Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Johnkeppas είπε

Φίλε μου ασχολούμαι με τέτοια κουτιά από το 2015. Κανένα δεν έχει σταματήσει να δουλεύει (έχω σετάρει πάνω από 10 τέτοια για μένα και οικογένεια-φίλους). Απλά όταν ψάχνω για μένα ή με ρωτάνε πάντα τους προτρέπω να πάρουν κάτι από εταιρία έμπειρη και δοκιμασμένη, όπως πχ η Beelink. Μην τα ρίχνουμε όλα στα κουτιά όταν παίρνεις το τελείως no name για 10 ευρώ που είχε διαφορά με το Beelink ή το Ugoos, ή όταν ξέρεις απ την αρχή ότι το Kodi για να σου παίζει τζαμπέ θέλει λίγο ψάξιμο. Γι αυτό που είπες με την Google, το Beelink GT1 2/16 που πήρα το 2016 δουλεύει ακόμα στα χέρια γνωστού άψογα. Χωρίς κανένα πρόβλημα σε κατέβασμα εφαρμογών, Kodi, Iptv

Δεν είπα ότι σταμάτησαν να δουλεύουν αλλά θέλουν συνέχεια  πείραγμα και δεν νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος μπορεί ή έχει όρεξη να ασχοληθεί. Εδώ δεν μπορούν να «βρουν» τα κανάλια σε μια καινούργια τηλεόραση.  Το beelink και αυτό φλασάρισμα ήθελε  για να παίξει σωστά και αν δεν έχεις router που να λειτουργεί στα 5ghz ξέχαστε το wifi

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, makis1024 είπε

Όποιος δεν θέλει να δώσει 250€ για να πάρει το Nvidia shield pro, γιατί δεν τα έχει , μπορεί να δώσει πολύ λιγότερα και να πάρει με 40€-60€ ένα Κινεζοκούτι και να ασχοληθεί λίγο με custom rom. Εάν μπορεί βέβαια να ζήσει με περιορισμούς όπως netflix 480p-540p. Αλλιώς mi box s στα 55€ που και πάλι πρέπει να κάνει υποχωρήσεις αλλού. Οι Κινέζικες εταιρείες εκτός Ugoos δεν δίνουν λεφτά για αναβαθμίσεις , βελτιστοποίηση και δημιουργία ενός σωστού λογισμικού. Και εκεί όμως υπάρχουν παγίδες , όπου συμφωνώ με τον @Johnkeppas Beelink ναι, αλλά και αυτά θέλουν σκάλισμα διότι παίρνεις ένα box που παίζει στην πρώτη εθνική αλλά τουλάχιστον ξέρεις με βάση τον σειριακό αριθμό τι hardware έχουν και μπορείς να επέμβεις με custom λογισμικά των Ρώσων που βασίζονται σε λογισμικό Ugoos. Δεν μπορείς να λέγεσαι Beelink και να έχεις να δώσεις αναβάθμιση σε κάποια box σου τρία και τέσσερα χρόνια δηλαδή τόσο τέλεια λογισμικά έχουν χωρίς bugs; Από την άλλη εάν είχαν τόσο τέλεια λογισμικά γιατί να υπάρχει Alvatec , Magendanz nexus rom , Spartan , Port Slimbox , Vortex , Superceleron custom roms; όλοι αυτοί αναδείχτηκαν επειδή υπήρχε κενό. Όσον αφορά τα λεγόμενα του @mr. Vox με μια απλή αναζήτηση θα έβρισκε ότι ο slimhouse έχει βγάλει λογισμικό για το X96 max που το απογειώνει. Εάν βέβαια θέλει Κινέζικο tv box που να παίζει απροβλημάτιστα out of the box παίρνει Ugoos και δεν θέλει να μπλέκει με φλασαρίσματα. Αλλιώς παίρνει Nvidia shield pro με 242000 antutu , τα netflix 4K , τα Google certified και δεν ασχολείται με burning tool , καλώδια κ.τ.λ φλασαρίσματα. Αλλά δίνει 250€.

Συνοψίζοντας όποιος δεν διαθέτει 250€ για tv box , παίρνει φθηνό, αλλά τίμιο box κινέζικο όπου ο κατασκευαστής δεν συναρμολόγησε ένα Frankenstein στο οποίο έβαλε ότι τσιπάκια είχε πρόχειρα όπου επειδή του τελείωσαν τα mtk wifi Bluetooth chip έβαλε Realtek γιατί αυτά βρήκε φθηνά σε άλλη παρτίδα του ίδιου box χωρίς να το αναφέρει κάπου , γιατί άντε να βρεις μετά custom rom να δουλεύουν όλα.

 

εαν βαλεις διπλα, ενα πιστοποιημενο μηχανημα android tv και ενα απλο android να παιζουν ταυτοχρονα, τοτε θα αλλαξεις γνωμη για οποιοδηποτε κινεζικο μηχανημα με απλο android και με οποιαδηποτε custom rom, στην διαφορα ποιοτητας εικονας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε αυτό αναφέρθηκα , δηλαδή για netflix 4K. Αλλά για Netflix 4K εάν έδινα τόση σημασία και δεν είχα Playstation 4 Pro που παίζει Netflix 4K, ούτε Sony smart TV με Netflix 4K υποστήριξη σίγουρα θα κοιτούσα για Mi box s. Σε όλα τα άλλα όμως προτιμώ την Κινέζικη μπούρδα , αντί της πιστοποιημένης Αndroid TV της oled Sony AG9 μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχες Playstation 4 Pro ή Sony Smart και Sony AG9 (τηλεόραση των 2000 ευρώ) θα κοιτούσες για Mi box s

Κατά τα άλλα προτιμάς την Κινέζικη μπούρδα.

Συμφωνώ απολύτως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι γιατί να σου πω ψέματα ; σου λέω την αλήθεια εάν θέλεις το πιστεύεις , στην AG9 είναι συνδεδεμένο ένα X96 Air με Slimbox. Όταν βλέπω netflix βλέπω από την Τηλεόραση που είναι πιστοποιημένη android Tv, όταν βλέπω οτιδήποτε άλλο το κάνω μέσω tv box, χωρίς ίχνος ειρωνείας. Εάν δεν είχα αυτές τις λύσεις με τηλεόραση Playstation , θα τα ζύγιζα και εάν έβλεπα ότι δεν μπορώ χωρίς netflix 4K , θα έπαιρνα Mi box s. Αλλά η χρήση tv box δεν περιορίζεται στην λειτουργία μόνο του Netflix 4K.

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λες ψέματα. Γνωρίζεις την κατάσταση. Δεν τα ξέρει αυτά ο πολύς ο κόσμος που δεν έχει και χρόνο και δεν έχει και χρήμα για να ξοδέψει. Ή δεν θέλει να ξοδέψει. 

Είναι και που του αρέσει να ξοδεύει χρήματα του καθενός. Και εμένα δεν με νοιάζει να αγοράζω διάφορα τέτοια, gadget να ασχολούμαι  για λίγο και μετά να τα βάζω στην άκρη. Δεν το μετανιώνω ασχέτως κόστους.

Απεναντίας δεν διαθέτω ούτε ευρώ τσακιστό για ξόδεμα σε μπουζούκια και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

Δεν είπα ότι σταμάτησαν να δουλεύουν αλλά θέλουν συνέχεια  πείραγμα και δεν νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος μπορεί ή έχει όρεξη να ασχοληθεί. Εδώ δεν μπορούν να «βρουν» τα κανάλια σε μια καινούργια τηλεόραση.  Το beelink και αυτό φλασάρισμα ήθελε  για να παίξει σωστά και αν δεν έχεις router που να λειτουργεί στα 5ghz ξέχαστε το wifi

Δεν υπάρχει μόνο ο Alvatec με το προβληματικό του wifi στα 2.4 , υπάρχει και ο Magendanz χωρίς τα προβλήματα στην 2.4 και η port Slimbox του Αzur , Lyubodelev. Στα Beelink gt1 ultimate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ανέφερα πιο πάνω έχω παθει το ίδιο με x96 air

Μην παιδεύεστε να το φταίξετε το error 192 ή 403 (και όχι 129 που από αναγραμματισμό γραφει πιο πανω ο φίλος). Εκανα τα ΠΑΝΤΑ να το φτιάξω όπως factory default, clear cash, time manually or automatic, και τι δεν εκανα.

μονο ξανά την ROM δεν πέρασα. Πρέπει να τους "πέταξε" η google.

Το θέμα είναι ότι ΟΥΤΕ apk μπορείς να βάλεις εκτός από λίγα που τελικά εγκαθίστανται με χίλιους κόπους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσένα σου έχω ξαναδώσει την λύση. https://forum.xda-developers.com/t/project-slimbox.4152049/

Μόνο προσοχή στην έκδοση p1,p2,p3,p4, v2 και θα δεις άλλο μηχάνημα , το ίδιο έχω. 2,5€ κάνει το καλώδιο usb male to male των 50cm από Aliexpress.

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να άρχισε να τους «πετάει έξω» η google από αρχές του έτους. Πριν λίγες μέρες έκανα κανονικές εγκαταστάσεις. Δεν ασχολήθηκα ιδιαιτέρως όμως. Έκανα και επαναφορά στις εργοστασιακές  ρυθμίσεις. Το περίεργο είναι ότι πχ, το speed test που δοκιμαστικά πήγα να βάλω χθες το κατέβασα τελικά μέσω διαφημίσεων από το  Appk mirror και μετά το έκανε update μέσα από το playstore.

Νομίζω ότι πέραν του 192, 403 που λες έβγαλε και άλλα error (νούμερα). Αν ψάξεις  θα δεις ότι έχουν γίνει ερωτήματα στην google για αυτά τα σφάλματα και δεν υπάρχει απάντηση και το ερώτημα μετά κλειδώνει.

Για αυτό και βλέπεις και στα Κινεζομάγαζα λίγο που κοίταξα χθες ξαφανισμένο και το εικονίδιο του google play store. Ή τουλάχιστον δεν φαίνεται καλά το αποκρύπτουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makis1024 είπε

Εσένα σου έχω ξαναδώσει την λύση. https://forum.xda-developers.com/t/project-slimbox.4152049/

Μόνο προσοχή στην έκδοση p1,p2,p3,p4, v2 και θα δεις άλλο μηχάνημα , το ίδιο έχω. 2,5€ κάνει το καλώδιο usb male to male των 50cm από Aliexpress.

ναι το έχω υπόψην μου αλλά περιμένω την εταιρία που τα υποστηρίζει τι εχει να μου πει.

καλώδιο έχω από φορτιστή usb-c του type-A καθώς το λαπτοπ μου έχει type-c ;) 

To θέμα είναι αυτό το  AOSP έχει google PLAY? ή μονο apk θα βάζω μετά. Επίσης βλέπω πολλούς με θέματα (πχ δεν λειτουργεί σωστά το ασύρματο ποντίκι).

Αναφορά σε κείμενο

I have x96 air. I am enjoying 5.1 version but want to use 7.1. so please make wireless mouse usable. Especially to close the apps from recent tile. Thank you

Υ.Γ. Ξέρω την έκδοσή μου είναι p3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makis1024 είπε

Ναι γιατί να σου πω ψέματα ; σου λέω την αλήθεια εάν θέλεις το πιστεύεις , στην AG9 είναι συνδεδεμένο ένα X96 Air με Slimbox. Όταν βλέπω netflix βλέπω από την Τηλεόραση που είναι πιστοποιημένη android Tv, όταν βλέπω οτιδήποτε άλλο το κάνω μέσω tv box, χωρίς ίχνος ειρωνείας. Εάν δεν είχα αυτές τις λύσεις με τηλεόραση Playstation , θα τα ζύγιζα και εάν έβλεπα ότι δεν μπορώ χωρίς netflix 4K , θα έπαιρνα Mi box s. Αλλά η χρήση tv box δεν περιορίζεται στην λειτουργία μόνο του Netflix 4K.

μονο μια ερωτηση: τι παραπανω κανει το κινεζικο μηχανημα απο το πιστοποιημενο android tv που εχεις στην τηλεοραση σου? αν εσυ βαριεσε να κατεβασεις πχ ενα ενναλακτικο του play store οπως το aptoide tv ή βαριεσε να περασεις μια οποιαδηποτε εφαρμογη θελεις με ενα usb, δεν σου φταιει η τηλεοραση σου. τωρα εξαναγκαζεσε να χρησιμοποιεις και ενα επιπλεον μηχανημα και ενα επιπλεον τηλεκοντρολ και ενα επιπλεον καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manoskost είπε

εαν βαλεις διπλα, ενα πιστοποιημενο μηχανημα android tv και ενα απλο android να παιζουν ταυτοχρονα, τοτε θα αλλαξεις γνωμη για οποιοδηποτε κινεζικο μηχανημα με απλο android και με οποιαδηποτε custom rom, στην διαφορα ποιοτητας εικονας. 

και το xiaomi mi box s, κινεζικο ειναι. για παρε τη συσκευασια του να το δεις τι λεει. made in china

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...