Προς το περιεχόμενο

router με traffic control


joker99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παλικαρια,εχω ενα θεμα με την χρηση του ιντερνετ...

το προβλημα: εχω γραμμη 8αρα και δινω ασυρματα σε 2 λαπτοπ και 1 το δικο μου αρα 3 λαπτοπ συνολο στο ιντερνετ.τους εχω πει μην κατεβαζουν εκτος αργα το βραδυ που δεν ειναι κανεις μεσα αλλα δεν καταλαβενουν και γονατιζουν την γραμμη συνεχεια.αμα τους πεις τπτ κανουν τους κινεζους.

η λυση: οικονομικο ρουτερ με traffic control στην mac υπαρχει?βασικα δεν ξερω αν μπλοκαρει την mac,απλα θελω να μπαινει κοφτης σε καθενα ξεχωριστα σε ασυρματη συνδεση παντα.

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν και πληρωνω μονος την γραμμη δεν θελω να τους το κοψω γιατι θα μουρμουρανε συνεχεια.σχεδον 60ετων ο πατερας εχει λιωσει στο youtube και 37 ο αδερφος κατεβαζει οτι ταινια βρει και δεν της βλεπει κιολας..

:lol: :lol:

οσο για τα ρουτερ που ειπες με εσωσες,βρηκα το Draytek Vigor 2700VG στα 23 ευρω + μεταφορικα και εχει τα παντα.ειναι κατι ρουτερ τελικα που δεν τους φαινεται..πληρες review εδω: (αν θεωρηθει διαφημιση να σβηστει αμεσα) http://www.adslgr.com/forum/threads/128872-Draytek-Vigor-2700VG-Annex-A

ευχαριστω poulinos!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και πληρωνω μονος την γραμμη δεν θελω να τους το κοψω γιατι θα μουρμουρανε συνεχεια.σχεδον 60ετων ο πατερας εχει λιωσει στο youtube και 37 ο αδερφος κατεβαζει οτι ταινια βρει και δεν της βλεπει κιολας..

:lol: :lol:

οσο για τα ρουτερ που ειπες με εσωσες,βρηκα το Draytek Vigor 2700VG στα 23 ευρω + μεταφορικα και εχει τα παντα.ειναι κατι ρουτερ τελικα που δεν τους φαινεται..πληρες review εδω: (αν θεωρηθει διαφημιση να σβηστει αμεσα) http://www.adslgr.com/forum/threads/128872-Draytek-Vigor-2700VG-Annex-A

ευχαριστω poulinos!

θα μπορουσες εφοσον ο πατερας σου δεν ξερει αν και το utube δεν σκιζει την γραμμη εκτος αν  βλεπει full hd να του βαλεις το προγραμμα το netlimiter και να του περιορισεις το Up και το down.επισης θα μπορουσε και ο αδερφος σου να βαλει το ιδι οπρογραμμα.και επισης θα μπορουσες στο Mtorrent να ορισεις ορια ειδικα στο Upload>.γιατι πολλες φορες δεν ειναι οτι στην σκιζει επειδη κατεβαζει αλλα επειδη ανεβαζει Full.και αυτος πιστευω οτι κανει την ζημια οχι ο μπαμπας σου.μπορουν να μπουν ορια μεσα στο Mtorrent η με το προγραμμα που σου λεω.κατα τα αλλα ναι εχω ακουσει οτι το vigor Κανει αυτην την δουλεια απλα δεν το εχω δοκιμασει σε κανενα απο τα 2 ρουτερ.σε vigor ειχαν πει οτι παιζει.το 2700vg απλα θελει να του αλλαξεις to firmware για να βγαλεις της altec και να βαλεις το τελευταιο.η διαδικασια υπαρχει και εδω στο insomnia πως αλλαζει το firmware.Οχι δεν θεωρειται διαφημιση μην ανησυχεις.ελπιζω εκει να γραφουν πως οριζεις priorities ειτε με qos ειτε με to bandwidth που θες ειτε και με τα 2 για καλυτερο αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το γραφουν καθαρα πως γινεται να οριζεις priorities με bandwidth μεχρι και time limit εχει,αν και το διαβασα ολο δεν ειδα για αλλαγη firmware.τωρα αν χρειαζεται οκ θα το βρω εδω στο φορουμ.

με το netlimiter μπορω να φτιαξω μονο του πατερα που δεν ξερει να το αλλαξει,ο αδερφος η βαλω το netlimiter η ρυθμισω το Mtorrent ξερει και θα το ξερυθμισει αμεσως...να τον τσεκαρω δεν μπορω να τρεχω στο δυπλα σπιτι ολη την ωρα,αρα χτυπησα ειδη το 2700VG να ησυχασω.

υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα με την cyta στην dsl?εχω και τηλεφωνια αλλα δεν εχω καν τηλεφωνο στην πριζα οποτε για voip δεν με νοιαζει αν παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ησυχασεις διοτι το προβλημα με τα torrent clients ειναι οτι μετα απο καποια ωρα σου τερματιζουν τις συνδεσεις και ξανασερνεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ησυχασεις διοτι το προβλημα με τα torrent clients ειναι οτι μετα απο καποια ωρα σου τερματιζουν τις συνδεσεις και ξανασερνεσε.

Wrong φίλε μου, με το Draytek που πρότεινε ο σούπερ γκούφη μπορείς να βάλεις όριο ΚΑΙ στις συνδέσεις! Savvy?

 

 

btw η αστεία υπογραφή σου έχει ένα λαθάκι. Το "Δε θυμαμε" γράφεται Δε θυμάμαι ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το γραφουν καθαρα πως γινεται να οριζεις priorities με bandwidth μεχρι και time limit εχει,αν και το διαβασα ολο δεν ειδα για αλλαγη firmware.τωρα αν χρειαζεται οκ θα το βρω εδω στο φορουμ.

με το netlimiter μπορω να φτιαξω μονο του πατερα που δεν ξερει να το αλλαξει,ο αδερφος η βαλω το netlimiter η ρυθμισω το Mtorrent ξερει και θα το ξερυθμισει αμεσως...να τον τσεκαρω δεν μπορω να τρεχω στο δυπλα σπιτι ολη την ωρα,αρα χτυπησα ειδη το 2700VG να ησυχασω.

υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα με την cyta στην dsl?εχω και τηλεφωνια αλλα δεν εχω καν τηλεφωνο στην πριζα οποτε για voip δεν με νοιαζει αν παιζει.

υπαρχε αλλο θεμα για αλλαγη firmware αλλα υπαρχει και εδω.αρκει να μην πετυχδεις στην Mac που εχει θεμα και δεν φλασαρεται.εκει θα πρεπει να το πας πισω να στο αλλαξουν ειτε το brickareis ειτε δεν δοκιμασεις καν.απλα το ειπα για το Netlimiter μηπως βολευε αλλα εσυ το θες για τον bro παρα για τον πατερα σου.εκτος αν ο bro σου δεν το πειραξει.

το τηλεφωνο δεν θα παιξει αλλα δεν σε νοιαζει.οταν βαζεις αλλο ρουτερ δεν παιζει το τηλεφωνο.υποστηριζουν μονο τα δικα τους ρουτερ.

 

Δε θα ησυχασεις διοτι το προβλημα με τα torrent clients ειναι οτι μετα απο καποια ωρα σου τερματιζουν τις συνδεσεις και ξανασερνεσε.

ακομα και να μην μπορει να το ρυθμισει απο το ρουτερ μπορει τουλαχιστον να παει στο pc του και να του πει η να του μειωσει τα Max connections διοτι απο default ειναι αρκετα χωρις λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λετε να εχω θεμα με τα connections και ας του εχω βαλει κοφτη στο ντραιτεκ στα 4Mbps?λογικα αυριο θα το εχω και θα αναφερω αποτελεσματα.

 

edit: το session limits τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρουτερ ηρθε σεταριστηκε και δουλευει αψογα,πεσανε και τα πρωτα Sessions Limit και Bandwidth Limit :-)

εδω εξηγει τι ειναι το καθενα αναλυτικα http://www.draytek.co.uk/support/kb_vigor_session_limit.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος.........!!! και βαλε και το session γυρω στο 50-60 συνδεσεις για να μην εχεις καθολου θεμα ουτε μετα απο μερες και καθαρισες φιλεμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...