Προς το περιεχόμενο

Έρχεται, η Μαύρη Δευτέρα του Internet


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα να δούμε ποια επίθεση θα οργανώσουν οι χάκερς σε αντίδραση, ήδη μαθαίνουμε ότι σέρβερ έγιναν στόχος εκτός από μεγάλες εταιρίες και στην Microsoft...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα να δούμε ποια επίθεση θα οργανώσουν οι χάκερς σε αντίδραση, ήδη μαθαίνουμε ότι σέρβερ έγιναν στόχος εκτός από μεγάλες εταιρίες και στην Microsoft...

 

 

Cuz I'm a 21st century digital BOT,

I don't know how to read but I've got a lot of POSTS!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα.Η πειρατία δεν θα νικηθεί ποτέ γιατί ποτέ δεν ήταν παράνομη.

 

Και παίρνω παράδειγμα από αυτό που δείχνουν στα dvd."Θα έκλεβες ένα αμάξι,μία τηλεόραση ή ένα dvd από το video club?Τότε γιατί να κλέψεις μία ταινία?"

 

Και εδώ είναι το νοητό πρόβλημα.Όταν κλέβεις ένα αντικείμενο,το παίρνεις από τον ιδιωκτήτη του.Όταν γίνεσαι πειρατής αυτό που κάνεις είναι να παίρνεις ένα αντικείμενο και να το αντιγράφεις χωρίς να επηρρεάζεις καθόλου το αρχικό.Δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση εγώ είμαι ικανός να αντιγράψω μία λαμποργκίνι χωρίς να επηρρεάσω το αρχικό αμάξι και αυτό είναι κλοπή.

 

Προφανώς εμπαίζουν με την νοημοσύνη μας.

 

Επίσης λένε ότι χάνονται εκατομμύρια ή και δισεκατομμύρια σε αντιγραμμένα ηλεκτρονικά αντικείμενα.Αυτό που παραλλείπουν να πουν όμως είναι ότι το (πανάκριβο) ηλεκτρονικό αγαθό που αντιγράφεται δεν θα το αγόραζε ποτέ το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων.

 

Εγώ προσωπικά ήμουν αρχικά κατά της πειρατίας αλλά όσο πιο πολύ ψάχνω τους λόγους που πολεμάνε την πειρατία τόσο πιο πολύ πείθομαι ότι η πειρατία είναι νόμιμη και κάποιοι άλλοι δεν θέλουν ελεύθερο ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, έχω καραφλιάσει με το βιντεάκι έτσι;! Πραγματικά μου βγάζει μια τρελή είρωνία, σαν να έχει ξεπηδήσει από κάποιο βιντεοπαιχνίδι ή μελλοντολογική ταινία οπου υπάρχει μόνο μια μικρή ομάδα cyberpunks που αντιστέκονται... ILR!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Και εδώ είναι το νοητό πρόβλημα.Όταν κλέβεις ένα αντικείμενο,το παίρνεις από τον ιδιωκτήτη του.Όταν γίνεσαι πειρατής αυτό που κάνεις είναι να παίρνεις ένα αντικείμενο και να το αντιγράφεις χωρίς να επηρρεάζεις καθόλου το αρχικό.Δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση εγώ είμαι ικανός να αντιγράψω μία λαμποργκίνι χωρίς να επηρρεάσω το αρχικό αμάξι και αυτό είναι κλοπή.</p>

<p> </p>

<p>Προφανώς εμπαίζουν με την νοημοσύνη μας.</p>

 

Και η αντιγραφη μιας λαμπο η οποιουδηποτε προιοντος ειναι κλοπη πνευματικον δικαιωματον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anon proxy, privitize VPN, tor broswer, ISP κ.τ.λ.!!! Ευτυχώς κόβουν τελείως τις πληροφορίες ανάμεσα σε χρήστη και πάροχο & εταιρίες κ.τ.λ., πάντα θα υπάρχει πειρατεία, ένα θα βγάζουν για παρακολούθηση 200 θα βγαίνουν για να μην σε "εντοπίσουν".

 

-ΑΥΤΉ ΕΊΝΑΙ Η ΛΕΓΌΜΕΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΆ ΤΟΥ INTERNET-

Μαλ@κίες στον κύβο, λες και δεν μας παρακολουθούν εδώ και χρόνια... Είμαστε ελεύθεροι ? -Ο-Χ-Ι-

 

και άμα σε εντοπίσουν με χακιές τι θα γίνει δλδ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σταματήσει ο κόσμος να κατεβάζει αρχεία που καλύπτονται από πνευματικά δικαιώματα. Αυτή πρέπει να είναι η απάντηση.

 

Το βίντεο δείχνει ακριβώς την αντίδρασή μου όταν διάβασα την απάντησή σου...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα γινονται στον βωμο του χρήματος.

Απο στατιστηκες που ειχαν βγαλει, η πειρατια βοήθησε να ανεβουν τα έσοδα ολων αυτων των βιομηχανιων και κυριως της μουσικης βιομηχανιας αλλα και του χολιγουντ(γενικα τις ταινιες). Ναι, καλα διαβασατε. Ακουγεται οξύμορο αλλά αυτο το πορισμα ειχε βγει απο τις ερευνες,

Ετσι, μειωνοντας και αλλο την προσβαση σε πειρατικο περιεχομενο, θα υπαρχει μεγαλύτερη ζήτηση-ψαξιμο και θα ανεβουν και αλλο τα εσοδα τους. Και για να γινει και πιο ολοκληρωμενο, αυτοι που θα φοβηθουν και θα πανε με το νομο, θα πανε και θα τα αγορασουν αυθεντικα.

 

Αρα και απο την πειρατια βγαλανε διοτι καποιος που ασχολειται δε θα τα παρατησει και αντε θα παει να τα αγορασει, αλλα και απο τους πιο μαζεμενους που θα τρομαξουν κατα καποιο τροπο για τη συνδεση τους και δε θα σκεφτουν καν να ψαξουν κατι πειρατικο, 2 σε 1 δηλαδη.

 

Τι προτεινω; Χαμηλες τιμες, καλους μισθους και ετσι η πειρατια θα μεινει μονο σαν χομπι και οχι ως κανονας.

 

Υ.Γ.: Θα στηριζω πειρατια εως οτου υπαρξει συμορφωση στην τιμολογηση αυτων των υπηρεσιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατακόρυφη μείωση στα έσοδα θα έχουν αν ο κόσμος σταματήσει να κατεβάζει αρχεία που καλύπτονται από πνευματικά δικαιώματα. Στα αζήτητα θα μένουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα.Η πειρατία δεν θα νικηθεί ποτέ γιατί ποτέ δεν ήταν παράνομη.

 

Και παίρνω παράδειγμα από αυτό που δείχνουν στα dvd."Θα έκλεβες ένα αμάξι,μία τηλεόραση ή ένα dvd από το video club?Τότε γιατί να κλέψεις μία ταινία?"

 

Και εδώ είναι το νοητό πρόβλημα.Όταν κλέβεις ένα αντικείμενο,το παίρνεις από τον ιδιωκτήτη του.Όταν γίνεσαι πειρατής αυτό που κάνεις είναι να παίρνεις ένα αντικείμενο και να το αντιγράφεις χωρίς να επηρρεάζεις καθόλου το αρχικό.Δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση εγώ είμαι ικανός να αντιγράψω μία λαμποργκίνι χωρίς να επηρρεάσω το αρχικό αμάξι και αυτό είναι κλοπή.

 

Προφανώς εμπαίζουν με την νοημοσύνη μας.

 

Επίσης λένε ότι χάνονται εκατομμύρια ή και δισεκατομμύρια σε αντιγραμμένα ηλεκτρονικά αντικείμενα.Αυτό που παραλλείπουν να πουν όμως είναι ότι το (πανάκριβο) ηλεκτρονικό αγαθό που αντιγράφεται δεν θα το αγόραζε ποτέ το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων.

 

Εγώ προσωπικά ήμουν αρχικά κατά της πειρατίας αλλά όσο πιο πολύ ψάχνω τους λόγους που πολεμάνε την πειρατία τόσο πιο πολύ πείθομαι ότι η πειρατία είναι νόμιμη και κάποιοι άλλοι δεν θέλουν ελεύθερο ιντερνετ.

 

Παρανομη (με βαση την ισχυουσα νομοθεσια), δεν ειναι μονο η κλοπη, αλλα και η αντιγραφη χωρις τη συγκαταθεσ του ιδιοκτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο όρος "πνευματικά δικαιωματα" είναι αδόκιμος.Για την πλειοψηφία του τεχνοποιημένου εμπορίου θα έπρεπε τα δικαιώματα να συνδεθούν με άλλο ανθρώπινο όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κοψουν ολοι τη συνδεση τους, τη δευτερα, ποιον πονεσει θα ποιο πολυ; Να δεις για ποτε θα φυγει το μετρο, γιατι οι εταιρειες παροχης εχουν επενδυση εκκατομηρια για τα δυκτια αμα τους μεινουν τη θα τα κανουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Θυμάμαι πριν μερικά χρονάκια που όλες αυτές οι μεγάλες εταιρίες κράζαν το youtube και το κατηγορούσαν πως επειδή εκεί ανέβαιναν trailers ταινιών τους,τραγούδια κτλπ,πως είναι σαν πειρατεία και χάνουν εκατομμύρια εξ αιτίας του.

 

Και τελικά κλείσαν τα κανάλια του youtube,και σταματήσαν να υπάρχουν δείγματα των προιόντων τους στο διαδίκτυο,και αντιλήφθηκαν πως έχασαν τόσες πωλήσεις που αποφάσισαν όχι μόνο να αφήσουν άλλους να ανεβάζουν τα πράγματα τους στο youtube,αλλά έκαναν κανάλια ακόμα και οι ίδιες εταιρίες για να τα ανεβάζουν από μόνες τους.

 

Γιατί επί της ουσίας λειτουργεί ως τσάμπα marketing και προώθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κοψουν ολοι τη συνδεση τους, τη δευτερα, ποιον πονεσει θα ποιο πολυ; Να δεις για ποτε θα φυγει το μετρο, γιατι οι εταιρειες παροχης εχουν επενδυση εκκατομηρια για τα δυκτια αμα τους μεινουν τη θα τα κανουν;

Κανεις δε θα κόψει τη σύνδεση του!

Τετοια μετρα απλα θα έχουν σαν αποτέλεσμα,τη μείωση χρήσης τον δεδομένων σε προσωπικό επίπεδο.

Λιγότερη ανάγκη για ακριβά πακέτα για γρήγορο ίντερνετ.

Και μειωμένη δωρεάν διαφήμισης ή χρήση παντους ειδους προιοντων,που γίνονταν γνωστά και διαδεδομένα απο τη "δωρεαν " χρηση τους μέσων "θείων" και "ξαδερφιων"!

 

Εγώ περιμένω πως και πως να εδρεωθουν και να εφαρμοστούν παντου τέτοια μέτρα, για να απολαυσω απο τον καναπέ μου πτώσεις και κολοτουμπες απο τους κολοσσούς που κοπτονται και δήθεν καταστρέφονται απο τη πειρατία!:devil:

 

Sent from my Nexus 7 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...