Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, kostas1966 είπε

Παρακολουθώ το θέμα, που και που συμμετέχω κιόλας, εδώ και κάπου ένα μήνα, από τότε που έχω το m8s pro. Βλέπω ότι οι περισσότεροι είναι θερμοί υποστηρικτές περί αλλαγής firmware/rom. 

Επειδή όμως υπάρχουν ακόμα περισσότεροι που δεν βγήκαμε (και δεν μπήκαμε) από τα εργαστήρια της silicon valley φυσικό είναι να αιωρείται και κάποια καχυποψία που κανείς ωστόσο δεν εκφράζει. Δεν πειράζει, θα την εκφράσω εγώ και για τους υπόλοιπους, παρόντες και μελλοντικούς θιασώτες.

Η απορία είναι απλή και εύλογη: τι θα μας ωφελήσει το εγχείρημα; ες σε αυτό ή/και σε ανάλογα νήματα. Για τους λοιπούςκατόχους η ποσόστωση είναι ακόμα χαμηλότερη.

 

Ωραίο ερώτημα, που όμως δε χωρά ευκολη απάντηση. Θα σου κάνω ένα παραλληλισμό.

Αγοράζεις ένα σπιτι το οποίο το παιρνεις έτοιμο με επιπλωση και βασικές ηλεκτρικές συσκευές, τις οποίες δεν εχεις επιλέξει εσύ, αλλά ειναι τυποποιημένα σαν πακέτο.

Η αντικατάσταση της rom λοπον ειναι σαν μια ανακαίνιση που εχει αναλάβει μηχανικός σε συνεργσσία με διακοσμητή και εκτελειται απο συνεργείο, χωρίς εσύ να κάνεις τίποτα. Η ομάδα αυτή λοιπον λόγω γνώσεων και εμπειρίας εχει μια λιστα απο αλλαγές που θεωρεί οτι πρεπει να γίνουν, ωστε ο τελικός κάτοικος του σπιτιου να ζει πιο άνετα, πιο ευχρηστα και με μεγαλύτερη ασφάλεια. Εσυ ως κάτοικος του σπιτιού μπορεί να δεις εμφανείς αλλαγες αλλά πολύ πιθανό να μη δεις εμφανείς αλλαγες, οι οποίες όμως επιδρουν πρακτικά στην ευχρηστία, ασφάλεια και σταθερότητα.

Ενδεικτικά :

  • Αλλάζουν κάποια επιπλα και συσκευές που θεωρουν οτι ειναι προβληματικά (πχ πετάνε οι σουστες του καναπε, τρίζει το κρεβάτι, κλπ)
  • Πετάνε άχρηστα έπιπλα/συσκευες  πχ διαφημιστικό σκαμνάκι που πιάνει χώρο και σχεδόν ποτε δε θα το χρησιμοποιήσεις (bloatware) αλλά ειναι πακτωμένο στο πάτωμα και δεν μπορεις να το ξεφορτωθείς εσύ
  • Βάζουν επιπλεον συσκευές/επιπλα που ειναι χρησιμα (π.χ. ηλιακό, σταγνωτήριο, smart tv-αντι για απλη,κλπ) και εξοπλίζουν το χώρο (κατσαρόλες, πιάτα, πετσέτες, σεντόνια, κλπ)
  • Τα προηγουμενα τα βάζουν απευθείας στη θεση τους οργανωμένα και ταξινομημένα για άμεση πρακτική χρήση, χωρίς ο χρήστης να πρεπει να τα ταξινομήσει μονος του. Π.χ. βάζουν τα πιάτα στα ντουλαπια-προθήκες, στρώνουν τα κρεβάτια, τα βιβλία στη βιβλιοθήκη
  • Κάνουν πολλες αλλαγες under the hood που εσυ μπορει να μην καταλάβεις ποτε. Π.χ. ελεγχουν και βελτιώνουν το ηλεκτρολογικό δικτυο, ωστε να εχεις παντου μπολικες πριζες με γειωση, επαρκείς ασφάλειες πίνακα, χοντρά καλώδια σταθεροποιητές τάσης πίνακα, αντικεραυνικά, Επισης αλλάζουν κουφώματα σε ενεργειακά και αθόρυβα, κάνουν ρυθμίσεις ή εργασίες για επαρκή εξαερισμο (να μην πιάσει μουχλα), κλπ
  • Ρυθμίζουν πολλά προβλήματα για την ασφάλεια σου, οπως πορτες ασφαλείας, συναγερμους, κλείσιμο τρυπών ασφαλείας, κλπ
  • Και όλα τα παραπάνω σχεδόν προρυθμισμένα και έτοιμα, ώστε εσύ να χρειαστεί να ασχοληθείς στο ελάχιστο.

Οταν λοιπον αγοράζεις ένα box shield εχεις ενα X hardware και Υ έτοιμες παροχές (φινιρισμα, fine tuning). Οταν αγοράζεις ένα φθηνότερο box, εχεις πάνω κάτω το ίδιο hardware ΑΛΛΑ πολύ λιγοτερο φινιρισμα και fine tuning, το οποίο αποκαθιστάς με εγκατάταση rom . Στο πρώτο αγοράζεις καλό κτίσμα με πολυτελές περιεχόμενο, στο δευτερο καλό κτίσμα αλλα με πιο φθηνιάρικο/προχειρο εξοπλισμο και βάζεις συνεργείο να στο κάνει πολυτελές και ευχρηστο. Εκεί είναι η διαφορά στο αρχικό κόστος αγορας

Το πρόβλημα στη δευτερη περιπτωση ειναι οτι ΠΡΕΠΕΙ να βγεις στην "αγορα" να δεις τι συνεργεία υπάρχουν και να κανονισεις να ερθουν (τζάμπα πάντα) και να κάνουν τη δουλεια. Κατά περιπτωση και αν εχεις γνώσεις μπορεις να διαλέγεις συνεργείο με βάση τη δουλειά που κάνουν, αλλά αυτό απαιτεί πολλές γνώσεις (*) και αν δεν την εχεις καλύτερα απλά να διαβασεις τι προτείνουν άλλοι και να δοκιμάσεις.

(*) Αν θες λοιπον αναλυτικά το τι δουλειες θα κάνει το συνεργείο, πρεπει να αφιερώσεις άεπιρες εργατώρες να μάθεις ηλκτρολογικά, διακοσμητική, μηχανολογία, κλπ γιατί κανενας δεν θα κάτσει να σου εξηγήσει τι κάνει ακριβώς το κάθε ένα. Αν φέρω τον υδραυλικό να μου περάσει καινουργια ενδοδαπέδια εγκατάσταση, αν δεν τον πληρώνω δεν θα κάτσει να μου εξηγήσει τι κάνει το Α και το Β και πως θα με βοηθήσει στις Ζ και Κ περιπτώσεις.

Αν αξίζει; Ναι ΚΑΤΑ περιπτωση αλλά συνήθως αξίζει. Αν π.χ. αγόραζα shield θα το έκανα γιατί out of the box θα δουλευε (σπιτι πολυτελείας). Αγόρασα όμως m8s pro γιατί ήταν πολύ πιο οικονομικό και με μια custom rom το κάνει πολύ καλύτερο (απο την πλευρά του τελικου χρήστη). Αν τώρα δεν εχω χρόνο ή όρεξη να βρω συνεργείο και να κανονισω να ερθει να δουλεψει μενω στο τυπικό σπιτι (με τα πιθανα ηλεκτρολογικά/ασφάλειας/πρακτικά/εξοπλιστικά προβλήματα) ή αγοράζω απευθειας κάτι έτοιμο, πολυτελες και ακριβό.

 

2 ώρες πριν, letom είπε

Αυτό ακριβώς. Εφόσον κάνει τη δουλειά του δεν χρειάζεται σκάλισμα. Και η αλήθεια είναι ότι τα 9 στα 10 μποξάκια κάνουν τη δουλειά τους χωρίς αλλαγή ρομ κλπ.

Εξαρταται τι ζητάς απο τα μηχανήματα και εργαλεία σου και ποσο θελεις να το βελτιώσεις. Αν π.χ. αγοράσω νεο θερμοσίφωνα, 99/100 θα κάνει τη δουλεια του, αλλά 80/100 ο θερμοστάτης θα ειναι στους 80c πράγμα άστοχο και οικονομικά επιβαρυντικό.

Θα παραφράσω τα γραφόμενα σου με την έννοια της διόρθωσης απο προσωπική γνώμη.

9 στα 10 ακριβά μποξακια κάνουν τη δουλειά τους χωρίς αλλαγή rom ΑΛΛΑ για φθηνά μποξάκια 8/10 θα κάνουν τη δουλειά τους (πάλι χωρίς αλλαγή rom) αν ειμαι διατεθειμένος για πολλούς συμβιβασμούς.

Τέλος θα πάω σε μια αλλη κατηγορία αναλογων συσκευών, τα smartphones. Τα φθηνά κινεζοκινητα που ερχονται με καραπειραγμένη rom συνήθως εχουν φυτεμένα malware, bitcoin minners και adware. Για ποιο λόγο να μην περάσω εκει custom rom; Οι 9/10 αγοραστές θα μείνουν με την μαμισια rom.

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, isay said:

Οι 9/10 αγοραστές θα μείνουν με την μαμισια rom.

και θα είναι και ευχαριστημένοι από αυτή, συμπληρώνω.

Εννοείται ότι συμφωνώ για τις βελτιώσεις που προσφέρει μια custom rom αλλά οι 9/10 δεν ενδιαφέρονται για βελτίωση αφού κάνουν τη δουλειά τους και με τη μαμίσια. Αν χρησιμοποιήσουν μια custom για κάποιο καιρό ίσως μετά να γκρινιάξουν αν επιστρέψουν στη μαμίσια. Όσο όμως δεν έχουν πάει ποτέ σε custom δεν τους νοιάζει να πάνε. Όπως είπε και ο φίλος πριν, διαβάζει το changelog στο freaktab και δεν καταλαβαίνει καν τι σημαίνουν όλες αυτές οι βελτιώσεις.  Αν λοιπόν δεν τις καταλαβαίνει, δεν θα του λείψουν. Θα την κάνει τη δουλειά του και έτσι όπως είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα δεν είναι ότι 9 στους 10 θα μείνουν με την αρχική rom αλλά ότι 6 στους 10 δεν έχουν ιδέα τι είναι rom η πως να φλασάρουν ένα boxακι. 

Δεν αρκεί απλά το θέλω αλλά και το μπορώ /γνωρίζω. 

Πάντως εγώ στο δικό μου gt1 ultimate έβαλα custom android tv. Το αποτέλεσμα δεν συγκρίνεται με την κακόγουστη κινεζια που ήταν αρχικά.

Και μόνο που γλιτώνεις το κινέζικο bloatware άγνωστης προελεύσεως φτάνει. 

Επεξ/σία από Rebel21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Rebel21 είπε

Πάντως εγώ στο δικό μου gt1 ultimate έβαλα custom android tv. Το αποτέλεσμα δεν συγκρίνεται με την κακόγουστη κινεζια που ήταν αρχικά.

Και μόνο που γλιτώνεις το κινέζικο bloatware άγνωστης προελεύσεως φτάνει. 

πιο έβαλες συγκεκριμένα γιατί το περιμένω από μέρα σε μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! 

Θέλω να αγοράσω ένα νέο tv box για χρήση κυρίως netflix, iptv και kodi για ταινίες. Θέλω κάτι ποιοτικό, να δουλεύει απροβλημάτιστα και χωρίς κολλήματα και με χειρηστήριο με δυνατότητα air mouse. 

 

Να πάω  για το Xiaomi Xiaomi Mi Box Amlogic S905X ή υπάρχει κάτι καλύτερο στην ίδια τιμή ή φθηνότερα;  Τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί το ξέρουμε το rom, αλλά το θέμα είναι και τι ακριβώς διορθώνει στο box.

Είναι θέμα μόνο εμφάνισης ή διορθώνει και διάφορα προβλήματα; Δώστε και ένα παράδειγμα που βοήθησε κάποιον να έχει μία "καλύτερη" συσκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γνωριζει κανεις να μου πει αν το zidoo h6 pro υποστηριζει αναπαραγωγη ταινιων μεσω σκληρου δισκου με ηχο dts dts-hd master audio?

https://www.geekbuying.com/item/ZIDOO-H6-PRO-2GB-16GB-TV-BOX-388687.html

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, murcielago580 είπε

Παιδια γνωριζει κανεις να μου πει αν το zidoo h6 pro υποστηριζει αναπαραγωγη ταινιων μεσω σκληρου δισκου με ηχο dts dts-hd master audio?

https://www.geekbuying.com/item/ZIDOO-H6-PRO-2GB-16GB-TV-BOX-388687.html

Ευχαριστω.

Από ότι λένε δεξιά-αριστερά, ΝΑΙ. Ας μας το επιβεβαιώσει και κάποιος κάτοχος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, murcielago580 είπε

Παιδια γνωριζει κανεις να μου πει αν το zidoo h6 pro υποστηριζει αναπαραγωγη ταινιων μεσω σκληρου δισκου με ηχο dts dts-hd master audio?

Λογικα ναι , ειναι default αυτα στα zidoo .
But for surre ask here : http://forum.zidoo.tv/index.php?forums/zidoo-h6-pro.46/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε για το παρακάτω? Λεω να το παρω αφου έρχεται με προεγκατεστημενα τα προγράμματα, αυτο που λεει για super league ισχύει? Δεν εχω ασχοληθει με το kodi. ή να παρω απο κινεζο καποιο αλλο και να τα βαλω μονος αν και φοβαμαι τα τελωνια και για λιγα παραπανω αν ειναι καλο το παρακατω μηχανημα θα το προτιμήσω.

https://www.clevermarket.gr/proionta/nea-proionta/tv-box-android-me-android-7-1-2-kai-proegkatestimeno-kodi_106056/?lang=el&iid=106056&path=899013010&template=productDetails&gclid=CjwKCAiAvMPRBRBIEiwABuO6qRAdLaJ22g3RSVM--594T7DeZkQUXsI5By4AXpZ7Org5baQyFK_ctxoCdfEQAvD_BwE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2018 στις 10:32 ΠΜ, Lanike71 είπε

Πολλοί το ξέρουμε το rom, αλλά το θέμα είναι και τι ακριβώς διορθώνει στο box.

Είναι θέμα μόνο εμφάνισης ή διορθώνει και διάφορα προβλήματα; Δώστε και ένα παράδειγμα που βοήθησε κάποιον να έχει μία "καλύτερη" συσκευή.

Δεν υπάρχει κάτι σταθερό. Εξαρταται απο τη rom, τον προγραμματιστή, κλπ.

Στη συντριπτική πλειοψηφία λύνουν προβλήματα σταθερότητας, ασφάλειας, ταχυτητας, αφαιρουν bloatware και κάνουν και στυλιστικές επεμβάσεις. Διαβαζεις το εκαστοτε changelog και κρίνεις.

Επιμέρους παραδείγματα που εχω δει σε boxes και κινητα (ειναι ακριβώς ή ιδια φιλοσοφία)

  • Αφαιρεση bloatware ή διαφημιστικών προγραμματων (που μόνος σου δεν μπορεις να τα αφαιρέσεις)
  • Αλλαγή "driver" για wifi/gps/mobilemodem που βελτιώνει την κατάσταση
  • Αφαιρεση malware. Κάποιες συσκευές ερχονται με bitcoin miners)
  • Αναβάθμιση λειτουργικού (εκδοση, security patch, κλπ) οταν η μαμα εταιρεία εχει εγκαταλείψει τη συσκευή
  • κλπ κλπ

Εχω δει μηχανάκια και κινητα, στα οποια πέρασα custom roms, να αναγεννιούνται κυριολεκτικά. Σταθερότητα, ταχυτητα, επιλογές, κλπ. Πλέον αγοράζω συσκευές εχοντας και σαν βασική παραμετρο να υπάρχουν custom roms

Διάβασε και το παρακάτω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/480400-επιλογή-android-tv-box/?do=findComment&comment=56261578

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για android box που να έχει ψηφιακό αποκωδικοποιητή DVB-T2, για μια παλιά Tv LG που χάλασε ο εξωτερικός αποκωδικοποιητής που είχα. Με μια πρώτη έρευνα εντόπισα τον Mecool KI PRO. Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτό το επίπεδο τιμής; Δεν με πειράζει να είναι από μαγαζί Κίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, pasxen said:

Τι λετε για το παρακάτω? Λεω να το παρω αφου έρχεται με προεγκατεστημενα τα προγράμματα, αυτο που λεει για super league ισχύει? Δεν εχω ασχοληθει με το kodi. ή να παρω απο κινεζο καποιο αλλο και να τα βαλω μονος αν και φοβαμαι τα τελωνια και για λιγα παραπανω αν ειναι καλο το παρακατω μηχανημα θα το προτιμήσω.

https://www.clevermarket.gr/proionta/nea-proionta/tv-box-android-me-android-7-1-2-kai-proegkatestimeno-kodi_106056/?lang=el&iid=106056&path=899013010&template=productDetails&gclid=CjwKCAiAvMPRBRBIEiwABuO6qRAdLaJ22g3RSVM--594T7DeZkQUXsI5By4AXpZ7Org5baQyFK_ctxoCdfEQAvD_BwE

Φίλε εκτός του ότι ως προς τα τεχνικά χαρακτηριστικά το μηχάνημα είναι σάπιο, μην πιστεύεις λέξη από τα υπόλοιπα. Τους έχω πάρει τηλέφωνο κάνοντας τον ανήξερο και ρώτησα αν ισχύουν όλα αυτά και αν θα είναι όλα έτοιμα μέσα όταν το αγοράσω και η απάντηση του "ειδικού τεχνικού" ήταν: ναι έχει μέσα το kodi και εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ψάξεις στο google οδηγίες για ρύθμιση του kodi και θα σου βγάλει διάφορα σάιτ με οδηγίες και σε 5 λεπτά θα το έχεις ρυθμίσει για να βλέπεις αυτά που θες".

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pasxen είπε

Τι λετε για το παρακάτω? Λεω να το παρω αφου έρχεται με προεγκατεστημενα τα προγράμματα, αυτο που λεει για super league ισχύει? Δεν εχω ασχοληθει με το kodi. ή να παρω απο κινεζο καποιο αλλο και να τα βαλω μονος αν και φοβαμαι τα τελωνια και για λιγα παραπανω αν ειναι καλο το παρακατω μηχανημα θα το προτιμήσω.

https://www.clevermarket.gr/proionta/nea-proionta/tv-box-android-me-android-7-1-2-kai-proegkatestimeno-kodi_106056/?lang=el&iid=106056&path=899013010&template=productDetails&gclid=CjwKCAiAvMPRBRBIEiwABuO6qRAdLaJ22g3RSVM--594T7DeZkQUXsI5By4AXpZ7Org5baQyFK_ctxoCdfEQAvD_BwE

Στη σελίδα που μας εβαλες μπορεις να δεις τι μπορεις να κάνεις με ενα android tv box (αν και τα παραφουσκώνει)

Για να καταλάβεις τι πραγματικά γινεται με το kodi (γιατί δεν ειναι τοσο ευκολα και απλα οπως τα γραφει) κατεβασε στον υπολογιστη σου το kodi (ναι βγαινει και για αλλα λειτουργικά), βάλε ένα ετοιμο build (π.χ. το GKoBu απο το greek kodi) και θα εχεις ακριβώς αυτά που λεει και στη σελιδα (αλλά με τα προβληματα που υπάρχουν - μη ρωτάς εδω θα χαλασει το θεμα - τα οποια βεβαια δεν αναφερει στο clevermarket)

Για το μηχανάκι. Είναι σαπάκι και σε πολύ ακριβή τιμή. Εχει 1GB ram και 8GB αποθηκευτικό χώρο. Στη σημερινη εποχή οτιδήποτε με κάτω απο 2/16 ειναι κακή επένδυση και οτιδηποτε με 3/16 και πάνω ειναι πολύ καλύυτερη. Το ιδιο αν το πάρεις απο Κίνα το βρίσκεις (χωρις καν να δω για προσφορες και κουπόνια) κάπου στα 30 ευρω (ναι τριάντα) μαζί με μεταφορικά.

Οσον αφορά τις αγορες απο εξωτερικό εχουμε εδω στο ινσομνια 2 θεματάρες που μπορεις να μάθεις/ρωτήσεις/καταλάβεις και να αποφευγεις τις παγίδες.

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ το ιδιο μηχανάκι (που ειναι σαπάκι) μπορεις να το αγοράσεις απο το banggood (βλεπε link παρακάτω) και αν διαλεξεις μεθοδο αποστολής Priority direct mail (του bangood) θα το εχεις σπιτι σου σε 25 ημέρες χωρίς τελωνειο (σίγουρο με τα μεχρι τώρα καραδοκιμασμένα δεδομένα). Του περνας και το kodi (δες παραπάνω) και εισαι ετοιμος με κέρδος 30 ευρω

https://www.banggood.com/X96-MINI-Amlogic-S905W-1GB-RAM-8GB-ROM-TV-Box-p-1188927.html?cur_warehouse=CN

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...