Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι το κάνω συχνά, να βάζω τους άλλους να σκέφτονται για το καλο της τσέπης και των αναγκών τους. Ειναι ενοχλητικό για πολλούς.

ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα κινέζικα boxes έχουν ημιτελεις επισημες εργοστασιακές rom, γιατί το fine tuning εχει κοστος. Εκει έρχονται "πειραγμένοι" και φτιάχνουν custom roms και βοηθάνε όλους τους άλλους "πειραγμένους" (σαν εμένα) για να εχουν πιο σταθερα boxes. Δηλαδη στα κινεζικα boxes οι custom roms δεν πάνε να αντικαταστήσουν κάποια καλή εργοστασιακή rom, αλλα να λύσουν προβλήματα που η εταιρεία θα αργήσει να λύσει ή δε θα λύσει ποτε. Εξαίρεση τα mi box που ειναι κινεζικα αλλα με καλή rom και τα nvida shield τα οποια δεν ειναι κινέζικα και εχουν καλή rom (κι ας παραγονται σαν υλικο στην Κίνα).

Για να σου κανω ακομα πιο έντονη την αντιθεση στην κινέζικη αγορα θα βρεις πολλά noname boxes στη μισή τιμή των mecool, beelink, tanix τα οποια ειναι hardware κλώνοι των γνωστών (το ιδιο προϊόν με άλλο ταμπελάκι και αλλο κουτάκι) ΑΛΛΑ επειδη δεν βγαινουν επισημες ή ανεπισημες roms, ειναι πεταμενα λεφτα. Τα γνωστα κινεζικα μποξάκια εχουν φτάσει να πουλάνε τρελα, επειδή υπήρξαν και υπάρχουν custom roms. 

Για τα gt1 ult και m8s pro ετσι κι αλλιως υπάρχουν πολλες custom roms, οποτε δεν ειναι βαρβατο κριτηριο αγορας

Ο αερισμος και γενικοτερα η ψύξη των δυο αυτων ΠΡΕΠΕΙ να σε νοιαζει περισσότερο απο οσο πιστευεις. Δες σχετική συζητηση εδω -> https://www.insomnia.gr/forums/topic/672476-tvbox-cooling-mod-πατέντες-ψύξης/ 

Για τη fake ram -> http://lmgtfy.com/?q=gt1+ultima+fake+ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 6/9/2018 στις 2:32 ΜΜ, gat0s814 είπε

Θα απαντησω με την ευκαιρια και στον φιλο πιο πανω...
Καλυτερα κατι σε Amlogic chip!
Τωρα , η διαφορα του H96 PRO PLUS απο το Tanix TX9 Pro στο οτι το λογισμικο του ειναι καλυτερα προσαρμοσμενο επανω του με αποτελεσμα να ειναι αισθητα πιο γρηγορο!
Το Tanix TX9 Pro απο την αλλη ενω φοραει πιο ευεληκτο λογισμικο , με περισοτερα καλουδια , για καποιο λογο ειναι λιγο πιο κατω στην αποδοση της GPU (αυτο παντως δεν ειναι απαραιτητα κακο...)
Παντως και το H96 PRO PLUS ειχε πολλα θεματα με προηγουμενα λογισμικα οποτε η ζυγαρια ειναι καπου στην μεση!
Καλη τυχη!

δηλαδή για απλή χρήση kodi να αποφύγω επεξεργαστή RK332;

Θυμίζω ρώτησα για H96 Max Plus RK3328 4GB RAM 32GB ROM Android 8.1

Ψάχνω και νόμιζα ότι το παραπάνω ήταν super τιμή. 

Κάποια άλλη πρόταση; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Ναι το κάνω συχνά, να βάζω τους άλλους να σκέφτονται για το καλο της τσέπης και των αναγκών τους. Ειναι ενοχλητικό για πολλούς.

ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα κινέζικα boxes έχουν ημιτελεις επισημες εργοστασιακές rom, γιατί το fine tuning εχει κοστος. Εκει έρχονται "πειραγμένοι" και φτιάχνουν custom roms και βοηθάνε όλους τους άλλους "πειραγμένους" (σαν εμένα) για να εχουν πιο σταθερα boxes. Δηλαδη στα κινεζικα boxes οι custom roms δεν πάνε να αντικαταστήσουν κάποια καλή εργοστασιακή rom, αλλα να λύσουν προβλήματα που η εταιρεία θα αργήσει να λύσει ή δε θα λύσει ποτε. Εξαίρεση τα mi box που ειναι κινεζικα αλλα με καλή rom και τα nvida shield τα οποια δεν ειναι κινέζικα και εχουν καλή rom (κι ας παραγονται σαν υλικο στην Κίνα).

Για να σου κανω ακομα πιο έντονη την αντιθεση στην κινέζικη αγορα θα βρεις πολλά noname boxes στη μισή τιμή των mecool, beelink, tanix τα οποια ειναι hardware κλώνοι των γνωστών (το ιδιο προϊόν με άλλο ταμπελάκι και αλλο κουτάκι) ΑΛΛΑ επειδη δεν βγαινουν επισημες ή ανεπισημες roms, ειναι πεταμενα λεφτα. Τα γνωστα κινεζικα μποξάκια εχουν φτάσει να πουλάνε τρελα, επειδή υπήρξαν και υπάρχουν custom roms. 

Για τα gt1 ult και m8s pro ετσι κι αλλιως υπάρχουν πολλες custom roms, οποτε δεν ειναι βαρβατο κριτηριο αγορας

Ο αερισμος και γενικοτερα η ψύξη των δυο αυτων ΠΡΕΠΕΙ να σε νοιαζει περισσότερο απο οσο πιστευεις. Δες σχετική συζητηση εδω -> https://www.insomnia.gr/forums/topic/672476-tvbox-cooling-mod-πατέντες-ψύξης/ 

Για τη fake ram -> http://lmgtfy.com/?q=gt1+ultima+fake+ram

Καθόλου ενοχλητικό. Θεωρώ και τον εαυτό μου αρκετά ψείρα. Το θέμα είναι αν υπάρχει κάτι που να καλύπτει όλες τις ανάγκες (και να είναι και VFM). Σημαντική διαφορά ειναι πχ η έλλειψη gigabit ethernet στο Mecool. Αυτό βέβαια ΑΝ εμποδίζει το αψεγάδιαστο 4K streaming από το NAS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε εδώ:

https://www.iptvinsider.com/netflix-4k-android-box/

Στα Netflix Full HD 1080p έχει και το Beelink GS1. Άρα το συγκεκριμένο έχει άδεια DRM ή το έβαλαν από λάθος? Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί ποτέ στις συζητήσεις για box που υποστηρίζουν netflix. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To gs1 ειναι διαφορετικο απο το κλασσικο gt1 γιατί εχει επεξεργαστη allwinned (ενω το gt1 εχει τον 912) , δηλαδη σχεδόν τιποτα απο custom roms, αποτρεπικτικο για τα δικά μου δεδομένα, που δεν θελω να στηριζομαι μονο στον κατασκευαστη.

Για το netflix hd παιζει HD γιατι εχει αλλο drm level αλλα δεν ξερω αν ισχυει ακομα μετα τις προσφατες αλλαγες του netflix και αν η εταιρεία εχει βγαλει patch. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, isay είπε

To alfawise βγάλε το απο τις επιλογές σου.

απο τα άλλα 2 ψώνισε αυτό που ειναι πιο φθηνό (ψάχνε για 1-2 εβδομάδες για κουπονι) γιατί είναι "ισαξια" με μικρές διαφορές ανα σημεία υπεροχής.

Για το gt1

  • Θ Έχει καλύτερη επισημη κοινότητα υποστήριξης και λίγο καλύτερη ροή απο εργοστασιακά updates
  • Θ Εχει πολυ καλύτερο τηλεχειστιστηριο
  • Α.Εχει πιο "σφραγισμένο" κουτί οπότε ανεβάζει θερμοκρασίες
  • Α.Λιγο μικροτερη διαθεσιμοτητα σε custom roms.
  • Α. Πριν κάποιους μήνες έσκασε ένα θεματάκι οπου υπήρχαν πολλά gt1 ult με fake ram, δηλαδή 2GB αλλά λογω σκαλισματος φαινονταν 3GB. Δεν ξέρω τι γινεται τώρα

Για το m8s pro (και μιλώ για το σκέτο, οχι το L, οχι τα w/+) 

  • Θ. Παρα πολλες οπες αερισμου δηλαδη αερισμος του box, πραγμα καλο και για την λειτουργία αλλα και τη μακροζωία του
  • Θ. Πολυ πιο πλούσια διάθεση απο custom rom
  • A.Οι εργοστασιακές rom, για μενα εχουν παιδικές ασθένιες
  • A.Εχει κατοστάρι lan αρα μειονεκτημα για αυτους που εχουν οικιακο file server για οικιακό στριμάρισμα πολύ μεγαλων αρχείων

Με το δικό μου τρόπο σκέψης και αναγκών εγω θα ψώνιζα (ξανα) το m8s pro γιατί οι custom roms ειναι πολύ σημαντικές (για μένα), δε με νοιάζει το τηλεχειριστηριο (ετσι κι αλλιως βάζω mini keyboard) και ο αερισμος ειναι κάτι πολύ σημαντικο (εκτος αν κάνεις τρυπες στο gt1 έτσι κι αλλιως).

(+)Στα θετικα του Gt1 η θυρα optical εισοδου

(-)Στα αρνητικα του gt1 ultimate προσθεσε το αδυναμο  wifi (αναφερθηκε απο χρηστες Gt1 ultimate)

 

(-) Στα αρνητικα του mecool η ελλειψη οπτικης  θυρας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, powerup είπε

(+)Στα θετικα του Gt1 η θυρα optical εισοδου

(-)Στα αρνητικα του gt1 ultimate προσθεσε το αδυναμο  wifi (αναφερθηκε απο χρηστες Gt1 ultimate)

(-) Στα αρνητικα του mecool η ελλειψη οπτικης  θυρας 

Ένα αρνητικό του Beelink Gt1 Ultimate είναι η 32bit αρχιτεκτονική του έναντι του Meecool με την 64bitη.

Το Beelink είναι πολύ πιο στιβαρό από το Meecool και ενώ δεν έχει τόσες πολλές οπές αέρα, δεν ανεβάζει καθόλου εύκολα θερμοκρασία.

Για το wireless ίντερνετ δεν έχω κανένα θέμα με το Beelink αλλά έχουν αναφερθεί προβλήματα κατά καιρούς.

Το πληκτρολόγιο είναι άθλιο και στα δύο, θέλει επειγόντως αλλαγή. Προτείνω αγορά air mouse με φωτισμό και πληκτρολόγιο παρά πληκτρολόγιο - ποντίκι, αλλά ότι βολεύει τον καθένα.

Και τα δύο έχουν τον ίδιο καλό και δοκιμασμένο επεξεργαστή και την ίδια DDR4 Ram.

Το μεγαλύτερο αρνητικό του Meecool είναι το λογισμικό του που είναι android tv και πίστεψέ με από έναν φίλο μου που το έχει, έχω ακούσει πολλά αρνητικά. Βέβαια αν  όλα λύνονται με τρίτες εφαρμογές και το apkmirror.

Στα θετικά του Meecool η υποστήριξη του Netflix-Υοutube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dolomites είπε

δηλαδή για απλή χρήση kodi να αποφύγω επεξεργαστή RK332;

Θυμίζω ρώτησα για H96 Max Plus RK3328 4GB RAM 32GB ROM Android 8.1

Ψάχνω και νόμιζα ότι το παραπάνω ήταν super τιμή. 

Κάποια άλλη πρόταση; 

Ψαξε κατι σε Amlogic οπως ειπα .....
S905X για σταθεροτητα η κατι σε S912 για γρηγοραδα....
Υπαρχουν πολλες προτασεις σε διαφορα κινεζομαγαζα και με λιγη τυχη θα πεσεις και σε καποια προσφορα!

Να διευκρινισω εδω οτι επειδη την τελευταια φορα που πηγα να υποδειξω καποιο μποξακι θεωρηθηκε διαφημιση γι'αυτο και σε απανταω ετσι αοριστα!
Καλη τυχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου θέλω μέχρι αύριο να παραγγείλω ένα tv box... και μάλιστα θέλω το καλύτερο που μπορώ να πάρω μέχρι και 80-90 ευρώ μιας και έπεσαν πολύ οι τιμές...

Παλιά νόμιζα πως ήταν μονόδρομος το xiaomi άλλα τώρα βλέπω πως είναι πίσω και με μικρό αποθηκευτικό χώρο!

 

Είδα πως κυκλοφορείπολύ το Alfawise H96 Pro+ (ddr3 μνήμες και x64bit) και το gt1 ultimate (ddr4 με x32bit)

από αυτά τι καλύτερο υπάρχει;;; 

θα μπει σίγουρο popcorn time, kodi και παιχνίδια και ένα σορό βλακείες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το alfawise ασε το εκτος κουβεντας. 

Για τα άλλα υπαρχουν και ιδιες ή καλυτερες προτάσεις που εχουν αναφερει τις τελευταίες 4-5 σελιδες

Οι τιμές δεν ειναι ιδιαιτερα πεσμένες. Θα τις χαρακτηριζα φυσιλογικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, isay είπε

Το alfawise ασε το εκτος κουβεντας. 

Για τα άλλα υπαρχουν και ιδιες ή καλυτερες προτάσεις που εχουν αναφερει τις τελευταίες 4-5 σελιδες

Οι τιμές δεν ειναι ιδιαιτερα πεσμένες. Θα τις χαρακτηριζα φυσιλογικες

Για ποιο λόγο να αφήσω Εκτός κουβέντας αυτό το μηχάνημα;

Τιμές φίλε το xiaomi π.χ. έχει 48 ευρω με priority line και το alfawise κάπου στα 55 ευρω νομίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σορό συσκευές έχεις... και από ότι βλέπω ΔΕΝ παίζουν 4Κ στο youtube και ας έχουν τον S912... το xiaomi το αποκλείω λόγο μικρού αποθηκευτικού χώρου και γιατί πλέον έχει ποιο δυνατούς επεξεργαστές!

Πια η Διαφορά στα 32bit που έχει το beelink και τα 64bit? Δε νομίζω να έχει διαφορά... λένε για ασυμβατότητες μερικών εφαρμογών, αλλά ποιες εφαρμογές τρέχουν και χρειάζονται τα 64bit ?

 

Sunvell T95Z Plus TV Box Amlogic S912 Octa Core

- EU PLUG+BLACK 3G + 32G

58 ευρώ (Αυτό είναι και πανέμορφο και δείχνει την Ώρα στην οθόνη)

 

Alfawise H96 Pro+ TV Box

- EU PLUG 3GB RAM + 32GB ROM

60 ευρώ

Beelink GT1 Ultimate 3GB DDR4 + 32GB EMMC TV Box

- EU PLUG 20

63 ευρώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, pontios16 είπε

Ένα σορό συσκευές έχεις... και από ότι βλέπω ΔΕΝ παίζουν 4Κ στο youtube και ας έχουν τον S912... το xiaomi το αποκλείω λόγο μικρού αποθηκευτικού χώρου και γιατί πλέον έχει ποιο δυνατούς επεξεργαστές!

Πια η Διαφορά στα 32bit που έχει το beelink και τα 64bit? Δε νομίζω να έχει διαφορά... λένε για ασυμβατότητες μερικών εφαρμογών, αλλά ποιες εφαρμογές τρέχουν και χρειάζονται τα 64bit ?

Sunvell T95Z Plus TV Box Amlogic S912 Octa Core

- EU PLUG+BLACK 3G + 32G

58 ευρώ (Αυτό είναι και πανέμορφο και δείχνει την Ώρα στην οθόνη)

Alfawise H96 Pro+ TV Box

- EU PLUG 3GB RAM + 32GB ROM

60 ευρώ

Beelink GT1 Ultimate 3GB DDR4 + 32GB EMMC TV Box

- EU PLUG 20

63 ευρώ!

To ξέρεις ότι η Alfawise  είναι μάρκα του Gearbest; Και η Sunvell  είναι "κακή" μάρκα συγκριτικά. Δικά σου είναι τα χρήματα μπορείς να τα δώσεις όπου θέλεις.

Επεξ/σία από GeorgeAl92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γενικά ρώτησα Ποιο είναι πιο πάνω από αυτά για να πάρω!!!

Θα ήθελα να μπορεί μελλοντικά να παίξει 4κ αναλύσεις σε YouTube! 

Και δεν ειμαι άτομο που του αρέσει να πειράζει τις rom

Π.χ. το be link αξίζει; έχει 32bit σύστημα λέει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, pontios16 είπε

Εγώ γενικά ρώτησα Ποιο είναι πιο πάνω από αυτά για να πάρω!!!

Θα ήθελα να μπορεί μελλοντικά να παίξει 4κ αναλύσεις σε YouTube

Και δεν ειμαι άτομο που του αρέσει να πειράζει τις rom

Π.χ. το be link αξίζει; έχει 32bit σύστημα λέει 

Δυστυχως για 4K στο YouTube οτι κυκλοφορει στην πιατσα δεν εχει εγγυηση οτι θα
υφισταται και ....αυριο!
Πλην βεβαια ελαχιστων περιπτωσεων , πιο επωνυμων !
Οποτε η πας σε σε τετοιο δρομο η ψαχνεσαι σε κατι ''δυνατο'' οπως ενα απο αυτα τα S912 που θελεις!
Καλη τυχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...