Προς το περιεχόμενο

IP camera εξωτερικη/εσωτερικη - Groupon - 69€/85€


kosvam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η official ειναι η foscam,ο επισημος κλωνος(δηλ με υποστηριξη) ειναι η tenvis και μετα ολες οι αλλες dericam,CyberNova,.

http://www.insomnia.gr/topic/477245-κάμερες-ασφαλείας/#entry52196366

δεν γινεται να στελνεις δεδομενα ολο το 24ωρο σε ftp για τον απλουστατο λογο οτι καθε μερικα δευτερολεπτα ειναι και 1 mb....Συμπιεση της προκοπης εχουν οι hd καμερες...

αν το φτιαξεις ετσι ωστε να στελνει ftp οποτε δει κινηση οκ.

οποιος θελει κλειστο κυκλωμα νομιζω οι τιμες για κινεζιες στην ελλαδα ειναι 200-300ε και με ipserver...

 

@καρασαρδελης μου χει κανει εντυπωση που υπαρχει καποιος και απανταει σε ολους τους noobs μεσα στο φορουμ.μην δινεις σημασια στα ποστ.οι περισσοτεροι δεν ξερουν να ανοιγουν ports στο ρουτερ...

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μιλάς για την  Tenvis JPT3815W φαίνεται πολύ δυνατή ... την έχει κανείς ?

Επ, τωρα το είδα το θέμα...

 

Λοιπόν παιδιά εχώ την συγκεκριμένη καμερούλα, η οποία είναι άψογη για τα λεφτά της, προσφέρει πολλά

κολπάκια που τα εχω δοκιμάσει και παίζουν μια χαρα όπως alarm, scheduled alarm, admin/guest access,

DDNS client, PC monitor software και αρκετά άλλα οπότε αν έχετε απορίες πείτε μου.

 

Επειδή ήμουν ενθουσιασμένος όταν την πρωτο-πήρα, κάθισα και μετέφρασα όλο το web interface στα Ελληνικά,

τους το έστειλα και θα το βάλουν σε μελλοντική αναβάθμιση (έχω το .bin αρχείο όποιος θέλει).

 

Την είχα αγοράσει απο ebay, αλλά μετά απο λίγο καιρό πήρα και άλλες 2 για φίλο απο το Amazon για να βάλει

στο καταστημά του και δουλεύουν απροβλημάτιστα 24/7 μέχρι τώρα.

 

Εντάξει η foscam είναι η μάρκα που όλοι αντιγράφουν, αλλά η Tenvis πιστεύω οτι έχει αρκετά καλή ποιότητα

και δυνατότητες για τα λεφτά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ, τωρα το είδα το θέμα...

 

Λοιπόν παιδιά εχώ την συγκεκριμένη καμερούλα, η οποία είναι άψογη για τα λεφτά της, προσφέρει πολλά

κολπάκια που τα εχω δοκιμάσει και παίζουν μια χαρα όπως alarm, scheduled alarm, admin/guest access,

DDNS client, PC monitor software και αρκετά άλλα οπότε αν έχετε απορίες πείτε μου.

 

Επειδή ήμουν ενθουσιασμένος όταν την πρωτο-πήρα, κάθισα και μετέφρασα όλο το web interface στα Ελληνικά,

τους το έστειλα και θα το βάλουν σε μελλοντική αναβάθμιση (έχω το .bin αρχείο όποιος θέλει).

 

Την είχα αγοράσει απο ebay, αλλά μετά απο λίγο καιρό πήρα και άλλες 2 για φίλο απο το Amazon για να βάλει

στο καταστημά του και δουλεύουν απροβλημάτιστα 24/7 μέχρι τώρα.

 

Εντάξει η foscam είναι η μάρκα που όλοι αντιγράφουν, αλλά η Tenvis πιστεύω οτι έχει αρκετά καλή ποιότητα

και δυνατότητες για τα λεφτά της.

 

Κάνει για εξωτερικό χώρο φίλε? στο σκοτάδι από ποιότητα εικόνας πως τα πάει? Γινεται να καταγράφει κάπου το video που τραβάει ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει για εξωτερικό χώρο φίλε? στο σκοτάδι από ποιότητα εικόνας πως τα πάει? Γινεται να καταγράφει κάπου το video που τραβάει ή όχι?

Για εξωτερικο χώρο δεν κάνει γιατί δεν ειναι αδιάβροχη, αν ειναι προστατευμένη απο βροχή/υγρασία και έχει στερεωθεί καλά δεν θα έχει πρόβλημα.

Στο σκοτάδι τραβάει αρκετά καλά, εχει το γνωστό πράσινο χρώμα που έχουν οι περισσότερες κάμερες με IR LED για την νύχτα. Πάντω μπορείς άνετα να διακρίνεις χαρακτηριστικά ;-)

Το video που τραβάει δεν μπορεί να το ανεβάσει απο μόνη της κάπου, χρειάζεται να τρέχει εφαρμογή στο PC για να μπορεί να κάνει καταγραφή (έρχεται με την κάμερα). Αλλιώς αν υπάρχει κάποιος οικιακός server NAS μπορεί να συνδεθεί πάνω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η official ειναι η foscam,ο επισημος κλωνος(δηλ με υποστηριξη) ειναι η tenvis και μετα ολες οι αλλες dericam,CyberNova,.

http://www.insomnia.gr/topic/477245-κάμερες-ασφαλείας/#entry52196366

δεν γινεται να στελνεις δεδομενα ολο το 24ωρο σε ftp για τον απλουστατο λογο οτι καθε μερικα δευτερολεπτα ειναι και 1 mb....Συμπιεση της προκοπης εχουν οι hd καμερες...

αν το φτιαξεις ετσι ωστε να στελνει ftp οποτε δει κινηση οκ.

οποιος θελει κλειστο κυκλωμα νομιζω οι τιμες για κινεζιες στην ελλαδα ειναι 200-300ε και με ipserver...

 

@καρασαρδελης μου χει κανει εντυπωση που υπαρχει καποιος και απανταει σε ολους τους noobs μεσα στο φορουμ.μην δινεις σημασια στα ποστ.οι περισσοτεροι δεν ξερουν να ανοιγουν ports στο ρουτερ...

 

Όλοι κάποτε ήτανε / είμασταν άσχετοι... μάθαμε όμως κάνοντας ερωτήσεις (και διαβάζωντας)... ;)

 

Βλέπω έχετε κολλήσει όλοι με την Tenvis IpRobot 3 η οποία ομολογουμένως δείχνει καλύτερα ως εικόνα λόγω του High Definition, αλλά αν ψάξετε λίγο σε reviews θα δείτε ότι έχουν αναφερθεί διάφορα προβλήματα. Αντίστοιχα προβλήματα έχουν αναφερθεί για τα μοντέλα HD της Foscam (η οποία απέσυρε ένα από την αγορά και πρόσφατα έβγαλε νέο) καθώς και όλων των κλώνων. Οι φθηνές HD κάμερες δεν έχουν ακόμα ωριμάσει και ο κόσμος έχει πολλά παράπονα. Αν την θέλετε για σοβαρή δουλειά και δεν έχετε παράλογες απαιτήσει σε εικόνα, θα σας πρότεινα κάμερα συμβατικής ανάλυσης. Αν μπορείτε να καθυστερήσετε την αγορά της, πιστεύω σύντομα θα βγούν καλύτερα μοντέλα HD και μάλιστα με φακούς 2Mp (ήδη μερικά έχουν αρχίσει να μεφανίζονται). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να το εξηγησεις λιγο...

δηλ.να αναβει οταν ενεργοποιεις τον συναγερμο?

το ανάποδο, να ενεργοποιεί το συναγερμό ή σειρήνα ή κάτι ....

αν δεις έχει IO relay στο πίσω μέρος ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνεχισω να βγαινω off topic αν μου επιτρέπετε. Επειδή ταυτόχρονα ψάχνω και έναν απλό συναγερμό για να βάλω στο μαγαζί, μπορείτε να μου προτεινετε κάποιον;

Link.png Site: http://www.ideashop.gr/eshop/detail/sinagermoi/sinagermoi-gsm/8361-asirmatos-sinagermos-gsm-hx-gsm02w.html?sef=hccp">Αυτός εδώ κάνει; έχετε να προτείνετε κάποιον που να μπορεί να συνδεθεί η καμερούλα με αυτά τα λεφτά ή λιγότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση ισως χαζη.......υπαρχει καμερα εξωτερικου χωρου(δεν θα βρεχεται) που να ειναι ασυρματη αλλα να μην χρειαζεται τροφοδοσια(καλωδια κλπ.) και να βλεπω απο μονιτορ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση ισως χαζη.......υπαρχει καμερα εξωτερικου χωρου(δεν θα βρεχεται) που να ειναι ασυρματη αλλα να μην χρειαζεται τροφοδοσια(καλωδια κλπ.) και να βλεπω απο μονιτορ?

απλα οχι.......δεν ειναι δυνατον να συμβαίνει κατι τετοιο.....απλα πας σε αυτονομη καμερα με ηλιακη ενεργια που γραφει σe sd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...