Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Sorry για την παρέμβαση, θα με ενδιέφερε και μένα αυτό.

Ισχύει αυτο που έγραψα στον φίλο.

 

Επεξ/σία από filios filios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καθίστε λίγο ρε παιδιά γιατί όπως είπα και στην αρχή είμαι εντελώς άσχετος πανω σε αυτό το θέμα και συγχωρέστε με αν σας ταλαιπωρω με τις ερωτήσεις.

 

Εγώ αγοράζω ένα box ωραία και καλά. Από εκεί και πέρα, για να δω αυτά που θέλω να δω, θα πρέπει να το σεταρω εγώ μόνος μου; να του βάλω κάποιο πρόγραμμα ώστε να μπορώ να δω εγώ αυτό που θέλω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Infamous13 said:

Καθίστε λίγο ρε παιδιά γιατί όπως είπα και στην αρχή είμαι εντελώς άσχετος πανω σε αυτό το θέμα και συγχωρέστε με αν σας ταλαιπωρω με τις ερωτήσεις.

Εγώ αγοράζω ένα box ωραία και καλά. Από εκεί και πέρα, για να δω αυτά που θέλω να δω, θα πρέπει να το σεταρω εγώ μόνος μου; να του βάλω κάποιο πρόγραμμα ώστε να μπορώ να δω εγώ αυτό που θέλω; 

Είτε το σετάρεις εσύ είτε το παίρνεις σεταρισμένο. Σε κάθε περίπτωση ΜΑΚΡΙΑ από το clevermarket. Πουλάνε tvbox με σάπια χαρακτηριστικά πλασάροντάς τα ως εξελιγμένα κλπ. Ακόμα και αυτά με τα 4GB που έχουν δεν αξίζουν δεκάρα. Ρίξε μια ματιά εδώ στις προηγούμενες σελίδες και θα βρεις αξιόλογες και επώνυμες συσκευές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω ολους εσας που δεν ξερετε απο αυτα, αλλα οπως ολα τα πραγματα στη ζωη οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος!!!

Αναλογως λοιπον με τα χρηματα που θελετε να δαπανησετε θα βρειτε πολλα μποξακια και στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο!
Αυτα παντως που εχουν πολυ καλες ''συμπεριφορες'' και καλο υποβαθρο ειναι αυτα με τους Amlogic επεξεργαστες!
Οι νεοι S905X2 ειναι σε γενικες γραμμες (και λεω σε γενικες γιατι εχουν και αυτοι λιγο πολυ τα θεματακια τους) value for money και θα σας κρατησουν συντροφια για αρκετα χρονια....!
Και επανερχομαι εδω για να πω πως ο ''μπαχτσες'' εχει πολυ πραγμα και αν καταληξετε καπου το συζηταμε ξανα ....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

@gat0s814 Μια γνώμη γι αυτό;

Tanix TX5 Pro

H εμφανης διαφορα με το πιο πρωτο μοντελο που ακουει στο ονομα Tanix TX5 Max ειναι οι μνημη ram (και η κεραια) !
Στο TX5 Max τα 4 γιγα ram  ηταν τυπου ολα μαζι σε μια (LPDDR4) ενω σε αυτο το νεο μοντελο βαση των χαρακτηριστικων του η μνημη ram ειναι η κλασικη DDR4 (μαλλον 2x2 γιγα) !

Στους S912 για παραδειγμα οταν εμφανηστηκαν οι LPDDR μνημες ειχαν πολλα προβληματα...
Απεναντιας στους S905X2/Υ2 που συνανταμε τις LPDDR μνημες δεν υπαρχουν (κατα κανονα) προβληματα!
Στο δια ταυτα τωρα δεν ξερω κατα ποσο κυκλοφορουν η θα κυκλοφορισουν  custom (ισως ακομα και stock!) λογισμικα γι'αυτο το μποξακι (αν σ'ενδιαφερει) και τι μερος του λογου θα ειναι!
Παντως φανταζομαι οτι ετσι οπως παει καποια στιγμη θα ''βρωμισουνε'' και τα DDR4 μοντελα απλα με τα σημερινα δεδομενα θα προτιμησω κατι με LPDDR4 γι να βρισκω πιο ευκολα λογισμικα!

Να σημειωσω εδω οτι τουλαχιστον για το TX5 Max (φανταζομαι και για το TX5 Pro) το μαμα λογισμικο το εχουν  ''κλειδωμενο'' !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω απάντηση από το banggood. Αν και αρχίζω να πιστεύω ότι δε μου απαντήσουν καν και πέταξε το πουλάκι.

Όπως το προηγούμενο μήνυμα από 27 του Ιουνίου είχαν πει ότι θα μου έστελναν την αρχική έκδοση λογισμικού του box και ακόμα τη στέλνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Περιμένω απάντηση από το banggood. Αν και αρχίζω να πιστεύω ότι δε μου απαντήσουν καν και πέταξε το πουλάκι.

Όπως το προηγούμενο μήνυμα από 27 του Ιουνίου είχαν πει ότι θα μου έστελναν την αρχική έκδοση λογισμικού του box και ακόμα τη στέλνουν.

Επειδη και εγω ειμαι σε ''δυο λογια'' αυτες τις μερες για αυτονοητα πραγματα με το gearbest  θεωρω τους μπανκουταδες σε λιγο καλυτερη μοιρα οποτε σιγουρα θα σου απαντησουνε...
Και ξερεις .....
Αν δεν .... σπαστους τα ... ουμπαλα και απετησε τα ... αυτονοητα!

Επεξ/σία από gat0s814
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα προσπαθήσω να κάνω dispute μέσω PayPal. Αν και δεν το έχω ξαναδοκιμάσει υπάρχει επιλογή ώστε να περιγράψω εκεί το πρόβλημα που παρουσιάστηκε;

Btw ψάχνω κανα tanix ή mecool 30~40 ευρώ που θεωρούνται πιο της προκοπής. @gat0s814

https://banggood.com/Mecool-M8S-PRO-PLUS-ATV-Amlogic-S905W-2GB-RAM-16GB-ROM-Bluetooth-4_2-TV-Box-with-Voice-Input-Control-p-1329727.html?&cart_warehouse=CN

ή κάποιο tanix ;

Δε ξέρω τι θα γίνει με το banggood και πώς θα συμπεριφερθεί στη τήρηση της εγγύησης. Μέχρι να έχω κάτι νεότερο περί αυτού λέω να προβώ σε αγορά ενός νέου, η χρήση που κάνω είναι βασική ή μάλλον τυπική-καθημερινη.
Α) ταινίες/σειρές 1080p ( mkv, bluray rip ) με MX Player ( σε hw+ μέθοδο αναπαραγωγής ) + custom codec ( https://forum.xda-developers.com/app...pport-t2156254 )
Β) YouTube (1080p) και Γ) Twitch παρακολούθηση

Μόνο αυτά. Ούτε kodi, ουτε νετφλιξ

Αυτή βασικά ήταν και η χρήση στο a95xf2

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Θα προσπαθήσω να κάνω dispute μέσω PayPal. Αν και δεν το έχω ξαναδοκιμάσει υπάρχει επιλογή ώστε να περιγράψω εκεί το πρόβλημα που παρουσιάστηκε;

Btw ψάχνω κανα tanix ή mecool 30~40 ευρώ που θεωρούνται πιο της προκοπής. @gat0s814

https://banggood.com/Mecool-M8S-PRO-PLUS-ATV-Amlogic-S905W-2GB-RAM-16GB-ROM-Bluetooth-4_2-TV-Box-with-Voice-Input-Control-p-1329727.html?&cart_warehouse=CN

ή κάποιο tanix ;

Δε ξέρω τι θα γίνει με το banggood και πώς θα συμπεριφερθεί στη τήρηση της εγγύησης. Μέχρι να έχω κάτι νεότερο περί αυτού λέω να προβώ σε αγορά ενός νέου, η χρήση που κάνω είναι βασική ή μάλλον τυπική-καθημερινη.
Α) ταινίες/σειρές 1080p ( mkv, bluray rip ) με MX Player ( σε hw+ μέθοδο αναπαραγωγής ) + custom codec ( https://forum.xda-developers.com/app...pport-t2156254 )
Β) YouTube (1080p) και Γ) Twitch παρακολούθηση

Μόνο αυτά. Ούτε kodi, ουτε νετφλιξ

Αυτή βασικά ήταν και η χρήση στο a95xf2

Μ'αρεσει πολυ αυτο σε specs :
https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009268756867.html?wid=1433363#goodsDetail
το οποιο πρεπει να ειναι ξαδερφακι (?) με το H96 Max X2 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα να ξαναδωσω τόσα στους Κινέζους φίλους μας. Μάλλον θα παραγγείλω το mecool στα 25. Άλλο να κλαίω 25 ευρώ άλλο 40 που έδωσα στο a95x 

28 λεπτά πριν, gat0s814 είπε

Μ'αρεσει πολυ αυτο σε specs :
https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009268756867.html?wid=1433363#goodsDetail
το οποιο πρεπει να ειναι ξαδερφακι (?) με το H96 Max X2 !

Ακόμα να απαντήσει το banggood 

Ξεκίνησα τη διαδικασία στο paypal κ βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερομαι για το mecool km9 

https://www.chinavasion.com/china/wholesale/Android_Media_Players/Android_TV_Box/MECOOL-KM9-TV-Box-Android-8.1-Amlogic-S905X2-Quad-Core-4GB-RAM-32GB-ROM-Dual-Band-WiFi-EU-Plug/

Ξερει κανεις που το εχει να μου πει εντυπωσεις  θετικα αρνητικα ?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Δύσκολα να ξαναδωσω τόσα στους Κινέζους φίλους μας. Μάλλον θα παραγγείλω το mecool στα 25. Άλλο να κλαίω 25 ευρώ άλλο 40 που έδωσα στο a95x 

Ακόμα να απαντήσει το banggood 

Ξεκίνησα τη διαδικασία στο paypal κ βλέπουμε

Το οτι ησουν μια φορα ατυχος δεν σημαινει οτι θα εισαι συνεχεια...!
Τεσπα εσυ ξερεις...!
Παντως ''φοβου'' τα mecool...
Σχεδον σε ολα οσα επιασα στα χερια μου υπηρχε .... φεστιβαλ ....mining κρυπτονομισματων !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gat0s814 είπε

Το οτι ησουν μια φορα ατυχος δεν σημαινει οτι θα εισαι συνεχεια...!
Τεσπα εσυ ξερεις...!
Παντως ''φοβου'' τα mecool...
Σχεδον σε ολα οσα επιασα στα χερια μου υπηρχε .... φεστιβαλ ....mining κρυπτονομισματων !

Χμ τότε μια γνώμη γι αυτό;

https://gearbest.com/tv-box/pp_009795008178.html?wid=1433363

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gat0s814 είπε

Το οτι ησουν μια φορα ατυχος δεν σημαινει οτι θα εισαι συνεχεια...!
Τεσπα εσυ ξερεις...!
Παντως ''φοβου'' τα mecool...
Σχεδον σε ολα οσα επιασα στα χερια μου υπηρχε .... φεστιβαλ ....mining κρυπτονομισματων !

Εγώ έχω ένα ταπεινό mecool s905 με 2 gb ram . Έβαλα ROM, fan και είμαι κομπλέ 2 χρόνια τώρα (φτου-φτου). Βέβαια δεν το ζορίζω, λίγο acestream, λίγο καμιά ταινία κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...