Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2018 στις 10:20 ΜΜ, Prof_Chaos είπε

 

Στις 2/4/2018 στις 12:07 ΜΜ, jim_p είπε

@Prof_Chaos

Αλλαξε dns και βαλε αυτους της google (8.8.8.8 και 8.8.4.4) και δες αν στο κανει.

@Doubt

Εγω, αν και το χρησιμοποιω σπανια.

Τελικά δεν φταίει το δίκτυο ουτε ασύρματα ουτε ενσύρματα αρα ακυρο το VPN . Το δοκίμασα στο ίδιο δίκτυο σε 2 υπολογιστές με windows 10 και πάει νερό το KODI καθόλου buffering με τα ίδια πρόσθετα που εχω εγκαταστήσει στην SONY αλλά και στο Xiaomi mi box.

Δείχνει οτι στα windows με τις ίδιες ρυθμίσεις πάει σφαίρα ενώ στο android και στις 2 συσκευές κάνει buffering ακόμη και στις κατηγορίες. Για να μπεί σε μια κατηγορία πχ του covenant μέσω windows θα κάνει 5 δευτερόλεπτα ενώ στο android κάνει 5 λεπτά.!!! Σε ολα τα πρόσθετα συμπεριφέρεται το ίδιο ακριβώς.

 

Ειναι απο τα πιο άκυρα πράγματα που έχω δεί και το κάνει και στις δύο συσκευές android που δεν δικαιολογείται. Δεν βγάζει λογική όλο αυτό πραγματικά.

Πρέπει να είναι πρόβλημα του KODI 17.6 σε android  απο την στιγμή που δεν είναι θέμα δικτύου μιας ανοίγω τα ίδια πράγματα ακριβώς την ίδια χρονική στιγμή μέσω windows και μέσω android για να αποκλείσω τo ενδεχόμενο να φταίει το πρόσθετο..! Τονίζω δοκιμασμένα και ενσύρματα και ασύρματα.

Εχω καει στα videos στου youtube εχω κατεβάσει και κάποια πρόσθετα για το buffering εχω αλλάξει και τις ρυθμίσεις του player δηλαδή τα γνωστά δεν αλλάζει απολύτως τίποτα.

Εχετε καμια ιδέα γιατι θα τρελαθώ τελείως.

Δοκίμασα στις ρυθμίσεις του router διορθώνω στο DNS 8.8.8.8 και 8.8.4.4 αλλά επίσης τίποτα διαφορετικό.

 

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μηπως εννοεις το loading που βγαινει (κατω δεξια) οταν πατας οτιδηποτε? Αν ναι, αυτο δεν εξαρταται απο τη συνδεση σου τις περισσοτερες φορες αλλα απο την επεξεργαστικη ισχυ του συστηματος που χρησιμοποιεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Μηπως εννοεις το loading που βγαινει (κατω δεξια) οταν πατας οτιδηποτε? Αν ναι, αυτο δεν εξαρταται απο τη συνδεση σου τις περισσοτερες φορες αλλα απο την επεξεργαστικη ισχυ του συστηματος που χρησιμοποιεις. 

Μεσα στα menu το mi box πάει γρήγορα .. Μόλις μπεί kodi επίσης πάει γρήγορα στα settings menu κτλ ... Μόλις μπώ σε μενου απο πρόσθετο  φορτώνει το γρανάζι πολύ ώρα και κάποιες φορές δεν μπαίνει καν.

Δεν νομίζω οτι φταίει η ισχύς του mi box . Ακόμα και να έφταιγε δεν δικαιολογείτε να κάνει να μπεί σε μια κατηγορία 5 λεπά μετρημένα. Κατι δεν πάει καλά.

Αυτο που έχω καταλάβει είναι οτι μόλις μπει στο kodi η γραμμή απο 50mbps 44 οφέλειμο μετατρέπεται σε 1-1,5 mbps με 500MS latency! Τόσο μου έδειξαν κάποια πρόσθετα speedtests μέσα απο kodi..! 

3 διαφορετικά κατέβασα μέσα στο KODI το ίδιο latency και download speed. Εκτός kodi οι ταχύτητες στο android περιβάλλον επανέρχονται στα φυσιολογικά.

UPDATE.

 

Μόλις εγκατέστησα την παλιά έκδοση του KODI 16.1 στο mibox και πραγματικά πετάει.. ! Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχει η 17.6 και κάνει ασταμάτητο loading .

Αν εχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα με tv box ας μας ενημερώσει.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια έχω δει και εγώ παλαιότερα όπως έχω πεί και ειδικά σε Android beelink με 17.5/6 και τα latest versions σε add-ons που δεν παίζανε ή γενικότερα ήταν αρκετά προβληματικά ενώ στο ίδιο lan με 16.1 σε macOS/Linux (16/17.x)/Windows (16/17) κανένα πρόβλημα. Έκανα downgrade (16.1) και βρήκα την υγειά μου.

Μην πυροβολείτε τον πιανίστα (δίκτυο και dns), δεν φταίει (ξανα)λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, koftis650 είπε

Τα ίδια έχω δει και εγώ παλαιότερα όπως έχω πεί και ειδικά σε Android beelink με 17.5/6 και τα latest versions σε add-ons που δεν παίζανε ή γενικότερα ήταν αρκετά προβληματικά ενώ στο ίδιο lan με 16.1 σε macOS/Linux (16/17.x)/Windows (16/17) κανένα πρόβλημα. Έκανα downgrade (16.1) και βρήκα την υγειά μου.

Μην πυροβολείτε τον πιανίστα (δίκτυο και dns), δεν φταίει (ξανα)λέμε...

Σοβαρό πρόβλημα πάντως με την 17.6 και android  . 2 στις 2 συσκευές με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.

Windows Πάει μια χαρά όπως έγραψα.

Γύρισα κι εγώ στο 16.1 αφου είχα αποκλείσει όλα τα υπόλοιπα και εφαγα μια μέρα ψάχνοντας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος χρησιμοποιεί το quasar,  ας δοκιμάσει και το Gea. Στηρίζεται σε torrent και έχει πολύ καλά αποτελέσματα. Ειδικά με real debrid είναι φοβερό. 

Στις 4/2/2018 στις 12:46 ΜΜ, Doubt είπε

Διόρθωση.
Το Placenta υπάρχει στο Blamo Repo, το οποίο με τη σειρά του υπάρχει στην πηγή Dimitrology (Έλληνας?)

Το placenta μπορείς να το βάλεις και από το repo του Blamo, από εδώ:

http://repo.mrblamo.xyz

Ο Dimitrology είναι Έλληνας που ζει στην Ιταλία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Εχω Rasberry 3 με osmc που λεει εχει Kodi 17.6

Υπαρχει τρόπος να δω Netflix (κανονικά πληρωμένη συνδρομή χωρίς vpn, κλπ) μέσα απο το παραπάνω σύστημα;

Δυστυχώς η τηλεόραση μου δεν ειναι αρκετά smart και δεν εχει δίκη της εφαρμογή.

Αν όχι ποια θα ηταν η φτηνότερη συσκευή που θα μου επέτρεπε να βλεπω Netflix σε HD στην τηλεόραση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, atrias είπε

Καλησπέρα.

Εχω Rasberry 3 με osmc που λεει εχει Kodi 17.6

Υπαρχει τρόπος να δω Netflix (κανονικά πληρωμένη συνδρομή χωρίς vpn, κλπ) μέσα απο το παραπάνω σύστημα;

Δυστυχώς η τηλεόραση μου δεν ειναι αρκετά smart και δεν εχει δίκη της εφαρμογή.

Αν όχι ποια θα ηταν η φτηνότερη συσκευή που θα μου επέτρεπε να βλεπω Netflix σε HD στην τηλεόραση;

ακριβώς το ίδιο έψαχνα και γω,
το ρώτησα πριν κάνα μήνα; Μέσα στις γιορτές; Κάπου εκεί...

Δεν υπάρχει add on που να δουλεύει καλά.

Η λύση που κατέληξα εγώ -και απομένει να την κάνω πράξη- είναι chromecast σε συνδυασμό με το ήδη υπάρχον smartphone.
Κάνει και tablet βέβαια.
Κοστίζει γύρω στα 45€, αν δεν έχουν αλλάξει τραγικά οι τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει αυτο, αλλα απαιτει kodi 18, αρα καποια πρωιμη alpha του libreelec 9, και inputstream.adaptive (binary προσθετο που πρεπει να παρεχεται απο την διανομη/λειτουργικο που τρεχει), αλλα το libreelec νομιζω το εχει. Το libreelec 8.2.3 που εχω στο pi zero το εχει τουλαχιστον.

https://github.com/asciidisco/plugin.video.netflix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2018 στις 8:58 ΜΜ, enterhere είπε

Όποιος χρησιμοποιεί το quasar,  ας δοκιμάσει και το Gea. Στηρίζεται σε torrent και έχει πολύ καλά αποτελέσματα. Ειδικά με real debrid είναι φοβερό. 

Το placenta μπορείς να το βάλεις και από το repo του Blamo, από εδώ:

http://repo.mrblamo.xyz

Ο Dimitrology είναι Έλληνας που ζει στην Ιταλία.

Gea? Δεν βρίσκω info, αν μπορείς να βοηθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2018 στις 7:09 ΜΜ, Doubt είπε

Gea? Δεν βρίσκω info, αν μπορείς να βοηθήσεις.

Όντως το είχα γράψει λάθος. Το σωστό είναι Gaia και το κατεβάζεις από εδώ:

https://gaiakodi.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...