Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα Διατροφης Βιγκαν


dante7x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο; Μπορείς να μας πεις;

 

Τι πιστεύεις θα γινόταν στη Γη αν δεν υπήρχαν σαρκοφάγοι οργανισμοί;

 

Κατάρρευση του οικοσυστήματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 374
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

«ο ανθρωπος δεν ειναι απο τη φυση του σαρκοφαγο»/«δεν ειμαστε κατασκευασμενοι για να τρωμε κρεας» δεν είπε κανείς ότι είναι σαρκοφάγος, παμφάγος είναι. Έχεις κάποιο (επιστημονικά τεκμηριωμένο) link που λέει το αντίθετο; Τους κυνόδοντες πχ γιατί τους έχουμε; Λάθος της εξέλιξης που πρέπει να διορθώσουμε;

 

«οταν βλεπεις ενα ξεκοιλιασμενο γουρουνι ωμο,το λιγουρευεσαι» όχι αλλά ούτε λιγουρεύομαι όταν βλέπω το γρασίδι ή ένα χωράφι βλίτα.

 

«Εμεις σκοτωνουμε και συμμετεχουμε σε αυτες τις εγκληματικες ενεργειες [...]» εγκλημά να σκοτώσεις κάποιο ζώο για να τραφείς. Μετά απ αυτό φαντάζει δύσκολο να υπάρξει πραγματικός διάλογος.

 

Αυτό που θέλω να πω, είναι ας τρώει ο καθένας ό,τι (νόμιμο) θέλει. Αλλά το ότι ο άλλος τρέφεται αποκλειστικά με μπαμπού ή με έντομα, δεν υπάρχει λόγος να το αιτιολογήσει με παιδιάστικες δικαιολογίες. Μπορεί να υπάρχουν και ρεαλιστικοί λόγοι αλλά εξαφανίζονται μέσα στο παραλήρημα.

Μιλας για κυνοδοντες..οι κυνοδοντες υπαρχουν για να τρωμε σκληρες τροφες οπως φρουτα πχ.. Δεν προσπαθω να πεισω οτι ο ανθρωπος ειναι φυτοφαγο για τον απλο λογο οτι ειναι..δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου.Μιλησε με καποιον βιολογο ας πουμε να στο εξηγησει και επιστημονικα. Και οταν λεω δεν λιγουρευεσαι το γουρουνι το ωμο,εννοω οτι δεν θα το φας ωμο!Στην πραγματικοτητα ,αν ειμασταν σαρκοφαγα θα τα τρωγαμε κατευθειαν αυτα τα κρεατα.δεν θα χρειαζονταν διαφημιστικα με χαρουμενα ζωακια απεξω για να ξεχασεις για λιγο τι πραγματικα τρως. Τελος παντων.εχω ηδη αναφερει πως δεν προσπαθω να αλλαξω τη διατροφη κανενος.Ρωτησε ενα μελος αν στους βιγκαν δεν αρεσει το κρεας και γιατι δεν το τρωνε και απαντησα.δεν προσπαθησα να πεισω και ουτε προκειται να το κανω!ομως το να αποκαλεις παιδιαστικες δικαιολογιες το σεβασμο προς τα ζωα ειναι τουλαχιστον ηλιθιο και δειχνει κατα ποσο αστοιχειωτος εισαι.ΔΕΝ σκοτωνεις το ζωο για να επιβιωσεις.στην πραγματικοτητα δεν εχεις καν αναγκη να το φας!απλα εισαι κοιλιοδουλος.ειναι τοσο απλο!δες κανα βιντεο απο σφαγειο.χαριτωμενο ε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μιλας για κυνοδοντες..οι κυνοδοντες υπαρχουν για να τρωμε σκληρες τροφες οπως φρουτα πχ.. Δεν προσπαθω να πεισω οτι ο ανθρωπος ειναι φυτοφαγο για τον απλο λογο οτι ειναι..δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου.Μιλησε με καποιον βιολογο ας πουμε να στο εξηγησει και επιστημονικα. Και οταν λεω δεν λιγουρευεσαι το γουρουνι το ωμο,εννοω οτι δεν θα το φας ωμο!Στην πραγματικοτητα ,αν ειμασταν σαρκοφαγα θα τα τρωγαμε κατευθειαν αυτα τα κρεατα.δεν θα χρειαζονταν διαφημιστικα με χαρουμενα ζωακια απεξω για να ξεχασεις για λιγο τι πραγματικα τρως. Τελος παντων.εχω ηδη αναφερει πως δεν προσπαθω να αλλαξω τη διατροφη κανενος.Ρωτησε ενα μελος αν στους βιγκαν δεν αρεσει το κρεας και γιατι δεν το τρωνε και απαντησα.δεν προσπαθησα να πεισω και ουτε προκειται να το κανω!ομως το να αποκαλεις παιδιαστικες δικαιολογιες το σεβασμο προς τα ζωα ειναι τουλαχιστον ηλιθιο και δειχνει κατα ποσο αστοιχειωτος εισαι.ΔΕΝ σκοτωνεις το ζωο για να επιβιωσεις.στην πραγματικοτητα δεν εχεις καν αναγκη να το φας!απλα εισαι κοιλιοδουλος.ειναι τοσο απλο!δες κανα βιντεο απο σφαγειο.χαριτωμενο ε?

 

Κυνόδοντες για να τρώμε φρούτα... οοοκ. Είμαστε αμιγώς φυτοφάγοι... μάλιστα. Για ρίξε μια ματιά στο link που παρέθεσα στην προηγούμενη σελίδα. Γιατί για κάποιον που κατηγορεί άλλους ως "αστοιχείωτους", κάτι λάθος κάνεις.

 

Επίσης, όταν ζούσαμε στις σπηλιές και δεν είχαμε πολυτέλειες μια χαρά ωμά τα τρώγαμε. Εκτός βέβαια αν είσαι οπαδός του δημιουργισμού οπότε πάω πάσο. 

 

Τέλος, και σημαντικότερο, ο σεβασμός προς την φύση δεν πρέπει να είναι επιλεκτικός, πρέπει να είναι συλλογικός. Το να μου λες π.χ. αγαπάω τα κοτόπουλα αλλά χέστικα για τα μανιτάρια είναι, το λιγότερο, προκλητικό.

 

Εσύ αν δεν θέλεις μην τρώς κρέας, δεν στο επιβάλλει κανείς. Το να επιτίθεσαι σε κάποιον που τρώει όμως (έστω και με ένα χαριτωμένο "κοιλιόδουλος") είναι εξοργιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά ό,τι να ναι.

Αφού είμαι «αστοιχείωτος» σε αντίθεση προφανώς με σένα, αποχωρώ για να μη ρίχνω το επίπεδο. Τα επιστημονικά τεκμηριωμένα links των λεγομένων σου δεν είδα αλλά αυτό περίμενα κι εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας για κυνοδοντες..οι κυνοδοντες υπαρχουν για να τρωμε σκληρες τροφες οπως φρουτα πχ.. Δεν προσπαθω να πεισω οτι ο ανθρωπος ειναι φυτοφαγο για τον απλο λογο οτι ειναι..δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου.Μιλησε με καποιον βιολογο ας πουμε να στο εξηγησει και επιστημονικα. Και οταν λεω δεν λιγουρευεσαι το γουρουνι το ωμο,εννοω οτι δεν θα το φας ωμο!Στην πραγματικοτητα ,αν ειμασταν σαρκοφαγα θα τα τρωγαμε κατευθειαν αυτα τα κρεατα.δεν θα χρειαζονταν διαφημιστικα με χαρουμενα ζωακια απεξω για να ξεχασεις για λιγο τι πραγματικα τρως. Τελος παντων.εχω ηδη αναφερει πως δεν προσπαθω να αλλαξω τη διατροφη κανενος.Ρωτησε ενα μελος αν στους βιγκαν δεν αρεσει το κρεας και γιατι δεν το τρωνε και απαντησα.δεν προσπαθησα να πεισω και ουτε προκειται να το κανω!ομως το να αποκαλεις παιδιαστικες δικαιολογιες το σεβασμο προς τα ζωα ειναι τουλαχιστον ηλιθιο και δειχνει κατα ποσο αστοιχειωτος εισαι.ΔΕΝ σκοτωνεις το ζωο για να επιβιωσεις.στην πραγματικοτητα δεν εχεις καν αναγκη να το φας!απλα εισαι κοιλιοδουλος.ειναι τοσο απλο!δες κανα βιντεο απο σφαγειο.χαριτωμενο ε?

Πονανε τα μυαλα μου!
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πονανε τα μυαλα μου!

 

Εμένα τα στομάχια μου, μιας και είμαι κατασκευασμένος για φυτοφάγος και έχω πολλά τμήματα. Σαν τις αγελάδες, τα προβατάααακια, τα ελαφάαακια, fill in the blanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας για κυνοδοντες..οι κυνοδοντες υπαρχουν για να τρωμε σκληρες τροφες οπως φρουτα πχ.. Δεν προσπαθω να πεισω οτι ο ανθρωπος ειναι φυτοφαγο για τον απλο λογο οτι ειναι..δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου.Μιλησε με καποιον βιολογο ας πουμε να στο εξηγησει και επιστημονικα.

 

 

δες κανα βιντεο απο σφαγειο.χαριτωμενο ε?

 

 

Στο πρώτο απλά lol

Στο 2ο δείξε μου εσύ ένα βίντεο από σφαγείο στην Ελλάδα, όχι σε κάποιο ξεχασμένο χωριό της Κίνας που τρώνε μέχρι και σκύλους, που δεν είναι "χαριτωμένο" και γίνομαι vegan αύριο κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος τρόπος να πείσεις κάποιον να γίνει χορτοφάγος είναι να σε δει σε καλή φόρμα και υγεία και να ζηλέψει.

Με τα λόγια κανείς δε πείθεται.Ο προσυλιτισμός μάλιστα έχει τα αντίθετα αποτελέσματα αφού ο άνθρωπος έχει στη φύση του να κάνει το αντίθετο απ'ότι του πούν..

 

Μην πατήσεις το spoiler.

            I

            I

           V

 

Είδες που στα λέω :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα σαρκοφάγα φυτά τα τρώμε; π.χ. πες ότι είμαι vegan, αυτό το τρώω;

δεν θεωρείται ζωντανό αυτό το φυτό; 

και αν ναι, τότε γιατί δεν θεωρείται ζωντανό και το μπρόκολο;

 

επίσης,

οι vegan/ vegeterian σκοτώνουν κουνούπια και μύγες το καλοκαίρι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ι)Ο άνθρωπος είναι παμφάγο ον(βλέπε ανατομικές προσαρμογές).Έτσι το κρέας είναι απολύτως φυσιολογικό κομμάτι μιας ισορροπημένης διατροφής.Ακόμη και η μερική πτωματοφαγία ήταν μέρος της πρώιμης ανθρώπινης διατροφής.Είναι δική σας επιλογή να μην τρώτε κρέας και όχι το αντίθετο.

 

ΙΙ)Όχι άλλο κάρβουνο στο θέμα πονάνε τα ζωντανά και τα βασανίζουν.Όπως είπαν και οι άλλοι,ο θάνατος είναι ακαριαίος.

 

ΙΙΙ)Σας παρακαλούμε όχι άλλη κατήχηση.

Γουστάρουμε να τρώμε κρέας,εσείς όχι.

Το θέμα ας τελειώσει εκεί δίχως ψευτοηθικά διλήμματα και επιστήμη της έδρας(να το πούμε με τακτ). :-)

Οτι να ναι ομως..δες λιγο ποιος σχολιαζει τι πρωτα!και δες αλλο λιγο τι εχω γραψει.παντου λεω πως ΔΕΝ θελω να αλλαξω την διατροφη κανενος! οποιος ειναι βιγκαν ειναι απο επιλογη του και οποιος ειναι κρεατοφαγος ειναι επισης απο επιλογη του!προσπαθω τοση ωρα να εξηγησω πως ο ανθρωπος μπορει να επιβιωσει και χωρις κρεας! ομως πρωτου μιλησεις για ακαριαιο θανατο ελεγξε λιγο τι γινεται γυρω σου! αλλα και πες οτι ειναι ακαριαιος...αυτο δηλαδη κανει την κατασταση καλυτερη?τι εννοεις?θανατος δεν ειναι και αυτος?

 

Sorry αλλά ό,τι να ναι.

Αφού είμαι «αστοιχείωτος» σε αντίθεση προφανώς με σένα, αποχωρώ για να μη ρίχνω το επίπεδο. Τα επιστημονικά τεκμηριωμένα links των λεγομένων σου δεν είδα αλλά αυτό περίμενα κι εγώ.

νομιζα πως παραθετουμε αποψεις εδω και οχι επιστημονικες γνωσεις. Τωρα αν θες Link για το αν ο ανθρωπος ειναι φυτοφαγο και αν μπορει οντως να ζησει χωρις κρεας τι να σου πω..απλα γκουκλαρε το και θα το βρεις μονο σου.Αν ολα ηταν ροδινα και η σφαγη των ζωων ηταν σωστη και ηθικη γιατι να υπαρχουν τοσοι οργανισμοι που προσπαθουν να υπερασπιστουν τα δικαιωματα των ζωων? λες να μην ειχαν τι αλλο να κανουν?

 

Στο πρώτο απλά lol

Στο 2ο δείξε μου εσύ ένα βίντεο από σφαγείο στην Ελλάδα, όχι σε κάποιο ξεχασμένο χωριό της Κίνας που τρώνε μέχρι και σκύλους, που δεν είναι "χαριτωμένο" και γίνομαι vegan αύριο κιόλας

πατα στο Youtube αν θες και αντεχεις να δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...