Προς το περιεχόμενο

ταμειο ανεργειας (δικαιούμαι;)


theofanis20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρώτο που θα πρέπει να διευκρινίσει πέρα από το να δει πόσα ένσημα έχει ( χοντρικά ο υπολογισμός πάει όπως έχει ειπωθεί παραπάνω ) είναι αν τα ένσημα του 5μηνου θα πιαστούν στα συνολικά ένσημα για να βγει σε επίδομα. Αυτό που έχει ακουστεί είναι ότι αυτά τα προγράμματα ( τα ΚΟΧ τα 5μηνα ) έχουν χαμηλότερες ασφαλιστικές εισφορές, να πάρει τη σύμβαση του , να βγάλει και τα ένσημα του από το ΙΚΑ μία εκτύπωση και να ρωτήσει στον ΟΑΕΔ του! 

 

Τσάμπα το συζητάμε το θέμα αν δεν διευκρινίσει από τον ΟΑΕΔ του αν θα υπολογιστούν αυτά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί λέτε να υπάρχουν τόσες ουρές πάντα στον ΟΑΕΔ;

 

 

Γιατι οσες φορες εχω παει , δουλευουν τα μισα γκισε...

Γιατι μια φορα που πηγα για σοβαρη δουλεια στον οαεδ (οχι απλα να ανανεωσω την καρτα) , γυρνουσα επι μια ωρα απο γραφειο σε γραφειο.

Αρα δεν ειχε κοσμο..απλα εμενα βλεπανε σε διαφορες χρονικες στιγμες :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δούλευα από Ιανουάριο 2014 ως Φεβρουαριο 2015 (25 ένσημα ανά μήνα) και απολύθηκα αλλά δεν δικαιούμουν επίδομα ΟΑΕΔ γιατί δεν είχα 80 ένσημα ανά έτος τα τελευταία ΔΥΟ χρόνια. Το καλοκαίρι βρήκα μια δουλειά τον Αυγουστο για ένα μήνα μόνο (εποχιακή 25 ενσημα), αλλα με απέλυσαν πάλι. Τώρα δεν ξέρω αν δικαιούμαι επίδομα. Όπως τα υπολογίζω έχω πλέον 80 ένσημα άνα έτος τα τελευταία 2 χρόνια, αλλά δεν ξέρω αν όντως μετράει ο ένας μήνας που δούλεψα (γιατί κάπου είδα ότι οι τελευταίοι 2 μήνες δεν μετρούν). Ξέρει κανένας να μου πει?

 

ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα ημερομίσθια πρέπει να έχουν συμπληρωθεί για θεμελίωση δικαιώματος επιδότησης;



 


Αν ο άνεργος επιδοτείται για πρώτη φορά:


Για τον άνεργο που επιδοτείται για πρώτη φορά, ο ελάχιστος αριθμός ημερομισθίων που πρέπει να έχει συμπληρώσει για να δικαιούται να λάβει επίδομα είναι 80 κατ’ έτος την τελευταία διετία πριν την υποβολή της αίτησης για την επιδότησή του, εκ των οποίων τα 125 ημερομίσθια πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί το τελευταίο 14μηνο χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι πριν την απόλυση μήνες. 


Επίσης, επίδομα ανεργίας λαμβάνει και ο εργαζόμενος που κατά τα δύο έτη πριν την καταγγελία ή τη λήξη της σύμβασής του έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες) και όχι λιγότερες από 80 ημέρες εργασίας κάθε έτος.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πόσα ημερομίσθια πρέπει να έχουν συμπληρωθεί για θεμελίωση δικαιώματος επιδότησης;

 

Αν ο άνεργος επιδοτείται για πρώτη φορά:

Για τον άνεργο που επιδοτείται για πρώτη φορά, ο ελάχιστος αριθμός ημερομισθίων που πρέπει να έχει συμπληρώσει για να δικαιούται να λάβει επίδομα είναι 80 κατ’ έτος την τελευταία διετία πριν την υποβολή της αίτησης για την επιδότησή του, εκ των οποίων τα 125 ημερομίσθια πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί το τελευταίο 14μηνο χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι πριν την απόλυση μήνες. 

Επίσης, επίδομα ανεργίας λαμβάνει και ο εργαζόμενος που κατά τα δύο έτη πριν την καταγγελία ή τη λήξη της σύμβασής του έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες) και όχι λιγότερες από 80 ημέρες εργασίας κάθε έτος.

 

 

οκ το καταλαβαίνω αυτό, αλλά επειδή εγω δούλευα 1 μήνα μόνο πριν απολυθώ (όπως είπα δούλευα και πιο παλιά άλλους 14 μήνες) δικαιούμαι ταμείο? ή έπρεπε να δούλευα πάνω από 2 μήνες πριν απολυθώ? Ξέρει κανένας να μου πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δικαιούσαι με αυτά που καταλαβαίνω εγώ, καλύτερα να περάσεις και από τον ΟΑΕΔ της περιοχής σου μία βόλτα.

 

μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί λες ότι δεν δικαιούμαι? φταίει που δούλευα 1 μήνα μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Παιδιά καλησπέρα, έχω ταμείο ανεργίας για 10 μήνες, και επειδή έφυγα φαντάρος και το έκοψα (πήρα τον έναν μήνα όμως πρόλαβα πριν φύγω) τώρα που ήρθα και το άνοιξα πάλι κάπου στις 13 Ιουνίου, θέλω να ρωτήσω πότε θα ξαναμπούμε λεφτά στην τράπεζα, μου δώσανε μόνο ένα χαρτί το οποίο γράφει την ημερομηνία που πρέπει να παρουσιαστώ στην υπηρεσία αλλά δεν με είπανε πότε θα ξανά πληρωθώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα παιδια οπως λεει ο τιτλος θελω να μου πει καποιος που να ξερει καλα απο αυτα τι ισχύει για να μπει καποιος στο ταμειο. (Σημειωτέον δεν εχω μπει ποτε)

 

Απο αναζητηση που εκανα βρηκα οτι ισχύει αυτο στην περίπτωση μου:

 

επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας στα τελευταία δύο χρόνια πριν την απόλυσή του (χωρίς να υπολογίζονται τα ημερομίσθια του τελευταίου διμήνου) από τις οποίες 80 ημέρες  το λιγότερο σε κάθε χρόνο.

 
Εγω εργαζομαι τωρα με συμβαση στο δημο (τα γνωστα 5μηνα για οσους ξερουν) και η συμβαση μου ληγει στις 12/7/13. Για να πληρώ τις ελαχιστες απαιτησεις επομενως αν καταλαβα καλα θα πρεπει να έχω τουλαχιστον 80 ενσημα την περιοδο 12/7/11 - 11/7/12 και επισης αλλα τοσα την περιοδο 12/7/12 - 12/5/13, σωστα;

 

 

και εγω 5μηνο ημουν αν δεν εχεις αλλα ένσημα δεν δικαιουσε, μονο το επιδομα 3μηνης παραμονης παιρνεις, αν εχεις αλλα ένσημα απο παλια θα πρεπει ειτε να εχεις 80 το 2015 και 80 τωρα ειτε 125 τους τελευταιους 14 μηνες χωρις τους τελευταιους 2 να μετρανε .

 

Με αλλα λογια 125 - 50 που δεν μετρανε εχεις 75 ενσημα απο το 5μηνο για να παρεις ταμειο θα πρεπει να εχεις αλλα 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Ειναι δυνατον να εχω καταθεσει χαρτια απο 15 οκτωβριου και να μην μου εχει μπει ουτε η πρωτη ανεργια ουτε δωρο χριστουγεννων μεχρι πριν λιγο?

 

Απαραδεκτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...