Προς το περιεχόμενο

Περι Κατιδη- Μια αλλη αποψη


teddy90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτου ξεκινησω να σας πω την γνωμη μου θα ηθελα να αναφερω οτι τον συγκεκριμενο παικτη δεν τον συμπαθω καθολου διοτι εχει ενα πολυ αλαζονικο υφος και μαλλον δεν εχει καταλαβει οτι εαν η αεκ δεν εφτανε σε τετοια κατασταση, ο ιδιος δεν θα περνουσε ουτε εξω απο την πορτα της.

 

Λοιπον, ας ξεκινησουμε απο τα βασικα μιας και αυτα θα επρεπε να μας ενδιαφερουν πριν αρχισουμε να βριζουμε και να κατακρινουμε μια κινηση. Σε αυτη την χωρα υποτιθεται εχουμε δημοκρατικο πολιτευμα και αυτο σημαινει οτι ο καθενας μπορει να εχει την δικη του αποψη, αλλα συγχρονως να σεβεται την αποψη του διπλανου του χωρις να τον κρινει για αυτο. Απο οτι φανηκε στην χωρα μας αυτο δεν αληθευει, στηνουμε στον τοιχο εναν παικτη που χαιρετησε ναζιστικα, που μπορει να ειναι και η πολιτικη του πεποιθηση ως ενεργος πολιτης, και οχι μονο αυτο αλλα ακολουθησαν και ο αποκλεισμος του απο τις εθνικες και απο την αεκ. Με αλλα λογια η ΕΠΟ φερεται ρατσιστικα σε εναν παικτη ο οποιος απλα πανηγυρισε χαιρετοντας ναζιστικα, διοτι ο παικτης ουτε φερθηκε ρατσιστικα εναντιον καποιου αντιπαλου του, ουτε κινηθηκε σε καποια αλλη πραξη ρατσισμου.

 

ο οποιοσδηποτε εχει το δικαιωμα να εχει καποια πιστευω στην ζωη του και για αυτο δεν μπορει να τον κρινει κανενας. Τα πιστευω καποιου ανθρωπου που μπορει να ειναι σχετικα με τον εθνικισμο και τον ρατσισμο, ωρες ωρες τα μπερδευουμε με την ιδια την ρατσιστικη ενεργεια ή πραξη που μπορει να κανει ενας ανθρωπος. Αυτο που θα πρεπει να καραδικαζεται θα πρεπει να ειναι ο ρατσισμος απεναντι στον αντιπαλο παικτη ή στην αντιπαλη ομαδα και οχι να φερεται ρατσιστικα ενα ολοκληρο κρατος για εναν χαιρετισμο, που μπορει να κρυβει και την επιλογη του παικτη στα πολιτικα ζητηματα της χωρας.

 

κλεινοντας, υπαρχουν πολλοι που θα επρεπε να εχουν καταδικαστει για στημενους αγωνες, απαγορευμενες ουσιες και γενικοτερα για παρα πολλες αντιαθλητικες και παρανομες πραξεις, η καθαρση του ελληνικου ποδοσφαιρου ξεκιναει απο αυτα....και οχι απο την ''σταυρωση'' ενος παικτη λογο διαφορετικης ιδεολογιας.



θελω παρα πολυ να ακουσω τις αποψεις σας πανω στην τοποθετηση μου, ομορφα και πολιτισμενα.... ευχαριστω πολυ :-)  :-)  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

O κάθε παίκτης μπορεί να έχει όποια πολιτική άποψη έχει, αλλά η UEFA και η FIFA απαγορεύουν ρητώς την έκφραση πολιτικών θέσεων στο γήπεδο και πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου. Αν δεν το έκανε, θα μπλέκαμε πάρα πολύ. Παίκτης πολύ πιο διάσημος από τον Κατίδη έχει φάει πρόστιμο γιατί έδειξε σε πανηγυρισμό μπλουζάκι αλληλεγγύης σε απολυμένους. Οπότε, από τη στιγμή που η χειρονομία του είχε άμεση σύνδεση με πολιτικά ζητήματα, θα έτρωγε μια τιμωρία ΝΑ έτσι κι αλλιώς.

 

Μια άλλη πάγια θέση των αρχών του ποδοσφαίρου είναι η καταπολέμηση του ρατσισμού. Ομάδες και παίκτες έχουν τιμωρηθεί πολλάκις για σχετικά θέματα. Οπότε, αφού η συγκεκριμένη χειρονομία παραπέμπει σε πολιτικές θέσεις που τάσσονται συνειδητά υπέρ των φυλετικών διακρίσεων, επίσης πολύ λογικό να τιμωρηθεί.

 

Ο Κατίδης δεν τιμωρείται γιατί έχει κάποια ιδεολογία (που αμφιβάλλω κι αν έχει, αλλά τέλος πάντων). Τιμωρείται γιατί παραβίασε συγκεκριμένους κανόνες που θα έπρεπε να τους ξέρει. Η δημοκρατία έχει και κανόνες. Κανείς δεν διώκεται γιατί ψήφισε κάποιο κόμμα ή γιατί έχει κάποια συγκεκριμένη άποψη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πολιτική συζήτηση γενικά ή την περί κομμάτων, παρατάξεων και προσώπων; Δεν το έχω καταλάβει ακόμα.

 

Συνήθως η πολιτική συζήτηση θα γυρίσει σε κόμματα και πρόσωπα. Είναι δύσκολο να μην γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλιππε φιλε μου συμφωνω μαζι σου και ομολογω οτι δεν ηξερα τους κανονισμου της UEFA και FIFA και σιγουρα ειναι μεγαλο λαθος απο εναν παικτη να μην γνωριζει τους κανονισμους τους. παντως θα το θεμα του ρατσισμου αν θυμαμαι καλα στην premier league ο terry φερθηκε ρατσιστικα απεναντι σε αντιπαλο του και δεν επαθε τπτ γτ νομιζω αθωοθηκε στην δικη γιατι δεν υπηρχαν πολλα στοιχεια στην υποθεση. (η καμερα να δειχνει τον τερι να βριζει προσωπο με προσωπο τον αντιπαλο του) αρκετο για να φαει ενα καλο προστιμο και ποσο μαλλον οταν γινεται στο καλυτερο και ακριβοτερο πρωταθλημα του κοσμου να μην ξαναπαιξει ποδοσφαιρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κάθε παίκτης μπορεί να έχει όποια πολιτική άποψη έχει, αλλά η UEFA και η FIFA απαγορεύουν ρητώς την έκφραση πολιτικών θέσεων στο γήπεδο και πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου. Αν δεν το έκανε, θα μπλέκαμε πάρα πολύ. Παίκτης πολύ πιο διάσημος από τον Κατίδη έχει φάει πρόστιμο γιατί έδειξε σε πανηγυρισμό μπλουζάκι αλληλεγγύης σε απολυμένους. Οπότε, από τη στιγμή που η χειρονομία του είχε άμεση σύνδεση με πολιτικά ζητήματα, θα έτρωγε μια τιμωρία ΝΑ έτσι κι αλλιώς.

 

Μια άλλη πάγια θέση των αρχών του ποδοσφαίρου είναι η καταπολέμηση του ρατσισμού. Ομάδες και παίκτες έχουν τιμωρηθεί πολλάκις για σχετικά θέματα. Οπότε, αφού η συγκεκριμένη χειρονομία παραπέμπει σε πολιτικές θέσεις που τάσσονται συνειδητά υπέρ των φυλετικών διακρίσεων, επίσης πολύ λογικό να τιμωρηθεί.

 

Ο Κατίδης δεν τιμωρείται γιατί έχει κάποια ιδεολογία (που αμφιβάλλω κι αν έχει, αλλά τέλος πάντων). Τιμωρείται γιατί παραβίασε συγκεκριμένους κανόνες που θα έπρεπε να τους ξέρει. Η δημοκρατία έχει και κανόνες. Κανείς δεν διώκεται γιατί ψήφισε κάποιο κόμμα ή γιατί έχει κάποια συγκεκριμένη άποψη.

 

Συμφωνώ με τη λογική σου όμως θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη και τη πραγματικότητα.

 

Η πραγματικότητα είναι ότι τα περισσότερα 20χρονα που παίζουν μπάλα όλη τους τη ζωή δεν περιμένεις να συμπρειφέρονται σαν Corporate στελέχη και να σκέφτονται τις συνέπειες των πράξεών τους σε σχέση με την ομάδα/εταιρεία τους κλπ.

 

Πως να το κάνουμε, δε περιμένω από τον κάθε Κατίδη να σκέφτεται σε αυτό το επίπεδο και γι' αυτό καλώς τον τιμωρήσαν αλλά ο "ισόβιος" αποκλεισμός από την Εθνική είναι υπερβολή.

 

Είναι σαν να διώχνεις τον γιό σου από το σπίτι και να τον αποκλερώνεις για πάντα επειδή έκανε μια χοντρομαλακία ...

ή μάλλον όχι ...

Είναι ακόμα χειρότερα ... δεν μπορείς να λές σε κάποιον "σε εξωστρακίζω" μια για πάντα από κάτι στο οποίο τελικά έχεις αναυθέρετο (θεωρώ) δικαίωμα να συμμετέχεις.

 

Με την ίδια λογική αν πιάσουν πχ έναν φοιτητή σε μια κατάλειψη ενός τμήματος πρέπει να τον διαγράφουν δια παντώς από όλα τα ΑΕΙ? 

 

Δηλαδή αυτός ο άνθρωπος θα κουβαλά για πάντα μια μαλακία ?

Τι απέγεινε όλη η ρητορική περί μεταμέλειας?

 

 

Ηυπόθεση μου θύμησε αυτό 

 

Οι αθλητές αυτοί αντιμετώπισαν και αυτοί βαρύτατες ποινές.

Θεωρώ ότι όποιος θεωρεί δίκαιη την αντιμετώπιση του Κατίδη (που στη τελική δεν έγινε με την Εθνική του ομάδα αλλά "εν ώρα εργασίας") θα πρέπει να θεωρεί δίκαιη και την αντιμετώπιση που είχαν οι Smith και Carlos ...

 

Αν όχι απλά τηρούν δύο μέτρα και δύο σταθμά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον ισόβιο αποκλεισμό δεν συμφωνώ ούτε εγώ, απλώς είμαστε στην Ελλάδα που όλα γίνονται υπερβολικά. Επειδή όμως είμαστε Ελλάδα, σιγά μην ισχύσει ο ισόβιος αποκλεισμός. Αν το παλικάρι βάλει μυαλό και φέρεται σαν άνθρωπος, σε 2-3 χρονάκια που δεν θα θυμάται κανείς το περιστατικό, θα τον καλέσουν και θα πουν ότι μειώνεται η ποινή λόγω έντιμου βίου και μεταμέλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα Κατιδη δεν εχει να κανει με δημοκρατια και τυπο πολιτευματος, αρα το αξιωμα στο οποιο βασιζεται ο ts ειναι λαθος, κατα συνεπεια και η αποψη του. Μιλαμε για αθλητικο χωρο, μιλαμε για επαγγελματια αθλητη, μιλαμε για αθλητικους κανονες ή και νομους. Ο Κατιδης δεν ηταν στο καφενειο της γειτονιας του οταν το εκανε (ωστε να τεθει θεμα δημοκρατιας ή μη), αλλα το εκανε εν ωρα εργασιας μαλιστα παραβιαζοντας τους κανονες των εργοδοτων του και της διοργανωτριας αρχης.

 

Επισης η πολλη δημοκρατια δεν σημαινει και ασυδοσια, για να μην παρεξηγουμαστε κιολας... Ο ναζιστικος χαιρετισμος λοιπον και δη μπροστα σε μερικες χιλιαδες κοσμου, αλλα και καμερες δεν εμπιπτει στη δημοκρατια αλλα στην καταχρηση της και μετατροπη της σε ασυδοσια, για οποιον δεν ειναι ανιστορητος και εχει στοιχειωδη κριτικη ικανοτητα, πραγματα τα οποια στις μερες μας ειναι μαλλον δυσευρετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη την χωρα υποτιθεται εχουμε δημοκρατικο πολιτευμα και αυτο σημαινει οτι ο καθενας μπορει να εχει την δικη του αποψη, αλλα συγχρονως να σεβεται την αποψη του διπλανου του χωρις να τον κρινει για αυτο. 

 

Με το πρώτο μέρος συμφωνώ, με το δεύτερο μέρος όχι. Το να κρίνεις τις απόψεις του άλλου είναι θεμιτό και αναγκαίο σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα. Ουτε είναι απαραίτητο να σεβόμαστε τις απόψεις όλων.

 

Με αλλα λογια η ΕΠΟ φερεται ρατσιστικα σε εναν παικτη ο οποιος απλα πανηγυρισε χαιρετοντας ναζιστικα, διοτι ο παικτης ουτε φερθηκε ρατσιστικα εναντιον καποιου αντιπαλου του, ουτε κινηθηκε σε καποια αλλη πραξη ρατσισμου.

 

ο οποιοσδηποτε εχει το δικαιωμα να εχει καποια πιστευω στην ζωη του και για αυτο δεν μπορει να τον κρινει κανενας. Τα πιστευω καποιου ανθρωπου που μπορει να ειναι σχετικα με τον εθνικισμο και τον ρατσισμο, ωρες ωρες τα μπερδευουμε με την ιδια την ρατσιστικη ενεργεια ή πραξη που μπορει να κανει ενας ανθρωπος. Αυτο που θα πρεπει να καραδικαζεται θα πρεπει να ειναι ο ρατσισμος απεναντι στον αντιπαλο παικτη ή στην αντιπαλη ομαδα και οχι να φερεται ρατσιστικα ενα ολοκληρο κρατος για εναν χαιρετισμο, που μπορει να κρυβει και την επιλογη του παικτη στα πολιτικα ζητηματα της χωρας.

 

Μα ο συγκεκριμένος χαιρετισμός είναι ρατσιστική πράξη. Δε τιμωρήθηκε απλά για τα πιστεύω του, ούτε χρειάζεται η πράξη του να στρέφεται μόνο κατά των αντιπάλων του για να τιμωρηθεί. Κατ αρχήν προσβλήθηκαν και οι ίδιοι οι συμπαίκτες του όπως φαίνεται και στη κάτω φωτο.

 

katidis_xeri.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει διαφορα στο -κρινω τις αποψεις του αλλου απο το -κατακρινω. Το πως κρινεις εσυ κατι, οπως για παραδειγμα οτι αυτος ο χαιρετισμος ειναι ρατσιστικη πραξη, ειναι αποψη σου. Εγω την ακουω παρολο που δεν συμφωνω, αυτο με λιγα λογια ειναι δημοκρατικο. Το γεγονος πως η ιδια η ομοσπονδια απεβαλε τον κατιδη απο τις εθνικες για παντα χωρις καν να ακουσει την αποψη του ανθρωπου, αυτο ειναι κατι το φασιστικο γιατι εδειξε οτι δεν την ενδιεφερε κανενας λογος που θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο. Εγω μονο ενα εχω να πω επειδη το ολο θεμα εχει καταντησει κουραστικο, η αληθεια ειναι οτι ο κατιδης λογω της βλακειας του χρησιμοποιηθηκε απο πολλα ατομα (δεν μπορω να εμβαθυνω λογω των κανονισμων) τα οποια πιστεψαν οτι βρηκαν χρυση ευκαιρια για να παιξουν τις γνωστες κασετες τους και να μας πουν τα παραμυθακια που θελουν. Ειναι αλλωστε χαρακτηριστικος ο χρονος αντιδρασης για ενα τοσο δευτερευον ζητημα, σε μια χωρα που ο πιτσαδορος ερχεται πιο γρηγορα απ την αστυνομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει διαφορα στο -κρινω τις αποψεις του αλλου απο το -κατακρινω. Το πως κρινεις εσυ κατι, οπως για παραδειγμα οτι αυτος ο χαιρετισμος ειναι ρατσιστικη πραξη, ειναι αποψη σου. Εγω την ακουω παρολο που δεν συμφωνω, αυτο με λιγα λογια ειναι δημοκρατικο.

 

Που είπα να μην ακούμε τις απόψεις των άλλων; Αμα δε τις ακούσουμε πώς θα τις κρίνουμε άλλωστε;

Το ότι ο συγκεκριμένος χαιρετισμός είναι ρατσιστική πράξη δεν είναι απλά άποψη μου, ούτε είναι και δύσκολο να κριθεί ως τέτοια εφόσον έχει μια συγκεκριμένη σημασία. Αμα πχ αποκαλέσω κάποιον "ηλίθιο" ποια η πιθανότητα να μη θέλω να τον προσβάλλω και να υπονοώ κάτι διαφορετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει διαφορα στο -κρινω τις αποψεις του αλλου απο το -κατακρινω. Το πως κρινεις εσυ κατι, οπως για παραδειγμα οτι αυτος ο χαιρετισμος ειναι ρατσιστικη πραξη, ειναι αποψη σου. Εγω την ακουω παρολο που δεν συμφωνω, αυτο με λιγα λογια ειναι δημοκρατικο. Το γεγονος πως η ιδια η ομοσπονδια απεβαλε τον κατιδη απο τις εθνικες για παντα χωρις καν να ακουσει την αποψη του ανθρωπου, αυτο ειναι κατι το φασιστικο γιατι εδειξε οτι δεν την ενδιεφερε κανενας λογος που θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο. Εγω μονο ενα εχω να πω επειδη το ολο θεμα εχει καταντησει κουραστικο, η αληθεια ειναι οτι ο κατιδης λογω της βλακειας του χρησιμοποιηθηκε απο πολλα ατομα (δεν μπορω να εμβαθυνω λογω των κανονισμων) τα οποια πιστεψαν οτι βρηκαν χρυση ευκαιρια για να παιξουν τις γνωστες κασετες τους και να μας πουν τα παραμυθακια που θελουν. Ειναι αλλωστε χαρακτηριστικος ο χρονος αντιδρασης για ενα τοσο δευτερευον ζητημα, σε μια χωρα που ο πιτσαδορος ερχεται πιο γρηγορα απ την αστυνομια.

Παμε παλι:

1. Δεν υπαρχει καμια δημοκρατια μεσα στους αθλητικους χωρους. Η πιο σωστα υπαρχουν πιο αυστηροι κανονισμοι σε ορισμενα θεματα οπως πχ πολιτικη.

2. Και γενικοτερα αμφιβαλλω κατα ποσο ειναι δημοκρατια ή καταχρηση της δημοκρατιας να εκφραζουμε δημοσιως φασιστικα ιδεωδη και μαλιστα φιλοναζιστικα/χιτλερικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...