Προς το περιεχόμενο

Αντώνης Κανάκης


MovingShadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λάθος εποχή.

Κοιτα, λαθος εποχη για τετοια πραγματα δεν υπαρχει ποτε.

Απλα καλο ειναι στην Action Aid να εχουν επιγνωση της απηχησης που θα εχει, που λογικα θα ειναι περιορισμενη

Αλλα λαθος εποχη για κατι τοσο επιπονο για πολλους ανθρωπους δεν μπορεις να το πεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισης οποια ειρωνεια ανθρωποι που χρησιμοποιουν το Ιντερνετ, το πληρωνουν δηλαδη με οποιοδηποτε τροπο (ακομα και σε νετ καφε) να παραπονιουνται για την εποχη που εγινε το ντοκυμαντερ γιατι δεν εχουνε να φανε.

 

 

Μπας και πινετε νερο απο βρωμικες γουρνες οπως στη Σιερρα Λεονε?

 

Μπας και πεθαινετε στα 37 οπως στη Σιερρα Λεονε?

 

 

Τι ηλιθια λογικη που ειναι αυτη του επειδη εχουμε ενα προβλημα να μην ασχοληθουμε με ενα αλλο προβλημα, ειναι η λογικη του παραλογου της κρισης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ αδελφε για να το βαλω λιγο σε μια σειρα στο μυαλο μου

Συμφωνα με τα τελευταια σου ποστ θεωρεις α. ακυρο το ντοκιμαντερ της Action Aid λογω της δυσκολης περιοδου της χωρας και μαλιστα μας λες οτι με το ζορι ζεις εσυ και η γυναικα σου β. απολυτα λογικο να εχεις iPhone και γιατι να μην εχουμε αλλωστε

Τα λεω καλα?

 

Για το iPhone πως γεννησες?

Σου περισσευαν 500€ για κατι που 9/10 χρησιμοποιεις για σκοπους που σου εκανε και κατι με 250€?

 

Προσωπικά δεν έχω iPhone αλλά ένα LG L5 (100 ευρώ με την επιδότηση). Τώρα ένας ο οποίος παίρνει 600 καθαρά, και κάνει καλό κουμάντο και τα βγάζει πέρα με αυτά τα 600 κάθε μήνα, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην αγοράσει ένα iPhone αν το θέλει με το δωρο Χριστουγέννων ξέρω γω.

Κάποιος άλλος μπορεί να πει ότι θα κλειστώ μέσα στο σπίτι και θα εξοικονομήσω χρήματα για να αγοράσω αυτό που θέλω κτλ. Δεν σημαίνει ότι όποιος έχει ένα Χ gadget είναι και σουπερ φραγκάτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γενικεύεις.

 

Ο καθένας ας μιλάει για τον εαυτό του. Γιατι μπορει να σε διαβάζει κάποιος που έχει κάνει πολλά. Και να μην ειναι μονο ένας.

 

Και επειδή συμμετέχω σε εθελοντικές οργανώσεις εδω και 15 χρόνια, άσε με να πιστεύω 5 πράγματα παραπάνω.

Η βοήθεια που έχει αποστείλει ο μέσος Ελληνας βάση των εισοδημάτων του, σε τέτοιες οργανωσεις, ξεπερνάει κατά πολύ αυτή των Βορειοευρωπαίων. Γενικά οι Νότιοι ειμαστε πολυ πιο ευασθητοποιημένοι.

 

Ο Ελληνας ειναι αδιάφορος αναλογα με το χρήμα που έχει. Η εμπειρία μου λέει, πως οι μεσαία τάξη βοηθούσε πολυ περισσότερο, αναλογικά, σε σχέση με τα ανωτερα στρώματα.

Ρε αδερφέ, τί έχει κάνει ο καθένας από εσάς που κράζετε τον Κανάκη, όχι "ο μέσος Έλληνας" ή "ξέρω έναν τύπο γνωρίζει κάποιον που τάισε πολύ κόσμο!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, να έλεγε πάμε μια βόλτα απο τις τάδε φτωχογειτονιές να κάνουμε εκεί ένα ντοκιμαντέρ. Εδώ υπάρχει πραγματική ανθρωπιστική κρίση. Άνθρωποι που ζούνε χωρίς ρεύμα, θέρμανση και φάρμακα στην Ελλάδα του Δυτικού κόσμου του 2013. Γιατί έχει δει κανείς μας πραγματικές συνθήκες φτώχειας στην Ελλάδα;

- Το οτι ο Κανακης δεν πιεσε την Action Aid να κανουν ντοκιμαντερ για την Παλια Κοκκινια σημαινει οτι κακως εκανε για την Σιερρα Λεονε?

- Αν το εκανε, δεν θα τον λεγανε λαικιστη και οτι αυτοπροβαλλεται?

 

(αφηνω στην ακρη οτι το ΕΣΡ εχει δωσει οδηγια στα καναλια να μην δειχνουν εικονες εξαθλιωσης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, λαθος εποχη για τετοια πραγματα δεν υπαρχει ποτε.

Απλα καλο ειναι στην Action Aid να εχουν επιγνωση της απηχησης που θα εχει, που λογικα θα ειναι περιορισμενη

Αλλα λαθος εποχη για κατι τοσο επιπονο για πολλους ανθρωπους δεν μπορεις να το πεις

Το ίδιο μου λέει και η γυναικα μου αλλά διαφωνώ.

 

Και απαντώντας στον θερμοσιφουνα, σκοπός ειναι να βελτιώνεις τη ζωή σου, όχι να τη χειροτερεύεις.

 

Το οτι ο Κανάκης μας έδειξε μια χωρα χειρότερη απ τη δική μας, σε μια φάση που η ποιότητα ζωής μας πέφτει συνεχώς, δε σημαίνει οτι δεν ειμαστε ηδη ευαισθητοποιημένοι. Το θέμα ειναι πως δε μπορουμε να βοηθήσουμε πλέον. Εκει ειναι η λάθος εποχή,

 

Ρε αδερφέ, τί έχει κάνει ο καθένας από εσάς που κράζετε τον Κανάκη, όχι "ο μέσος Έλληνας" ή "ξέρω έναν τύπο γνωρίζει κάποιον που τάισε πολύ κόσμο!"

Στο έγραψα και παραπάνω. Δε μπορεις να ξέρεις τι έχει κάνει ο καθένας.

Επίσης δεν κράζω πουθενά τον Κανάκη. Ισα ισα που τον συμπαθω απίστευτα. Απλά θεωρώ λάθος στιγμη το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης οποια ειρωνεια ανθρωποι που χρησιμοποιουν το Ιντερνετ, το πληρωνουν δηλαδη με οποιοδηποτε τροπο (ακομα και σε νετ καφε) να παραπονιουνται για την εποχη που εγινε το ντοκυμαντερ γιατι δεν εχουνε να φανε.

 

 

Μπας και πινετε νερο απο βρωμικες γουρνες οπως στη Σιερρα Λεονε?

 

Μπας και πεθαινετε στα 37 οπως στη Σιερρα Λεονε?

 

 

Τι ηλιθια λογικη που ειναι αυτη του επειδη εχουμε ενα προβλημα να μην ασχοληθουμε με ενα αλλο προβλημα, ειναι η λογικη του παραλογου της κρισης.

 

Εμείς εδω μέσα προφανώς και δεν πίνουμε νερό απο βρώμικες γούρνες. Είσαι σίγουρος ότι δεν το κάνει αυτό το 40% των ελλήνων που ζεί σε συνθήκες φτώχειας; Δεν έχεις πάει σε φτωχογειτονιές να δεις πως ζούνε εκεί; Το νερό της ΕΥΔΑΠ απο τους σαπιους σωλήνες που πάει στο χαμόσπιτο είναι καλύτερο απο της γούρνας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως το ντοκιμαντέρ του Κανάκη έγινε γνωστο γιατι το παρουσίασε ο Αντ1.

 

ΑΥΤΟ το ντοκιμαντέρ, το ειδαν λιγοι και διαδικτυακά...αυτο ομως μας αφορά άμεσα.

 

https://www.youtube.com/watch?v=1J84GkxoY7g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω iPhone αλλά ένα LG L5 (100 ευρώ με την επιδότηση). Τώρα ένας ο οποίος παίρνει 600 καθαρά, και κάνει καλό κουμάντο και τα βγάζει πέρα με αυτά τα 600 κάθε μήνα, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην αγοράσει ένα iPhone αν το θέλει με το δωρο Χριστουγέννων ξέρω γω.

Κάποιος άλλος μπορεί να πει ότι θα κλειστώ μέσα στο σπίτι και θα εξοικονομήσω χρήματα για να αγοράσω αυτό που θέλω κτλ. Δεν σημαίνει ότι όποιος έχει ένα Χ gadget είναι και σουπερ φραγκάτος.

1. Κατσε ρε μαγκα, πριν δεν ειπες "εμεις με το iPhone" και απαντησες και στον Τηλεμαχο "δεν φταιω εγω που το αγοραζω"? Τελικα τι ισχυει

2. 600€ καθαρα και ειναι λογικο να εχεις iPhone? Τι ακριβως κανει ενα iPhone σε εναν ανθρωπο των 600€ που δεν κανει μια συσκευη των 200€?

 

...και μας φαινεται ακυρος ο Κανακης και δεν ξερει τι συμβαινει γυρω του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς εδω μέσα προφανώς και δεν πίνουμε νερό απο βρώμικες γούρνες. Είσαι σίγουρος ότι δεν το κάνει αυτό το 40% των ελλήνων που ζεί σε συνθήκες φτώχειας; Δεν έχεις πάει σε φτωχογειτονιές να δεις πως ζούνε εκεί; Το νερό της ΕΥΔΑΠ απο τους σαπιους σωλήνες που πάει στο χαμόσπιτο είναι καλύτερο απο της γούρνας;

 

Ναι.

Αν φτασαμε να συγκρινουμε τον "κατω απο τα ορια της φτωχιας" ελληνα, με τον αφρικανο της σιερρα λεονε, οσον αφορα την αθλια διαβιωση, καπου εχουμε προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Είσαι σίγουρος ότι δεν το κάνει αυτό το 40% των ελλήνων που ζεί σε συνθήκες φτώχειας;

 

Οχι, το 40% των Ελληνων δεν ζει οπως στη Σιερρα Λεονε

 

Και αν θες απαντας και στα ερωτηματα που εχουμε αφησει pending

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς εδω μέσα προφανώς και δεν πίνουμε νερό απο βρώμικες γούρνες. Είσαι σίγουρος ότι δεν το κάνει αυτό το 40% των ελλήνων που ζεί σε συνθήκες φτώχειας; Δεν έχεις πάει σε φτωχογειτονιές να δεις πως ζούνε εκεί; Το νερό της ΕΥΔΑΠ απο τους σαπιους σωλήνες που πάει στο χαμόσπιτο είναι καλύτερο απο της γούρνας;

 

 

Νταξει τωρα λαικιζεις με τον χειροτερο τροπο, ναι το νερο απο τους σωληνες της ΕΥΔΑΠ ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο που ειδα να πινουν στο ντοκυμαντερ. Και οι συνθηκες διαβιωσης ειναι παρα πολυ καλυτερες. 

 

Μου κανατε την Παλαια Κοκκινια τενεκεδουπολη στη Βραζιλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζουμε να υπεραναλύουμε το θέμα. Τέτοια ντοκυμαντέρ στο εξωτερικό είναι ρουτίνα, όταν τα βλέπουμε στα δικά μας κανάλια δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται για τους κακόμοιρους έλληνες που δεν έχουν να φάνε. Το πρόβλημα είναι η εγχώρια σελέμπριτυ που το παρουσίασε δηλαδή;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κατσε ρε μαγκα, πριν δεν ειπες "εμεις με το iPhone" και απαντησες και στον Τηλεμαχο "δεν φταιω εγω που το αγοραζω"? Τελικα τι ισχυει

2. 600€ καθαρα και ειναι λογικο να εχεις iPhone? Τι ακριβως κανει ενα iPhone σε εναν ανθρωπο των 600€ που δεν κανει μια συσκευη των 200€?

 

...και μας φαινεται ακυρος ο Κανακης και δεν ξερει τι συμβαινει γυρω του?

 

το "εμείς με το" iPhone, ρε μάγκα,  ήταν σχήμα λόγου, δεν εννούσα ότι προσωπικά έχω εγώ iPhone ρε μάγκα. Αλλά ρε μάγκα τελικά δεν έχει σημασία τι έχω εγώ προσωπικά. Κάποιος ο οποίος σκίζεται κάθε μήνα 12άωρα για να βγάλει λεφτά τα οποία του φτάνουν ίσα ίσα να επιβιώσει έχει σαφέστατα δικαίωμα να αγοράσει κάτι το οποίο γουστάρει όταν κάποια στιγμή του περισσέψουν κάποια χρήματα.

 

Τώρα ρε μάγκα το τί κάνει το κινητό των 600 σε σχέση με των 200, ε τι να σου πώ, έχει σαφέστατα καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά. Άλλωστε το smartphone δεν το αγοράζεις για να παίρνεις τηλέφωνο. Αν ήταν θα έπαιρνες ένα με 30 ευρώ. Το παίρνεις για να έχεις ένα μινι Η/Υ. Ε το κινητό των 200 είναι μπακατέλα πως να το κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...