Προς το περιεχόμενο

παράλληλη επεξεργασία


Foulia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνοψίζοντας Timo θα πρέπει να μην είσαι τόσο "χώστης" δικαίωμα είναι του καθενός να είναι όσο μ... δούλος θέλει.

 

Συμπληρωματικά δεν μπορείς να κρίνεις τον άλλο για το αν άργησε ή όχι να τελειώσει την σχολή του και ειδικά στην Ελλάδα! Σίγουρα βολεμένοι υπάρχουν παντού και τους περιποιείται ο ιδιωτικός τομέας καταλλήλως.

 

Προσωπικά έχουν δει τα ματάκια μου άπειρους παπατζήδες που τελείωσαν την σχολή τους στα ν χρόνια και παίρνουν από τα τρία το μακρύτερο και παιδιά που άργησαν και απλά τους βγάζω το καπέλο. Τώρα το πόσο υπεύθυνος είναι ο καθένας το ξέρει μόνο ο ίδιος και δεν μπορώ να το καταλάβω πώς το συμπέρανες με 2 προτάσεις... και εγώ όταν ήμουν στο τελευταίο εξάμηνο μόνο το πτυχίο με ένοιαζε και τίποτα άλλο!

 

 

Αρχίζω από τα τελευταία και πάω προς τα πάνω...

 

Φυσικά και δεν κρίνω τον καθένα πόσα χρόνια έκανε να τελειώσει μία σχολή. Προσωπικά, πιστεύω πως είναι λιγότερες οι πιθανότητες να βρεις αξιόλογο γνώστη του αντικειμένου του μεταξύ όσων έχουν τελειώσει μία σχολή ακριβώς στα χρόνια της (ας πούμε 20%), περισσότερες σε όσους έχουν τελειώσει σε χρόνια α > ν && α<=ν+1,5 (ας πούμε 70%) και ας πούμε 40% για όσους έχουν τελειώσει σε χρόνια α, όπου α > ν+1,5 έως α <= ν+2,5. Από εκεί και πάνω είναι κάτω από 20% (οι τιμές είναι τυχαίες, απλά και μόνο για να δείξουν μία ποιοτική συσχέτιση που πιστεύω ότι υπάρχει). 

 

Αυτό που κρίνω και, προσωπικά, είμαι αντίθετος είναι το να μην αναλαμβάνει κανείς τις ευθύνες του για τις επιλογές του και να προσπαθεί να "κλέψει" ή κλέψει. Ήθελε να χαλαρώσει; Ας το κάνει ΑΛΛΑ όταν έρθει η ώρα να ασχοληθεί σοβαρά και, προπαντός, ΕΝΤΙΜΑ. Αυτό σχολιάζω... και εάν δεις την φράση κλειδί "αυτό που προέχει είναι να πάρω το πτυχίο μου" (+ όλη την άλλη στιχομυθία) θα καταλάβεις ότι περί αυτού πρόκειται. 

 

Τώρα.. για το "χώστης"... φυσικά και ο καθένας είναι όσο "μ*δούλος" θέλει. Fine by me. Αλλά, και εφόσον, αυτό εμπεριέχει κάτι το οποίο με ενοχλεί (όχι το να είναι "μ*δούλος" αλλά όλο το παραπάνω) τότε θα εκφράσω την άποψή μου.... 

 

Υ.Γ. ν = η διάρκεια του προγράμματος σπουδών της σχολής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχάς μία εβδομάδα έκανα την άσκηση γιατί πριν μία εβδομάδα ξεκίνησε το μάθημα και δόθηκε η άσκηση με διορία μέχρι σήμερα. Αν το ήξερα 2 μήνες πριν θα έψαχνα 2 μήνες. Το ότι γνωρίζω το google δε σημαίνει ότι γνωρίζω και το mpi για να ψάξω κατάλληλα. Προς ενημέρωση σας βρήκα κώδικα για υπολογισμό του π στο google. 

Δεν είμαι ανεύθυνη, βιαστική είμαι κι όχι επειδή δεν διάβαζα, δεν έδινα σημασία, έζησα τη σούπερ φοιτητική ζωή κτλ και τώρα ξαφνικά θυμήθηκα να πάρω πτυχίο. Το θέμα είναι οικονομικό και υπομονής. Τον Ιούνιο δίνω τα τελευταία μαθήματα κι τέλος. Και δε θεωρώ ανευθυνότητα να βιάζομαι και να χω σίγουρο πως θα περάσω ένα μάθημα για να μην αναγκαστώ να περάσω άλλο ένα εξάμηνο. 

Το όνειρο μου δεν είναι να γίνω προγραμματίστρια, στη σχολή έχω κάνει πολλά και διάφορα, οπότε σκασίλα μου για το mpi και για τη c. Το μάθημα το πήρα επειδή με βόλευε στο πρόγραμμα και για όσους προλάβουν να με φάνε ΟΧΙ δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς!!!!!

Τα πράγματα για μένα είναι πολύπλοκα δεν περιμένω κανείς να καταλάβει. Ειλικρινά μετάνιωσα που ζήτησα τη λύση γιατί με φάγατε!

Τόσο κράξιμο δεν έχω φάει στη ζωή μου.. 

Και για όσους ειρωνεύονται δικαιολογία υπάρχει για όλα! Και κάποιος που είπε ότι "απαγορεύεται να μιλήσεις για μία γυναίκα?" όχι δεν απαγορευεται αλλά με αυτόν το τρόπο που μίλησε κάποιος για κάποια που δεν ξέρει κιολας ναι απαγορευεται και επίσης η ιδέα "οι γυναικες πετυχαινουν το σκοπο τους πλαγιως και επειδή τρίβονται" είναι τραγική...

 Και ΔΕΝ επιλέγω τα εύκολα επειδή ζήτησα μία λύση! Προσπαθώ να διευκολύνω τα δύσκολα! Πως μπορείτε να μιλάτε έτσι για κάποιον που δεν γνωρίζετε? Πραγματικά απορώ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς μία εβδομάδα έκανα την άσκηση γιατί πριν μία εβδομάδα ξεκίνησε το μάθημα και δόθηκε η άσκηση με διορία μέχρι σήμερα. Αν το ήξερα 2 μήνες πριν θα έψαχνα 2 μήνες. Το ότι γνωρίζω το google δε σημαίνει ότι γνωρίζω και το mpi για να ψάξω κατάλληλα. Προς ενημέρωση σας βρήκα κώδικα για υπολογισμό του π στο google. 

Δεν είμαι ανεύθυνη, βιαστική είμαι κι όχι επειδή δεν διάβαζα, δεν έδινα σημασία, έζησα τη σούπερ φοιτητική ζωή κτλ και τώρα ξαφνικά θυμήθηκα να πάρω πτυχίο. Το θέμα είναι οικονομικό και υπομονής. Τον Ιούνιο δίνω τα τελευταία μαθήματα κι τέλος. Και δε θεωρώ ανευθυνότητα να βιάζομαι και να χω σίγουρο πως θα περάσω ένα μάθημα για να μην αναγκαστώ να περάσω άλλο ένα εξάμηνο. 

Το όνειρο μου δεν είναι να γίνω προγραμματίστρια, στη σχολή έχω κάνει πολλά και διάφορα, οπότε σκασίλα μου για το mpi και για τη c. Το μάθημα το πήρα επειδή με βόλευε στο πρόγραμμα και για όσους προλάβουν να με φάνε ΟΧΙ δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς!!!!!

Τα πράγματα για μένα είναι πολύπλοκα δεν περιμένω κανείς να καταλάβει. Ειλικρινά μετάνιωσα που ζήτησα τη λύση γιατί με φάγατε!

Τόσο κράξιμο δεν έχω φάει στη ζωή μου.. 

Και για όσους ειρωνεύονται δικαιολογία υπάρχει για όλα! Και κάποιος που είπε ότι "απαγορεύεται να μιλήσεις για μία γυναίκα?" όχι δεν απαγορευεται αλλά με αυτόν το τρόπο που μίλησε κάποιος για κάποια που δεν ξέρει κιολας ναι απαγορευεται και επίσης η ιδέα "οι γυναικες πετυχαινουν το σκοπο τους πλαγιως και επειδή τρίβονται" είναι τραγική...

 Και ΔΕΝ επιλέγω τα εύκολα επειδή ζήτησα μία λύση! Προσπαθώ να διευκολύνω τα δύσκολα! Πως μπορείτε να μιλάτε έτσι για κάποιον που δεν γνωρίζετε? Πραγματικά απορώ.. 

 

 

Και τωρα επανερχομαστε σε κατι που έχω πει εγω παλιοτερα και βγαινει τωρα..... τυποι σαν τον Τιμον αποτρεπουν νεους να ποσταρουν αποριες στα φορα ..... προτεινω την συνταξη ομαδας κρουσης για να κατατροπωσουμε τετοιες συμπεριφορες .... μαζι θα νικησουμε!!!!! Ειμαι αποφασισμενος να πατάξω οχι μονο την φοροδιαφυγη αλλα και την κριτικη απεναντι στα νεα παιδια!!!!

 

Τρεμε Τιμον τα bit σου ειναι λιγα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορεί κανείς να πει "δεν γνωρίζω το mpi για να ψάξω στο google", ενώ δηλώνει "γνώστης του google" και το μόνο που θα έπρεπε να κάνει είναι να βάλει και την λέξη "mpi" κατά το search; 

 

Γιατί κάποιοι προσπαθούν να υπονομεύουν την νοημοσύνη των αναγνωστών τους; 

 

Υ.Γ. Plus ότι αποδεικνύονται ορθοί οι ισχυρισμοί περί "βιασύνης" και τρόπου πλάγιου για την λύση της ΠΡΩΤΗΣ άσκησης ενός μαθήματος.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορεί κανείς να πει "δεν γνωρίζω το mpi για να ψάξω στο google", ενώ δηλώνει "γνώστης του google" και το μόνο που θα έπρεπε να κάνει είναι να βάλει και την λέξη "mpi" κατά το search; 

 

Γιατί κάποιοι προσπαθούν να υπονομεύουν την νοημοσύνη των αναγνωστών τους; 

 

Υ.Γ. Plus ότι αποδεικνύονται ορθοί οι ισχυρισμοί περί "βιασύνης" και τρόπου πλάγιου για την λύση της ΠΡΩΤΗΣ άσκησης ενός μαθήματος.... 

Εψαχνα κατι συγκεκριμένο αν το πιάνεις δεν ήθελα να μελετήσω το mpi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή... εάν έχει κανείς να λύσει τον αλγόριθμο ALG με την χρήστη της τεχνολογίας SUPER_TECH και είναι "γνώστης του google"... θα βάλει στο google μόνο το ALG ή το "ALG with SUPER_TECH"; Η επιλογή του θα βασιστεί στο εάν μελετάει τον ALG ή στο ότι θέλει να λύσει τον ALG με την SUPER_TECH;

 

Γιατί συνεχίζεται η υπονόμευση της νοημοσύνης όσων διαβάζουν αυτό το thread; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ ρε Foulia αλλά όσο συνεχίζεις να ποστάρεις τόσο ενισχύεις την άποψη του Timon. Επειδή λοιπόν εσύ απλά θες ένα πτυχίο και σκασίλα σου όπως είπες για το MPI και την C (ενώ στην αρχή μας έλεγες ότι φταίει που είναι κακός ο καθηγητής..), εμείς εδώ γιατί να σε βοηθήσουμε? Για να πάρεις το πτυχίο και στα χαρτιά να είσαι ίσα και όμοια με κάποιον που έστρωσε τον κώλο του κάτω και διάβασε? Έχεις την νοοτροπία του μέσου φυγόπονου φοιτητή, δεν χρειάζεται ο άλλος να σε ξέρει προσωπικά για να το καταλάβει, τα ποστς σου το υποδεικνύουν.

 

Πολλοί απο εμάς σε γενικές γραμμές είναι πολυ πρόθυμοι να βοηθήσουν, αλλά αυτούς που θέλουν να μάθουν, όχι αυτούς που θέλουν να κοροϊδέψουν την κοινωνία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προς τους άλλους...

 

Νομίζω πως έχει αύξηση το φαινόμενο της φυγοπονίας στον τομέα της Πληροφορικής. Από εκεί που υπάρχει ένα πανίσχυρο εργαλείο για όσους θέλουν να εργαστούν, ήτοι το internet, μερικοί το έχουν καταντήσει όπλο υπέρ της αντιπαραγωγικότητας και της κλεψιάς. 

 

Ναι στην διάχυση της γνώσης. Ναι στο FOSS. Ναι στο να δοθεί απλόχερα όλη η τεχνογνωσία και η γνώση... αλλά τελικά... πώς μπορεί αυτό να μην καταλήξει να είναι "πέταγμα στα σκυλιά" των "πραγμάτων που αξίζουν"; 

 

Γιατί νέα παιδιά δεν αγαπάνε αυτόν τον τομέα και δεν είναι γεμάτα όνειρα να μπουν σε μία κοινότητα ανθρώπων και να προσφέρουν χωρίς να κλέβουν; 

 

Too much romance ή επαληθεύονται οι στίχοι περί ελευθερίας, αρετής και τόλμης; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς η σχολή μου δεν είναι μόνο το mpi και η c.. Με κρίνεις επειδή επιλέγω άλλον τομέα εκτός αυτού του προγραμματισμού? Που ξέρεις εσύ τι διαβάζω, γιατί βιάζομαι να τελειώσω και τι επάγγελμα θα ήθελα να ακολουθήσω έχοντας αυτό το πτυχίο? Ξαναλέω έιναι από τα τελευταία μου μαθήματα, είναι επιλογής και δεν έχει καμία σχέση με τη σταδιοδρομία μου και τι ξέρω καλά να κάνω. Και αν έστρωσα τον κώλο μου όπως λες για να διαβάσω μόνο εγώ το ξέρω. 



Εγώ κλείνω το θέμα εδώ γιατί δεν μπορείτε να καταλάβετε αυτό που λέω. Και ο καθηγητής είναι κακός επιμένω! Για όσους λένε.. κι όσους συνεχίσουν να λένε...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου πεις αυτός όμως που ξέρει MPI/C και πάνω απ'όλα ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ, γιατί να έχει το ίδιο πτυχίο μ'εσένα που τα πήρες ΕΤΟΙΜΑ από άλλους? Καταλαβαίνεις ότι αυτό που ζητάς να κάνουμε είναι αντιδεοντολογικό? Όλοι είχαμε στη σχολή μας μαθήματα που δε μας ενδιέφεραν αλλά δεν πάει να πει ότι να τα περάσεις με πλάγιο τρόπο είναι δίκαιο και σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου πεις αυτός όμως που ξέρει MPI/C και πάνω απ'όλα ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ, γιατί να έχει το ίδιο πτυχίο μ'εσένα που τα πήρες ΕΤΟΙΜΑ από άλλους? Καταλαβαίνεις ότι αυτό που ζητάς να κάνουμε είναι αντιδεοντολογικό? Όλοι είχαμε στη σχολή μας μαθήματα που δε μας ενδιέφεραν αλλά δεν πάει να πει ότι να τα περάσεις με πλάγιο τρόπο είναι δίκαιο και σωστό.

 

Δε γίνεται να περάσω ένα μάθημα επειδή θα μου δώσεις τη λύση της πρώτης άσκησης.

Το σκεπτικό μου ήταν να δω πως πάει αυτό το μάθημα, αφού δεν το είδα από αλλού, να διαβάσω την άσκηση και έτσι να συνεχίσω και με τις άλλες. Στην τελική εξέταση του μαθήματος δε θα σε ρωτούσα να μου πεις τις λύσεις.

Λόγω χρόνου θέλησα να το κάνω έτσι. Αλλιώς θα το μελετούσα μόνη μου το μάθημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγο του χρόνου που είναι απλά ένα search... και ίσως και λιγότερο από έναν "γνώστη του google"

 

http://lmgtfy.com/?q=calculate+pi+with+mpi+in+C

 

Πρώτο αποτέλεσμα:

 

 

 
#include "mpi.h"

#include <stdio.h>

#include <math.h>

int main( int argc, char *argv[] )

{

  int n, myid, numprocs, i;
  double PI25DT = 3.141592653589793238462643;
  double mypi, pi, h, sum, x;

  MPI_Init(&argc,&argv);
  MPI_Comm_size(MPI_COMM_WORLD,&numprocs);
  MPI_Comm_rank(MPI_COMM_WORLD,&myid);

  while (1) {

    if (myid == 0) {

      printf("Enter the number of intervals: (0 quits) ");

      scanf("%d",&n);
    }

    MPI_Bcast(&n, 1, MPI_INT, 0, MPI_COMM_WORLD);

    if (n == 0)
      break;
    else {

      h = 1.0 / (double) n;
      sum = 0.0;

      for (i = myid + 1; i <= n; i += numprocs) {

        x = h * ((double)i - 0.5);
        sum += (4.0 / (1.0 + x*x));
      }

      mypi = h * sum;

      MPI_Reduce(&mypi, &pi, 1, MPI_DOUBLE, MPI_SUM, 0,
         MPI_COMM_WORLD);

      if (myid == 0)
        printf("pi is approximately %.16f, Error is %.16f\n",

      pi, fabs(pi - PI25DT));

    }
  }

  MPI_Finalize();

  return 0;
}
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγο του χρόνου που είναι απλά ένα search... και ίσως και λιγότερο από έναν "γνώστη του google"

 

http://lmgtfy.com/?q=calculate+pi+with+mpi+in+C

 

Προφανώς θα το πληρώνω για πολύ ακόμα επειδή είπα ότι ξέρω να χρησιμοποιώ το google... Δεν είναι ψέμα ότι ξέρω να το χρησιμοποιώ. Βρήκα αυτό που έψαχνα. Ατυχής στιγμή.. Συγχωρέστε με κύριε Timon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι εάν ξέρεις ή όχι να χρησιμοποιείς το google... όλοι όσοι τώρα είναι στις σχολές μπορούν άνετα να θεωρηθούν αναλφάβητοι εάν δεν ξέρουν να κάνουν ένα search. 

 

Το θέμα είναι ότι εξαρχής ζητούσες κάποιον να σου δώσει έτοιμο αποτέλεσμα για μία εργασία που άλλοι συνάδελφοί σου θα κόπιαζαν. Επίσης, ενώ κάποιος στο τόνισε αυτό... εσύ άρχισες να οδύρεσαι λέγοντας ότι δεν είναι έτσι ενώ αποδείκνυες περίτρανα ότι είναι. Τέλος, κατέληξες να παραδέχεσαι ότι δεν είχες χρόνο να κάνεις την εργασία και για αυτό ζητούσες λύση από άλλους, πράγμα που σημαίνει πως ό,τι είχες πει πριν είναι ΨΕΜΑ. 

 

Άρα, βάσει των παραπάνω, κάποιος μπορεί να καταλήξει στο συμπέρασμα πως όχι μόνο προσπαθείς διά τις πλαγίας οδού να επιτύχεις πράγματα αλλά δεν έχεις την στοιχειώδη ευπρέπεια να το παραδεχθείς, προσπαθώντας να το καλύψεις λέγοντας ψέματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι εάν ξέρεις ή όχι να χρησιμοποιείς το google... όλοι όσοι τώρα είναι στις σχολές μπορούν άνετα να θεωρηθούν αναλφάβητοι εάν δεν ξέρουν να κάνουν ένα search. 

 

Το θέμα είναι ότι εξαρχής ζητούσες κάποιον να σου δώσει έτοιμο αποτέλεσμα για μία εργασία που άλλοι συνάδελφοί σου θα κόπιαζαν. Επίσης, ενώ κάποιος στο τόνισε αυτό... εσύ άρχισες να οδύρεσαι λέγοντας ότι δεν είναι έτσι ενώ αποδείκνυες περίτρανα ότι είναι. Τέλος, κατέληξες να παραδέχεσαι ότι δεν είχες χρόνο να κάνεις την εργασία και για αυτό ζητούσες λύση από άλλους, πράγμα που σημαίνει πως ό,τι είχες πει πριν είναι ΨΕΜΑ. 

 

Άρα, βάσει των παραπάνω, κάποιος μπορεί να καταλήξει στο συμπέρασμα πως όχι μόνο προσπαθείς διά τις πλαγίας οδού να επιτύχεις πράγματα αλλά δεν έχεις την στοιχειώδη ευπρέπεια να το παραδεχθείς, προσπαθώντας να το καλύψεις λέγοντας ψέματα. 

Συγνώμη ρε φίλε αλλά δεν είπα ότι δεν έχω χρόνο να κάνω την εργασία. Αν ήξερα να την κάνω ή έστω αν έιχα κάποια ιδέα δε θα την έκανα? Δεν έχω χρόνο να μάθω κάτι που δεν γνωρίζω.. Απ'το ψάξιμο που έκανα κατάλαβα ότι θέλει χρόνο για να τα καταφέρω μόνη μου.. Το εξήγησα και πιο πάνω τι ακριβώς σκέφτηκα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...