Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, GeorgeKatz είπε

Καλησπέρα,
Να πω και εγώ την εμπειρία μου από μεσίτες τον Οκτ 2022 και πλέον καταλαβαίνω γιατί έχουν βγάλει κακό όνομα.


Περίληψη
Η μητέρα μου είναι μισθωτήρια, δηλαδή ιδιοκτήτρια, σε ένα σπίτι δύο υπνοδωματίων στο Ν.Φάληρο, πολύ περιποιημένο Β ορόφου, με το μειονέκτημα ότι δεν έχει ασανσέρ σε λειτουργία. Υπάρχει η πρόβλεψη, λείπει ο μηχανισμός και ο κλωβός.


Αφού το φρεσκάραμε, ανέλαβα να το προωθήσω εγώ και έβγαλα με ψηφιακή φωτογραφική φωτογραφίες και έβαλα αγγελία στα δύο γνωστότερα sites (χρυσή και γάτος) και δέχομαι τηλέφωνα και δείχνω/παρουσιάζω το σπίτι. Να τονίσω ότι μένω 30 λεπτά από το ακίνητο, δηλαδή δεν είμαι πάντα εκεί να το δείχνω.


Καλούν και μεσίτες και αμέσως και πάντα λέω το «δεν μπορώ να δώσω μεσιτική αμοιβή, δεν μπορώ να δεσμευτώ/υπογράψω κάποιο χαρτί, όμως είστε ευπρόσδεκτοι εσείς και οι πελάτες σας». Ένα 10% μου λέει ότι δεν θα συνεργαστούμε. Ένα 10% μου λέει ότι θέλει χαρτί ανάθεσης με μηδενική αμοιβή, το οποίο το αρνούμαι και τελικά δεν συνεργαζόμαστε και το 80% μου λέει «Ωραία, έχω κάποιους πελάτες, θα σας καλέσω για ραντεβού».


Περιστατικά με μεσίτες, ξεκινώ με τα ελαφριά:

Α. Η μεσίτρια άργησε 20 λεπτά στο ραντεβού και εγώ μάζεψα τους υποψήφιους από το πεζοδρόμιο και έκανα την γνωστή μου ξενάγηση. Μόλις έφτασε η μεσίτρια μας επίπληξε ότι δεν έπρεπε να συναντηθούμε και να κάνω την ξενάγηση και οι υποψήφιοι αντέδρασαν λέγοντας «και να σε περιμέναμε στο δρόμο ενώ θα μπορούσαμε να ανέβουμε για το σπίτι;» Εγώ δεν είπα τίποτα. Έφυγα και η μεσίτρια προσπαθούσε να τις κάνει να υπογράψουν το χαρτί της ανάθεσης. Ναυάγιο το ραντεβού.


Β. Μεσιτική μου έκλεψε τις φωτογραφίες από τα site και τα ανέβασε στα ίδια sites, μπορεί και σε άλλα sites, με χαμηλότερη τιμή. Έκανα report, κατέβηκαν οι  αγγελίες. Με κάλεσε ο μεσίτης για εξηγήσεις! Το σκεπτικό του ήταν «αφού είπες συζητήσιμη, άρα το 50 ευρώ σίγουρα θα το κόψεις».


Γ. 3 με 4 ραντεβού δεν εμφανίστηκαν καθόλου οι μεσίτες με τους πελάτες τους. Στο τελευταίο είπα να καλέσω γιατί ακούστηκε ωραίος ο τύπος και πραγματικά είπα κάτι θα του έτυχε. Τον καλώ και μου λέει ότι μπέρδεψε τα ραντεβού και τελικά είχε πάρει άλλον ιδιοκτήτη και του είπε ότι ακύρωσε, θα ξαναμιλήσει με τον υποψήφιο να κανονίσουμε νέο ραντεβού και θα με ξανακαλέσει. Δεν ξανακάλεσε.


Δ. Μια μεσίτρια, ενώ περιμέναμε υποψήφιο, μου ξεκόλλησε και τσαλάκωσε το ενοικιαστήριο που είχα στο μπαλκόνι. Της λέω «τι κάνεις;» και μου λέει «δεν γίνεται να δείχνω εγώ το σπίτι και να έχουμε το κινητό σου στο μπαλόνι». Μόλις έφυγε ξανακολλησα νέο φρέσκο ενοικιαστήριο. Τα νεύρα μου. Αν μου ξανασυμβει, θα σταματίσω το ραντεβού με συνοπτικές διαδικασίες και ας δώσει εξηγήσεις στον πελάτη της.


Ε. Όπως είπα το κτίριο δεν έχει ασανσέρ, ήρθε μητέρα και κόρη, έδειξαν ενδιαφέρον και με ρωτάνε «και το ασανσέρ θα μπει σε 3 μήνες, έτσι;». Απαντώ «όχι, δεν υπάρχει πλάνο, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, κάποια στιγμή θα μπει, αλλά δεν ξέρουμε πότε». «Μα εμάς η μεσίτρια μας είπε ότι θα μπει σε 3 μήνες και έχω την ηλικιωμένη μητέρα μου και δεν μπορεί να ανεβαίνει σκάλες». Ναυάγιο η συνάντηση, χαμένος χρόνος, λόγω ψεμάτων. Παρόμοια περίπτωση, ήρθε ένας 50άρης που ήθελε 3 υπνοδωμάτια, λέει πολύ ωραίο το σπίτι, αλλά είπαμε εγώ θέλω 3 υ/δ. Ο μεσίτης απαντά «σε έφερα εδώ που έχει δύο υ/δ, αλλά είναι άνετα». Χαμένος χρόνος όλων, λόγω ψεμάτων.


ΣΤ. Μεσίτρια κατά την παρουσίαση της, πήρε το θάρρος και έταξε και τέντες και προστατευτικά-σιδεριές στα μπαλκόνια. Ευτυχώς ο υποψήφιος δεν ήθελε σιδεριές και τις τέντες τις άκουσε θετικά. Γενικά έχω δηλώσει ότι τέντες κάποια στιγμή θα μπουν, αλλά όχι από τον πρώτο μήνα. Για σιδεριές είμαι αρνητικός.


Ζ. Πλημμελής παρουσίαση και ψέματα στην παρουσίαση, πχ βαπτίζει ιταλικά τα πλακάκια. Σε γενικές γραμμές πρέπει να είμαι και εγώ εκεί για να κάνω μια δευτερολογία και να δώσω παραπάνω λεπτομέρειες και εξηγήσεις και να μην τους αφήσω να τάξουν πράγματα που δεν γίνονται, άλλο παράδειγμα είναι το παρκινγκ πιλοτής που χωράει και άλλο αμάξι. Ναι, χωράει, αλλά κλείνεις πεζοδρόμιο και είναι παράνομο και δεν θα σε αφήσουν οι άλλοι ένοικοι να το κάνεις, αν έχεις 2 αμάξια.


Η. Οι μεσίτες μου λένε ψέματα στα προφίλ των υποψηφίων, όλοι πάνω από 50Κ εισόδημα, στελεχάρες και ακίνητα! Κρατώ μικρό καλάθι, αν ήταν τόσο καλοί, δεν θα έψαχναν να ενοικιάσουν, θα έμεναν ήδη στο σπίτι τους.


Καταλαβαίνω ότι με τον σταυρό στο χέρι δεν πας και πολύ μπροστά, αλλά εγώ θέλω μισθωτές για μακροχρόνια και ξεκάθαρη σχέση και όχι να με πρήζουν σε 6 μήνες για αυτά που του έταξε ο μεσίτης. Ο μεσίτης θα πάρει την αμοιβή του και θα φύγει, εγώ θα μείνω σε μία σχέση με προβλήματα. Θέλω ξεκάθαρες κουβέντες και άτομα να μπουν με χαρά στο σπίτι και να το χαρούν.


Συγγνώμη για το σεντόνι. Ευχαριστώ που το διάβασες.

@kirileman, σε παρακολουθώ χρόνια, ξέρω ότι είσαι καλός επαγγελματίας, γι' αυτό ξεκινησα και εγώ θετικά με μεσίτες, αλλά τώρα είμαι και εγώ λίγο επιφυλακτικός. Μιλώ πάντα από την πλευρά του ιδιοκτήτη που θέλει να νοικιάσει ένα σπίτι μακροχρόνια, χωρίς προβλήματα και ψέμματα. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές στο insomnia γενικά, με έχεις βοηθήσει πολύ σε διάφορα threads 🙏

Θα πρέπει απλά να καταλάβετε ότι σαν ιδιοκτήτης που νοικιάζει ακίνητο η ακίνητα είναι και αυτό δουλειά που αποφέρει εισόδημα, δεν υπάρχει η δικαιολογία δεν μπορώ να το δείχνω διότι μένω μακρυά…… εάν δεν το καταλαβαίνετε τότε θα υποστείτε τους μεσίτες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Θα πρέπει απλά να καταλάβετε ότι σαν ιδιοκτήτης που νοικιάζει ακίνητο η ακίνητα είναι και αυτό δουλειά που αποφέρει εισόδημα, δεν υπάρχει η δικαιολογία δεν μπορώ να το δείχνω διότι μένω μακρυά…… εάν δεν το καταλαβαίνετε τότε θα υποστείτε τους μεσίτες !

Είπα κάπου ότι δεν μπορώ να το δείχνω διότι μένω μακρυά;

Όπως είπα, είμαι 30 λεπτά μακριά από το ακίνητο και με επαγγελματισμό, θετική διάθεση και ελπίδα κλείνω συγκεκριμένο και αποκλειστικό ραντεβού συγκεκριμένη ημέρα και ώρα. Ως τώρα, 3 με 4 μεσίτες, χωρίς καμία ειδοποιηση ή sms με έχουν στήσει στο ραντεβού μας. Βλέπε σημείο Γ.

Ιδιώτες, δεν με έχουν στήσει ακόμα, αλλά μπορεί να είναι και τυχαίο.
Όπως και να έχει, από τον επαγγελματία, περιμένω μεγαλύτερη συνέπεια στα ραντεβού του, ακριβώς γιατί είναι επαγγελματίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, GeorgeKatz είπε

Είπα κάπου ότι δεν μπορώ να το δείχνω διότι μένω μακρυά;

Όπως είπα, είμαι 30 λεπτά μακριά από το ακίνητο και με επαγγελματισμό, θετική διάθεση και ελπίδα κλείνω συγκεκριμένο και αποκλειστικό ραντεβού συγκεκριμένη ημέρα και ώρα. Ως τώρα, 3 με 4 μεσίτες, χωρίς καμία ειδοποιηση ή sms με έχουν στήσει στο ραντεβού μας. Βλέπε σημείο Γ.

Ιδιώτες, δεν με έχουν στήσει ακόμα, αλλά μπορεί να είναι και τυχαίο.
Όπως και να έχει, από τον επαγγελματία, περιμένω μεγαλύτερη συνέπεια στα ραντεβού του, ακριβώς γιατί είναι επαγγελματίας.

Δεν αναφερόμουν σε εσάς αλλά την γενική άποψη και πρακτική να αφήνουμε τους μεσίτες να διαχειρίζονται τα ακίνητα μας διότι εμείς δεν βρίσκουμε τον χρόνο για να διαχειριστούμε την διαδικασία ενοικίασης, που πολλές φορές το σύνολο το ενοικίων που εισπράτουν είναι πολύ μεγαλύτερο από την εργασία 9-5.

Επεξ/σία από Dinos1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GeorgeKatz είπε

Α. Η μεσίτρια άργησε 20 λεπτά στο ραντεβού και εγώ μάζεψα τους υποψήφιους από το πεζοδρόμιο και έκανα την γνωστή μου ξενάγηση. Μόλις έφτασε η μεσίτρια μας επίπληξε ότι δεν έπρεπε να συναντηθούμε και να κάνω την ξενάγηση και οι υποψήφιοι αντέδρασαν λέγοντας «και να σε περιμέναμε στο δρόμο ενώ θα μπορούσαμε να ανέβουμε για το σπίτι;» Εγώ δεν είπα τίποτα. Έφυγα και η μεσίτρια προσπαθούσε να τις κάνει να υπογράψουν το χαρτί της ανάθεσης. Ναυάγιο το ραντεβού.


Β. Μεσιτική μου έκλεψε τις φωτογραφίες από τα site και τα ανέβασε στα ίδια sites, μπορεί και σε άλλα sites, με χαμηλότερη τιμή. Έκανα report, κατέβηκαν οι  αγγελίες. Με κάλεσε ο μεσίτης για εξηγήσεις! Το σκεπτικό του ήταν «αφού είπες συζητήσιμη, άρα το 50 ευρώ σίγουρα θα το κόψεις».


Γ. 3 με 4 ραντεβού δεν εμφανίστηκαν καθόλου οι μεσίτες με τους πελάτες τους. Στο τελευταίο είπα να καλέσω γιατί ακούστηκε ωραίος ο τύπος και πραγματικά είπα κάτι θα του έτυχε. Τον καλώ και μου λέει ότι μπέρδεψε τα ραντεβού και τελικά είχε πάρει άλλον ιδιοκτήτη και του είπε ότι ακύρωσε, θα ξαναμιλήσει με τον υποψήφιο να κανονίσουμε νέο ραντεβού και θα με ξανακαλέσει. Δεν ξανακάλεσε.


Δ. Μια μεσίτρια, ενώ περιμέναμε υποψήφιο, μου ξεκόλλησε και τσαλάκωσε το ενοικιαστήριο που είχα στο μπαλκόνι. Της λέω «τι κάνεις;» και μου λέει «δεν γίνεται να δείχνω εγώ το σπίτι και να έχουμε το κινητό σου στο μπαλόνι». Μόλις έφυγε ξανακολλησα νέο φρέσκο ενοικιαστήριο. Τα νεύρα μου. Αν μου ξανασυμβει, θα σταματίσω το ραντεβού με συνοπτικές διαδικασίες και ας δώσει εξηγήσεις στον πελάτη της.


Ε. Όπως είπα το κτίριο δεν έχει ασανσέρ, ήρθε μητέρα και κόρη, έδειξαν ενδιαφέρον και με ρωτάνε «και το ασανσέρ θα μπει σε 3 μήνες, έτσι;». Απαντώ «όχι, δεν υπάρχει πλάνο, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, κάποια στιγμή θα μπει, αλλά δεν ξέρουμε πότε». «Μα εμάς η μεσίτρια μας είπε ότι θα μπει σε 3 μήνες και έχω την ηλικιωμένη μητέρα μου και δεν μπορεί να ανεβαίνει σκάλες». Ναυάγιο η συνάντηση, χαμένος χρόνος, λόγω ψεμάτων. Παρόμοια περίπτωση, ήρθε ένας 50άρης που ήθελε 3 υπνοδωμάτια, λέει πολύ ωραίο το σπίτι, αλλά είπαμε εγώ θέλω 3 υ/δ. Ο μεσίτης απαντά «σε έφερα εδώ που έχει δύο υ/δ, αλλά είναι άνετα». Χαμένος χρόνος όλων, λόγω ψεμάτων.


ΣΤ. Μεσίτρια κατά την παρουσίαση της, πήρε το θάρρος και έταξε και τέντες και προστατευτικά-σιδεριές στα μπαλκόνια. Ευτυχώς ο υποψήφιος δεν ήθελε σιδεριές και τις τέντες τις άκουσε θετικά. Γενικά έχω δηλώσει ότι τέντες κάποια στιγμή θα μπουν, αλλά όχι από τον πρώτο μήνα. Για σιδεριές είμαι αρνητικός.


Ζ. Πλημμελής παρουσίαση και ψέματα στην παρουσίαση, πχ βαπτίζει ιταλικά τα πλακάκια. Σε γενικές γραμμές πρέπει να είμαι και εγώ εκεί για να κάνω μια δευτερολογία και να δώσω παραπάνω λεπτομέρειες και εξηγήσεις και να μην τους αφήσω να τάξουν πράγματα που δεν γίνονται, άλλο παράδειγμα είναι το παρκινγκ πιλοτής που χωράει και άλλο αμάξι. Ναι, χωράει, αλλά κλείνεις πεζοδρόμιο και είναι παράνομο και δεν θα σε αφήσουν οι άλλοι ένοικοι να το κάνεις, αν έχεις 2 αμάξια.


Η. Οι μεσίτες μου λένε ψέματα στα προφίλ των υποψηφίων, όλοι πάνω από 50Κ εισόδημα, στελεχάρες και ακίνητα! Κρατώ μικρό καλάθι, αν ήταν τόσο καλοί, δεν θα έψαχναν να ενοικιάσουν, θα έμεναν ήδη στο σπίτι τους.

Μαγεία. 😁 Στις ενοικιάσεις διαμερισμάτων και ειδικά των φθηνών θα συναντήσεις τους χειρότερους μεσίτες. Είναι αυτοί που πάνε για το μεροκάματο, τα 200, 300, 400 ευρώ, να κλείσουν 1-2 να βγει ο μήνας. Παράλληλα, κάνουν και κάτι άλλο για να βιοποριστούν. Στις πωλήσεις είναι αρκετά καλύτερα τα πράγματα, όχι τέλεια, αλλά καλύτερα. Περισσότερα τα λεφτά, ντύνονται πιο σωστά, προσφέρουν καλύτερες υπηρεσίες, έχει και περισσότερο νόημα η συμμετοχή τους, τουλάχιστον από την πλευρά του πωλητή που δεν προλαβαίνει, δεν μπορεί, δεν ξέρει. Έτσι και αλλιώς δεν κάνω φίζμπο (for sale by owner, δηλαδή τηλέφωνο σε αγγελία ιδιοκτήτη), οπότε όλα αυτά είναι μακριά από εμένα. Τα leads ιδιοκτητών προκύπτουν από συστάσεις, site και social media, δηλαδή με βρίσκουν εκείνοι που θέλουν τις υπηρεσίες μου, δεν τους βρίσκω εγώ. Αυτά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...