Προς το περιεχόμενο

Έρχεται, η Μαύρη Δευτέρα του Internet


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που περιέγραψε ο firewalker αλλιώς λέγεται «σνομπάρισμα». Είναι η μόνη αποτελεσματική απάντηση σε αυτό που σιγά σιγά εφαρμόζεται για όλους. Βέβαια, ναι όντως, δεν είναι ρεαλιστική, διότι... άνθρωποι σαν κι εσένα νιώθουν εξαρτημένοι από mp3 και ταινίες. Οπότε, χμμ, τελικά έχεις δίκιο, ο firewalker μαλακία είπε.

 

Καταρχάς, δε με ξέρεις για να ξέρεις από τι είμαι εξαρτημένος και από τι όχι.

 

Άνθρωποι σαν εσένα, που ασχολούνται με τις ζωές των άλλων και βγάζουν αυθαίρετα συμπεράσματα, καλύτερα να κοιτάνε την καμπούρα τους πρώτα και μετά τους άλλους. ;)

 

Και για να πω στο post μου και κάτι ουσιαστικό, αντί να απαντάω μόνο στον κάθε καημένο, η όλη αυτή κίνηση γίνεται για τα torrent. Δηλαδή: Τα rapidsharάδικα τα κλείσαμε, ή έστω τα περιορίσαμε σε κάποιο βαθμό με τα ACTA, PIPA κλπ. Να μην περιορίσουμε και τα torrent τώρα.

 

Μην αγχώνεστε παίδες. Πειρατία υπήρχε, υπάρχει, και θα υπάρχει. Ο,ΤΙ και να κάνουν.-

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιέγραψε ο firewalker αλλιώς λέγεται «σνομπάρισμα». Είναι η μόνη αποτελεσματική απάντηση σε αυτό που σιγά σιγά εφαρμόζεται για όλους.

Σα να λέμε ότι η μόνη αποτελεσματική απάντηση στο βιασμό είναι να το απολαύσεις.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βραχνή φωνούλα από το ώριμο  γκομενάκι είναι όλα τα λεφτά!! θυμίζει τα διαφημιστικά που ακούν οι προταγωνιστές στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας που γίνονται στο μέλλον και γλυκιές φωνούλες σου λένε π..π..ριές για να σου χρυσώσουν το χάπι. χαχαχα..  τραγική ειρωνεία..

 

Επί του θέματος, είμαι περίεργος πως θα πάει το σύστημα. Επειδή πειρατεία υπήρχε πχ και την εποχή του 1998 (33.6 ιντερνετ) δεν νομίζω να εξαφανιστεί με κανένα τρόπο (το πολύ να γυρισουμε στα χρυσά CD). Ισως αλλάξει μορφή, ίσως η κρυπτογραφία/στεγανογραφία χρησιμοποιηθεί για να "παρακάμψει"/"ξεγελάσει" τους ελέγχους όπως μπορεί και ήδη γίνεται.

 

Άν χρησιμοποιείς πχ ένα anonymity proxy στην Ζιμπάμπουε και το μtorrent παίζει με https (ssl, ssh ότι τους βολεύει) τι θα μπορούν να δούν ακριβώς αυτά τα συστήματα? Αν και είναι ύποπτη η χρήση τέτοιων μεθόδων δεν θα αποτελεί απόδειξη ούτε είναι (προς το παρόν) παράνομο.

 

Είναι το ίδιο με τα IDPS, πιάνουν τις υπογραφές της επίθεσης μέχρι που ο χακερ τις περνάει με ssl/ssh. Εκτός αν θεωρείτε στο μέλλον παράνομη και η κρυπτογραφία.. Από τα λόμπι όλα να τα περιμένεις...

 

Οψόμεθα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τρομερή απάντηση. Σου πήρε πολλή ώρα να τη σκεφτείς; Και κυρίως, τη σκέφτηκες μόνος σου ή με παρέα;

Ενώ με αυτή την απάντηση εσύ δεν ασχολήθηκες καθόλου με την ζωη και την γνώμη των άλλων, (ηταν μάλιστα τόσο σαλιάρικη που κόλλησαν αρκετές μύγες πάνω :P)

 

 

 

Εγώ από την δεύτερα θα βγάλω τα ποπκόρν και θα γελάω με τα δημοσιεύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν απειροι τροποι να παρεις κατι πειρατικο και ολοι θα στρεφουν σε αυτους τους τροπους...Οπως ενας ωραιος τροπος που δεν μπορει να ανιχνευτει ειναι το wifi box καπως ετσι....η επισης αν καποιος δωσει λινκ απο dropbox και τετοια...

Τα παραδείγματα που έδωσες πάντως είναι άκυρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Καταρχάς, δε με ξέρεις για να ξέρεις από τι είμαι εξαρτημένος και από τι όχι.
 
Άνθρωποι σαν εσένα, που ασχολούνται με τις ζωές των άλλων και βγάζουν αυθαίρετα συμπεράσματα, καλύτερα να κοιτάνε την καμπούρα τους πρώτα και μετά τους άλλους. ;)

Μου λες πως όταν (*με βάση το σχόλιό σου για το μη κατέβασμα, όχι αυθαίρετα όπως λες) σε τοποθέτησα εντός των «εξαρτημένων» από mp3/ταινίες «ασχολήθηκα με τη ζωή σου».
Αλλά ταυτόχρονα λες πως έκανα λάθος επειδή δεν ήταν στοιχείο της ζωής σου.
Αν δηλαδή προσπαθήσω με καλή θέληση να ζητήσω συγνώμη για τη παρεξήγηση, να το κάνω που «ασχολήθηκα με τη ζωή σου» όταν... ο ίδιος λες πως δεν ήταν η ζωή σου;

Επίσης... μόλις έκρινες αυθαίρετα τη δική μου ζωή. Γαμάτο; Ωραίος!

Υπάρχει κάτι στο γραπτό λόγο που λέγεται «οξύμωρο σχήμα».

 

 

 

Σα να λέμε ότι η μόνη αποτελεσματική απάντηση στο βιασμό είναι να το απολαύσεις.

Σε πρώτη ανάλυση φαίνεται κάπως έτσι. Γιατί όμως;
Σνομπάρισμα σημαίνει ούτε κατεβάζεις αλλά κι ούτε αγοράζεις, δηλαδή και μποϋκοτάρισμα του προϊόντος. Συνεπώς το επόμενο βήμα είναι να αναθεωρήσουν πλήρως τις μαρκετίστικες στρατηγικές τους. Αυτό δεν είναι κάτι που χρειάζεται να κρατήσει πολύ, καμία εταιρεία δεν αντέχει πολύ με μειωμένα έσοδα. Είναι το μόνο 100% αποτελεσματικό όπλο του καταναλωτή.
Το γιατί δε γίνεται στη πράξη και γιατί ακούγεται τόσο χαζό και ανέφικτο (γι αυτό κι ο firewalker εισέπραξε το βιαστικό αποδοκιμαστικό σχόλιο) έχει να κάνει με το ότι έχουν πετύχει τόσο πολύ οι μαρκετίστικες τακτικές των βιομηχανιών αυτών, ώστε στις κοινωνίες να περνάνε αυτόματα ως «αξίες» τα προϊόντα τους. Δημιουργούνε πρότυπα από τα οποία ο καταναλωτής δε μπορει να ξεφύγει. Δεν αντέχεις (όχι εσύ, γενικά μιλάω) να μην ακούς το τελευταίο «in» μπιτάκι στο αυτοκίνητό σου το καλοκαίρι. Δεν αντέχεις να μη δεις τη τάδε ταινία. Κι επειδή δεν αντέχεις, είτε θα τα σκάσεις να αγοράσεις το προϊόν, είτε θα κατεβάζεις σα μουρλός από το διαδίκτυο.

Άρα, είναι θέμα αξιών. Κι εφόσον ο κόσμος θεωρεί αυτονόητο πως τα πνευματικά προϊόντα της βιομηχανίας - που οι πρακτικές της έχουν ήδη άλλαξει τη πρόσβαση στη πληροφορία όπως τη ξέραμε - είναι αναπόσπαστα από τη ζωή του και νιώθει να «βιάζεται» όταν τα στερείται, θα γεύεται και τις συνέπειες.


Ο βιασμός είναι ΤΩΡΑ, που η ελεύθερη διακίνηση της πληροφορίας και η ιδιωτικότητα καταργείται με αίτιο (κάποιοι θα το πουν πρόφαση, αλλά είναι πάντα υποθετικό αυτό) τις απαιτήσεις κάποιων που προστατεύουν ένα προϊόν.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ISPs, γίγαντες της βιομηχανίας, η AT&T, η Cablevision, η Comcast, η Time Warner, και η Verizon...

Δεν υπάρχει άλλος πάροχος που να μην συμμετέχει στο πρόγραμμα; Εγώ αν ήμουν εκεί αυτό θα έψαχνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η Αμερική από χώρα της Δημοκρατίας καταντά σε ένα μοντέλο μεγάλου αδερφού με ελεγχόμενους πολίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η Αμερική από χώρα της Δημοκρατίας καταντά σε ένα μοντέλο μεγάλου αδερφού με ελεγχόμενους πολίτες.

 

Ποτέ δεν ήταν "χώρα" της Δημοκρατίας η της.... "ελευθερίας".... Ποτέ... Ούτε καν και από την... "ίδρυση" της... Αλλά αλλού είναι το θέμα μας...

 

Εγώ σκέπτομαι, πέρα από την..... "πλάκα" , να ψηφίσω Πειρατές τις επόμενες φορές.... Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε γλεντια που θα κανουν οι μαυροι στα πεζοδρομια. Δουλειες με φουντες θα εχουν παλι με τα μαιμουδο-dvd.

Για τους υπολοιπους, 1 θα νοικιαζει και 15 θα rip-αρουν με σκοπο τη μετεπειτα ανταλλαγη μεσω good ol' sneaker-net.

Αυτα για το απολυτως worst case scenario που δεν πιστευω οτι θα ερθει.

 

Για το θεμα της μουσικης ομως δεν μπορω να καταλαβω ωρες ωρες πως σκεφτονται.

Οταν οι ιδιες οι δισκογραφικες εταιριες επισημα ανεβαζουν τα τραγουδια και τα videoclip σε τελεια ποιοτητα πως περιμενουν ο κοσμος μετα να μην τα κατεβαζει?

Οποιος ξερει να χρησιμοποιει torrent σιγουρα μπορει να βρει την ακρη να κατεβασει και κλιπακια απο το youtube και να αποσπασει τον ηχο. Υπαρχουν αυτοματοποιημενα εργαλεια πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...