Προς το περιεχόμενο

ταμειο ανεργειας (δικαιούμαι;)


theofanis20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μία ερώτηση για όποιον μπορεί να γνωρίζει.

Σήμερα Παρασκευη μπήκε το επίδομα ανεργίας Μαιου, στους δικαιούχους. Εγω έπιασα δουλειά την Τρίτη 2 Μαϊου. Δηλαδή 3 ημέρες πριν.

Αλλά σήμερα δεν μου έβαλαν τα χρήματα. Το ίδιο ακριβώς και σε έναν ακόμα συνάδελφο μου που έπιασε και αυτός δουλειά.

 

Μάλιστα είχαμε ρωτήσει στον ΟΑΕΔ και μας είχαν πει πως φυσικά το επίδομα δεν θα το χάσουμε αλλά απλά θα μας αφαιρεθουν οι 3-4 ημέρες από την ημερομηνια της αναγγελίας πρόσληψης...

 

Έχει συμβεί σε κανέναν ακόμα να μας πει τι γίνεται και πότε θα τα λάβουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειχα ταμειο για 1 χρονο, το εκοψα στους 8μηνες και μου μεινανε αλλοι τεσσερις, λογω προσληψης, τωρα στην δουλεια παρα δεκαπεντε μερες θα κλεινα χρονο αλλα παραιτηθηκα χωρις να το χω σχεδιασει. Πηγα στον οαεδ και μου ειπε ο υπαλληλος off the record πρεπει να κανεις προσληψη απολυση για 5 με 10 ενσημα για να παρει καποιους μηνες το ταμειο που ειχες και αυτο που δικαιουσαι, απλα δεν ηξερα κι γι αυτο δεν ρωτησα την λεπτομερια αυτη.

 

Βρηκα ενα ατομο να μου κανει την εξυπηρετηση, παιζει ρολο αν θα ναι 4ωρο ή 8ωρο;

 

Βρηκα αυτο https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/45873-μικρότερο-το-επίδομα-ανεργίας-για-τους-μερικώς-απασχολούμενους/

 

Λογικα εοειδη κολλουσα πληρη 8ωρο, θα πρεπει να κολλησω παλι 8ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Μια ερώτηση σχετικά με το θέμα. Θα ψάξουν από τον οαεδ να βρουν αν έχω πάρει αποζημίωση από τη δουλεία? Στα δικαιολογητικά δεν ζητάν κάποιο αποδεικτικό. Και μια δεύτερη ερώτηση. Αν αρχίσω να παίρνω επίδομα ανεργίας μετά απο δυο χρόνια εργασίας, και μετά από κάνα 40ήμερο ξαναδουλέψω για ένα μήνα με σύμβαση ορισμένου χρόνου, μετά θα μπορώ να ξαναρχίσω να παίρνω το επίδομα?

Επεξ/σία από zabarakatranemia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ειχα ταμειο για 1 χρονο, το εκοψα στους 8μηνες και μου μεινανε αλλοι τεσσερις, λογω προσληψης, τωρα στην δουλεια παρα δεκαπεντε μερες θα κλεινα χρονο αλλα παραιτηθηκα χωρις να το χω σχεδιασει. Πηγα στον οαεδ και μου ειπε ο υπαλληλος off the record πρεπει να κανεις προσληψη απολυση για 5 με 10 ενσημα για να παρει καποιους μηνες το ταμειο που ειχες και αυτο που δικαιουσαι, απλα δεν ηξερα κι γι αυτο δεν ρωτησα την λεπτομερια αυτη.

 

Βρηκα ενα ατομο να μου κανει την εξυπηρετηση, παιζει ρολο αν θα ναι 4ωρο ή 8ωρο;

 

Βρηκα αυτο https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/45873-μικρότερο-το-επίδομα-ανεργίας-για-τους-μερικώς-απασχολούμενους/

 

Λογικα εοειδη κολλουσα πληρη 8ωρο, θα πρεπει να κολλησω παλι 8ωρα

Παιδιά θα μου κανει την εξυπηρέτηση ο γνωστος μου.

 

Τωρα που θα με κανει απολυση, θα παρω την καταγγελία συμβασης και την βεβαιωση εργοδότη θα με την κανει η λογιστρια του νεου εργοδοτη σωστα; ή θα πρεπει να παρω βεβαιωση και απο τον προηγούμενο, γιατι θελουν για το τελευταιο 3μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπορει καποιος να δει αν μπαινει στην εφαρμογή του οαεδ, προσπαθησα να συνδεθώ τρεις φορες και μου βγαζει οτι τοσαιτ εχει προβλημα

Μπαινει κανονικα σε εμενα πριν λιγο μπηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...