Προς το περιεχόμενο

Harlem Shake Athens


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά παλικάρια , βγάλτε την τάπα από τον κ..λο. Λιακάδα είχε , πήγαν κάναν την πλάκα τους , τέλος. Σε λίγο θα κατακρίνετε και το γέλιο.  Σα κάτι μπάρμπα φίτσουλες στο καφενείο μιλάτε. Ο τσιφότις μια χαρά τα λέει.

 

Και εσυ θα βγάλεις σε λίγο την τάπα από τον κ*λο σου που σε λίγο καιρό θα μας μαμήσουν ολοι οι πολιτικοί έτσι όπως πάμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το Harlem Shake Athens; Κάποιο event που διοργάνωσε κάποιος ραδιοσταθμός; Ο Μικειους τι είναι;

http://lmgtfy.com/?q=harlem+shake+athens

http://lmgtfy.com/?q=mikeius

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα ειδος "χορου" που εγινε γνωστο στο γιουτουμπι και εγινε μοδα σε ολο τον κοσμο, δεν  ξερω γιατι το κατακρινουν τοσο, δεν νιωθω πιο γεματος η οτι προσφερα κατι στην κοινωνια η δεν ξερω και εγω τι αλλο λενε αλλα γνωρισα δυο 19χρονια μουρλια οποτε αντι για ενα απλο σαββατο εγινε πολυ πιο ενδιαφερον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, τουφα σορρυ κι ολας αλλα πιο μπαρμπαδο-ατακα απο το "αντι να πανε σε καμια πορεια" δεν μπορουσε να ειπωθει.

 

Και εγω το εκραξα ως καταντια το γεγονος οτι ενω εχει το κομεντυλαμπ τοσο κοινο το αναλωνει σε ανεμπνευστες παρωχημενες πιπες.

Μετα απο 150 χαρλεμ σεηκ να γινει αλλο ενα. ΦΑΝΤΑΣΙΑ 0. Να εχουνε να διηγουνται στα εγγονια τους το κατορθωμα τους ως καταφαντασιαν χαβαλεδες οι περαστικοι του θησειου.

 

Εντωμεταξυ το χαρλεμσεηκ μου φανηκε απο το πρωτο-πρωτο που ειδα μια διαφορια μαλακιουλα που αν το εκανε πρωτη φορα μια παρεα θα ειχε ας πουμε πλακα αλλα για βαηραλ το βρισκω μια σαχλαμαρα και μιση, σαν τα αστεια του τσακ νορις που παντα μου κανανε σε "Ε, ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΣΤΕΙΟΣ" .

 

Αλλα αλλα απο την αλλη, το σαββατο στο θησειο λυκειοπαιδα ητανε που πηγανε απο περιεργεια/ορεξη για καβλαντισμα.

 

Σαμπως και 'μεις στα 16 μας αναλυαμε στο διάλειμμα τις ατακες των lenny bruce και bill hicks, μη χεσω. 

 

Μαλλον ξεκαρδιζομασταν απο τις φαρσες των πατρινων (και καλα καναμε)

 

Εμπαθεια στον μικειους, υπαρχει το δεχομαι - τα 'χουμε πει αυτα. Εχει παρει και αυτουσιο ξενο υλικο (κατι που οταν το κανουνε πανουσης/χαρυ κλυν και λοιποι αγαπημενοι μας (οχι σας, το τονιζω) το κανουμε μοκο λογω "ιστοριας"). Στην τελικη δεν ηταν ουτε παρουσιαστηκε ποτε ως στανταπ κομηντιαν, ιντερνετικη φιγουρα ειναι και το κανει ας πουμε καλα.

 

Ενταξει αμα νομιζετε οτι κυκλοφορουνε ελληνες λουις σι κεη που τους τρωει η μαρμαγκα επειδη και καλα προμοταρονται Σιλας και λοιποι ειστε γελασμενοι. Σε μια χωρα που στην κριση η τηλεοραση της φερνει φτηνα τουρκικα σηριαλ, ενω στις παχιες αγελαδες αγοραζε βραζιλιανικα, εκανε μεταφορες ισπανικων σιτκομ, και ξεπατικωνε τα σωου της ιταλικης τιβι, δεν χειροτερεψε κατι - απλα δεν αλλαξε κατι.

 

Σας το λεει καποιος που με πεισμα χρονια γυρναει τα εγχωρια στανταπαδικα και οχι μονο σε ματαιη προς το παρον αναζητηση καλων κωμικων επι σκηνης (και αποζημιωνεται δυστυχως μονο εξω, και οχι παντα βεβαια). Θελω να πω οτι δεν φταιει η τιβι ενω και στις σκηνες τις κυκλοφορουν σπουδαιοι ασημοι. 

 

Και παλι κριμα που η εν δυναμει πρωτοπορια που θα εφερνε το κομεντυ λαμπ, πεφτει στην λουμπα να θεωρει χιουμορ τις υπερμετριατζες οπως οι ντουρβες, κατσαρινη κλπ και ξενες πιπες τυπου χαρλεμσεηκ. 

 

Τουλαχιστον, εχουμε την κριση ως δικαιολογια, ακομα 

 

Υ.Γ. ελπιζω να ψιλοβγαζει νοημα οτι γραφω, γυρισα λιγο αργα σπιτι. πης

 

 

Συμφωνω μαζι σου, αν οχι σε ολα στα πιο πολλα.

 

Για την πορεια, θα εγραφα "δεν θα παει να ψηφισει οταν πρεπει" αλλα επειδη ειναι σεναριο στο ιδιο επιπεδο ελοχιμ/νεφελιμ, ειπα να γραψω για πορειες.

 

 

Για τον πανουση και τον χαρυ κλυν δεν ξερω αν αντιγραψανε καποιους, παντως με το standup και την κωμωδια εχω ενα μεγαλο κολλημα αλλα εχω ακουσει και γνωστες παραστασεις απο τα 70s-80s αλλα δεν εχω βρει κατι στις 1-2 παραστασεις του πανουση που εχω ακουσει απο τους δισκους του. Του χαρυ κλυν δεν εχω ακουσει καθολου υλικο.

 

Το κακο ειναι οτι ο Μικεους ποτε δεν ειπε "ειμαι stand up κωμικος" αλλα στην χωρα που ο κανακης και ο λαζοπουλους θεωρουντε κωμικοι, οι στοκοι/κοσμος νομιζουν οτι αυτο που κανουν ειναι ενα και το αυτο. Με οσους φιλους στην ελλαδα εχω πει "παμε να δουμε standup" μου ειπανε οτι "α δεν θελω γιατι ισως αρχιζει να την λεει στον κοσμο απο κατω". Δεν εχουμε καν την νοοτροπια να καταλαβουμε τι σημαινει standup... Φυσικα αν κανεις standup με observational (που με βαση αυτο κλεβει ο μικεους) θα πουνε  "ασε μεγαλε ο μικεους τα εχει πει πρωτος". 

 

Ο σιλας δεν μου αρεσει καθολου, εχω δει 2 video του, και κατι μου θυμιζανε που δεν μπορουσα να θυμηθω τι... Απο την κατσαρινη εχω δει 1 και δεν το βρηκα ασχημο. Ο τιτκοβ κανει μια αξιολογη προσπαθεια για μενα, και το ψαχνει αρκετα, αλλα οπως ειπε δεν κανει κατι μονιμο με comedylab γιατι θελει να γραψει υλικο για τον εαυτο του.

Περνα μια απο το http://www.insomnia.gr/topic/440953-stand-up-comedy-shows/ που τα λεμε πιο καλα, και αν δεν περασεις να σου πω οτι τον αλλο μηνα βλεπω louis ck :D

 

ενα ειδος "χορου" που εγινε γνωστο στο γιουτουμπι και εγινε μοδα σε ολο τον κοσμο, δεν  ξερω γιατι το κατακρινουν τοσο, δεν νιωθω πιο γεματος η οτι προσφερα κατι στην κοινωνια η δεν ξερω και εγω τι αλλο λενε αλλα γνωρισα δυο 19χρονια μουρλια οποτε αντι για ενα απλο σαββατο εγινε πολυ πιο ενδιαφερον

 

Να μια ιδεα να βγαλεις λεφτα. Να φτιαξεις εναν χαλαρο χωρο που θα μπορει να παρει ο κοσμος εναν καφε ή ενα ποτο και να εχει και αλλους/αλλες εκει και αν θες να μπορεις να τους μιλησεις.... Νομιζω στην Ελλαδα δεν εχει τετοια μαγαζια, εχει κανεις κεφαλαιο να κανουμε κατι?

 

Βρήκες άπλες Τουφ ε; 

 

Ο θανατερός συνδυασμός θα ήταν ο mikieus στο 9gag..just saying..;p

 

Οσοι γαμανε με ξενα @@ με ενοχλουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ό,τι κατάλαβα ο Mikeius είναι κάποιος που νομίζει πως λέει αστεία και το Harlem Shake είναι ένας χορός που κάναν κάτι πυροσβέστες στην Αυστραλία και τώρα το μιμούνται όλοι με διάφορα βίντεο! Πω, πω φωτιά έχω πάρει σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε τουφα.ΡΕ ΤΟΥΦΑ!(αυτα που θα γραψω θα ειναι κεφαλαια για να τα κολλησεις καλα στο κεφαλακι σου)

ΞΕΚΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΑ ΤΟ ΜΑΙΚΙΟΥΣ.ΑΠΛΑ ΞΕΚΟΛΑ.ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΑΔΡΟ ΠΟΥΣΤΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΗ ΜΟΥΡΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ  ΦΑΙΕ ΚΑΝΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΣΤΗ ΒΑΡΕΤΗ ΜΑΠΑ.

 

ενας ακυρος ειναι που σε καποια χρονια θα χαθει..τα χαζεύω τα βιντεακια του αλλα thats it.ουτε τον βρίσκω μεγα ελληνα κωμικό ουτε τιποτα.λες για τα πιτσιρικια που πηγαν να τον δουν.εε ολοι κανουν μαλακιες και αλλωστε ηταν τσαμπε.μην ασχολησε ρε..

 

φιλικα ολα αυτα δεν θελω να σε φουντωσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας οπου νιωθει ανετα τουφα,οι περισσοτεροι πηγαν γιατι ηταν σαν δωρεαν "συναυλια" ενα πραμα και οχι για να τους τραβηξει η καμερα η για να γνωρισουν τον μαικιους.

 

Γιατι το κατακρινεις δεν εχω καταλαβει ακομα, επειδη ειναι μοδα? τι σημαινει αυτο ολα μοδα ειναι απο το κινητο που εχεις μεχρι τα παπουτσια που φορας εκτος και αν βγαινεις με αρχαιοελληνικα σανδαλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, νομίζω ότι η μπάλα χάνεται στο σημείο που ψάχνουμε νόημα στο χαρλεμ σεηκ. Προσωπικά δεν γουστάρω την ιδέα, δεν θα πήγαινα ούτε για αστείο.

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν σε αυτή τη ζωή και τα ανούσια και οι αντιγραφείς και οι μαλακίες. Και προφανώς σε μία υπανάπτυκτη χώρα, με τη γνωστή σε όλους νοοτροπία, θα ανθίζουν σε αντίθεση με χώρες που υποστηρίζουν το innovation.

 

Κατατά ας συζητήσουμε ως φωστήρες για το χαρλεμ σεηκ. Νόημα. Deal with it.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλακια βίντεο.

καλά δεν εμπνεύστηκαν απο τα ξένα βίντεο.

Η μάζα μετα πρέπει να κοιτάει την κάμερα και να χορευει σαν χαζη.

Επισης ο αυτος που κανει edit το βιντεο, οταν σκάει το basso στο τραγούδι πρέπει να ρίξει ένα μικρο slow motion.

Επίσης είχανε πήξει από τα ατομα και μερικά δεν χορεύανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε τουφα.ΡΕ ΤΟΥΦΑ!(αυτα που θα γραψω θα ειναι κεφαλαια για να τα κολλησεις καλα στο κεφαλακι σου)

ΞΕΚΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΑ ΤΟ ΜΑΙΚΙΟΥΣ.ΑΠΛΑ ΞΕΚΟΛΑ.ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΑΔΡΟ ΠΟΥΣΤΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΗ ΜΟΥΡΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ  ΦΑΙΕ ΚΑΝΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΣΤΗ ΒΑΡΕΤΗ ΜΑΠΑ.

 

ενας ακυρος ειναι που σε καποια χρονια θα χαθει..τα χαζεύω τα βιντεακια του αλλα thats it.ουτε τον βρίσκω μεγα ελληνα κωμικό ουτε τιποτα.λες για τα πιτσιρικια που πηγαν να τον δουν.εε ολοι κανουν μαλακιες και αλλωστε ηταν τσαμπε.μην ασχολησε ρε..

 

φιλικα ολα αυτα δεν θελω να σε φουντωσω :P

 

 Δεν ασχολουμαι μαζι του, ουτε σημασια του δινω. Την απαντηση που ηθελα να παρω απο αυτον την εχω παρει:

xFdqT0m.jpg

 

Φυσικα, τον κοσμο δεν τον ενδιαφερει να μαθει καποια τρομερα ονοματα στον χωρο, και προτιμαει να δει τα κλεμμενα επειδη βαζει καμια εικονα ο μαλακας. 

 

Ουτε στην σελιδα του μπαινω να του πω ποσο μαλακας ειναι, ουτε views/λεφτα του δινω στο youtube (εκτος απο καμια δεκαρια που ειδα τοτε για να βγαλω το πορισμα μου). Αν το κανανε ολοι, ναι θα χανοταν, αλλα δεν θα χαθει επειδη ο κοσμος θα του δινει pageviews.

 

 

 

Ο καθενας οπου νιωθει ανετα τουφα,οι περισσοτεροι πηγαν γιατι ηταν σαν δωρεαν "συναυλια" ενα πραμα και οχι για να τους τραβηξει η καμερα η για να γνωρισουν τον μαικιους.

 

Γιατι το κατακρινεις δεν εχω καταλαβει ακομα, επειδη ειναι μοδα? τι σημαινει αυτο ολα μοδα ειναι απο το κινητο που εχεις μεχρι τα παπουτσια που φορας εκτος και αν βγαινεις με αρχαιοελληνικα σανδαλια

Συναυλια? Ποιος επαιζε?

Δηλαδη θες να πεις οτι αν ελεγα εγω να παμε θησειο, θα ερχοταν τοσος κοσμος? Η πλειοψηφια του κοσμου για αυτον πηγε.

Δεν κατακρινα το meme, ναι του γαμησανε την μανα μετα το 200ο ΙΔΙΟ video, αλλα πλεον δεν ασχολουμαι. Α: Τα ζωα που πηγανε και Β:κανουν σαν τρελλοι με τον μικεους κατακρινω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ενημερώθηκα και για τα δύο θέματα,mikeus και harlem shake,

 Το κατα πόσο είναι θετικό σημάδι αντίληψης και σώστης χρήσης της κοινωνικοποίησης δεν μπορώ να το πώ.

Θα πω οτι απλά διαφωνώ και για πιο σημαντικά γεγονότα και event με το ζόρι να μαζευτούν τέτοια νούμερα κόσμου,ενώ για κάτι ανούσιο μαζεύτικαν χιλλιάδες.

OK,πάσο δεν είναι και η πρώτη φορά άλλωστε!

 Τόσα χρόνια το καρναβάλι τι κάνει??το ίδιο ακριβώς πράγμα δεν είναι?μια ανούσια πολιτισμικά εκδήλωση,με μουσική και "χορο" που συρρέουν χιλλιάδες κόσμου,

 Όταν παλαιώτερα γύριζαν εκπομπές στυλ μενεγάκη σε εξωτερικούς χώρους κλτ,πόσος κόσμος ήταν μαζεμένος γύρω γύρω?αρκετός στην κάθε περίπτωση.

 Τα fame story κ λοιπά ριάλιτι πόσο κόσμο μαζεύουν?

Άρα θα μπορούσε κάποιος να πεί,ότι πάσχουμε απο έλλειψη πολιτιστικής καλλιέργειας και κακή άισθηση της διασκέδασης,σαν λαός,στο μεγαλύτερο μέρος του.

 

Δεν λέω οτι είναι έτσι τα πράγματα,μια σκέψη κάνω γιατί συνειδητοποιώ οτι δεν είναι και η πρώτη φορά που κάτι ανούσιο ελκύει τον κόσμο.

 Στην τελική είναι θέμα οπτικής και πως εκλαμβάνει ο καθένας τον όρο διασκέδαση,οπότε καλώς πήγαν όσοι πήγαν,καλώς διαφωνούν όσοι διαφωνούν.

 


Για το διοργανωτή τώρα,
δεν έχω ιδέα απο stand up comedy για να κρίνω αν αντιγράφει και σε τί βαθμο,οκ,μου φάνηκαν αστεία κάποια απο αυτά που λέει και άλλα μου φάνηκαν απόλυτα  και ανακριβή,και όταν είσαι απόλυτος έχεις χάσει το επικοινωνιακό παιχνίδι σε ότι και να κάνεις.
 Απο ότι καταλαβαίνω πολλοι τον θεωρόυν μέντορα/μυαλό/ψαγμένο ή ότι άλλο,σε προσωπικό επίπεδο δεν έιδα κάτι τέτοιο,είδα μόνο οτι κράζει τα πάντα και τους πάντες χρησιμοποιώντας δεδομένα απο την καθημερινή μας ζωή και πράγματα που οι περισσότεροι λίγο πολύ γνωρίζουμε,όπως δηλώνει και στην εισαγωγή άλλωστε,και κράζει με στύλ,έχει views,οπότε it works.

Ο συνδιασμός αυτών των δύο θεμάτων εμένα μου δημιούργησε την εξής απορία:

 

Γιατί οργανώνει ένα τέτοιο "χαζό" event,αυτός που κράζει τα πάντα και τους πάντες και ουσιαστικά δηλώνει οτι δεν γουστάρει κανέναν και τίποτα??

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...