Προς το περιεχόμενο

Έρχεται, η Μαύρη Δευτέρα του Internet


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε με τι ασχολειται ο κοσμος.σιγουρα απο πισω κρυβονται η sony και αλλες <<μεγαλες εταιριες>>οι οποιες θιγονται τα συμφεροντα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακομα κ να περασουμε εξ' ολοκληρου σε big brother σκηνικα στα δικτυα στο κοντινο μελλον, δεν νομιζω να αλλαξουν κ πολυ τα πραγματα παντως.

Ο,τι κλειδωνει ξεκλειδωνει, κ αν/οταν τα κλειδωφιμωματα γινουν υπερβολικα, απλως θα υπαρξει ενα νεο παραλληλο αναρχο-ιντερνετ. Ουτε το κοστος ειναι υπερβολικο, ουτε η τεχνολογια εξεζητημενη.

Καλως η κακως, παιζει πολυ μαυρο χρημα στην παγκοσμια οικονομια (αν θυμαμαι καλα το ποσοστο ειναι γυρω στο 25% του παγκοσμιου ΑΕΠ) κ ολοι αυτοι θα κινηθουν σε τετοιες λυσεις, αν κ οταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει φίλοι μου ας ξεβολευτούμε και λίγο.

Θα αρχίσουμε την ανταλλαγή  με παραδοσιακές μεθόδους (USB stick, portable HD κλπ).

Ίσως έτσι βελτιωθούν και οι διαπροσωπικές μας σχέσεις και πάψουμε να είμαστε ένα nickname σε κάποιο site.

Ακόμα πιο εύκολα συμπιέζω τα αρχεία με κρυπτογράφηση τα ανεβάζω στο cloud, τα αφήνω διαθέσιμα σε όσους θέλω και το ίδιο κάνουν και αυτοί.

Και να δω μετά πως θα το ελέγξουν αυτό όταν οι ομάδες χρηστών δεν θα είναι virtual αλλά πραγματικές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σύκρινα την πειρατία, οπότε μη βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα. Προφανώς η πειρατία του 90 λόγω σύνδεσης ήταν χαμηλότερα, ενώ τώρα φυσικά σε πιο υψηλά επίπεδα...

 

Το θέμα είναι, ότι πάντα υπάρχει η ανάγκη για πειρατία, οπότε για αυτό και ΔΕΝ μπορούν τη σκοτώσουν. Να την περιορίσουν, μέχρι να βγουν τρόποι παράκαμψης ναι, αλλά ολοκληρωτικά δεν παίζει.

 

Δε σου ειπε κανενας οτι συγκρινες εσυ την πειρατεια, εγω τη συγκρινα (εκτος κι αν δεν εχω το δικαιωμα). Δεν εγραψα πουθενα οτι συγκρινες κατι, απλα ειπες οτι η πειρατεια υπηρχε, υπαρχει και θα συνεχισει, κι εγω απλα ανελυσα τι υπηρχε και τι υπαρχει. Κακως λοιπον εκνευριζεσαι.

 

Απο κει και περα, η αποψη μου ειναι οτι πειρατεια υπαρχει γιατι οι ιδιοι θελουν να υπαρχει. Τη μερα που θα θελησουν να τη σταματησουν, τοτε θα δουμε  ολοι αν θα συνεχισει και σε τι βαθμο. Διοτι στην εποχη που ζουμε, αν ειναι με 2-3 νομους να σε τρεχουν στα δικαστηρια καθε βδομαδα, τοτε πες μου τι ποσοστο πειρατειας θα παραμεινει ζωντανο, και με τι τροπους, και αν θα συνεχισει να αξιζει.

 

Διοτι το θεμα εδω δεν ειναι αν καταφερουν να βρουν το απολυτο κλειδωμα, αλλα αν ακομη και το πιο ξεκλειδωτο που κατεβασεις σε βαλει σε δικαστικους μπελαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει φίλοι μου ας ξεβολευτούμε και λίγο.

Θα αρχίσουμε την ανταλλαγή  με παραδοσιακές μεθόδους (USB stick, portable HD κλπ).

Ίσως έτσι βελτιωθούν και οι διαπροσωπικές μας σχέσεις και πάψουμε να είμαστε ένα nickname σε κάποιο site.

Ακόμα πιο εύκολα συμπιέζω τα αρχεία με κρυπτογράφηση τα ανεβάζω στο cloud, τα αφήνω διαθέσιμα σε όσους θέλω και το ίδιο κάνουν και αυτοί.

Και να δω μετά πως θα το ελέγξουν αυτό όταν οι ομάδες χρηστών δεν θα είναι virtual αλλά πραγματικές.

πότε θα χεις το "Com Truise - Futureworld.flac" να περάσω να το πάρω;

Κάποτε λειτουργούσε το μοντέλο αυτό,γιατί τότε ο αριθμός καλλιτεχνών ήταν σχετικά πεπερασμένος,τώρα που τα multimedia δεδομένα είναι 5 million terabytes, αποκλείεται ο κολλητός μου να χει αυτό που θέλω. Και δεν θα κάτσω να βάλω αγγελία στο fb ζητείται το εξής κομμάτι,όποιος θέλει να με πει να περάσω να το πάρω.

Ίσως η πειρατεία γίνει πιο δύσκολη,και να σταματήσει να ναι τόσο εύκολη στην πρόσβαση,αλλά θα συνεχίσει να υπάρχει και αυτοί που θα ξέρουν,θα τα βρίσκουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε μητροπολιτικό δίκτυο στο λαό με 10πλάσιες ταχύτητες κ άπειρο κατέβασμα κ ας πάνε να πνιγούνε οι 5 εταιρίες "κολοσσοί"...<br><br>

Αποστολή από το GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάγκες πολλές φορές το σκέφτομαι αλλά δεν είναι κάτι που εκφράζεται εύκολα καθώς εμπεριέχει ανθρώπους άρα ρίσκο και ασυνεννοησία.Καλώς ή κακώς συγκροτούμε έστω και διαδικτυακά μια κοινότητα με κοινές πεποιθήσεις σε πολλά , όπως το πολύ σημαντικό που είναι η ελευθερία του διαδικτύου.Όλο αυτό δεν υπάρχει τρόπος να εκφραστεί πέρα από το διαδίκτυο , να εξαπλωθεί και σε κείνους που γνωρίζουν τα ελάχιστα.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματική σχιζοφρένεια το thread..

 

άλλοι νομίζουν ότι κάνουν επανάσταση με το να κατεβάζουν το skyfall και να το βλέπουν τζάμπα,
μέσα από το κινητό αυτουνού που το έγραψε όταν το 'βλεπε στο σινεμά (!!!!!!!!!)   (εγώ ούτε να με πληρώνανε δεν θα το 'βλεπα έτσι),
άλλοι ότι η καταπολέμηση της πειρατείας μέσω internet θα συσφίξει τις σχέσεις μας επειδή θα καταφύγουμε στην παλαιού τύπου πειρατεία,
άλλοι ότι είναι αφορμή για να θιγούν ελευθερίες στο internet..

 

 

wtf guys ?

 

Θέλουν να ελέγξουν την πειρατεία και θα την ελέγξουν ότι μαλακίες και να γράψουμε εδώ μέσα.. Ειδικά οι Αμερικάνοι οι οποίοι παράγουν δύο πράγματα. Όπλα και ταινίες.

 

Από τη στιγμή που το internet οδήγησε στην παγκόσμια καταστροφή των αγορών μεταπώλησης ταινιών - μουσικής και βιβλίων και την απώλεια εκατομμυρίων θέσεων εργασίας, η πίτα έχει μαζευτεί σε πιο λίγους, και έχει μικρύνει αρκετά.

Τα συστήματα με ενσωματωμένο drm δεν περπάτησαν όσο θα επιθυμούσαν οι παραγωγοί και το torrent εξαφάνισε δισεκατομμύρια τζίρου από την αγορά..

Και τώρα ήρθε η ώρα που δεν θα κυνηγάνε πια μόνο τους διαχειριστές, αλλά τους τελικούς παραβάτες , όπως έγραφα παλιότερα.

 

Και από την άλλη θα προχωρήσουν όλο και περισσότερο σε streaming και καλωδιακές-συνδρομητικές υπηρεσίες...

 

θα έρθει όμως το σύστημα σε ισορροπία. πχ. αν καταργήσουν τα torrents , ποιος ο λόγος να έχει οποιοσδήποτε συνδέσεις πάνω από 8 mbits ; ή και πάνω από 2; ή, πόσες ταινίες από αυτές που κατεβάζουν όλοι τσάμπα, θα τις έβλεπαν αν έπρεπε να πληρώσουν ;

 

τελοσπάντων , σε όλο τον κόσμο υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που ζουν μαύρες όλες τις μέρες της εβδομάδας, για σοβαρούς λόγους κι όχι για μαλακίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το εφαρμόσουν τελικά. Να δούμε πως θα αντιδράσουν οι χρήστες. Αν υπάρχουν ISP που δεν το εφαρμόζουν θα πρέπει να πάνε όλοι εκεί άμεσα ακόμα και αν δεν κατεβάζουν απλά για να δείξουν την αντίθεση τους. Δύσκολο να γίνει βέβαια γιατί εκεί έχουν και καλωδιακή τηλεόραση συχνά μαζί με το internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που το internet οδήγησε στην παγκόσμια καταστροφή των αγορών μεταπώλησης ταινιών - μουσικής και βιβλίων και την απώλεια εκατομμυρίων θέσεων εργασίας, η πίτα έχει μαζευτεί σε πιο λίγους, και έχει μικρύνει αρκετά.

 

Τι έχει κάνει;;;;;;;;;;;;

Έχεις δει καθόλου τα έσοδα της βιομηχανίας κινηματογράφου στην Αμερική; Άκου καταστροφη... Αύξηση έχουν. ΑΥΞΗΣΗ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουπερ το βιντεακι, εξηγει με πολυ απλο και χαρουμενο τροπο στο μεσο χρηστη οτι εχουν τον τροπο να ξερουν ακριβως τι και ποτε κανει στο net, να τον ειδοποιει και εν συνεχεια σε περιπτωση μη σημορφωσης να του κοψει τον...

 

Νομιζω οτι πλησιαζει ο καιρος που η θα εχουμε δυο συνδεσεις στο internet (μια legit & μια... risky στο ονομα καμιας γιαγιας) η θα φτιαχτουν κλειστα hub, αυτονομα δυκτια χρηστων μονο για file sharing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...