Προς το περιεχόμενο

Οι Mark Zuckerberg, Bill Gates, Jack Dorsey παρακινούν τους νέους στον προγραμματισμό


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλαράκι η μαγκιά είναι να κανεις κάτι δικό σου και να μην δουλεύεις για κανέναν.....Μα η σκέψη σας πάει εκεί ως δούλοι.

Φιλαράκι το να κάνει ο καθένας κάτι δικό του - με λίγα λόγια να είμαστε όλοι αφεντικά είναι πρακτικά αδύνατον, γιατί μετά καμία επιχείρηση δεν θα είχε υπαλλήλους. Μάθε να σκέφτεσαι και μετά κάνε κριτική.

 

Κατα τ'άλλα ακόμα και στο Silicon Valley μόλις 1/10 επιχειρήσεις επιτυγχάνουν και μόλις 1/100 γίνονται επιπέδου FB, Twitter κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν είναι χόμπυ του όντως να είναι στην ορχήστρα της Τζούλιας και να γράφει τραγούδια στον Κιάμο πολύ καλά κάνει. Αν όμως ξεκίνησε κιθάρα απο την αγάπη του για τη Ροκ/Μέταλ και ονειρευόταν να παίξει κάποτε σε ένα μεταλ συγκρότημα...αλλά τελικά έγινε παίζει στα μπουζούκια κάτι πάει λάθος. Σε αυτή τη περίπτωση εγώ θα προτιμούσα να παίζω μπροστά απο το PC μου για τη κ@βλ@ μου και να τρέχω για τα 560 σε κάτι άλλο

 

Δεκτο και καλα κανεις, δε θα σε κρινει κανενας. Αλλα επαγγελματικα θα δυσκολευτεις υπερβολικα να προκοψεις. Και ισως τα παραδειγμα της μουσικης να ειναι απο τα ακραια, διοτι υπαρχει τεραστια διαφορα στο δημιουργω μουσικη, και βαζω πεντε νοτες στη σειρα απλα για να βγαλω κανα φραγκο, πραγμα που πολλοι το απεχθανονται και καλα κανουν οποτε παραμενουν στο να εχουν τη μουσικη ως ερασιτεχνικη τους ασχολια.

Αλλα αν παμε σε ολα τα αλλα επαγγελματα, θα δουμε οτι ας πουμε σου αρεσει να επισκευαζεις αυτοκινητα, γινεσαι πολυ καλος, κανεις μετατροπες, ανεβαζεις αλογα, αλλα ξυπνας σαν το μαλακα 6 η ωρα το πρωι, διασχιζεις ολη την αθηνα, φτανεις μετα απο 1 ωρα στη δουλεια σου ως πωλητης σε βιβλιοπωλειο ας πουμε με το βασικο μισθο, και στο τελος γυρνας σπιτι και καθεσαι ολη την υπολοιπη μερα να πειραζεις το αμαξι σου και αντε και κανα δυο φιλων σου. Βαλε το ιδιο με καποιον που του αρεσει να παιζει με την ξυλουργικη, η με το μαγειρεμα, η οτι αλλο χομπυ (που να μπορει να γινει επαγγελμα) εχει ο καθενας.

 

Σιγουρα το να μην υπαρχει δουλεια σε αυτο που σου αρεσει, θα σε αναγκασει να κανεις αλλα πραγματα, αλλα το να εχεις την ευχερεια να πληρωνεσαι για αυτο που γουσταρεις, αλλα να διαλεγεις να τυλιγεις σουβλακια πχ, ωστε το χομπυ σου να το κανεις στο σπιτι, ειναι καπως μαζοχιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτο και καλα κανεις, δε θα σε κρινει κανενας. Αλλα επαγγελματικα θα δυσκολευτεις υπερβολικα να προκοψεις. Και ισως τα παραδειγμα της μουσικης να ειναι απο τα ακραια, διοτι υπαρχει τεραστια διαφορα στο δημιουργω μουσικη, και βαζω πεντε νοτες στη σειρα απλα για να βγαλω κανα φραγκο, πραγμα που πολλοι το απεχθανονται και καλα κανουν οποτε παραμενουν στο να εχουν τη μουσικη ως ερασιτεχνικη τους ασχολια.

Αλλα αν παμε σε ολα τα αλλα επαγγελματα, θα δουμε οτι ας πουμε σου αρεσει να επισκευαζεις αυτοκινητα, γινεσαι πολυ καλος, κανεις μετατροπες, ανεβαζεις αλογα, αλλα ξυπνας σαν το μαλακα 6 η ωρα το πρωι, διασχιζεις ολη την αθηνα, φτανεις μετα απο 1 ωρα στη δουλεια σου ως πωλητης σε βιβλιοπωλειο ας πουμε με το βασικο μισθο, και στο τελος γυρνας σπιτι και καθεσαι ολη την υπολοιπη μερα να πειραζεις το αμαξι σου και αντε και κανα δυο φιλων σου. Βαλε το ιδιο με καποιον που του αρεσει να παιζει με την ξυλουργικη, η με το μαγειρεμα, η οτι αλλο χομπυ (που να μπορει να γινει επαγγελμα) εχει ο καθενας.

 

Σιγουρα το να μην υπαρχει δουλεια σε αυτο που σου αρεσει, θα σε αναγκασει να κανεις αλλα πραγματα, αλλα το να εχεις την ευχερεια να πληρωνεσαι για αυτο που γουσταρεις, αλλα να διαλεγεις να τυλιγεις σουβλακια πχ, ωστε το χομπυ σου να το κανεις στο σπιτι, ειναι καπως μαζοχιστικο.

 

Θέλω να πω απλά ότι πολλές φορές το να μετατρέψουμε το χόμπυ μας σε δουλειά ίσως να μην είναι αυτό που περιμένουμε τελικά. 

 

Εμένα μου αρέσει π.χ. να μαγειρεύω ως χόμπυ...για τους φίλους μου. Μάλλον αν πήγαινα να μαγειρέψω σε εστιατόριο και να περίμενα να ζήσω απο αυτό γρήγορα θα άλλαζα γνώμη.

 

Το χόμπυ γενικότερα εμπεριέχει το στοιχείο της χαλάρωσης και της διασκέδασης. Όταν του βάλεις μέσα αγχωτικά deadlines και άλλα επαγγελματικά θέματα αλλάζει το πράγμα.

 

Σύμφωνοι αν πληρώνεσαι και κάνεις αυτό που γουστάρεις είναι τέλεια. Αλλά αν νόμιζες ότι θα το γουστάρεις επειδή ήταν χόμπυ σου αλλά τελικά δεν το γουστάρεις επειδή ακριβώς έχει και τα αρνητικά στοιχεία του "επαγγέλματος" τι γίνεται;

 

Αλλά και στον προγραμματισμό. Μπορεί να το γουστάρεις γενικότερα, αλλά είναι διαφορετικό να φτιάχνεις βαρετές λογιστικές εφαρμογές και διαφορετικό να φτιάχνεις κάτι καινοτόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sexbox

 

Φίλε, έχεις σοβαρό πρόβλημα μεθοδολογίας.

 

Αυτό που γράφεις έχει μία δόση μαζοχισμού και σαδισμού. Και αν το κάνεις ήδη αυτό, δεν θα αντέξεις πάνω από 2-3 χρόνια στον χώρο.

 

Οπότε ή αλλάζεις μεθόδους που κάνεις την δουλειά, είτε αλλάζεις επάγγελμα.

 

Εγώ προσωπικά δεν θα σε προσλάμβανα σε δική μου εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χώρο είμαι 12 χρόνια τώρα. Δεν με νοιάζει αν η μεθοδολογία είναι λανθασμένη, εγώ έτσι την διδάχτηκα στο εξωτερικό και δεν με νοιάζει αν με έπαιρνες στην δουλειά. Δεν ζήτησα την συμπάθεια κανενός. Ούτως η άλλος είμαι semi-retired και είμαι κατευχαριστημένος με την ζωή που κάνω τώρα και δεν έχω αφεντικά πάνω από το κεφάλι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστές όλες οι απόψεις και τα προσωπικά βιώματα του καθενός αλλά είναι πραγματικά απαράδεκτο να βγάζουμε τόση μιζέρια σε site τεχνολογικό, όντας υποτίθεται άνθρωποι της αγοράς και δεν αναφέρομαι μόνο σε προγραμματιστές.

 

Ποιος Zuckerberg και ποιος Gates, ποιος Jobs, έλα μωρέ ο σουβλατζής της γειτονιάς βγάζει 4k και δε χρειάζεται να έχει καμία ενημέρωση σχετικά με τεχνολογικά ή όχι νέα. Τι  C# και .NET και Java και C++, αυτά αλλάζουν συνέχεια και πρέπει να ενημερώνεσαι, καλύτερα βάζε σφραγίδες και μετά σπίτι για φαγητό.

 

Facebook, youtube, on line games και Mmos, sites για να τσακωνόμαστε όλη μέρα μέσω υπολογιστή, κινητού, tablet αλλά κατά τα άλλα ο προγραμματιστής είναι ο μαύρος που κάθεται και δουλεύει στη γαλέρα πάνω από ένα PC και όχι ο τύπος που τρώει τη ζωή του στο World of Warcraft και στο facebook.

 

Ο προγραμματισμός είναι δημιουργία και σήμερα είναι και ανάγκη. Αν σαν χώρα έχουμε έλλειψη από κάτι περισσότερο από όλα τα άλλα αυτό είναι η δημιουργικότητα, η προσπάθεια να φτιάξουμε και όχι να αγοράσουμε, να πουλήσουμε ή να καταναλώσουμε και μετά να πάμε στου Βέρτη να κάνουμε τα κέρδη λουλούδια.

 

Σου λέει ο άλλος με την ανεργία που υπάρχει και ψάχνουν άνθρωποι να βρουν κάτι να κάνουν, έχουμε ανάγκη για 1 μύριο θέσεις εργασίας, έστω στις ΗΠΑ τις οποίες αφορά το διαφημιστικό και λέμε όχι δεν το θέλουμε γιατί ψάχνετε για δούλους και με τι επιχείρημα έτσι; Επειδή ένας ελληναράς σε μία εταιρία μας έσκισε τη δεκαετία του 90 που οι ανάγκες για προγραμματιστές ήταν ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ σε σχέση με το τι συμβαίνει σήμερα με την τεράστια αύξηση των συσκευών στις οποίες μπορούμε να παίξουμε πλέον, των εφαρμογών αλλά και των online καταστημάτων τα οποία σου δίνουν τη δυνατότητα να φτιάξεις κάτι δικό σου ή να βελτιώσεις κάτι.

 

Δικαίωμά σας να σταματάτε την καριέρα σας και αν θέλετε να το παίζετε ζωγράφοι αλλά όχι και να αποθαρρύνετε με απόψεις επικίνδυνες νέα παιδιά να θέλουν να αποκτήσουν γνώσεις, να προσπαθήσουν να δημιουργήσουν, να μπουν στην αγορά με όνειρα και με στόχους. Ο ένας καταστράφηκε, ο άλλος έπαθε τικ στα μάτια του τρίτου του κάηκε το dvd και πάει λέγοντας, κλασσική υπερβολή που την ατυχή εξαίρεση την κάνει κανόνα. Σεβαστά ΟΛΑ τα βιώματα του καθενός, άλλο όμως το ένα και άλλο το άλλο.

 

Δεν υπάρχει επιτυχία χωρίς σκληρή δουλειά για ώρες και η σκληρή δουλειά από μόνη της δεν αποτελεί εγγύηση αλλά μία απαραίτητη προυπόθεση για να πετύχεις τους στόχους που έχεις βάλει. Δεν υπάρχει θέση εργασίας που να μη χρειάζεται ενημέρωση συνεχή για τις εξελίξεις ειδικά στον τεχνολογικό τομέα και η συνεχής ενημέρωση για τις εξελίξεις αποτελεί και αυτή προυπόθεση για να είναι κάποιος καλός επαγγελματίας.

 

Οι λαοί που είναι οδηγούν τις εξελίξεις είναι ΠΟΛΥ μπροστά στα θέματα τεχνολογίας και καλό θα ήταν να έχουμε αυτούς για παράδειγμα για το που θέλουμε να πάμε και όχι τον κλασσικό παράδειγμα του τύπου που βγάζει 1200 + ευρώ βάζοντας σφραγίδες επειδή έτσι μας  έμαθαν ότι βγάζεις εύκολα χρήμα. Ειδικά σήμερα θα έπρεπε από μόνοι μας να φροντίσουμε να ανεβάσουμε τις βασικές ατομικές μας  γνώσεις προσθέτοντας και κάποιο σοβαρό μάθημα πληροφορικής στα σχολεία, στα φυτώριά μας δηλαδή και ο λόγος πιστεύω είναι προφανής.Σε τελική ανάλυση δεν είναι όλα θέμα μόνο χρημάτων.

 

Καλό είναι να ενθαρρύνουμε τον κόσμο να ασχοληθεί με κάθε τι δημιουργικό και να αποκτήσει γνώσεις και όχι να προσπαθούμε να περιγράψουμε με μαύρα χρώματα. Εγγύηση στη ζωή δεν υπάρχει για τίποτα, δεν υπάρχει κάτι που αποδεδειγμένα θα πετύχει με τη λιγότερη δυνατή προσπάθεια. Υπάρχουν όμως ευκαιρίες και ειδικά στην πληροφορική σήμερα είναι μεγάλες.. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χώρο είμαι 12 χρόνια τώρα. Δεν με νοιάζει αν η μεθοδολογία είναι λανθασμένη, εγώ έτσι την διδάχτηκα στο εξωτερικό και δεν με νοιάζει αν με έπαιρνες στην δουλειά. Δεν ζήτησα την συμπάθεια κανενός. Ούτως η άλλος είμαι semi-retired και είμαι κατευχαριστημένος με την ζωή που κάνω τώρα και δεν έχω αφεντικά πάνω από το κεφάλι μου.

 

Εχεις τη δική μου συμπάθεια, αν τη θέλεις. Η μεθοδολογία σου δείχνει αφοσίωση, φιλότιμο, ζήλο και πολλές ώρες δουλειάς. Δεν ξέρω πως ακριβώς μπορεί να βγαίνει δουλειά χαλλλλλαρά, ίσως με δημόσιες σχέσεις, γκλαμουράτα κουστούμια και ποτάκια με τον υπεύθυνο του project.. ξερώ γω; 

 

Επίσης δεν ξέρω που δουλεύουν οι άλλοι αλλά στην Ελλάδα δεν είναι ολα τα αφεντικά σπουδαγμένα και δεν υπάρχει ιεραρχία με σοβαρότητα -ή έστω σοβαροφάνεια-. Μόνο σ'αυτές τις δουλειές που βρέθηκα εγώ ήταν αφεντικά τσομπάνηδες με παιδιά κάγκουρες και γυναίκες κότες; Οι οποίοι, εκτός του ότι δεν πλήρωναν, δεν μπορούσαν να τηρήσουν χρονοδιαγράμματα και έκαναν κουμάντο ασύγχρονα όλοι μαζί και μου έκαναν double penetration στον αποτέτοιο μου; Οσφυοκαμψία 12 ώρες + 4 στο σπίτι για 600ε και να σε λένε και "μη μεθοδικό", πάει πολυ.. :\

 

Κι εγώ αν ήμουν στη google με τις συνθήκες εργασίας που βλέπω, θα δούλευα ακόμα το πληκτρολόγιο κι ας μη με πλήρωναν, φτάνει να έμενα σε καμιά αποθήκη εκεί μέσα. Αλλα σ'αυτή τη χώρα, δεν μετάνιωσα καθόλου που παράτησα νωρίς τη δουλειά αυτή.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα λίγα που ξέρω και βλέπω, προτείνω ένας προγραμματιστής στην Ελλάδα να μην παρατήσει τον προγραμματισμό, αλλά την Ελλάδα.

 

Όπου φύγει φύγει, διότι μέλλον σε αυτή τη "χώρα" δυστυχώς δεν υπάρχει για κανέναν!

 

Τουλάχιστον ο προγραμματιστής θα μπορεί να τα βγάλει πέρα λίγο πιο εύκολα στο εξωτερικό επειδή έχει ειδικότητα με ζήτηση.

 

Τώρα πάντως που μαθαίνω προγραμματισμό μόνος μου, πραγματικά εύχομαι να είχα μάθει προγραμματισμό στο σχολείο.

Πραγματικό προγραμματισμό, και όχι την Turbo Pascal από "καθηγητή" που ξέρει μόνο το "Hello world!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι πάντως υπέρ του προγραμματισμού στο σχολείο σαν μάθημα επιλογής. Δεν χρειάζεται να είναι υποχρεωτικό.

Είμαι κατά του ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ στην Ελλάδα. Για το εξωτερικό δεν ξέρω συνθήκες εργασίας, αλλά τουλάχιστον οι μισθοί είναι πολύ καλύτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χώρο είμαι 12 χρόνια τώρα. Δεν με νοιάζει αν η μεθοδολογία είναι λανθασμένη, εγώ έτσι την διδάχτηκα στο εξωτερικό και δεν με νοιάζει αν με έπαιρνες στην δουλειά. Δεν ζήτησα την συμπάθεια κανενός. Ούτως η άλλος είμαι semi-retired και είμαι κατευχαριστημένος με την ζωή που κάνω τώρα και δεν έχω αφεντικά πάνω από το κεφάλι μου.

Δηλαδή φίλε,όποτε κάνεις αλλαγές στον κώδικα και παίρνεις errors ξαναγυρνάς στην προηγούμενη version και τον ξαναγράφεις;Φτου κι απ την αρχή,ή μήπως έφτασες σε σημείο όπου κόλλησες και αναγκάστηκες να ξαναπάς πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ίδιο. Αυτά που αναφέρεις είναι γενικές γνώσεις. Ενώ ο προγραμματισμός δεν είναι. Η πληροφορική σαν πληροφορική οφείλει φυσικά να υπάρχει αλλά ως γενική γνώση πχ επεξεργασία κειμένου, λογιστικά φύλλα άντε άντε στο τσακίρ κέφι και λίγη επεξεργασία εικόνας. Αλλά το να αναγκάσεις τον άλλο να μάθεί προγραμματισμό είναι υπερβολή.

 

Όσο για το αν χρησιμεύει η ιστορία/θρησκευτικά/έκθεση κτλ δε ξέρω για σένα αλλά εμένα μου χρησίμευσαν όλα σαν γνώσεις για να αποκτήσεις μια σφαιρική άποψη για μερικά πράγματα. Αν ήταν να μαθαίνουμε μόνο ότι θα μας χρειαστεί τότε θα παίρναμε ειδίκευση από τα 6 μας γιατρός, φυσικός, χημικός και θα κάναμε ότι μας χρειάζεται...

Αμα το παρουμε απο πολυ παλια απτην εποχη που ειχε μολις δημιουργηθει ο ορος σχολειο τα μαθηματα ηταν γλωσσα μαθηματικα, μετα ηρθαν τα επιστημονικα φυσικη χημεια κτλ και μετα μας βαλανε και θρησκευτικα για να μας πεισουν πως ο χριστιανισμος ειναι η "σωστη" θρησκεια. το μονο που λεω ειναι πως με την ιδια λογικη θα μπορουσαν να βαλουν και τον προγραμματισμο εστω ως μαθημα επιλογης αντι της τελειως αχρηστης εκθεσης

 

Ελάτε ρε παιδιά που βοηθάει η ψευδογλώσσα ή ο προγραμματισμός στη πραγματική ζωή;

Τι προβλήματα να λύσεις;

 

Εγώ τελειώνω Πληροφορική σε ΤΕΙ και ξέρω C, Java, Assembly, SQL σε ικανοποιητικό επίπεδο.

 

ΔΕΝ με έχουν βοηθήσει πουθενά στη πραγματική ζωή...

 

Η ανάγνωση βιβλίων, το να είσαι ανοιχτόμυαλος και συνέχεια σε κίνηση σε βοηθούν ΠΟΛΥ περισσότερο απ'ότι να ξέρεις Java ή PHP...

 

Έχουμε γίνει δούλοι της τεχνολογίας. Ήμαρτον.

Χωρις πολλα πολλα το γεγονος οτι ξερεις να προγραμματιζεις σημαινει πως εισαι μηχανικος, γενικοτερα ο ορος μηχανικος παρερμηνευεται πολυ, στην ουσια ειναι ενα κομματι της ιδεολογιας σου που αλλαζει, το μονοπατι που περνεις για να φτασεις στο αποτελεσμα σου αλλαζει, ξερουμε πως οποιοσδηποτε μηχανικος ειναι πιο εξυπνος απο οποιονδηποτε ιστορικο/φιλολογο/δικηγορο/γιατρο που ειναι οι λεγομενες θεωριτικες ειδικοτητες. Τελος πολυ απλα ο καθενας κανει οτι θελει και το υπουργειο παιδιας δεν θα αλλαξει το τροπο εκμαθησης με βαση τις γνωμες μας στο φορουμ απλα ειναι γεγονος οτι τα θεωριτικα μαθηματα ειναι πιο ακριβοπληρωμενα και προσφερουν μεγαλες ποσοτητες γνωσεις ενω αντιθετα οι πρακτικες δουλειες βασιζονται σε περιορισμενες(σχετικα) γνωσεις και απλα αλλαζουν τις "μεταβλητες" για να βγαλουνε διαφορετικα ατελεσματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...