Προς το περιεχόμενο

Αντώνης Κανάκης


MovingShadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι με τις παλάμες του που έβγαλαν φουσκάλες τα σήκωνε όχι με τα μπρατσάκια του.Έχεις δοκιμάσει να ξεριζώσεις αγριόχορτα π.χ κολτσίδες;Η αγριοντοματιές;Καταρχήν οι σπόροι τους είναι καυστικοί και αν δεν είσαι μαθημένος την γ@μησες.Ρώτα πρώτα και άσε το υφάκι και την ειρωνία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενταξει άμα είναι να ξεριζώνει συρματόπλεγμα αλατισμένο και με λεμόνι χωρίς γάντια, έχω μια λέξη στο χωριό μου. ΧΑΖΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, θεωρείς ότι υπάρχει ελλιπής προβολή των προβλημάτων και της δυστυχίας που επικρατεί στην Ελλάδα από τα ελληνικά μέσα; Υπάρχει ανάγκη για άλλο ένα τέτοιο ντοκιμαντέρ; Δηλαδή ο κόσμος δε γνωρίζει το τι γίνεται στη χώρα του;

Σαφέστατα.

Οι περισσότεροι,δεν έχουν ιδέα τι συμβαίνει γύρω τους. Και σε αυτό μεγάλο ρόλο παίζει η τηλεόραση. Το είδαμε και εδω πριν λιγο καιρό στο θρεντ για τη δωρεά που ηθελε να κάνει ένας φιλος σε κάποια οργάνωση. Μπορεις ευκολα να δεις, τι γράφτηκε και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου.

 

Ενα ντοκιμαντέρ σαν αυτό που έγινε για τη Σουηδική τηλεόραση δεν έκανε κανεις.

.

Ο τροπος που τα κανάλια παρουσιάζουν μια κατάσταση, είναι τόσο γραφική που κανεις δε τα πιστεύει.

Λιποθυμάνε παιδιά στα σχολεία, το κανάλι θα το παρουσιάσει έτσι ωστε να φανεί πως ειναι ψέμματα.

 

Επειδή συμμετέχω αρκετά χρόνια σε εθελοντικές οργανώσεις και ειδικά σε ότι έχει να κάνει με παιδιά, ο κόσμος ειναι άσχετος με το τι συμβαίνει έξω απ τη πόρτα του. Θα προτιμήσει να δώσει ένα μικρό ποσό για κάποιο άγνωστο πρόσωπο, χιλια μιλια μακρυά, επειδή του είπαν οτι το παιδάκι πεινάει, πεθαίνει δε ξέρω και εγω τι, αλλά όχι στο παιδί που επίσης πεθαίνει και μένει διπλα του.

Και αυτό γιατί τον έχουν πείσει, οτι εμεις εδω δεν έχουμε ανάγκη, έχουμε όλοι iphone, ειμαστε δ.υ και δε ξέρω και εγω τι.

 

Δε μπορώ να πείσω για τη δυστυχία που υπάρχει στη χώρα μας, σε ένα τεχνολογικό φόρουμ, αλλά αν κάποιος όντως ενδιαφέρεται ας κάνει μια βόλτα στη Κιβωτό του κόσμου, ή στο νοσοκομείο Παίδων, να δει τι πραγματικά συμβαινει και τι κάνει η φτώχια. Aς ρώτήσει έναν εκπαιδευτικό να δει τι αντιμετωπίσει καθημερινά.

 

Κανεις δεν ειπε οτι η Σιέρα Λεόνε ειναι καλυτερη σα ζωή. ΄΄Ολοι ξερουμε πως εκει το ένα στα πέντε παιδιά πεθαίνει.

Επίσης ξέρουμε πως η κουλτουρα των ανθρώπων εκεί, ειναι να κάνουν 10 παιδιά ο καθένας, άσχετα αν δε μπορουν να τα θρέψουν...εκανε και ο Κανάκης αυτη την ερώτηση, αλλά απάντηση δε πήρε...μάλλον ηταν λάθος η ερώτηση..

 

Μόνο που με τη κατάσταση στην Ελλάδα να χειροτερεύει συνεχώς, οι γεννήσεις λιγοστεύουν, ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή ο Ελληνας ξέρει πως δε μπορει να μεγαλωσει παιδί στη παρουσα φάση.

 

Ας δουμε λίγο και τι συμβαίνει έξω απ τη πόρτα μας.

Στην Ελλάδα, έχουμε το θετικό να γνωρίζουμε τη συμβαίνει στην Αφρική (πολλά τα ντοκιμαντέρ της κρατικης τηλεόρασης, χρόνια τωρα για τα παιδιά της Αφρικης), αλλά να θεωρουμε οτι στην Ελλάδα όλα τα παιδιά έχουν iphone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει άμα είναι να ξεριζώνει συρματόπλεγμα αλατισμένο και με λεμόνι χωρίς γάντια, έχω μια λέξη στο χωριό μου. ΧΑΖΟΣ

Ναι μόνο που η δουλειά δεν γίνεται με γαντάκια καλομαθημένα μου γιατί ως γνωστόν τα φυτά έχουν χυμούς και μετά από λίγο όταν μουσκέψουν τα γαντάκια όσο και να τραβάς επειδή τα άτιμα τα ζιζάνια έχουν βαθιές ρίζες κλ@νεις μία μ@ντρα @ρχείδια αλλά αν θες να βγάλεις παραγωγή για να έχεις να φας αυτά τα σκασμένα τα ζιζάνια πρέπει να φύγουν ok;

 

Εγώ με τις κολτσίδες τα πάω καλά, στις αγριοντοματιές έχω τρελό πρόβλημα όμως.

Ι like you bro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντομεταξύ έχει αρχίσει και γίνεται μόδα η άποψη "τι το θέλει το παιδί αφου παίρνει 500 ευρω το μήνα", ας πρόσεχε τώρα που δε μπορεί να το μεγαλώσει, αλλά ο ίδιος άνθρωπος να αισθάνεται θλίψη για το παιδάκι στην Αφρική που η κουλτούρα της μαμάς του (απόλυτα σεβαστή η κουλτούρα μιας χώρας), ειναι να γεννοβολάει 10 παιδιά, ανεξάρτητα αν μπορει ή όχι να τα ζήσει.

Αν μη τι άλλο, αν κάποιος θέλει να κάνει συγκρίσεις, ας κάνει σωστές συγκρίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε νταξ,και η αντισύλληψη ξες κοστίζει,να τον κόψει ή να πάει απ την πίσω πόρτα;

Νο problem και απόλυτα σεβαστό.

Ας μην κατηγορουνε οι ίδιοι άνθρωποι τότε τον άνεργο που πάει να γαμ...ει και εδω στην Ελλάδα...Γιατι η αντισύλληψη κοστίζει.

 

Ξεκαθάρισα.. Η κουλτούρα του κάθε λαού ειναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να λάβει κανεις υπόψη του όταν πάει να κάνει συγκρίσεις σε ανόμια πράγματα...Γιατι όλοι για τα βρωμονερα που πίνουν νερό τα παιδάκια μας λένε, αλλά κανεις δεν ειπε πως εκει η κάθε οικογένεια φέρνει 10 παιδιά στο κόσμο. Μη κατακριτέο και σεβαστό. Αλλά ας αφησουμε τις συγκρίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είδατε το ντοκιμαντέρ αλλά οι Γυναίκες του χωριού είπαν ότι οι άντρες τους υποχρεώνουν να κάνουν τόσα παιδιά για να στήσουν φατρίες.Πάντως αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι για δύο λόγους:Γιατί ο μέσος όρος ζωής είναι 44 έτη άρα δεν τίθεται θέμα δημογραφικής έκρηξης και δεύτερον ακόμα και να είχε δημογραφικό πρόβλημα η χώρα είναι πάμπλουτη.Εξάγει διαμάντια;Το καταλαβαίνετε αυτό;όπως εμείς εξάγουμε λάδι αυτοί εξάγουν διαμάντια.Μάλιστα είναι τόσα πολλά για να στηρίξουν το κράτος της διαφθοράς που δεν τους νοιάζουν καθόλου τα άλλα τεράστια μεταλλευτικά κοιτάσματα που έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αντι να λύσουν κάποιοι το πρόβλημα αυτό, προτιμούν να απαιτουν από χώρες οπως η Ελλάδα, να μην κάνουν παιδιά, αφου δε μπορουν να τα ζήσουν, αλλά στη Σιέρα Λεόνε, ας κάνουν καμια 10αρια για εξόρυξη διαμαντιών...ας ειναι καλά η actionaid που βοηθαει...Tραγικά πράγματα, τραγικές απόψεις, τραγικοί άνθρωποι. Τα πάντα στην εκμεταλλευση και το συμφέρον πάνω απ όλα.



Εν πάση περιπτώση, ο Κανάκης ειναι ωραίος τύπος, καλά έκανε και πήγε, ηταν μια καλή ευκαιρία, αλλά περιμένω ένα αντιστοιχο ντοκιμαντέρ απ τον ίδιο για την Ελλάδα.

Ηδη έχει σταλεί επιστολή στον ίδιο προσωπικά για να ξεκινήσει κάτι τέτοιο σε συνεργασία με γνωστή οργάνωση για τη παιδική φτώχια στην Ελλάδα. Ο ίδιος ειμαι σίγουρος οτι θα ανταποκριθεί.

Αμφιβάλλω για το κανάλι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αντι να λύσουν κάποιοι το πρόβλημα αυτό, προτιμούν να απαιτουν από χώρες οπως η Ελλάδα, να μην κάνουν παιδιά, αφου δε μπορουν να τα ζήσουν, αλλά στη Σιέρα Λεόνε, ας κάνουν καμια 10αρια για εξόρυξη διαμαντιών...ας ειναι καλά η actionaid που βοηθαει...Tραγικά πράγματα, τραγικές απόψεις, τραγικοί άνθρωποι. Τα πάντα στην εκμεταλλευση και το συμφέρον πάνω απ όλα.

 

Εν πάση περιπτώση, ο Κανάκης ειναι ωραίος τύπος, καλά έκανε και πήγε, ηταν μια καλή ευκαιρία, αλλά περιμένω ένα αντιστοιχο ντοκιμαντέρ απ τον ίδιο για την Ελλάδα.

Ηδη έχει σταλεί επιστολή στον ίδιο προσωπικά για να ξεκινήσει κάτι τέτοιο σε συνεργασία με γνωστή οργάνωση για τη παιδική φτώχια στην Ελλάδα. Ο ίδιος ειμαι σίγουρος οτι θα ανταποκριθεί.

Αμφιβάλλω για το κανάλι του.

Είπα εγώ ότι κάνουν καλά που κάνουν 10 παιδιά;Εγώ ανάλυσα τους λόγους για τους οποίους γίνεται.Και πες μου το εξής:Αν δεν έκαναν τόσα παιδιά με μέσο όρο ζωής στα 40 ποιος θα ήταν ο πληθυσμός της χώρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε διαφωνω σε αυτό.

Ο μέσος όρος ζωής τους, λόγω των κακουχιων και της εμπόλεμης κατάστασης, δεν δικαιολογεί το να κάνει ο άλλος 10 παιδιά, για να ζησουν τα 5 που θα πεθάνουν στα 40.

 

Σκοπός ειναι να προοδεύσει η χώρα και να μη συμβαίνει κάτι τέτοιο, διοτι η ιδια η κουλτουρα της χωρας, δε δινει καμια αξία στην ανθρωπινη ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...