Προς το περιεχόμενο

Βρήκα κάτι που υποτίθεται οτι είναι προσφορά. Είναι; Αξίζει;


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαβάζω κατά καιρούς όλα τα αρνητικά σχόλια για το EBW και άλλα καταστήματα επιρεπή σε ακυρώσεις και θέλω να σχολιάσω το εξής:

 

Αν η περιγραφή ή η φωτογραφία είναι λάθος ή/και αν η τιμή είναι τραγικά χαμηλότερη από άλλα καταστήματα, οι παραγγελίες πέφτουν επειδή συμφέρει τραγικά η αγορά. ΑΝ τύχει και το στείλουν έχει καλώς. Αλλά η γνώμη μου είναι ότι στο πίσω μέρος του μυαλού του αγοραστή είναι πάντα το "ωπ στανταράκι λάθος αλλά ας εκμεταλευτώ την κατάσταση μπας και το τσιμπήσω".

Αν ακυρώσουν και δεν το στείλουν, αναρωτιέμαι πόσοι πήγαν αμέσως να το πάρουν από αλλού επειδή θα το αγόραζαν ούτως ή άλλως το προϊόν και δεν μπήκαν στη διαδικασία μονάχα επειδή ήταν εντυπωσιακή ευκαιρία..

 

Αν ένα μαγαζί δεν είναι σωστά οργανωμένο και έχει χιλιάδες κωδικούς, ΟΚ, λάθη θα γίνονται. Δεν εξηγούνται αλλιώς τόσες πατάτες. Και αυτό δεν ισχύει μόνο για τον EBW αλλά και για πολλά άλλα μαγαζιά.

Όπως και να χει, τα περισσότερα τουλάχιστον από τα λάθη αυτά, τόσο του EBW όσο και άλλων online shops, αμφιβάλω ότι γίνονται για να κοροϊδέψουν τον κοσμάκη. Αν το στείλουν, το στειλαν. Aν όχι, άκυρο, τι να κάνουμε.

 

Δεν είμαι φανατικός κανενός καταστήματος και αγοράζω κυρίως με βάση την τελική τιμή (προϊόν + μεταφορικά). Και το ότι μπόλικες αγορές έχουν γίνει επιτυχημένα και απροβλημάτιστα από EBW επειδή έβγαινε (λίγο ή αρκετά) πιο φτηνός, είναι λόγος να συνεχίσω να αγοράζω από εκεί, όσες αρνητικές κρητικές και να διαβάσω για τα σύχνα λάθη τους. Γιατί ακύρωση δεν έχω φάει ποτέ για προϊόντα με σημαντική αλλά λογική διαφορά τιμής.

 

Τα παραπάνω δεν είναι για να ανοίξω κουβέντα με κανέναν, ούτε στοχευμένα ούτε γενικά. Για αυτό δεν υπάρχει και παράθεση άλλης ανάρτησης.

 

edit:

παράδειγμα που θυμήθηκα μόλις..

κάτι παιδικά βιβλία, νομίζω Αγγλικών, του public με τιμή της τάξης του € 0,01 (?).. πόσοι παρήγγειλαν και τι περίμεναν;.. και το κυριότερο.. πόσοι τα αγόρασαν ούτως ή άλλως; (εξαιρούνται όσοι ήθελαν να τσιμπήσουν έκπτωση για αγορά άλλων βιβλίων, εκεί όλα καλά)

 

edit2:

Nα προσθέσω και κάτι ακόμα όσον αφορά γενικευμένες προσθήκες κάποιων site όσον αφορά την εγγύηση, τα τεμάχια κλπ (νομίζω αναφέρθηκε πρόσφατα για ένα κατάστημα ότι η ποσότητα είναι 1 τεμάχιο ή μέτρο; δεν θυμάμαι που και δεν βρίσκω το post). Όπως και να χει, μιλάω για κάποιες φράσεις που είναι πολύ γενικευμένες, καθαρά για να καλύπτεται το κατάστημα από συμβάντα σαν το παρακάτω που θα περιγράψω..

Για όσους δεν το γνωρίζουν ή δεν μπορούν να το φανταστούν, υπάρχουν κατηγορίες ανθρώπων που, εσκεμένα και μή, κάνουν καταγγελίες ότι παρέλαβαν λιγότερα ή διαφορετικά πράγματα απ'ότι φανταζόντουσαν ή περίμεναν.

Παράδειγμα που ξέρω 100% ότι είναι αλήθεια γιατί είδα τις επίσημες καταγγελίες του αγοραστή:

Gaming controller για κονσόλα, που σε μία από τις φωτογραφίες του προϊόντος έδειχνε και την κονσόλα για την οποία προορίζεται. Η περιγραφή ήταν μόνο για το controller, λογικά πράγματα.

Η καταγγελία έγινε επειδή ο αγοραστής παρέλαβε μόνο το controller και όχι την κονσόλα.. Τα λόγια είναι περιττά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεγάλο πρόβλημα με το ebw και με άλλα μαγαζάκια είναι ότι σε κοροϊδεύουνε , δλδ κάνεις παραγγελία για κάτι που έιτε είναι λάθος η τιμή του είτε γιατί έχει όντως έκπτωση (δεν το μπορώ να ξέρω ακριβώς κάθε φορά) και όταν σε πέρνουν να το ακυρώσουν σου λένε "το προϊόν δεν έρχεται γενικά σε εμάς και ποτέ δεν θα το φέρουμε" και μετά απο εβδομάδα το έχουνε με άλλη τιμή και με έκτπωση του τύπου "10% για ξεστοκάρισμα". Μετά πές μου αν θέλει η δεν θέλει αρνητική ψήφο ...

Αν ήταν να λέμε ότι λάθος είναι δεν ασχολούμε δεν θα είχα πάρει 8GB ram απο πλαισιο 28 ευρώ ούτε usb sticks και λοιπά , φυσικά και θα ζούσα χωρίς αυτά και ούτε που θα πήγαινα να πάρω τις ram απλά πλέον έχω ένα μηχάνημα που δεν σερνεται και πολύ καλή άποψη για το πλαίσιο που ότι θελήσω θα το πάρω απο εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον "Ατακα" παραπανω μπορω (εγω και πολλοι αλλοι απο εδω) να βρουμε πολυ περισσοτερα απο... ενα παραδειγματα "περιπτωσεων" που οχι μονο φωτογραφιες, αλλα τιτλος, περιγραφη, part number και ο,τι αλλο θες εδειχναν... 5... 10... 25 τεμαχια και το μαγαζι εκανε την παπια και εστειλε 1! Προσεχε, οχι να ενημερωσει για λαθος, να στειλει κατευθειαν το (υπερβολικα μικρο αυτο) κλασμα της ποσοτητας για να κανει αρπαχτη. Επρεπε να φυγουν βροχη καταγγελιες και να περασουν βδομαδες για να συνετιστουν (για την συγκεκριμενη και μονο περιπτωση, καθε φορα τα ηθελε παλι ο ...πισινος τους). Οποτε καθε περιπτωση ΚΑΘΕ φορα ειναι 'μοναδικη' και εφοσον αποδειχθει η φυση της και δουμε την αντιδραση του καταστηματος θα προστεθει αντιστοιχα στο 'συρταρι' των αρπαχτων, παρανομων πρακτικων κλπ ή θα παρει ας πουμε συγχωροχαρτι λογω δειγματος καλης θελησης, ειλικρινειας κλπ (στην κριση του καθε πελατη αυτο). Ολοι κανουν λαθη φυσικα... ομως τουλαχιστον δυο (και βαλε) "λαθη" καθε βδομαδα εδω και κανα χρονο μονο εναν ξερω να κανει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/KENWOOD-DDX-3025,99452,502171,1679211.html?langId=-18&et_lid=1851&utm_medium=email&et_cid=476&utm_source=Newsletter&et_sub=carhifi-1137466&utm_campaign=TzambaWebOffer-Newsletter-22-11-2014

 

KENWOOD DDX-3025 199€

 

249+ στον επόμενο http://www.skroutz.gr/s/4660080/Kenwood-DDX-3025.html

 

μου κάνει καλή περίπτωση για όσους εχουν 2 DIN θεση στο αυτοκίνητο και δε θέλουν κατι απο κινα μεριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung galaxy note 10,1" p605 lte 2014' 4G. Στο πλαισιο 399€, επομενες τιμες 550€++ αλλα δεν το βλεπω σε αρκετα μαγαζια και δεν ξερω αν αποτελει προσφορα για να ανοιχτει θεμα, παντως και εξω με μια ματια δεν το βλεπω πιο φθηνα. Το εχει ασπρο και μαυρο +24 ατοκες δοσεις. Αδυνατω να βαλω το λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung galaxy note 10,1" p605 lte 2014' 4G. Στο πλαισιο 399€, επομενες τιμες 550€++ αλλα δεν το βλεπω σε αρκετα μαγαζια και δεν ξερω αν αποτελει προσφορα για να ανοιχτει θεμα, παντως και εξω με μια ματια δεν το βλεπω πιο φθηνα. Το εχει ασπρο και μαυρο +24 ατοκες δοσεις. Αδυνατω να βαλω το λινκ

 http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablets-4g/Samsung-Galaxy-Note-P605-10-1-2014-LTE-White-SM-P6050ZWAEUR.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung galaxy note 10,1" p605 lte 2014' 4G. Στο πλαισιο 399€, επομενες τιμες 550€++ αλλα δεν το βλεπω σε αρκετα μαγαζια και δεν ξερω αν αποτελει προσφορα για να ανοιχτει θεμα, παντως και εξω με μια ματια δεν το βλεπω πιο φθηνα. Το εχει ασπρο και μαυρο +24 ατοκες δοσεις. Αδυνατω να βαλω το λινκ

 

Επίσης και το note pro έχει καλή τιμή στα 499ευρώ

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablets-4g/Samsung-Galaxy-Note-PRO-12-2-P905-LTE-Black-SM-P9050ZKAEUR.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 21 ευρώ που έχει το φυλάδιο του e-shop τον ατμοκαθαριστή αξίζει;

offer.phtml

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 21 ευρώ που έχει το φυλάδιο του e-shop τον ατμοκαθαριστή αξίζει;

http://www.e-shop.gr/atmokatharistis-bestron-azq016-p-HAP.420501

Όντως καλή τιμή...Παιδιά αξίζει; Το θέλω για να καθαρίζω χαλιά και καναπέ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arielli KM-270 (Νέο Μοντέλο) από 61.50 , 45.90. Απόψεις;

 

Ότι λέει ο τίτλος

 

http://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-260bs-p-HAP.105214

 

Νέο μοντέλο που φαίνεται να έχει διαφορές σε σχέση με τα προηγούμενα της arielli.Φαίνεται να έχει παραπάνω λίγο ισχύ και περισσότερες λειτουργίες για 1 ή 2 φλυτζάνια κτλ...

 

Συμφέρει λέτε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...