Προς το περιεχόμενο

Περι Κατιδη- Μια αλλη αποψη


teddy90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nope.

http://jungle-report.blogspot.gr/2011/01/blog-post_20.html (επίσης, μάλλον μπέρδεψες τις κυβερνήσεις).

Δε μπηκα καν στο κοπο να διαβασω το αρθρο. Μονο και μονο το ονομα του site μου αρκουσε και τα λοιπα περιεχομενα του. Ο φιλος μου ο ψευτης..

 

Δυστυχως ολοι στο μυαλο μας εχουμε τον μεγα ναζιστη, οταν γινεται ενας τετοιος χαιρετισμος, καποιοι λιγοι βεβαια το βλεπουμε υπο διαφορετικη γωνια και νιωθουμε ελληνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται να πιστέψεις κανέναν «ψεύτη», πληκτρολόγιο έχεις, το θέμα είναι να έχεις και αντικειμενικές πηγές :P

 

Υ.Γ. μην μου φέρεις τον Πύρρο ως πηγή. Το γιατί δεν θα το δεχτώ μπορείς να το εξακριβώσεις με μια βόλτα στα Ιωάννινα ;) 

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας γυρίσει σχεδόν όλα τα μουσεία της Ρώμης δεν είδα πουθενά αντίστοιχο αρχαίο χαιρετισμό σε κανένα γλυπτό ή αμφορέα.

Ούτε φυσικά στα ελληνικά μουσεία υπάρχει κάτι αντίστοιχο αλλά ούτε και σε ιστορικά κείμενα.

 

Σε πίνακες του 18ου αιώνα εμφανίστηκε ξαφνικά ο Ρωμαϊκός χαιρετισμός και έπειτα χρησιμοποιήθηκε από τον Μουσολίνι και από τον Χιτλερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπηκα καν στο κοπο να διαβασω το αρθρο. Μονο και μονο το ονομα του site μου αρκουσε και τα λοιπα περιεχομενα του. Ο φιλος μου ο ψευτης..

 

Δυστυχως ολοι στο μυαλο μας εχουμε τον μεγα ναζιστη, οταν γινεται ενας τετοιος χαιρετισμος, καποιοι λιγοι βεβαια το βλεπουμε υπο διαφορετικη γωνια και νιωθουμε ελληνες.

 

Ότι αν διάβαζες το κείμενο θα έβλεπες κάποιες εξηγήσεις γιατί μπορεί να μην είναι αρχαιοελληνικό ρωμαικό κτλ μπα.  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και έχει σημασία αν ήταν όντως ελληνικός ή ρωμαϊκός χαιρετισμός πριν 2 χιλιάδες χρόνια. Καλώς ή κακώς, μεσολάβησε ένα εθνικοσοσιαλιστικό καθεστώς που τον χρησιμοποίησε και στη συλλογική μνήμη σημαίνει υποστήριξη του καθεστώτος αυτού. Είναι σαν τον σταυρό ας πούμε. Πόσο σοβαρά μπορείς να πάρεις κάποιον που κρατάει έναν σταυρό στο χέρι, αλλά ισχυρίζεται ότι με αυτό δηλώνει την υποστήριξη του στις αρχές του ρωμαϊκού κράτους που σταύρωνε τους σκλάβους και τους πειρατές; Ναι, κάποτε ο σταυρός δήλωνε την εξευτελιστική και βασανιστική τιμωρία κάποιου σκλάβου. Σήμερα, όσο και να προσπαθήσει κανείς, δεν σημαίνει αυτό.

 

Εκτός αν συμφωνήσουμε όλοι ότι η κλασική αρχαιότητα μετράει και ό,τι έγινε από εκεί και μετά αλλοίωσε την πραγματική έννοια των πραγμάτων, οπότε να αφαιρεθεί ο σταυρός από παντού, γιατί παραπέμπει σε πρακτικές που η κοινωνία μας δεν δέχεται πλέον, να χαιρετάμε σαν τον Κατίδη και να πηγαίνουμε στο γυμναστήριο με τα @@ έξω και λαδωμένοι. Πείτε μας όμως με βάση ποια εποχή θα ζούμε, για να μην χάνουμε την μπάλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι ελεγα λιγα ποστ πριν

http://www.sport24.gr/football/ellada/neos_nazistikos_panhgyrismos_a_la_katidh_sta_ellhnika_ghpeda.2182071.html

 

Αλλος ενας "αρχαιοελληνικος χαιρετισμος"....

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ οτι το χρησιμοποιησε επισημα το κινημα του Μεταξα, μας λεει τιποτα; Και καμια σχεση δεν ειχε με το ναζισμο.

 

Πάμε πάλι:

 

1922: Μουσολίνι

1924: Χίτλερ

1936: Μεταξάς

 

Βλέπεις κάποιο pattern;

 

Η ημιμάθεια όλων μας για την ιστορία μας και η βιασύνη (ή μήπως ανάγκη;) μας να καταπιούμε αμάσητο  οτιδήποτε μας προσφέρουν κάποιοι για να δικαιολογήσουν τον πολιτικό αυνανισμό τους, πολύ φοβάμαι πως δεν θα περιοριστεί στον Κατίδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3ς λαλούν και 2 χορεύουν. :wacko:

Κρίμα.

 

 

E οχι και κριμα!

Δεν θα στεναχωρηθουμε για καποιον που στην εποχη μας εχει ολη την γνωση του κοσμου 30 εκατοστα απο τα ματια του, και επιλεγει να μην την χρησιμοποιησει.

Αμα θελει να παραμεινει κουτσουρο, καλα να παθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ οτι το χρησιμοποιησε επισημα το κινημα του Μεταξα, μας λεει τιποτα; Και καμια σχεση δεν ειχε με το ναζισμο.

 

 

Ότι ο Μεταξάς ήταν φασίστας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ οτι το χρησιμοποιησε επισημα το κινημα του Μεταξα, μας λεει τιποτα; Και καμια σχεση δεν ειχε με το ναζισμο.

 

Τι μας λέει?

Με τι είχε σχέση?

Keep going....εσύ εκτίθεσαι

Η ημιμάθεια είναι πολύ χειρότερη της αμάθειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς γιατί έκανε ο Κατίδης αυτή τη κίνηση πανηγυρισμού αν και υποπτεύομαι και έχω καλές πιθανότητες να έχω δίκιο.

Ο Κατίδης είναι ένας ανώριμος νεαρός με αρκετά προβλήματα στη διάρκεια της παιδικής του ηλικίας. Μπορεί λοιπόν να γνώριζε ότι έκανε κάτι προκλητικό αλλά δεν ήξερε ασφαλώς το μέγεθος της βλακείας του.

Αποκλείεται ένας άνθρωπος που δεν γνωρίζει τα βασικά της Ιστορίας να είναι συνειδητοποιημένος φασίστας.Ο Κατίδες (και υπάρχουν πολλοί νέοι σαν κι αυτόν) είπε ας τραβήξω μια τέτοια χαιρετούρα για να είμαι κι εγώ μέσα στη μόδα! Έχετε καταλάβει ότι τη Χρυσή Αυγη τη κάνανε μόδα χωρίς καν να ξέρουν τι είναι αυτό το πράμα και τι πρεσβεύει?

Ας πάμε τώρα στα αρμόδια όργανα του ποδοσφαίρου.

Η αντίδραση του Σαρρή άμεση! Ακαριαία και εξοντωτική.

Για τα στημένα ματς όμως αγρόν ηγόρασαν και ποιούν την νήσσαν! Εκτός και αν ο κίνδυνος για το ποδόσφαιρο είναι ο νεαρός αμαθής Κατίδης και όχι οι λαμογιές των παραγόντων αλλά και της επίσημης πολιτείας που κάνει την παλαβή.

Το συμπέρασμα λοιπόν είναι πως ο Κατίδης πρέπει να απαλαχθεί λόγω βλακείας ενώ οι και καλά υπευθυνοι της σωστής λειτουργίας της μπάλας και επιλεκτικά ευαίσθητοι αρμόδιοι, κερδίζουν το χρυσό βατόμουρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παροτι μισω θανασιμα τον φασισμο ειμαι υπερ της απολυτης δημοκρατιας οταν αυτη δεν βλαπτει αμεσα(και με λογικο τροπο, πχ σωματικα ή χρηματικα, κλπ, οχι πχ να πει αυθαιρετα(και παραλογα) καποιος με ενοχλεις που το λες αυτο!) καποιον.

Οποτε το να εκφραζει ο αλλος τα φασιστικα συναισθηματα του ή οποιαδηποτε αποψη εχει ελευθερα, ειναι απολυτως πρεπον για εμενα.

 

Θελεις να εισαι φασιστας. Ελευθερα! Και δηλωνε το κιολας οπου σταθεις και οπου βρεθεις και με οποιες χειρονομιες θελεις.

Και εαν σου επιβληθει ποινη για αυτο, οπως και εγινε, τοτε δεν μιλαμε για δημοκρατικες διαδικασιες και αυτο ειναι λυπηρο.

 

Οσο για τον Κατιδη, πρεπει να μην εχει και πολυ(μαλλον καθολου) μυαλο με ολα αυτα που κανει, αλλά κατανοω τον χαρακτηρα του αν κοιταξουμε σε τι συνθηκες και περιβαλλον μεγαλωσε οποτε ας του δωσουμε ενα break....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...