Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενο ελικοπτεράκι - bluetooth controlled


Carrion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείς αλλαγή και τα 2 μοτέρ; Δεν είναι παράξενο να χαλάσουν και τα 2 ταυτόχρονα;

 

Μπαταρία δεν  θα αλλάξεις; Γιατί από τα "συμπτώματα" φαίνεται ότι μάλλον δεν φορτίζει η μπαταρία.

 

Ενημέρωσε με σε παρακαλώ αν διορθωθεί το πρόβλημα.

 

Τελικά αντικατέστησα μόνο την μπαταρία και .....ITS ALIVE!!!!

Πανεύκολη διαδικασία απλά θέλει κολλητήρι και καλάϊ.

 

Προσοχή εάν επιλέξεις μεγαλύτερη μπαταρία τύπου...

3.7V 130 210 UP 240mAh RC LiPo Battery AKKU SH V-MAX 6020 Syma S107 S108 S026

 

θα χρειαστεί να "κόψεις" λίγο το canopy γιατί δεν θα σου χωράει να βιδώσει.

 

:-)

... έχουμε και λέμε, μετά από 4-5 πτήσεις θα έλεγα πως στο 107g δεν επανήλθε στην προτέρα κατάσταση. Αντέχει λίγη ώρα παραπάνω αλλά δεν το λες και σαν καινούριο. Οπότε τα μοτεράκια δεν τα αποφεύγουμε.

Εκτός εαν πρέπει να κάνει η μπαταρία μερικούς κύκλους φόρτισης ακόμη για να στρώσει.

Επεξ/σία από stelakos78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για το update.

 

Μήπως η ενισχυμένη μπαταρία είναι και βαρύτερη και γι αυτό δεν είδες την αναμενόμενη βελτίωση;

Είναι όντως λίγο μεγαλύτερη-βαρύτερη αλλά δεν νομίζω να το επηρεάζει τόσο πολύ. Θα αλλάξω και μοτέρια και ενημερώνω. Μάλλον θα τα αλλάξει φίλος που γνωρίζει καλύτερα από κολλητήρια κλπ. Είναι ψιλοδουλειά και δεν ξέρω τελικά εκτός απο την χαρά της απασχόλησης κ δημιουργίας αν αξίζει τελικά.

15.79 euro μεταφορικά δωρεάν!!!

http://www.banggood.com/Wholesale-Genuine-Syma-S107-S107G-3-Channel-Infrared-Remote-Control-Helicopter-With-GYRO-p-36759.html?currency=EUR

:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, μόλις μου ήρθε το v929 αλλά θέλω πολύ πολύ προπόνηση, όποιος μπορεί να δώσει τα φώτα του. Όταν πατάω το throlle φεύγει προς τα πάνω-πισω. Έπαιξα με τα τριμάκια αλλά δεν άλλαξε κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, μόλις μου ήρθε το v929 αλλά θέλω πολύ πολύ προπόνηση, όποιος μπορεί να δώσει τα φώτα του. Όταν πατάω το throlle φεύγει προς τα πάνω-πισω. Έπαιξα με τα τριμάκια αλλά δεν άλλαξε κάτι.

 

Βάλε χαμηλά την ισχύ του, εχει level απο ότι εχω δει για να περιορίζει την επιτρεπτή κλήση.

Αρχικά σήκωσε το ελάχιστα σε εσωτερικό χώρο χωρίς αέρα, ισα να κάνει hovering πάνω απο πάτωμα και trimare το σωστά με τα λεβιεδάκια.

Αν δεν, πάιζει να εχει κάποιο ελάτωμα.

Ή το γυρνάς ή αν είσαι μαστόρι προσπαθείς να το ζυγίσεις σωστά μόνος σου.

Εχεις ξαναπετάξει τέτοιο μαραφέτι (πχ το syma 107) ή είναι το πρώτο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πετάξει το syma 107g, χωρίς πρόβλημα. Έχω την αίσθηση πως κάτι παίζει με την μπαταρία του συγκεκριμένου. Βλέπω πως δεν παίρνει το ίδιο σωστά ο ένας έλικας με αποτέλεσμα να το τραβάνε οι άλλοι 3 πίσω. Το θέμα είναι πως δεν είναι ο ίδιος έλικας κάθε φορά. Παρατήρησα πως όπως το κρατούσα για να δω τι παίζει και πίεσα τα καλωδιάκια της μπαταρίας στρόφαραν όλοι σωστά και έκανα μια πτήση σωστή για 1 λεπτό περίπου, μετά πάλι το ίδιο.

 

Επίσης να πω πως χρησιμοποιώ επαναφορτιζόμενες nimh για το χειριστήριο αλλά 1.2V. Τις ίδιες χρησιμοποιώ κανονικά και στο syma 107g χωρίς πρόβλημα. Θα δοκιμάσω και με αλκαλικές 1.5V αύριο.



Τελικά ήταν μάλλον ελλατωματικό. Φόρτισα την μπαταρία του. Την έβαλα στο ελικόπτερο, γυρνούν οι τρεις και πάλι ο ένας δεν το πάλευε, και άρχισε να μυρίζει καμμένο. Βγήκε καπνός από την πλακέτα και ένα τσιπάκι έχει καεί. Θα στείλω τώρα mail στο banggood να δω τι μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω πως φρόντιζες πάντα να είναι το v929 επίπεδο κατά την σύνδεση της μπαταρίας, ώστε να καλιμπραριστούν οι αισθητήρες... RTFM!

 

Έτσι ακριβώς την είχα πατήσει και εγώ, γιατί από την ανυπομονησία μου να το πετάξω, δεν είχα διαβάσει το manual με αποτέλεσμα να παιδεύομαι χωρίς λόγο. Να είναι καλά ο GeorgeΤ που με ενημέρωσε, γιατί αλλιώς και εγώ πίσω στην Banggood θα το έστελνα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες τα κάνω όλα. Απλά απ' ότι διαβάζω και βλέπω και στη δική μου πλακέτα, κάποιες έχουν κακές κολλήσεις. Στη δική μου περίπτωση φαινόταν από την αρχή πως ο ένας ρότορας κάτι έπαιζε αλλά δε φανταζόμουν πως θα καπνίσει κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχετε παρει το wl v929 κ τις παραλλαγές του χτυπήστε αφοβα τις βελτιωμένες έλικες gws!!! 

 

Μιλαμε για πάρα πολύ μεγαλη βελτίωση στις ιδιότητες πτήσης του! Στη πρώτη δοκιμη σημερα ακομα κ με λιγο αερα δεν ειχα κανένα προβλημα να το πηγαίνω οπου θέλω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους και παλι!!!Εχω 4 ελικοπτερακια οποιος γνωριζει και ειναι απο Αθηνα για επισκευη ας μου κανει ενα πμ!!!!Ευχαριστω.....

xzzr.jpg

 

Ολα εχουν ενα μικρο προβληματακι για περισσοτερα πμ.....

 

kuac.jpg

 

Πηγα στα ειδη μοντελισμου στο κεντρο αλλα δεν αναλαμβανουν......Αν καποιος γνωριζει η θελει ανταλλακτικα η καποιο απο τα κοντρολ μου λεει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τα SYMA που με άφησαν απόλυτα ικανοποιημένο για εσωτερικούς χώρους, ποιο από τα 2 παρακάτω για εξωτερικούς χώρους?

Το WL V911 http://www.ebay.com/itm/WLtoys-WL-V911-4CH-2-4G-Single-Propeller-Mini-RC-Helicopter-w-GYRO-Upgraded-RTF-/251297266172?pt=Radio_Control_Vehicles&hash=item3a827bf9fc

 

ή το 6032 http://www.ebay.com/itm/New-Mini-Cool-2-4GHz-RC-Radio-Control-Single-Blade-Helicopter-With-Gyro-6032-/151014168428?pt=AU_Toys_Hobbies_Radio_Controlled_Vehicles&hash=item232925576c

 

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έφτασε και μένα o γαύρος v929 (σιγά που θα μενα με το υπέρυθρο εσωτερικού χώρου s107)

 

9307727216_12791340d9_z.jpg

 

Σκεφτόμουν και το syma X1 για το οποίο είχα διαβάσει πολυ καλά σχόλια και review, αλλά προτίμησα το πολυδοκιμασμένο 929.

 

Η παραγγελια έγινε απο το banggood στις 2/7.

Την ίδια μέρα έγινε shipped και σήμερα μου το φεραν τα ΕΛΤΑ στην πόρτα μου.

Εκαναν δεν έκαναν 12 εργάσιμες!!! 

Αξιόπιστο το site και γρήγορο για κινεζικο.

 

Το κουτί ήταν απο σκετο φελιζόλ και τυλιγμένο ολόκληρο με μονοτική.

Το φελιζόλ απάνω έγραφε banggood.

 

Τι στο καλό καθε site με την επωνυμία του τα πουλάει, αγοράζοντας φασόν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έφτασε και μένα o γαύρος v929 (σιγά που θα μενα με το υπέρυθρο εσωτερικού χώρου s107)

 

9307727216_12791340d9_z.jpg

 

Σκεφτόμουν και το syma X1 για το οποίο είχα διαβάσει πολυ καλά σχόλια και review, αλλά προτίμησα το πολυδοκιμασμένο 929.

 

Η παραγγελια έγινε απο το banggood στις 2/7.

Την ίδια μέρα έγινε shipped και σήμερα μου το φεραν τα ΕΛΤΑ στην πόρτα μου.

Εκαναν δεν έκαναν 12 εργάσιμες!!! 

Αξιόπιστο το site και γρήγορο για κινεζικο.

 

Το κουτί ήταν απο σκετο φελιζόλ και τυλιγμένο ολόκληρο με μονοτική.

Το φελιζόλ απάνω έγραφε banggood.

 

Τι στο καλό καθε site με την επωνυμία του τα πουλάει, αγοράζοντας φασόν???

 

Αν διαβάσεις κάπου στα specs του κάθε μοντέλου αναφέρουν ότι το αντικείμενο αποστολής θα ξανα-συσκευαστεί σε δική τους συσκευασία για οικονομία όγκου-βάρους και χρημάτων. Αν κάποιος επιθυμεί την original συσκευασία το σημειώνει κατά την αγορά και πληρώνει μια μικρή διαφορά στα χρήματα.

 

Μετά τα SYMA που με άφησαν απόλυτα ικανοποιημένο για εσωτερικούς χώρους, ποιο από τα 2 παρακάτω για εξωτερικούς χώρους?

Το WL V911 http://www.ebay.com/itm/WLtoys-WL-V911-4CH-2-4G-Single-Propeller-Mini-RC-Helicopter-w-GYRO-Upgraded-RTF-/251297266172?pt=Radio_Control_Vehicles&hash=item3a827bf9fc

 

ή το 6032 http://www.ebay.com/itm/New-Mini-Cool-2-4GHz-RC-Radio-Control-Single-Blade-Helicopter-With-Gyro-6032-/151014168428?pt=AU_Toys_Hobbies_Radio_Controlled_Vehicles&hash=item232925576c

 

???

 

Απ'ότι τα βλέπω πρέπει να πετάνε ακριβώς το ίδιο. Φαίνονται ίδια γρανάζια, ίδιο σασί. Βασική διαφορά τους το flybar στο ένα είναι κάτω από τον έλικα και στο άλλο από πάνω.. Είμαι κάτοχος ενός 911. Αφού έρχεσαι από syma φαντάζομαι με 2 έλικες έχε το νου σου πως αυτά τα διαόλια είναι πολύ νευρικά και γρήγορα. Στο λέω για να μην απογοητευτείς. Θέλουν αργές και μικρές κινήσεις στα sticks της Τ/Κ. Επίσης, Από προσωπική εμπειρία παρατήρησα πως το 911, ήταν αδύνατο να το απογειώσω κάθετα όπως το s107. Με λίγο ψάξιμο στο δίκτυο ανακάλυψα πως τα ελικόπτερα μονού στροφείου έχουν πάντα μια μικρή κλίση (αριστερα) όταν κάνουν hovering και κατα την απογείωση πετάνε μπρός-αριστερά για τον λόγω ότι ο έλικας σπρώχνει το ελικόπτερο αριστερά και ο πίσω έλικας το αντίθετο ώστε να εξουδετερώνει την κίνηση του κεντρικού στροφείου. Επηρεάζεται κατά την απογείωση και από το ground effect (επιστροφή ρεύματος  αέρα από το έδαφος, κατά την απογείωση που προέρχεται από το ίδιο το ελικοπεράκι) και έρχεται και δένει το πράγμα. Η λύση... το πέτας κατευθείαν απο το χέρι σου. Αν υπάρχει κάποιος κάτοχος του 911 ας μας πει τις εμπειρίες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yiannis_1 προσοχή με την πλακέτα. Διάβασα και στα reviews πως παρουσιάζει κάποια προβλήματα, αναλόγως την έκδοση.

 

 

Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει το τσιπάκι στην πίσω πλευρά στο κέντρο, στην πλακέτα rev02 2012/07/30 τι γράφει επάνω;

 

a5679892-164-IMG-1001.jpg

Μιλάω γι' αυτό πάνω από την τριάδα όπως είναι στην φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πωπω μανικακι ο χειρισμος. Μου φαινεται πολυ δυσκολο σε σχεση με το τρικαναλο s107.
Πολυ γκαζι και δυσκολα χωραει για μεσα στο σπιτι. Με εκνευριζει που το throttle ειναι μαζι με το στριψιμο. Φοβαμαι μην το σπασω πριν προλαβω να το μαθω.
Το syma που το δοκιμασα λιγο μετα μου φανηκε οτι μπορω να το χειριστω με το να χερι ετσι οπως ειναι αργουλι και μια σταλια.

Sent from my iPhone using Insomnia

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...