Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Chrisl7 είπε

magicsee n5 tv box. Αυτό τι λέει? Το 2χει προσφορα το gearbest

Καλο ''μοτερ'' εχει, τα βασικα specs τα εχει , τρυπουλες εχει και μαλιστα πολλες και  καλη τιμη το εχει για S905X!


Για καθημερινή χρήση οποτε......    👍!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Chrisl7 είπε

magicsee n5 tv box. Αυτό τι λέει? Το 2χει προσφορα το gearbest

 

3 ώρες πριν, gat0s814 είπε

Καλο ''μοτερ'' εχει, τα βασικα specs τα εχει , τρυπουλες εχει και μαλιστα πολλες και  καλη τιμη το εχει για S905X!


Για καθημερινή χρήση οποτε......    👍!!!

Η τιμή παρουσας προσφορας ειναι "φυσιολογική" για αυτά τα specs.

Απο εκει και πέρα, εγω δε θα το αγοραζα, γιατί με λιγο ψάξιμο δε βρηκα custom roms και παρολο που εχει τρυπες απο κάτω, δεν εχει απο πάνω, οποτε η θερμοτητα απλα θα εγκλωβιζεται μεσα (δεν κανει κυκλοφορία). Βασικά εγω το βλέπω σαν ενα κινεζικο κλώνο. Ισως το αγοραζα αν ήθελα κάτι οικονομικο και χωρίς πολλες απαιτήσεις και αν ανοιγα μπολικες τρυπες στην πανω πλευρα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως θα το αγοραζα για καθημερινη χρηση!
Επισης ποτε δεν καταλαβα την μανια με τις custom roms!
Αν δουλευει κατι σωστα γιατι να αλλαχτει;
Και παρεμπιπτόντως η εταιρια Magicsee ειναι στον χωρο αυτο απο το 2007 και
υπαρχει υποστηριξη (εστω και η βασικη) και μαλιστα περισσοτερη απο καποιους αλλους!

http://www.magicsees.com/about.aspx?TypeId=1&FId=t1:1:1

Επεξ/σία από gat0s814
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Chrisl7 είπε

Με ενδιαφέρει το airplay για στριμαρισμα από ipad. Λέτε να υπάρχει κάνα θεμα? Να κάνει σπασίματα?

Δυστυχως δεν ασχολουμαι με αμερικανους και δεν εχω αποψη....
Παντως γενικα λιγο πολυ τα Amlogic δεν εχουν σοβαρα προβληματα τετοιου ειδους (ιδιως σε Android) ...
Ειδικα ομως γι'αυτο το μηχανακι επειδη ειναι και καινουργιο δυσκολα θα το τεσταρεις
Βεβαια , μπορεις να κανεις μια ερωτηση στο μαγαζι και αν ερθει στα χερια σου και δεν παιζει να τους .... ''χρεωσεις'' και για το λαθος!

😉

Επεξ/σία από gat0s814
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

νέος στο θέμα με ενα παλιο WD media player, θα ήθελα ενα TV Box γυρω στα 70-100 ευρω με κάποια απο τα παρακατω χαρακτηριστικα:

  • 3GB RAM+
  • Android 6+
  • Ιδανικα 1080p αλλα και με 720p καλυπτομαι
  • Δυνατοτητα Youtube, Netflix
  • Δυνατοτητα Google Play και πιθανης εγκαταστασης kodi αλλα και vpn client
  • USB 2.0+
  • Καλό WiFi να μην εχει κολληματα οπως και θεματα με τη θερμοκρασια
  • Δυνατοτητα να παιζει απο NAS (το οποιο εχει και SMB 1.0 δυστυχως)
  • Να υποστηριζεται file type mkv δοκιμασμενα γιατι την εχω πατησει...

Κοιταζα το Minix Neo U9-H αλλα ξεφευγει λιγο και δεν ξερω αν θα εκμεταλλευομουν πραγματικα τις δυνατοτητες τους για home καθημερινη χρηση. Απο την αλλη το Amazon Fire TV φαινεται πολυ οικονομικο και δεν καταλαβαινω που ειναι η παγιδα...
Αν ζητάω πολλα με αυτα τα χρηματα σε τι απο τα παραπανω θα πρεπει να υποχωρησω ή ποσα παραπανω θα πρεπει να διαθεσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cputester1 είπε

...

  • Δυνατοτητα Youtube, Netflix
  • ...
  • Να υποστηριζεται file type mkv δοκιμασμενα γιατι την εχω πατησει...

 

Δεδομένου οτι θες netflix, περνα πρώτα απο την παρακατω συζητηση να δεις τι επιλογές εχεις και κάνε ξεσκαρτάτισμα με βάση τις αναγκες σου. 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/663048-συσκευες-tvbox-tablets-κλπ-που-παιζουν-απροβληματιστα-netflix/

Στo android δεν εχει σημασία τι υποστηρίζει απο file types (ή οπως αλλοι ρωτάνε για εξωτερικους υποτιτλους) γιατί στο android μπορεις να βάλεις οποιο app θες που υποστηρίζει τα εκαστοτε file types. Π.χ. το vlc και το kodi μια χαρά παιζουν τα mkv. Αν τώρα εννοείς κάτι ειδικότερο (π.χ. υποστηριξη πολυκάναλου ήχου με εξόδους 5.1 ) εκει οντως δεν ειναι μονο προγραμμα αλλα και hardware. Διευκρίνησε λοιπον τι εννοεις με το mkv. 

Για όλα τα υπολοιπα bullets δε θα δυσκολευτείς, εκτός ίσως απο το wifi που τα περισσότερα εχουν μετριο, οποτε αν το router σου ειναι στην αλλη ακρη του σπιτιου, θα εχει σιγουρα προβληματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός TV BOX. Δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο οπότε θα ήθελα τα φόντα σας. 

  • Καταρχάς δεν ξέρω το χρηματικό πόσο που θα διαθέσω διότι δεν γνωρίζω τι χαρακτηριστικά πρέπει να κοιτάξω. 
  • 4κ θα ήθελα να υπάρχει η δυνατότητα
  • Με ενδιαφέρει να έχει σίγουρα playstore(otetv  gο)
  • Καλό WiFi 
  • Δοκιμασμένη συσκευή η μάρκα να μην έχουμε προβλήματα. 
 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορεί να βοηθήσει
Επεξ/σία από Masma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Masma είπε

Καλησπέρα.

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός TV BOX. Δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο οπότε θα ήθελα τα φόντα σας. 

  • Καταρχάς δεν ξέρω το χρηματικό πόσο που θα διαθέσω διότι δεν γνωρίζω τι χαρακτηριστικά πρέπει να κοιτάξω. 
  • 4κ θα ήθελα να υπάρχει η δυνατότητα
  • Με ενδιαφέρει να έχει σίγουρα playstore(otetv  gο)
  • Καλό WiFi 
  • Δοκιμασμένη συσκευή η μάρκα να μην έχουμε προβλήματα. 
 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορεί να βοηθήσει

επεξεργαστη amlogic απο 905  (οχι 905w )  η καλυτερος 912, για απροβληματιστη λειτουργια 4κ

ram τουλαχιστον 2gb

android 6 και πανω

καλο wifi? παιζει...... το μηχανημα ............

 

εγω εχω 2 χρονια το mini m8s (905-2gb ram-android 5.1) Το μονο προβλημα ειναι οτι λογω παλιας εκδοσης android δεν μπορω να βαλω πολλες εφαρμογες . Παντως ταινιες (1080+ 4k), kodi (17.1), netflix(sd-720p), μεχρι και emulators (retro games mame) .τα παιζει απροβληματιστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Masma είπε

Καλησπέρα.

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός TV BOX. Δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο οπότε θα ήθελα τα φόντα σας. 

  • Καταρχάς δεν ξέρω το χρηματικό πόσο που θα διαθέσω διότι δεν γνωρίζω τι χαρακτηριστικά πρέπει να κοιτάξω. 
  • 4κ θα ήθελα να υπάρχει η δυνατότητα
  • Με ενδιαφέρει να έχει σίγουρα playstore(otetv  gο)
  • Καλό WiFi 
  • Δοκιμασμένη συσκευή η μάρκα να μην έχουμε προβλήματα. 
 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορεί να βοηθήσει

Λοιπον φιλε μου 4Κ παιζουν καλα λιγο πολυ ολα τα τελευταια μποξακια...
Καλο WiFi , χμμ.... ολα λιγο πολυ εχουν τα θεματακια τους οποτε για καλυτερη αποδοση μονο με καλωδιο....

Play Store εχουν ολα ,αλλα αυτα που εχουν λογισμικο τυπου Android TV εχουν καποιους περιορισμους...
Επισης τα περισσότερα απο αυτα ερχονται ξεκλειδωμενα πλεον και χρειαζεται λιγο κοπος για να καθαρίσουν και να παιξουν αυτο που θελεις...
Εδω να σημειωσω οτι πιο ευεληκτες συσκευες σε αυτο το θεμα ειναι οι Αmlogic !

Οποτε αν θελεις κοιτας κατι σε Αmlogic επεξεργαστες οπως S905X η τον πιο γρηγορο S912 και με οσο το δυνατον μεγαλυτερη RAM !
Απαραιτητα ομως να εχει πολλες τρυπες για καλο εξαερισμο!
Δοκιμασμένη συσκευή η μάρκα εδω μην πολυψαχνεις γιατι ολα αυτα τα μποξακια γινονται φασον και υπαρχει περιπτωση το ενα με το αλλο να εχει ακομα και διαφορετικο hardware (ιδιων προδιαγραφων αλλα με διαφορετικα τσιπακια και ειδος μνημης για παραδειγμα) !
Απο εκει και περα η καλυτερη αρχη ειναι να οριοθετησεις το μπατζετ σου και να ''βουτηξεις'' και εσυ στον ''μαγικο''κοσμο των Android Tv Box !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν είναι ακριβές ότι «αυτά που έχουν λογισμικό τύπου Android TV έχουν κάποιους περιορισμούς», διότι με την ίδια έννοια και «τα άλλα που έχουν λογισμικό τύπου Android έχουν κάποιους άλλους περιορισμούς»...

Το σωστό είναι ότι τα πάντα (Android / Android TV) εγκαθιστούν apk αρχεία και ότι η διαφορά των μεν από τα δε είναι πως τα apk apps που έχουν γραφτεί ειδικά για Android TV είναι βελτιστοποιημένα για τηλεοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/08/2018 at 10:53, villasg said:

Να θυμασται καλη επιλογη ειναι και το Beelink GS1 που πηρα προσφατα ( δευτερο ) στα 54 με μεταφορικα απο  Gearbest

To πήρα κι εγώ και είναι εντυπωσιακά γρήγορο για τετραπύρηνο με 2gb. Να οφείλεται στον allwinner λες ή σε κάτι άλλο? Σε ρωτάω γιατί βλέπω ότι σκαμπάζεις 5 πράγματα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...