Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για 4K Samsung οθόνη, ένα καλό tv box στα 50 κοντά που να παίζει YouTube, και να μπορώ να κάνω streaming από κινητό/υπολογιστή σε 1080p και 4K εννίοτε. Netflix δεν με απασχολεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jastonas είπε

Για 4K Samsung οθόνη, ένα καλό tv box στα 50 κοντά που να παίζει YouTube, και να μπορώ να κάνω streaming από κινητό/υπολογιστή σε 1080p και 4K εννίοτε. Netflix δεν με απασχολεί.

Μεχρι 1080p θεωρω πως δεν θα εχεις προβλημα με κανενα Amlogic tv box !
Αυτο το ποιο πανω ειναι σε καλη τιμη για S912 3/32 αλλα πασχει λιγο στην ελλειψη οπων
(πραγμα που αν χρειαστεί με λιγο κοπο διορθωνεται) !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, gat0s814 είπε

Μεχρι 1080p θεωρω πως δεν θα εχεις προβλημα με κανενα Amlogic tv box !
Αυτο το ποιο πανω ειναι σε καλη τιμη για S912 3/32 αλλα πασχει λιγο στην ελλειψη οπων
(πραγμα που αν χρειαστεί με λιγο κοπο διορθωνεται) !

Τι ακριβώς ελλείψεις έχει; Και φαντάζομαι εννοείς το Tanix TX9 Pro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Jastonas είπε

Τι ακριβώς ελλείψεις έχει; Και φαντάζομαι εννοείς το Tanix TX9 Pro;

Ελλειψη απο τρυπες για καλυτερο εξαερισμο και ναι αυτο το μοντελο εννοω!
Παρολα αυτα δεν μπορω να καταλαβω γιατι σβηστηκε το προηγουμενο μου μηνυμα!!!
Ο φιλος ρωτησε για κουπονι και εγω τον παρεπεμψα στο σαιτ με την καλυτερη προσφορα !!!
Αν αυτο ειναι διαφημιση τοτε το μισο νημα και βαλε ειναι διαφημιστικο!!!

Επεξ/σία από gat0s814
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω δουλέψει αρκετά box με 912,και όλα ζεσταίνονται περισσότερο απο το GT1 U,που δεν έχει καθόλου τρύπες.(άσε που έχει και την καλύτερη εικόνα ακόμη και από το nvidia κατά την γνώμη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

έχω ένα SCISHION V88 PRO TV Box Amlogic S905X Quad Core 

για kodi, ταινίες, άντε βαριά και κανένα αγώνα

αλλά με 1bg ram δεν την παλεύω.κολλάει συνέχεια.

Λέω για αναβάθμιση και σήμερα είδα προσφορά στο banggood

 για το H96 Max Plus RK3328 4GB RAM 32GB ROM Android 8.1 ;;

στα 40€ αξίζει λέτε, θα δω διαφορά;

Η σε αυτά τα λεφτά παίζουν άλλα περισσότερο δοκιμασμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Jastonas είπε

Θα απαντησω με την ευκαιρια και στον φιλο πιο πανω...
Καλυτερα κατι σε Amlogic chip!
Τωρα , η διαφορα του H96 PRO PLUS απο το Tanix TX9 Pro στο οτι το λογισμικο του ειναι καλυτερα προσαρμοσμενο επανω του με αποτελεσμα να ειναι αισθητα πιο γρηγορο!
Το Tanix TX9 Pro απο την αλλη ενω φοραει πιο ευεληκτο λογισμικο , με περισοτερα καλουδια , για καποιο λογο ειναι λιγο πιο κατω στην αποδοση της GPU (αυτο παντως δεν ειναι απαραιτητα κακο...)
Παντως και το H96 PRO PLUS ειχε πολλα θεματα με προηγουμενα λογισμικα οποτε η ζυγαρια ειναι καπου στην μεση!
Καλη τυχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, gat0s814 είπε

Θα απαντησω με την ευκαιρια και στον φιλο πιο πανω...
Καλυτερα κατι σε Amlogic chip!
Τωρα , η διαφορα του H96 PRO PLUS απο το Tanix TX9 Pro στο οτι το λογισμικο του ειναι καλυτερα προσαρμοσμενο επανω του με αποτελεσμα να ειναι αισθητα πιο γρηγορο!
Το Tanix TX9 Pro απο την αλλη ενω φοραει πιο ευεληκτο λογισμικο , με περισοτερα καλουδια , για καποιο λογο ειναι λιγο πιο κατω στην αποδοση της GPU (αυτο παντως δεν ειναι απαραιτητα κακο...)
Παντως και το H96 PRO PLUS ειχε πολλα θεματα με προηγουμενα λογισμικα οποτε η ζυγαρια ειναι καπου στην μεση!
Καλη τυχη!

Μου φαίνεται με σπρώχνεις στο Tanix Πάντως :D

Με την θερμοκρασία του Tanix TX9 Pro, θα έχω πρόβλημα;

Επίσης, σε σχέση με τα προηγούμενα, το Beelink GT1 Ultimate πως συναγωνίζεται;

Επεξ/σία από Jastonas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jastonas είπε

Μου φαίνεται με σπρώχνεις στο Tanix Πάντως :D

Με την θερμοκρασία του Tanix TX9 Pro, θα έχω πρόβλημα;

Επίσης, σε σχέση με τα προηγούμενα, το Beelink GT1 Ultimate πως συναγωνίζεται;

Η αληθεια ειναι οτι χτυπησα και εγω ενα για να το δοκιμασω !
Παντως ενα απο τα τιβι μποξ μου ειναι και το CSA93 3/32 που εχει το ιδιο hardware με το H96 PRO PLUS 3/32 και παιζει αερας (με καποια μικρα θεματακια βεβαια οπως ολα) και μαλιστα με πιο παλιο λογισμικο (να σημειωσω εδω οτι το H96 PRO PLUS εχει 64bit λογισμικο και με οτι συνεπαγεται αυτο) !
Επισης πριν λιγο καιρο ειχα στα χερια μου τον πρωτο του ξαδερφο το
Tanix TX92 TV Box που φανταζομαι ειναι μια απο τα ιδια και πηγαινε αρκετα καλα!
Τελος ,η θερμοκρασια ειναι και θεμα λογισμικου εν μερει ,οποτε δεν ξερω!
Εγω σου ειπα παντως ολα τα δεδομενα!
Και τελικα νομιζω οτι και εγω στο τελος παλι αναποφασιστος θα ημουν!!!   🤔

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Jastonas είπε

Μου φαίνεται με σπρώχνεις στο Tanix Πάντως :D

Με την θερμοκρασία του Tanix TX9 Pro, θα έχω πρόβλημα;

Επίσης, σε σχέση με τα προηγούμενα, το Beelink GT1 Ultimate πως συναγωνίζεται;

Να κανουμε μια ανκεφαλαιωση με τα tv box

Beelink GT1 Ultimate 

(+) Καλο λογισμικο(αν κι σε καποιες αναβαθμισεις δημιουργησε αρκετα προβληματα)

       Ddr4

     Optical εισοδο

    Δεν αναφερουν συχνα χρηστες υπερθερμανση.

(-) Κακο wifi 

   Δεν εχει hd netfix & 4k youtube.

    Tιμη

Mecool m8s pro l

(+) εχει hd netfix & 4k youtube.

     AV εξοδο

(-) Εχουν αναφερθει προβληματα με εφαρμογες( λογο android tv)

  κι υπερθερμανσης

Ταnix Tx9 pro και tx92

(+) Λογισμικο 

       Ταχυτατη μνημη

(-) Εχουν αναφερθει προβληματα με εφαρμογες( λογο android tv)

Η96 pro +

Παλιοτερα προβλημα με τον adaptora καικαν αρκετα, απο τοτε η αξιοπιστια επεσε στο ναδιρ για μενα

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από powerup
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να δει την επικοινωνία μου με τον χρήστη Magendanz εδώ στα τελευταία μηνύματα http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/mecool/firmware-roms/657555-rom-mecool-m8s-pro-stock-nano-nexus-roms-android-7-1/page22 και αν γνωρίζει να μου απαντήσει εδώ ?

Για την ευκολία της κουβέντας.....θέλω να κάνω αναβάθμιση αλλά είμαι root, οπότε πάω κατεβάζω το zip file από την πρώτη σελίδα του τόπικ που παρέθεσα  OTA UPDATE (824MB ZIP file), μέσα από το local της εφαρμογής του box φλασάρω έχοντας επιλέξει wipe data ? Αυτά δεν είναι τα σωστά βήματα και αν ναι θα χαθούν όλες οι ρυθμίσεις σε terarium-kodi κλπ ?

Επεξ/σία από paiktaras69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν είτε update ή flash img, ειναι πολύ σοβαρο το ενδεχομενο να σβηστουν όλα ή τουλαχιστον να μην ειναι αναγνώσιμα. Αν τώρα με το stock rom εννοείς την εργοστασιακή τοτε τα πραγματα ειναι ακομα πιο επικίνδυνα. 

Στο kodi μπορεις να κάνεις export το build και τα data σε ενα αρχειο zip, το οποιο μπορεις μετα να το επαναφέρεις (ή να το βαλεις σε αλλο kodi, σε αλλη συσκευή). Για το teratium δεν ξέρω.

Εγώ τι θα σου προτεινα. Πρώτον πάρε backup. Αν εχεις την εργοστασιακη stock rom, εχει ενα update app, οπου εκει θα του ταίσεις το ota update (ειναι ενα zip) που θα το εχεις σε στικάκι ή κάρτα μνήμης. Αν όλα πάνε καλα θα μπει και το update, δε θα σβηστουν προγραμματα και ίσως μεινουν κάποια σκουπιδια απο την παλια rom.

Αν εισαι με stock custom rom (πχ την nexus) το ιδιο zip θα το ταισεις το twrp.

Εγώ πάντως οταν κανω μεγαλες αλλαγες rom (ανα 6+ μήνες) το κάνω με flash για να ειναι καθαρη η εκγατάσταση. 

Στα υποψη οτι το wie data, σβήνει τα δεδομένα του χρηστη στο κυριο partition, δηλαδη προγραμματα, settings, κλπ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, isay είπε

Καταρχήν είτε update ή flash img, ειναι πολύ σοβαρο το ενδεχομενο να σβηστουν όλα ή τουλαχιστον να μην ειναι αναγνώσιμα. Αν τώρα με το stock rom εννοείς την εργοστασιακή τοτε τα πραγματα ειναι ακομα πιο επικίνδυνα. 

Στο kodi μπορεις να κάνεις export το build και τα data σε ενα αρχειο zip, το οποιο μπορεις μετα να το επαναφέρεις (ή να το βαλεις σε αλλο kodi, σε αλλη συσκευή). Για το teratium δεν ξέρω.

Εγώ τι θα σου προτεινα. Πρώτον πάρε backup. Αν εχεις την εργοστασιακη stock rom, εχει ενα update app, οπου εκει θα του ταίσεις το ota update (ειναι ενα zip) που θα το εχεις σε στικάκι ή κάρτα μνήμης. Αν όλα πάνε καλα θα μπει και το update, δε θα σβηστουν προγραμματα και ίσως μεινουν κάποια σκουπιδια απο την παλια rom.

Αν εισαι με stock custom rom (πχ την nexus) το ιδιο zip θα το ταισεις το twrp.

Εγώ πάντως οταν κανω μεγαλες αλλαγες rom (ανα 6+ μήνες) το κάνω με flash για να ειναι καθαρη η εκγατάσταση. 

Στα υποψη οτι το wie data, σβήνει τα δεδομένα του χρηστη στο κυριο partition, δηλαδη προγραμματα, settings, κλπ

ευχαριστώ για την απάντηση !

Ναι μιλάω για stock rom την εργοστασιακή δηλαδή αλλά είναι root με supersu + twrp φυσικά. Αλλά από ότι κατάλαβα από τα λεγόμενά σου δεν αξίζει το όλο θεμα μιας και δεν έχω changelog για να κρίνω αν έχει αλλάγές ουσιαστικές που να αξίζει τον κόπο το όλο εγχείρημα και η έκδοση android από ότι βλέπω είναι η ίδια.......το αφήνω λοιπόν για την ώρα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...