Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενο ελικοπτεράκι - bluetooth controlled


Carrion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως δεν σπάει :-)

 

Είναι πάντως πράγματι πολύ δύσκολο να το χειριστείς μέσα στο σπίτι, ειδικά αν έχεις συνηθίσει σε ελικοπτεράκι Syma.

Παρόλα αυτά κατάφερα εχθές να το πετάξω έξω για πρώτη φορά χωρίς αέρα και ήταν super! Θέλει βέβαια αρκετό χώρο, γιατί μπορεί να ανέβει σε μεγάλο ύψος και δεν θές στην προσγείωση να καταλήξει σε καμιά σκεπή ή κανένα δέντρο. Με την καμερίτσα προσαρμοσμένη πάνω του είναι ιδανικό για πανοραμικές λήψεις.

 

Σχετικά με την Banggood, παρήγγειλα από αυτούς νέους έλικες και έκαναν 1 1/5 μήνα να έρθουν. Πάνω από 25 Ευρώ αγορές, σου το στέλνουν με "air parcel" χωρίς επιπλέον κόστος (υπηρεσία αποστολής, ένα κλικ πάνω από την απλή), αλλά τελικά από ότι φάνηκε, καλύτερα να μου ερχόταν με το απλό, λιγότερο καιρό θα έκανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή τους gws έλικες το banggood δεν τους βάζει σε 4άδα τι πρέπει να παραγγείλω.

 

Αυτά είναι ok?

http://www.banggood.com/Wholesale-GWS-EP-5443-Orange-Propeller-CW+CCW-For-V929-V949-Multicopter-Quadcopter-p-64889.html

http://www.banggood.com/Wholesale-GWS-GW-EP5443-White-Propeller-Blade-CW+CCW-For-MQX-V929-V949-Quadcopter-p-68713.html

 

Δοκίμασα και εγω εξω.

Την άπνια που την είδες??

Μου σηκωνόταν (μετά συγχωρέσεως) πολύ γρήγορα με το throttle κάτω απο τη μέση και άρχιζε να φεύγει.

Θέλει πολύ δουλειά για να το πετάξεις με φινέτσα οπως στα βιντεάκια του youtube.

Αμα είναι να το πετάς σαν ufο forward backward χωρίς να το στρίβεις οκ.

Αλλά αν θες να χρησιμοποιείς και το steering είναι μανίκι.

Το πρόβλημα μου είναι να διατηρώ το throttle σταθερό καθώς στρίβω ώστε να παίρνω ωραία και όσο κοφτά θέλω τις στροφούλες.

Προς το παρόν δεν το χω. Η χαμηλώνω και κάνω touch n go χωρίς να το θέλω ή ανοίγω πολύ τις στροφές με αποτέλεσμα να κουτουλάω σε δέντρα κολώνες τοίχους.

Ειδικά με τον περιοριστή κλίσης στο 20% δε στρίβει με την καμία η νταλίκα ούτε πετάει κόντρα στον άνεμο.

Με 40% κάτι έκανα και στο 60% ακόμα καλύτερα, αλλά άρχιζε να μαζεύει χλμ σα διαόλι και το κοψα μετά απο μια καλή στουκίτσα με αρκετά.

Εν καιρό θα δούμε. 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που ήμουν εγώ είχε άπνοια :-)

 

Αν έχει αεράκι θέλει να έχεις κάνει καλή προπόνηση για να κουμαντάρεις, αλλιώς η κατάσταση είναι όπως την περιέγραψες. Πράγματι στο 20% δεν κάνει τίποτα, ενώ από το 60% και πάνω, όπου φύγει φύγει! Σίγουρα θέλει να έχεις αρκετό ελεύθερο χόρο για να το μάθεις.

 

Η φάση είναι πως κάποια στιγμή το έβαλα στο 100% και πρόσεξα πως κάνοντας μπροστά ή στο πλάι με το δεξί χειριστήριο έκανε flip. Πολύ καλή φάση!!!  Στο 929 το ίδιο πράγμα πρέπει να το κάνει το πάνω δεξί κουμπί, στο 949 που έχω εγώ όμως, το πλήκτρο εκείνο είναι για να ανάβουν και να σβήνουν τα led.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η φάση είναι πως κάποια στιγμή το έβαλα στο 100% και πρόσεξα πως κάνοντας μπροστά ή στο πλάι με το δεξί χειριστήριο έκανε flip. Πολύ καλή φάση!!!  Στο 929 το ίδιο πράγμα πρέπει να το κάνει το πάνω δεξί κουμπί, στο 949 που έχω εγώ όμως, το πλήκτρο εκείνο είναι για να ανάβουν και να σβήνουν τα led.

 

Και στο v929, τουλάχιστον στα  πιο πρόσφατα, το ίδιο είναι.

Flip με την ρύθμιση στο 100% και τέρμα τον δεξί μοχλό.

Προς όποια κατεύθυνση θες.

 

Αυτές τις μέρες που δεν εχει αέρα το έχω λιώσει.

Αν και το πετάω ακόμα σχετικά χαμηλά γιατί ο χώρος που εχω βρεί είναι ανάμεσα σε πεύκα και σπίτια και δεν θέλω να μου μείνει κρεμασμένο σε κεραμίδια ή στην κορυφή κάποιου πεύκου...

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, άλλαξα την πλακέτα στο v929 γιατί η άλλη είχε καεί. Η πλακέτα η καινούργια είναι το ίδιο revision αλλά το χειριστήριο δε φαίνεται να δίνει σήμα. Η ένδειξη της κεραίας είναι full αλλά το ελικοπτεράκι δεν ανταποκρίνεται σε κάποια εντολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει μια πατεντα που πρεπει να κανεις πρώτα για να το μαθει, κατι του στυλ οταν το ανοίγεις το τηλεκοντρολ κρατάς η ενα η κ τους δυο μοχλούς προς τα κάτω!
 
Δοκιμασε μερικες τετοιες πατεντες κ πιστεύω θα τα καταφέρεις!
 
το βρηκα πως γινεται:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ GeorgeT. πλέον πετάει. Δεν έχει και το πρόβλημα που είχε η προηγούμενη πλακέτα με τους έλικες. Τώρα το μόνο που μένει είναι να μάθω να το πετάω. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αντικατέστησα μόνο την μπαταρία και .....ITS ALIVE!!!!

Πανεύκολη διαδικασία απλά θέλει κολλητήρι και καλάϊ.

 

Προσοχή εάν επιλέξεις μεγαλύτερη μπαταρία τύπου...

3.7V 130 210 UP 240mAh RC LiPo Battery AKKU SH V-MAX 6020 Syma S107 S108 S026

 

θα χρειαστεί να "κόψεις" λίγο το canopy γιατί δεν θα σου χωράει να βιδώσει.

 

:-)

... έχουμε και λέμε, μετά από 4-5 πτήσεις θα έλεγα πως στο 107g δεν επανήλθε στην προτέρα κατάσταση. Αντέχει λίγη ώρα παραπάνω αλλά δεν το λες και σαν καινούριο. Οπότε τα μοτεράκια δεν τα αποφεύγουμε.

Εκτός εαν πρέπει να κάνει η μπαταρία μερικούς κύκλους φόρτισης ακόμη για να στρώσει.

 

Σορρυ παιδες που γυρνάω το θέμα πίσω αλλά χρωστάω update!

 

Τελικά το syma άλλαξε μπαταρία από ενισχυμένη σε απλή σαν την μαμίσια και ζωντάνεψε κανονικά όμως. Σαν την 1η μέρα.

Οπότε μπορεί να μην χρειαζότανε καν να αλλάξω τα μοτεράκια και να ήταν θέμα μπαταρίας. Έκανα την  βλακεία να δοκιμάσω μεγαλύτερη μπαταρία και δεν μου βγήκε σε καλό.  Το κακό είναι πως συνήθισαν τα δάχτυλα στο v911 και το καημένο το συμακι μου μοιάζει σαν παππούς με αρθριτικά!  :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια βοήθεια γιατί θα τρελαθώ. Ήρθε η δεύτερη πλακέτα για το v929. Όλα μια χαρά την βάζω, βάζω και την μπαταρία κομπλέ, στρώνω και το χειριστήριο το πετάω για 5 λεπτά όλα κομπλέ. Το προσγειώνω ομαλά, δίνω πάλι λίγο γκάζι και βλέπω πως γυρνάει πάλι πιο αργά η μία έλικα και ξαφνικά πάλι καπνός και καμένο mosfet. Σε 5 λεπτά πτήσης. 

 

Τι γίνεται με αυτές τις πλακέτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλο το θέμα μια που έχω και εγώ 2 απλά ελικοπτεράκια αλλά το 2ο ενώ ανάβει κανονικά δεν το κουνάει ρούπι .. Ετσι σκέφτομαι για κάτι λιγο πιο καλό - αξιόπιστο . Τι έχετε να προτείνεται για κάτι το οποίο θα έχει ακρίβεια στο χειρισμό , ώστε να μπορώ μέσα στο σπίτι να το έχω και ίσως και σε καμιά μικρή αυλή που υπάρχει . Απλό ελικόπτερο της Syma που έχει αναφερθεί και το οποίο έχει και slow/fast ή  κανένα   quadcopter  που να μπορεί να πάρει και κάμερα αργότερα .... Βασικά θέλω να έχει ακρίβεια στο χειρισμό και όχι να κάνει ότι θέλει αυτό ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ελικοπτεράκι Syma το πετάς άνετα μέσα στο σπίτι. Για την ακρίβεια το πετάς σχεδόν αποκλειστικά εκεί. Ενα quadcopter (ακόμη και ένα μικρό όπως το v929) νιώθει πολύ άβολα μέσα στο σπίτι. Είναι πολύ πιο δυνατό και με πολύ μεγαλύτερη εμβέλεια.

 

Προσωπικά έχω χαρεί πολύ περισσότερο το ελικοπτεράκι μου που το πετούσα για την πλάκα μέσα στο σπίτι, από το quadcopter το οποίο θέλει να είσαι έξω για να το πετάξεις και θέλει και περισσότερες ικανότητες. Όταν βέβαια το βλέπεις να ανεβαίνει 30-40 μέτρα πάνω είναι άλλη φάση :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω 2 ελικοπτεράκια και ελπίζω με μια νεα μπαταρία να στρώσει , σκέφτομαι για κάποιο quadcopter .... Απλά ψάχνομαι για μικρό - με κάμερα - ή χωρίς κτλ ... Θέλει λιγο ψάξιμο ...  :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μικρα υπαρχει το v939 που ειναι μικρογραφια του v929. Αλλιως υπαρχει ενα αλλο που λεγεται hubsan x8 και ενας κλωνος του απο αλλη μια εταιρεια. Με κατευθειαν καμερα πανω του ερχεται το v959 και καποια της walkera τα οποια κανουν και fpv πτησεις μεσω iphone ipad αλλα ειναι αρκετα πιο ακριβα απο τα κλασσικα v929 και syma x1. Τωρα προσφατα ειδα οτι η banggood εχει φερει και ενα καινουργιο v969 νομιζω που εχει προστατευτικο σωμα για τους ελικες στο στυλ του parrot ar-drone για ipad-iphone που ειναι ενα απο τα καλυτερα και γνωστοτερα quad και εχει πολυ μεγαλη mod comunity απο πισω.

Κανει γυρω στο 300αρι...

 

Απο οτι καταλαβες εχω λιωσει λιγακι.

Με εχει καταστρεψει αυτο το φορουμ, οτι βλεπω μου αρεσει και αρχιζω να ασχολουμε.

34 χρονων ανθρωπος αρχισα να παιζω τηλεκατευθυνομενα. :) :) :ρ :ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα λίγα που πρόλαβα να ψάξω μου άρεσε το wl toys V 222 upgraded με κάμερα , 6 axis gyro  και καλή τιμή 53 ευρώ . Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο θα χωράει μέσα στο σπίτι  ... Σε μέγεθος δεν είναι και τίποτα τρομερό  19 χ 19 χ 9.4 cm απλά ίσως για μέσα κάτι μικρότερο θα ήταν προτιμότερο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...