Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο mini m8s ii που έχω, το wifi δεν παίζει καλά (1mbps DL αντί για 10 που βγάζει το beelink). Υπάρχει κάποιο fix, με άλλη rom? Φοράει τώρα τη μαμά ρομ και έχω κάνει και τα ΟΤΑ updates 

 

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Κάποιοι λένε ότι αν γυρίσεις ανάποδα το box θα δεις βελτίωση.

 

 

 

- Wifi reception is quite poor but can be improved by flipping up-side-down the box

 

http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905x/582341-mini-m8s-ii-4k-smart-tv-box-amlogic-s905x-2-8gb-wifi-10-100-lan-bt?p=617873#post617873

 

Ρίξε αν θέλεις μια ματιά κι εδω:

 

http://avclub.gr/forum/showthread.php/153602-Mini-M8S-II-4K-Smart-TV-Box-Amlogic-S905X-Quad-Core-Processor-2GB-16GB-EU-PLUG/page2

 

 

 

- Με ethernet (LAN) και ελεγχο από Speedtest.net app, ολα μια χαρά. Το Wi-Fi του δεν έχω καταφέρει να μάθω ποιο τσιπάκι είναι (AP6212 ή AP6212A - υπόψιν τα νεότερα απο αυτά τα boxes [και μάλλον και το δικό μου] μάλλον έρχονται με το AP6212A, που οι περισσότεροι λένε ότι δεν είναι τόσο stable όσο το AP6212) καθότι δεν έχω αποφασίσει αν αξίζει να μπω στη διαδικασία να ανοίξω / αποσυναρμολογήσω το κουτί. Με wi-fi λοιπόν είχα πολύ χαμηλά αποτελέσματα στις μετρήσεις με speedtest.net app, αλλά σημειώνω ότι ταινίες streaming μέχρι 1080p που δοκίμασα για λίγα λεπτά έπαιζαν μια χαρά. Οπως και να χει, δεν το συνιστώ σε όσους δεν σκοπευουν να το συνδεσουν με LAN καλωδιο στο router τους. Να θυμίσω ότι και στο αρχικό stock του box αυτού (με το AP6212) αναφέρονταν προβλήματα ασταθούς και αργού wi-fi που βελτιώθηκαν πολύ με τα επόμενα firmware upgrades. 

 

Αν το θέμα δεν είναι το hardware αλλά κακή υποστήριξη απο το firmware / driver, ίσως κάποιο μελλοντικό firmware update βγάλει κάποια βελτίωση.

 

Αν το θέλεις για KODI το box, ισως θα ήταν καλό να δοκιμάσεις LibreElec (προτείνω από class 10 microSD κάρτα κι όχι με φλασάρισμα στην NAND - για να μην χασεις το Android) και να ελέγξεις αν έτσι το wi-fi είναι βελτιωμένο (στην περίπτωση του LibreElec μιλάμε για Linux drivers - οπότε ίσως δεις διαφορά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Κάποιοι λένε ότι αν γυρίσεις ανάποδα το box θα δεις βελτίωση.

 

 

 

http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905x/582341-mini-m8s-ii-4k-smart-tv-box-amlogic-s905x-2-8gb-wifi-10-100-lan-bt?p=617873#post617873

 

Ρίξε αν θέλεις μια ματιά κι εδω:

 

http://avclub.gr/forum/showthread.php/153602-Mini-M8S-II-4K-Smart-TV-Box-Amlogic-S905X-Quad-Core-Processor-2GB-16GB-EU-PLUG/page2

 

 

Αν το θέμα δεν είναι το hardware αλλά κακή υποστήριξη απο το firmware / driver, ίσως κάποιο μελλοντικό firmware update βγάλει κάποια βελτίωση.

 

Αν το θέλεις για KODI το box, ισως θα ήταν καλό να δοκιμάσεις LibreElec (προτείνω από class 10 microSD κάρτα κι όχι με φλασάρισμα στην NAND - για να μην χασεις το Android) και να ελέγξεις αν έτσι το wi-fi είναι βελτιωμένο (στην περίπτωση του LibreElec μιλάμε για Linux drivers - οπότε ίσως δεις διαφορά).

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, έχει αρκετό διάβασμα μέσα από τα link που παρέθεσες!

Δυστυχώς δεν έχω αυτές τις μέρες αρκετό χρόνο διαθέσιμο οπότε θα δοκιμάσω να το αναποδογυρίσω ή/και να αλλάξω κανάλι στο router (όπως διάβασα σε άλλο φορουμ) μήπως βοηθήσει.

Το LibreElec ακούγεται ελκυστικό, αλλά φοβάμαι μην το brickάρω, ενώ από ότι κατάλαβα δεν είναι και βέβαιο ότι θα έχω βελτιωμένη απόδοση..

Αν το λύσει κάποιος με κάποιον τρόπο, ας μας πει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση του LibreElec ισως μπορείς να κάνεις κι αυτά:

 

1) Κατεβάζεις καποια απο αυτά τα test samples / video files και τα αποθηκεύεις σε ένα σκληρό δίσκο ο οποίος δεν είναι συνδεδεμένος στην USB του M8S αλλα σε κάποιον shared διαδικτυακό σκληρό δίσκο (εγώ π.χ. έχω κουμπωμένο δίσκο κατευθείαν στο router μου).  

 

http://kodi.wiki/view/Samples

http://jell.yfish.us/

 

Με το που ανοίξει το LibreElec Kodi, το κατευθύνεις να δει σαν source (SMB) τον δισκο αυτό και δοκιμαζεις να παιξεις τα παραπανω video files. 

 

2) Speedtest.net στο KODI (δεν το εχω δοκιμασει)

 

http://kodicommunity.com/install-speedtest-net-kodi-device/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δοκιμάσω αν και δεν νομίζω να παίζει και ρόλο to hdmi κάτι άλλο είναι ρε γαμώτο, εντάξει δεν το κάνει συνεχεία άλλα αφού το κάνει θα μου εμφανίσει πρόβλημα λογικά μετά από καιρό 

 

Εχεις ανεβασει το μεγεθος του TEXT απο Κανονικο, σε Μεγαλο η παραπανω?? Αν ναι, βαλε το στο Κανονικο κ πες μας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ, έχει αρκετό διάβασμα μέσα από τα link που παρέθεσες!

Δυστυχώς δεν έχω αυτές τις μέρες αρκετό χρόνο διαθέσιμο οπότε θα δοκιμάσω να το αναποδογυρίσω ή/και να αλλάξω κανάλι στο router (όπως διάβασα σε άλλο φορουμ) μήπως βοηθήσει.

Το LibreElec ακούγεται ελκυστικό, αλλά φοβάμαι μην το brickάρω, ενώ από ότι κατάλαβα δεν είναι και βέβαιο ότι θα έχω βελτιωμένη απόδοση..

Αν το λύσει κάποιος με κάποιον τρόπο, ας μας πει :)

 

Μην το φοβασαι το LibreElec. 

Μπορεις να το εγκαταστησεις σε μια (γρηγορη κατα προτιμηση Class 10) MicroSd card (σου αρκει μια των 8 GB - θα την βρεις και σε χαμηλη τιμη) με τροπο αρκετα ευκολο.

Εγω ετσι το εχω κανει και το δοκιμασα. Βαζεις την microSD καρτα στο box, κανεις ενα reboot to recovery με καποια εφαρμογη (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.stephansmolek.reboot) και τελειωσες. 

Αν δεν σου αρεσει τελικα, μεσα απο το LibreElec Kodi σου βγαζει επιλογη "reboot to NAND" και ετσι επιστρεφεις στο Android που εχει η ROM του box σου.

 

p.s. θα δοκιμασω το speedtest add on απο LibreElec καποια στιγμη και θα ενημερωσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο mini m8s ii που έχω, το wifi δεν παίζει καλά (1mbps DL αντί για 10 που βγάζει το beelink). Υπάρχει κάποιο fix, με άλλη rom? Φοράει τώρα τη μαμά ρομ και έχω κάνει και τα ΟΤΑ updates 

 

H λυση στο wifi

 

Εαν καποιος εχει μερακι για μενα το ιδανικο ειναι :

1. Να παρει ενα  A95X 2gb/16gb που το μηχανημα φυσαει ειναι και φτηνο - το ειχα παρει 32€ απο gearbest 

2. Να παρει μια εξωτερικη κεραια 2.4GHz 3dBi ( οι 2 εχουν 4.5€ στο ebay  ) ή 5db   

3. Να ανοιξει το κουτι , να βγαλει την απλη που εχευ μεσα και να κολλησει μια απο αυτες ! ! !

Ακολουθοντας αυτο τον οδηγο

 

Φυσικα γινετε σε ολα τα TvBoxes ( προσοχη εαν ειναι dual band θελει και την αναλογη κεραια )

Ελαχιστο κοστος - τουμπανο μηχανημα - ετοιμαζομαι και εγω περιμενω τις κεραιες ! !! !

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί?Κάνε το εξής.Άνοιξε την εφαρμογή πήγαινε στο μολύβι κάνε add και βάλε την ip του box 192.168.1....Κλείσε την εφαρμογή από το χ που έχει πάνω δεξιά.Άνοιξε την πάλι και θα στο βρεί.Παίξτο κάπως.

Όλα καλά, έκανα add την ip και το είδε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το φοβασαι το LibreElec. 

Μπορεις να το εγκαταστησεις σε μια (γρηγορη κατα προτιμηση Class 10) MicroSd card (σου αρκει μια των 8 GB - θα την βρεις και σε χαμηλη τιμη) με τροπο αρκετα ευκολο.

Εγω ετσι το εχω κανει και το δοκιμασα. Βαζεις την microSD καρτα στο box, κανεις ενα reboot to recovery με καποια εφαρμογη (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.stephansmolek.reboot) και τελειωσες. 

Αν δεν σου αρεσει τελικα, μεσα απο το LibreElec Kodi σου βγαζει επιλογη "reboot to NAND" και ετσι επιστρεφεις στο Android που εχει η ROM του box σου.

 

p.s. θα δοκιμασω το speedtest add on απο LibreElec καποια στιγμη και θα ενημερωσω

 

Η δοκιμή του wi-fi με LibreElec δεν έδωσε κάτι καλύτερο. Στο πρώτο speedtest εδωσε λιγότερο από 1 mbps (!) και στα επομενα δύο έδωσε 2+ mbps. Προφανώς το wi-fi τσιπακι αυτού του box δεν λεει και πολλά πράγματα.

 

p.s. στην προηγούμενη περιγραφή για εγκατάσταση του LibreElec στην microSD καρτα, να επισημανω οτι το reboot to recovery (που κανεις την πρωτη και μονο φορα - για να δει το LibreElec) δεν φαινεται να επιτυγχάνεται με εφαρμογη, αλλα με τον ακολουθο τρόπο: "if your box is rooted, use terminal emulator app and execute reboot update command".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοχος απο 2/1/2017 του mecool bb2 pro.Κατεληξα σε αυτο λογω των δυνατων χαρακτηριστικων που ειχε.

 

Εχοντας αφησει μαμα τα firmware 22/11 εκδοση kodi 17 beta 3 και τα λοιπα παραθετω τις εντυπωσεις μου.

 

+Ωραια στιβαρη κατασκευη κ με κουμπακι on/off φωτιζομενο στην προσοψη καθως και φωτεινο logo στο πανω μερος της συσκευης.

+Αρκετα καλος δεκτης wifi , παιζει τα παντα χωρις κολληματα.

+Ερχεται με ωραια προγραμματα προφορτωμενο.

+Το kodi 17 beta 3 το εχω φορτωσει με χιλιο διο repos και προγραμματα κ δεν εχει κολλησει ποτε μ ποτε κ η πλοηγηση ειναι σφαιρατη.

+Popcorn και Exodus παιζουν hd αψεγαδιαστα.

+Παιζει αψογα κ χωρις κολληματα full hd 1080p απο 1 terra hd που του κουμπωσα.

 

-Το αρχικο μενου ψιλο λιτο..

-Μερικες φορες στο κεντρικο μενου ( κ Οχι οταν βρισκομαι στην εφαρμογη του Kodi που παιζει αψογα) δουλευοντας το κοντρολ και πατωντας γρηγορα τα κουμπια πλοηγησης κλεινει η συσκευη.Maybe ειναι καποιο bug του firmware;;δεν ξερω..

-Αγνοειται κ εδω η κωδικοπιηση Dts Hd Audio.

 

+- Η συσκευη ειναι rooted.Δοκιμασα το novago και την αρπαξα κανονικα.

 

Ισως αν το κανω unroot παιξει..(Αν το εχει κανει καποιος εδω μεσα ας το επιβεβαιωσει.)

 

Tips :

 

Αντι της χρησης του κοντρολ η της εγκαταστασης Wireless keyboard μπορεις να χρησιμοποιησεις την εξης πολυ καλη εφαρμογη που λειτουργει μονο στο περιβαλον Kodi απο το playstore "Yatse" (και κοντρολ και πληκτρολογιο).

 

Update:

Το προβλημα με τα περιστασιακα κλεισιματα της συςκευης προερχεται περιεργως απο το κοντρολ της συσκευης οποτε κ διεφυγα σε μια ακομα λυση ελεγχου της συσκευης απο το κινητο μεσω της εφαρμογης ""Remodroid" στο playstore κ αυτη κ δεν το ξαναπαρουσιασε ποτε.

 

Το χειριστηριο του Ps4 συνδεεται κανονικα αλλα τουλαχιστον στην εφαρμογη "Happy Chick" που ειναι ενα φοβερο emulator υπαρχει καθυστερηση στην εκτελεση των εντολων.Δεν ξερω αν εχετε ν προτεινεται καποιο που να δουλευει κομπλε..

 

All in all μια πολυ καλη συσκευη με πολυ καλα χαρακτηριστικα που κανει την δουλεια της κ με τοπαραπανω και με τιμιο κοστος.Καλο κ το nvidia shield ποιοτητα κατασκευης κ χαρακτηριστικα αλλα δεν βρισκω πραγματικα λογο για 135 ευρω παραπανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως με το νεο FW και το kodi 17RC4 ειναι ακομα καλυτερο .

Απο περιεργεια , μπορεις να δεις τι θερμοκρασιες εχεις οταν το ζορισεις λιγακι ?

Γιατι βλεπω κατι 65αρια κελσιου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοχος απο 2/1/2017 του mecool bb2 pro.Κατεληξα σε αυτο λογω των δυνατων χαρακτηριστικων που ειχε.

 

Εχοντας αφησει μαμα τα firmware 22/11 εκδοση kodi 17 beta 3 και τα λοιπα παραθετω τις εντυπωσεις μου.

 

-Αγνοειται κ εδω η κωδικοπιηση Dts Hd Audio.

 

Για το DTS HD MA και τα συναφή, η λύση είναι MX Player Pro. Ορίζεις hardware αποκωδικοποίηση και τα περνάει κανονικά στο Marantz ενισχυτή όπου συνέδεσα το Alfawise S92. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως με το νεο FW και το kodi 17RC4 ειναι ακομα καλυτερο .

Απο περιεργεια , μπορεις να δεις τι θερμοκρασιες εχεις οταν το ζορισεις λιγακι ?

Γιατι βλεπω κατι 65αρια κελσιου ...

 

 

 

 

 

Παντως με το νεο FW και το kodi 17RC4 ειναι ακομα καλυτερο .

Απο περιεργεια , μπορεις να δεις τι θερμοκρασιες εχεις οταν το ζορισεις λιγακι ?

Γιατι βλεπω κατι 65αρια κελσιου ...

 

α).Οκ σε πρωτη ευκαιρια θα το ελεγξω.

β) Το αρχειο .zip του update το ριχνεις ατοφιο στο usb stick η' το ανοιγεις κ ριχνεις το εσωτερικο του;;

Για το DTS HD MA και τα συναφή, η λύση είναι MX Player Pro. Ορίζεις hardware αποκωδικοποίηση και τα περνάει κανονικά στο Marantz ενισχυτή όπου συνέδεσα το Alfawise S92.

 

Ευχαριστω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δοκιμή του wi-fi με LibreElec δεν έδωσε κάτι καλύτερο. Στο πρώτο speedtest εδωσε λιγότερο από 1 mbps (!) και στα επομενα δύο έδωσε 2+ mbps. Προφανώς το wi-fi τσιπακι αυτού του box δεν λεει και πολλά πράγματα.

 

p.s. στην προηγούμενη περιγραφή για εγκατάσταση του LibreElec στην microSD καρτα, να επισημανω οτι το reboot to recovery (που κανεις την πρωτη και μονο φορα - για να δει το LibreElec) δεν φαινεται να επιτυγχάνεται με εφαρμογη, αλλα με τον ακολουθο τρόπο: "if your box is rooted, use terminal emulator app and execute reboot update command".

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, με γλίτωσες από αρκετό κόπο.

Δοκίμασα πάντως χθες να το γυρίσω ανάποδα όπως μου πρότεινες και πράγματι έπιανε σχεδόν 3πλάσιες ταχύτητες! Βέβαια πάλι δεν ήταν σταθερό, αλλά είναι μία σημαντική βελτίωση!

 

Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο tv box με 2gb ram, ως 35 € που να μην έχει θέμα με το wifi? Έχω δει το scishion v88 plus

Επεξ/σία από s2117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιασεις των Mecool BB2 Pro και Yoka TV KB2 Pro εδω και εδω αντίστοιχα.

Και τα δυο με 3GB DDR4 RAM.

Παιζουν τα παντα, αν και οπως φαινεται πολυκαναλο bitstream δινουν εκτος KODI λογω (μη) αδειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...