Προς το περιεχόμενο

καινουργιο PC 350-400 Ευρω


gkarabid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολοι την παρεα.

Το καλοκαιρι ειχα αγορασει ενα καινουργιο pc απο το πλαισιο (μην βαρατε ..) οχι ετοιμο αλλα κοματι κοματι αλλα με ολοι  την συμετοχη (ασχετος εγω) του πουλητη.

Η συνθεση του ειναι
κουτι:turbo x midi tower
Intel core i3 2xxx i3 2120 3.3 ghz
4 gb ddr3 1333 mhz
500 gb sata III 7200
ATI HD 5450 1GB
DVD RW
Τροφοδοτικο νομιζω 450 watt
οθονη μονιτορ tv lg 22

 

Τιμη χωρις οθονη 340 ευρω(μαζι με πληκτρολογιο - ποντικι 34 ευρω) αν θυμαμαι καλα.Οπως βλεπεται ενα οικονομικο pcπου δοξα τον θεο κανενα παραπονο δεν εχουν τα παιδια ακομα σε παιχνιδια ψιλοβαρια. Φυσικα κατεβασω την αναλυση αλλα σε εναν 8-10 χρονο δεν τα ψιλοκαταλαβαινει αυτα.

    Μεσα στο δωματια τους εχω και ενα ακομα πεντιουμ 4 3.0 hz και μαλιστα με windows 7 ωστε να παιζουν παιχνιδια lan counter strike 1.6.

Τωρα αρχισε η γκρινια απο τον μικρον (8 χρονων) και θελει και αυτος ενα καινουργιο σαν του αδελφου του με μεγαλη οθονη (οσοι ειναι πατεραδες και μαλιστα τριτεκνοι καταλαβαινουν τον σαματα που γινεται στο σπιτι)

Και ξεκιναω τωρα την φορμα για καινουργιο pc

 

Ποσό που διαθέτουμε :350 -400 max

Χρήση υπολογιστή :internet -YouTube - φλας games και με υποχωρησεις παιχνιδια πολεμικα 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Οχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Αγορα θα γινει καποια μετχ απο της αγγελεις(εξτρα λεφτα) που εχουμε, καμια 22΄ οπως και του αλλου pc με αναλυση 1980χ1600 αν δεν κανω λαθος

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Ναι ,αλλα οχι τιποτα τρελα 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).Λαρισα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν εχω προβλημμα ,οπου καλυτερη τιμη

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Δεν γνωριζω να στηνω αλλα εχω γνωστο και ισως με την βοηθεια απο εδω μεσα να το κανω εγω.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .Φυσικα και οχι

 

Παιδια καταλαβαινω οτι με αυτα τα λεφτα που μπορω να διαθεσω για την μοναδα δεν θα παρω τον υπερυπολογιστη ,αλλα κατι που θα αντεξει στον χρονο και να συκωνει αναβαθμίσει.

Σε καποιο αλλο ποστ ειδα μια συνθεση πολυ ενδιαφεροσα την οποιο σας την δειχνων και να ακουσω και την γνωμη σας

 http://www.insomnia.gr/topic/482098-στήσιμο-pc-και-τι-θα-χρειαστώ/?p=52280023

Μου αρεσει που εχει ο επεξεργαστης ενσωματομενη καρτα γραφικων γιατι ειχα σκοπο να μην βαλω τωρα αλλα μετα το καλοκαιρι (προηγειται ο αλλος με την καρτα 5450 που θα γινει 7770-7790 )

Το τροφοδοτικο το βλεπω δυνατο , μητρική μαλλον καλη και ακριβη (εδω αν ειναι να κοψουμε κατι  ... λεω εγω ο ασχετος )

.Ερωτηση .. η ενσωματομενη καρτα που εχει ο AMD A10-5800K 3.8 GHz Quad Core Socket FM2 100W Box (AD580KWOHJBOX)  APU with Radeon HD 7660D  δεν ειναι καλυτερη απο την 5450 που εχει ο αλλος pc?

 

Οσοι ειχαν την υπομονη και διαβασαν το σεντονι μου (και σορυ παιδια για αυτο) απαντηστε μου.

 

------Αν σε αυτα τα λεφτα προτεινεται καποιο μετχ απο της αγγελιες πολυ ευχαριστω να ακουσο----

Ευχαριστω

 

 

 

Για κουτι βρηκα αυτο αλλα δεν ξερω αν ειναι καλο για την παραπανω συνθεση που εδειξα η για της δικια σας.
http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=E25A5C9DAD00D5F1B92B1CC1DE74FFB5&pa=6FD3150E4974A34A86E292EFC91B8F23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτή η σύνθεση που πρότεινα στον άλλο φίλο, σε βολεύει άνετα και σένα. 

 

Η ενσωματωμένη gpu του Α10, δηλ. η 7660D, είναι κλάσεις ανώτερη της 5450. 

 

Η μητρική που έχω προτείνει, είναι πολύ καλή για τη τιμή της και καλύτερα να μη πέσεις σε κάποια άλλη φθηνότερη. Το τροφοδοτικό, όπως είπα κι εκεί, φθάνει και περισσεύει σε απόδοση, αντοχή και ποιότητα. 

 

Βλέπε αντοχή στον χρόνο και αναβαθμισημότητα. ;)

 

Ορίστε κι ένα φαντεζί κουτάκι για τον μπόμπιρα στα 38€ κι είσαι κομπλέ!

 

https://www.skroutz.gr/s/441251/Aerocool-Strike-X-One.html

 

 

Σύνολον: 383€

 

 

 

*** Αν βάλεις και 500άρη hdd αντί του 1tb (αν κρίνεις ότι επαρκεί), τότε γλιτώνεις κι άλλα 10-12€ :

 

https://www.skroutz.gr/s/290622/Western-Digital-Caviar-Blue-500GB-SATA-WD5000AAKX.html

 

 

Καλό και το COOLERMASTER K380 φίλε! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνθρωπε μου !!  :-)  :-)

Καλα το δικο σου κουτι και πιο κουλ (ορολογια του χαραλαμπο μου) και πιο οικονομικο.

Τωρα βλεπω οτι σχεδον ολα τα κοματια βγαινουν απο το http://www.visionstudio.gr  που ειδα οτι ειναι θεσσαλονικη, γνωριζουμε κατι για το μαγαζι (αξιοπιστο χρονος παραδοσεις κλπ) και αν τελικα το στησει αυτος υπαρχει καποια εξτρα χρεωση ?

Ααααα  θα χρειαστω και καποιοα καλωδια λογικα για την ενωση μιτρικης με σκληρο, τροφοδοτικο η ειναι ολα μεσα στης συσκευασιες?

Κατι αλλο που χρειαζομαι ? Ανεμιστηρες ,ψύκτρες ,διαβολια τριβολια .

Επαρκει (μιλαω παντα για το κουτι που μου εδειξες φιλε μου) ενας ανεμιστηρας η να αγορασω και αλλον για καλυτερο αερισμο?

Και αν σε αυτο το κουτι θα χωρεσει (μελοντικα) μια καρτουλα γραφικων πχ 7790 και ενας ssd  δισκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον χρέωση για το στήσιμο δε πιστεύω να έχει, αλλά επικοινώνησε για να είσαι σίγουρος.

 

Όλα τα καλώδια που αναφέρεις, είναι του τροφοδοτικού και των άλλων μερών πχ σκληρού, dvd-rw κτλ και περιλαμβάνονται στις συσκευασίες τους. ;)

 

Ανεμιστηράκι ναι πάρε ένα ακόμα για μπροστά. Δε χρειάζεσαι παραπάνω.

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=17616&cat=7&sub=210&pmanuf=0&sort=undefined&step=undefined

 

Ναι η κάρτα θα χωρέσει, μαζί κι ο ssd.

 

Στη διάθεσή σου φίλε μου! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια  :-)  :-)  :-)

Λογικα αν δεν βρουμε κατι καλυτερο (δεν το βλεπω σε αυτα τα λεφτα) αυριο κανω την παραγγελια και δευτερα τηλ για πληροφοριες αποστολης και συναρμολογησεις.

Ευχαριστω και παλι.

Σου εχω στηλει και ενα ΠΜ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δυνατον  :shock:  7:40 συκωθηκα απο της φωνες  :mad:  των δυο αγοριων ποιος θα πιασει πρωτος τον καλο (ετσι λεμε τον καινουργιο υπολογιστη  :-D ) για να παιξει.

    Προχωράω σε παραγγελια για να μην χασω και αλλες κυριακες  :-D

τελευταίας  :-D ερωτησεις και τελειωσα εδω.

1) με αυτην την συνθεση μπορω αργοτερα με μια καρτα τον 100-140 ευρω να παιζουμε τα τελευταια παιχνιδια με καποιες μικρες παραχωρησεις ? Ρωταω γιατι δεν θελω μετα το καλοκαιρι να αρχισω να πουλαω επεξεργαστες η κατι αλλο .

Αν ειναι για 20-30 ευρω να δωσο παραπανω δεν θα κολησουμε αρκει για καποιο διαστημα να ξερω οτι αυτα επαρκουν.

 

2) Το τορινος υπολογιστης θα ειναι κατοτερος αποτον καινουργιο ετσι για να ξερω ποιον θα βαζω (αναλογα την χρηση) να καθετε.

Ευχαριστω και παλι

 

Επιπλέον χρέωση για στήσιμο τελευταία φορά που χα ρωτήσει δεν είχε το vs.

Αφου δεν εχει κατι εξτρα θα το στήσουν αυτοι . Μονο θελω οσοι εχουν αγορασει απο το καταστημα αυτο να μου πειτε αν ειναι ενταξει στον χρονο παραδοσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εκανα μια συνθεση με βαση αυτην που προτεινε ο φιλος giokou με δυο αλλαγες.

1) μνημη  Corsair Vengeance 4GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (CMZ4GX3M1A1600C9)     http://www.visionstudio.gr/prodsmallinfo.asp?id=22647 αφου δεν βρηκα αυτην που προταθηκε. Δεν ξερω αν κανει για το συστημα που στήνω και αν πειραζει που ειναι μια τον 4gb και οχι 2 τον 2gb ?

 

2) ενας ανεμιστηρας με led ετσι για να εντυπωσιαστούν τα μικρα   Case Cooler CoolerMaster SickleFlow 120 Blue 12 x 12 cm 

http://www.visionstudio.gr/prodsmallinfo.asp?id=33264

 

Οριστε και ολοκληρωμενη

 

 

ΚΑΛΑΘΙ ΑΓΟΡΩΝ    

ΚΩΔΙΚΟΣ

ΟΝΟΜΑ

 

ΠΟΣ.

ΤΙΜΗ

001-1082

AeroCool Strike-X One Midi Tower no PSU Black

 

1

29.34 €

002-1948

Asrock Socket FM2 FM2A75 Pro4-M GLan Audio Raid

 

1

56.76 €

003-0773

AMD A10-5800K 3.8 GHz Quad Core Socket FM2 100W Box (AD580KWOHJBOX)

 

1

95.16 €

007-0898

Corsair Vengeance 4GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (CMZ4GX3M1A1600C9)

 

1

26.53 €

006-2140

Western Digital 1TB Caviar Blue WD10EZEX SATA III 7200rpm 64MB

 

1

52.50 €

013-0399

Samsung DVD±RW SH-224BB Dual Layer SATA Black Bulk

 

1

13.92 €

029-0566

Thermaltake Power Supply 530W ATX 24 pin Hamburg W0392RE Active-PFC Retail

 

1

38.53 €

004-0765

Case Cooler CoolerMaster SickleFlow 120 Blue 12 x 12 cm

 

1

6.03 €

 

ΣYNOLO 318.77 €

 

ΦΠΑ 23% 73.32 €

 

ΤΕΛΙΚΗ ΑΞΙΑ 392.09 €

 

να το κλεισω εκει η εχουμε καποιο προβλημμα με της μικροαλλαγες που εκανα?

Μπορουμε να αλλαξουμε κατι αλλα μονο για να κατεβασουμε λιγο την τιμη ωστε να τα τσονταρο στην οθονη? Φυσικα να μην ειναι και πολυ εκτος χρονου το συστημα , γενικα να μην πεσει πολυ σε επιδοσης.

Σορρυ ρε παιδια για της πολλες --και χαζες -- ερωτησεις αλλα βλεπεται μετα απο καμια 8-10 χρονια αρχισα παλι να ασχολουμε με τα PC και αυτο λογου παιδιων. Η καλες ημερες που ημουνα φοιτητης και διαβαζα κανενα περιοδικο pc_windows κλπ περασανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν βαζεις με αλλα 30 ευρω αλλα 4 GB γιατι τα 4 gb ειναι καπος λιγα οταν λειτουργει η ενσοματομενη καρτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικο δεν αλλαζω γιατι μετα φοραω καρτα γραφικων και μπορει να μην την συκωνει.

Για εξτρα μνημη δεν ξερω... Αλλα 30 ευρω εξτρα .. Αν φυσικα ειναι αναγκαιο να την βαλω δεν λεω αν και ειπα να κατεβουμε λιγο στην υπαρχουσα τιμη γιατι πρεπει να υπολογισω μεταφορικα,ποντικη,πληκτρολογιο,ηχεια και φυσικα οθονη.Παντως η καρτουλα γραφικων μετα το καλοκαιρι (αρχισουν τα σχολεια και κατσουν τα παιδια μεσα στο σπιτι) θα μπει για αναβαθμισει. Τωρα ειναι μια δυσκολη φαση αφου ριχνω λιγα λεφτα στο παραθαλασιο οικοπεδο.Μην νομιζεται τιποτα ιδαιτερο τροχοσπιτο και τετοια.

Ευχαριστω

 

Αποστολή από το GT-S5830 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζετε να βαλεις καλη καρτα βαζεις μια 6670 την καλητερη με κανενα 100αρικο και κανει crossfire με τον επεξεργαστη και τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

350w ειναι παρα πολυ μικρο ακομα και χωρις καρτα γραφικων μονο ο επεξεργαστης θελει 110w



τροφοδοτικο μπορει να βρει και απο αγκελιες με κανενα 30αρι 500w+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...