάς παντού "διαιτολόγους".

Και αρκετοί από αυτούς είναι υπέρβαροι, καρδιοπαθείς ή υπερτασικοί.

 

θα πρότεινα σε οποιοδήποτε σκέφτεται να το δοκιμάσει να γίνει vegan, να διαβάσει κανένα σχετικό βιβλίο πρώτα. 

Έχω να πρότείνω τα: "The 80/10/10 Diet", "The China Study", "The Starch Solution" 

και για αθλητές τα "Thrive", "Finding Ultra", "Eat & Run". (ειδικά αν ασχολήστε και με τριάθλο/τρέξιμο)

 

Επίσης, καλό είναι κανείς να ξεκινήσει προσθέτοντας πρώτα τροφές, παρά αφαιρώντας.

 

Παρόλο που η Ελλάδα είναι όντως πίσω στο θέμα της χορτοφαγίας,

στην Αθήνα τουλάχιστον πλέον μπορείς να βρεις διαφόρων ειδών υποκατάστατα κρέατος/γάλακτος/τυριού

(τουλάχιστον για την μεταβατική περίοδο). Έχουν αρχίσει να εμφανίζονται και vegan παντοπωλεία και εστιατόρια.

 

Επειδή βλέπω οτι πολλοί δεν γουστάρουν το γάλα σόγιας, ενημερωτικά λέω ότι υπάρχουν διάφορα γάλατα σόγιας,

με διαφορετικές γεύσεις το καθένα και επίσης διάφορα γάλατα αμυγδάλου, φουντουκιού, ρυζιού, καρύδας και συνδιασμοί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μου αρεσει που λεμε vegan και οχι eating disorder :D

ισως επειδη δεν εχουν καμια σχεση! :D θα σου προτεινα να ενημερωθεις πρωτα και να μετα να ειρωνευτεις..

 

Ο λόγος που δεν τρώτε κρέας; Δεν σας αρέσει;

Βασικα δεν νομιζω πως υπαρχει βιγκαν που αρνειται οτι η γευση που εχει το κρεας ειναι πολυ νοστιμη. Απλα το θεμα αφορα τις αξιες και την ηθικη του καθενος!Εσενα πχ μπορει να σε αγγιζει κατι αλλο που σε εναν βιγκαν θα περνα αδιαφορο..Στην περιπτωση ενος βιγκαν το θεμα αυτο ειναι η κακομεταχειριση των ζωων.Απεχουν απο το κρεας και τα ζωικα προιοντα ως ενδειξη σεβασμου προς τα ζωα που κατοικουν σε αυτον τον πλανητη.Κανενα ζωο δεν προοριζεται για σφαγη και κανεις δεν μας δινει το δικαιωμα να θεωρουμε τους εαυτους μας ανωτερους και να τα σκοτωνουμε για να τα φαμε,να ντυθουμε κλπ. Οπως και να εχει,ειναι αποδεδειγμενο οτι το ανθρωπινο σωμα μπορει να αναπτυχθει και να επιβιωσει μια χαρα και ισως και καλυτερα χωρις τις τροφες που προερχονται απο το ζωικο βασιλειο.Ακομη,ισχυει και το γεγονος οτι η ποσοτητα που χρειαζομαστε απο γαλα ,ισουται με την ποσοτητα που προσλαμβανουμε μεσω του θηλασμου.Επομενως δεν ειμαστε αναγκασμενοι να σκοτωνουμε ζωα η να τα εκμεταλλευομαστε ωστε να επιβιωσουμε.Θεωρω πως ειναι πολυ σπουδαιο κατορθωμα να εισαι βιγκαν γιατι ετσι συμμετεχεις στην απελευθερωση των ζωων,που ειναι οτι πιο αγνο υπαρχει σε αυτον τον πλανητη ,και την πραγματικη ισοτητα.Μαλιστα,συμφωνα με σχετικη ερευνα ενας βιγκαν σωζει περιπου 100 ζωα το χρονο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οι vegans βρίσκονται σε μειονεκτική θέση ενώ καλύτεροι όλων είναι αυτοί που αποφεύγουν το κρέας αλλά τρώνε περιστασιακά ψάρι.

 

Οπότε μπορεί να αποκτήσεις καλύτερη σωματική υγεία αλλά τελικά θα γίνεις περιθοριοποιημένος και απομονωμένος και δεν ξέρω αν αξίζει.

απομονωσα αυτες τις δυο προτασεις σου γιατι πανω σε αυτες θελω να εστιασω.. Τι εννοεις οτι οι Vegans βρισκονται σε μειονεκτικη θεση?Ρωταω επειδη εχω ακουσει το αντιθετο..  Και οσο αφορα τη δευτερη, νομιζω πως ειναι το λιγοτερο που μπορει να κανει κανεις προκειμενου να σεβαστει τα ζωα.Δεν λεω να τα αγαπησει,αλλα εστω να τους επιτρεψει να ζουν στο χωρο τους,διχως να επιβαρυνει την ποιοτητα της ζωης τους η να τα θανατωνει.. Θα συμφωνησω παντως,πως στην Ελλαδα ειναι αρκετα δυσκολο να εισαι βιγκαν..στο εξωτερικο και ιδιαιτερα στην Αμερικη,εχουν πολυ μεγαλυτερη ποικιλια στα τροφιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...